Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σας εχω cosmote και πριν λιγο καιρό με βάλανε απο μόνοι σε ευρυζωνική σύνδεση.Το θέμα είναι ότι πιανω 8-9 mbps down και έως 1 mbps και άμα για up! Υποτίθεται έχω "έως" 24 mbps σύνδεση αλλά με τα νούμερα απογοητεύομαι.Ενω στη διαθεσιμότητα στο site της κοσμοτε λεει οτι στη περιοχή ειναι διαθέσιμο έως 100 άρα δεν πιάνω εστω μεχρι 20mbps οποτε δεν ξέρω τι γίνεται.Ασ πούμε στο ps4 κάνει ενημέρωση game σε φίλο μ που έχει ιδια σύνδεση τα 3-4 gb σε 20-25 λεπτα ενω σε μενα 50-60 λεπτά.Η απόσταση των σπίτιων μας ειναι 10-20 μέτρα.Τι προτείνετε να κάνω (οχι πολλα) διότι είμαι 16 χρόνων

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάνεις αίτηση για να βάλεις μεγαλύτερη ταχύτητα, το ότι υπάρχει μεγαλύτερη ταχύτητα δεν σημαίνει πως θα την έχεις και χωρίς αίτηση

    Κάνε εναν κόπο να ανεβάσεις και τα στατιστικά απο το Modem σου

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σόρρυ είμαι λιγο αρχάριος πως κάνω αίτηση εννοείς να παω να δηλώσω για 100αρα? και ποια ακριβώς στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Αν εννοείς αυτα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2019-05-28-16-57-08-594_com.android.chrome.png  


  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias mpampas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας εχω cosmote και πριν λιγο καιρό με βάλανε απο μόνοι σε ευρυζωνική σύνδεση.Το θέμα είναι ότι πιανω 8-9 mbps down και έως 1 mbps και άμα για up! Υποτίθεται έχω "έως" 24 mbps σύνδεση αλλά με τα νούμερα απογοητεύομαι.Ενω στη διαθεσιμότητα στο site της κοσμοτε λεει οτι στη περιοχή ειναι διαθέσιμο έως 100 άρα δεν πιάνω εστω μεχρι 20mbps οποτε δεν ξέρω τι γίνεται.Ασ πούμε στο ps4 κάνει ενημέρωση game σε φίλο μ που έχει ιδια σύνδεση τα 3-4 gb σε 20-25 λεπτα ενω σε μενα 50-60 λεπτά.Η απόσταση των σπίτιων μας ειναι 10-20 μέτρα.Τι προτείνετε να κάνω (οχι πολλα) διότι είμαι 16 χρόνων
    Το ότι έχετε 10-20 μέτρα απόσταση δέν σημαινει ότι θα πιάνετε το ίδιο,και καινούρια καμπίνα να μπει δεν σημαίνει ότι θα πιάσεις παραπάνω για 20 mbps δέν Τά πιάνουν άτομα που είναι δίπλα από το ΑΚ...
    Κάνε αίτηση γιά 50άρα μέ το ανάλογο κόστος.........

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias mpampas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ είμαι λιγο αρχάριος πως κάνω αίτηση εννοείς να παω να δηλώσω για 100αρα? και ποια ακριβώς στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Αν εννοείς αυτα
    Τα στατιστικά που δίνεις δείχνουν πως η γραμμή σου αυτό μπορεί να δώσει, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τσεκάρεις τις καλωδιώσεις σου ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ

    Αν βάλεις 50αρά τότε θα σε βάλουν λογικά απο καμπίνα και θα τα πιάνεις, ίσως να πρέπει να πείσεις τον κάτοχο της γραμμή να κάνει την αναβάθμιση

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias mpampas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ είμαι λιγο αρχάριος πως κάνω αίτηση εννοείς να παω να δηλώσω για 100αρα? και ποια ακριβώς στατιστικά

    - - - Updated - - -

    Αν εννοείς αυτα
    Με 20 Downstream Attenuation θα έπρεπε να είσαι πολύ πιο πάνω, εκτός αν είναι τόσο χάλια η περιοχή, το crosstalk(παρεμβολές από άλλες γραμμές) ή ο πάροχος.

    Κάνε τον έλεγχο που προτείνει πιο πάνω ο Mod και ειδικά μια μέτρηση στον κατανεμητή, επίσης σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας
    Όσον αναφορά τον ελεγχο, είδα τα βηματα αλλα δεν πολύ καταλαβαίνω πως ακριβώς να τα κανω. Οταν εννοείς νσ παρω τηλ τον πάροχο να μου κανει αυτος τη αλλαγή να πάρω δηλαδή τη κοσμοτε και νσ τους πω ότι θέλω νσ βάλω 50αρα? btw οταν ειναι παίζω games και καμια αλλη συσκευή δεν είναι στο ίντερνετ πιάνω 28 ping

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στατιστικά που δίνεις δείχνουν πως η γραμμή σου αυτό μπορεί να δώσει, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τσεκάρεις τις καλωδιώσεις σου ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ

    Αν βάλεις 50αρά τότε θα σε βάλουν λογικά απο καμπίνα και θα τα πιάνεις, ίσως να πρέπει να πείσεις τον κάτοχο της γραμμή να κάνει την αναβάθμιση

    Δεν ξέρω τι να κάνω.Να τους πάρω τηλέφωνο ότι η σύνδεση είναι πολη χαμηλή και αν γίνεται κάπως να σηκώσουν τη ταχύτητα η να τους ρωτήσω αν γίνεται αναβάθμιση σε 50 και ποσο θα πιανω σν βαλω τόσο;

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias mpampas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας
    Όσον αναφορά τον ελεγχο, είδα τα βηματα αλλα δεν πολύ καταλαβαίνω πως ακριβώς να τα κανω. Οταν εννοείς νσ παρω τηλ τον πάροχο να μου κανει αυτος τη αλλαγή να πάρω δηλαδή τη κοσμοτε και νσ τους πω ότι θέλω νσ βάλω 50αρα? btw οταν ειναι παίζω games και καμια αλλη συσκευή δεν είναι στο ίντερνετ πιάνω 28 ping

    - - - Updated - - -




    Δεν ξέρω τι να κάνω.Να τους πάρω τηλέφωνο ότι η σύνδεση είναι πολη χαμηλή και αν γίνεται κάπως να σηκώσουν τη ταχύτητα η να τους ρωτήσω αν γίνεται αναβάθμιση σε 50 και ποσο θα πιανω σν βαλω τόσο;
    Να κάνεις έλεγχο της δικιάς σου καλωδίωσης πρώτα, απο την στιγμή που λες πως δίνουν διαθεσιμότητα 100αράς τότε θα πιάνεις τα 50, όλα αυτά όμως μάλλον θα πρέπει να τα κάνει ο κάτοχος της γραμμής

  9. #9
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Να τους ρωτήσω δηλαδή για έλεγχο της καλωδίωσης μου?

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxarias mpampas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τους ρωτήσω δηλαδή για έλεγχο της καλωδίωσης μου?
    Οχι αυτό πρέπει να το κάνεις εσύ, δεν είναι υποχρέωση του ΟΤΕ

  11. #11
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    πως ακριβώς

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνεις τον έλεγχο ακολουθώντας τα βήματα του οδηγού που αναφέρθηκε παραπάνω.
    Αν δεν έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις, ζητάς βοήθεια από κάποιον γνωστό που τις έχει, ειδάλλως καλείς ηλεκτρολόγο (φυσικά επί πληρωμή).

    Αυτό όμως θα έχει αποτέλεσμα να μάθεις ποια είναι η ταχύτητα συγχρονισμού που "έρχεται" στην οικοδομή και τι πρέπει να κάνεις για να την έχεις και στο διαμέρισμα.
    Αν όμως θέλεις να πας σε μεγαλύτερες ταχύτητες (όπως ο φίλος σου) τότε πρέπει να ζητήσεις αναβάθμιση της σύνδεσης από ADSL σε κάποιο πακέτο VDSL (με το ανάλογο αυξημένο πάγιο). Στην περίπτωση αυτή θα παίρνεις σύνδεση πλέον από την νέα υπαίθρια καμπίνα (και όχι από το μακρινό αστικό κέντρο), οπότε αν δεν υπάρχει εξωτερικό καλωδιακό πρόβλημα η ταχύτητα συγχρονισμού θα είναι ακριβώς αυτή του πακέτου ή τουλάχιστον κοντά σε αυτήν (ανάλογα το πακέτο που θα έχεις και την απόσταση από την καμπίνα).

  13. #13
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    οκ τνξ παίρνω ηλεκτρολόγο και λεω να έρθει να τσεκαρει την καλωδίωση του σπίτιου και να τσεκαρει την ταχύτητα που συχρονιζει το δίκτυο τι ακριβώς να του πω?

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι θέλεις να κάνεις έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης, από τον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής μέχρι μέσα το διαμέρισμα και την τελευταία πρίζα, σύμφωνα με τον οδηγό που έχει αναφερθεί (αλλά και την σωστή εγκατάσταση, με παράδειγμα).
    Αν ο έλεγχος στον κεντρικό κατανεμητή της οικοδομής δείξει ότι ο συγχρονισμός δεν έχει μεγάλη διαφορά με το διαμέρισμα, τότε η τυχόν απώλεια οφείλεται στο καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή και πλέον είναι αρμοδιότητας ΟΤΕ.
    Αν όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά στον συγχρονισμό, τότε είναι θέμα της εσωτερικής εγκατάστασης και είναι δικό σας θέμα αν θα προχωρήσετε στην επίλυσή του (δεν είναι δωρεάν και έχει κόστος που θα σας το πει ο ηλεκτρολόγος).

  15. #15
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    απο την οικοδομή εννοείς τα θεμέλια?

    - - - Updated - - -

    Τη σύνδεση την έχω κάνει οπως λέει η cosmote στο βίντεο στο YouTube για ευρυζωνική

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας