Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε access point mikrotik θέλω να μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox απο την ethernet. Όπως είναι τώρα μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox μόνο απο wifi. Μπορεί να μου πει κάποιος ποιον κανόνα πρέπει να απενεργοποιήσω για να γίνει αυτό; Παρακάτω φαίνονται οι κανόνες που έχει τώρα. Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  firewall rules.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  250,9 KB 
ID: 204027

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skolics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε access point mikrotik θέλω να μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox απο την ethernet. Όπως είναι τώρα μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox μόνο απο wifi. Μπορεί να μου πει κάποιος ποιον κανόνα πρέπει να απενεργοποιήσω για να γίνει αυτό; Παρακάτω φαίνονται οι κανόνες που έχει τώρα. Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  firewall rules.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  250,9 KB 
ID: 204027
    Δεν θα κάνεις την αλλαγή εκεί, αλλά θα πρέπει να δηλώσεις πως η θύρα lan είναι μέλος του LAN στο interfaces/interface list ή μπορείς να την κάνεις μέλος του Bridge στο Bridge/ports

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skolics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε access point mikrotik θέλω να μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox απο την ethernet. Όπως είναι τώρα μπορώ να έχω πρόσβαση μέσω winbox μόνο απο wifi. Μπορεί να μου πει κάποιος ποιον κανόνα πρέπει να απενεργοποιήσω για να γίνει αυτό; Παρακάτω φαίνονται οι κανόνες που έχει τώρα. Ευχαριστώ.
    καλημέρα! εχει δικιο ο sdikr, οποτε θα συμπληρωσω μονο να δεις εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...ε-bridge-mode το how to στο 1ο ποστ που λεει για το bridge.

    Eπισης εχεις αφησει τα defaults που ειχες μεσα? καλυτερα θα ηταν να το εστηνες από την αρχη, καλο είναι να μην χρησιμοποιούμε τα defaults.

    Για τους κανονες firewall σε ipv4 και ipv6 δες εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...-IPv6-firewall αλλα εχουν γινει διαφορες αλλαγες σε μετέπειτα ποστς οποτε δεν είναι μονο το αρχικο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ. Καλημέρα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας