Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The One Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.
    Αν την αίτηση την έκανες σε κατάστημα, όχι δεν μπορείς να φύγεις αζημίως.
    Λογικά θέλουν να έρθουν να συνδέσουν τον εξοπλισμό και να δούνε πως έχεις και τηλέφωνο, είναι κάτι που θα μπόρουσες να κάνεις και εσύ, γιατί δεν το ρωτάς αν γίνεται;

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Από άλλα thread στο forum βλέπω πως έχει τύχει και σε άλλους αυτό το θέμα, όταν πάνε όμως σε VDSL. Υπάρχει περίπτωση αν μου δώσουν γραμμή από διαφορετικό ΚΑΦΑΟ που υποστηρίζει και VDSL (πχ να δώσουν προφιλ 24/1 απο VDSL καφαο) να χρειάζεται να έρθουν στο σπίτι για να πειράξουν κάτι στα καλώδια; Όταν βάζεις VDSL αλλάζει κάτι στην καλωδίωση; Αν όχι τότε όντως δεν χρειάζεται να έρθει τεχνικός.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The One Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα αίτηση για μεταφορά γραμμής από Cyta σε Cosmote (24αρι) και ενώ ο πωλητής μου ανέφερε στο κατάστημα πως κατα 99% δεν θα χρειαστεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι, τωρα με κάλεσαν για να κλείσουμε ραντεβού. Επιπλέον το ραντεβού είναι σε 3 (!) εβδομάδες και μου είπαν ό,τι μπορεί να μείνω και χωρίς ιντερνετ. Από ό,τι βλέπω οι περισσότεροι ενεργοποιούνται μέσα σε 5 εργάσιμες. Ξέρει κανείς τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση στο τι μου είπαν στο κατάστημα και στο τι μου είπαν στο τηλέφωνο; Υπάρχει δυνατότητα υπαναχώρησης σε αυτό το στάδιο, δεν βρίσκω κάτι στο συμβόλαιο.
    Εμένα 25/05 μου λένε ραντεβού για 28/06..

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα 25/05 μου λένε ραντεβού για 28/06..
    Ελπίζω να μην μείνουμε χωρίς ιντερνετ μέχρι την ενεργοποιήση...

  6. #6
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Τελικά με ενεργοποιήσαν σε VDSL γραμμή με 24/1 προφιλ. Δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ιντερνετ.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The One Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά με ενεργοποιήσαν σε VDSL γραμμή με 24/1 προφιλ. Δεν έμεινα ούτε μέρα χωρίς ιντερνετ.
    Μιά χαρά.
    Μιά ερώτηση σέ 24/1 προφίλ,σέ τί ταχύτητα κλείδωσες ?
    Σέ ρωτάω γιά να δώ άν σέ 24/1 προφίλ αν σέ συνδέσουν σέ καφάο μέ οπτική ίνα,μπορείς να πιάσεις τό max,η βάζουν κόφτες γιά να προτρέπουν τούς πελάτες νά πάνε σέ VDSL.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-05-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Κλειδωνω σε 24 down/1 up. Και max attainable ειναι 72 down/ 40 up. Πριν που δεν ήμουν ΚΑΦΑΟ συγχρόνιζα στα 10.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας