Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.685
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Ο SE8A είναι ο πρώτος controller παροχής ισχύος με ενσωματωμένο μικροεπεξεργαστή αποθήκευσης προσωπικών δεδομένων (Secure Element) για επιπλέον προστασία από μη εξουσιοδοτημένους φορτιστές

    Τα νέα chips υποστηρίζουν φόρτιση μέχρι και 100W και ανταποκρίνονται στις τελευταίες προδιαγραφές USB-PD 3.0

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  samsung_-_usb_type-c_power_delivery_pd_controllers_se8a_and_mm1011.jpg 
Εμφανίσεις:  221 
Μέγεθος:  62,6 KB 
ID: 204057Η Samsung Electronics Co., Ltd., παγκόσμιος ηγέτης στην προηγμένη τεχνολογία ημιαγωγών, ανακοίνωσε σήμερα δύο νέους USB Type-C controllers για μετασχηματιστές ρεύματος (Power Delivery - PD), τους SE8A και MM101. Οι νέοι PD controllers θα δώσουν τη δυνατότητα στους φορτιστές ρεύματος να επικοινωνήσουν με τη συσκευή, για να παρέχουν τη μέγιστη δυνατή ισχύ για πιο αποτελεσματική φόρτιση μέσω εξουσιοδοτημένων προϊόντων.

    Και τα δύο chips έχουν ενσωματωμένο Flash (eFlash) που επιτρέπει την ευελιξία της τροποποίησης του firmware, για να ανταποκριθεί στις τελευταίες προδιαγραφές και να παρέχει ενέργεια μέχρι 100 watts (W, 20V/5A). Ο SE8A είναι ο πρώτος PD controller στη βιομηχανία με ενσωματωμένο Secure Element, προσθέτοντας ένα επιπλέον επίπεδο ασφαλείας στους PD controllers.

    Οι νέοι PD controllers ανταποκρίνονται στις πιο πρόσφατες USB προδιαγραφές ταχείας φόρτισης, USB-PD 3.0, που αντιμετωπίζει τις προκλήσεις συμβατότητας και αποτελεσματικότητας σε ένα εύρος κινητών και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών. Ενίοτε, οι προκλήσεις αυτές μπορεί να είναι υπεύθυνες για την αργή φόρτιση της συσκευής ή να θέσουν σε κίνδυνο τον κύκλο ζωής της μπαταρίας. Οι αποτελεσματικές και ασφαλείς λειτουργίες ταχείας φόρτισης αναμένεται να ωφελήσουν τους καταναλωτές σε μια μεγάλη γκάμα εφαρμογών λόγω της ανάγκης για γρήγορη ανάπτυξη λύσεων που θα εξασφαλίζουν την λειτουργική ισχύ της συσκευής τους.

    «Επιπλέον των έξυπνων λειτουργιών και των μεγαλύτερων, σε χωρητικότητα, μπαταριών, οι καινοτόμες λύσεις φόρτισης μας επιτρέπουν να κάνουμε περισσότερα μέσω των κινητών συσκευών μας. Στο πλαίσιο της τάσης αυτής, αυξάνεται η ζήτηση μετασχηματιστών ρεύματος που μπορούν να φορτίσουν γρήγορα συσκευές ενώ παράλληλα εξασφαλίζουν ασφάλεια έναντι μη εξουσιοδοτημένης πρόσβασης», δήλωσε ο Ben K. Hur, Senior Vice President του System LSI Marketing στη Samsung Electronics. «Οι controllers MM101 και SE8A της Samsung με ενισχυμένη ασφάλεια δεν θα παρέχουν απλώς αυξημένη και ασφαλέστερη ταχύτητα φόρτισης, αλλά θα εμπλουτίσουν τις εμπειρίες κινητών συσκευών του αύριο».

    Ο Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  infographicusb_type-c_power_delivery_pd_controllers_se8a_and_mm101_1.jpg 
Εμφανίσεις:  238 
Μέγεθος:  235,9 KB 
ID: 204058MM101 υποστηρίζει συμμετρικό αλγόριθμο κρυπτογράφησης, τον Advanced Encryption Standard (AES), για ταυτοποίηση προϊόντος και περιλαμβάνει αισθητήρα υγρασίας για ασφαλέστερες συνθήκες φόρτισης.

    Ο SE8A της Samsung είναι η πρώτη λύση της βιομηχανίας που συνδυάζει ένα PD controller και Secure Element (ισοδύναμο του CC EAL5+) σε ένα μόνο chip.

    Έτσι παρέχει επιπλέον επίπεδα ασφαλείας, όπως αποθήκευση κλειδιού ασφαλείας, κρυπτογράφηση και αποκωδικοποίηση ευαίσθητων δεδομένων σε υψηλή μορφή συμπίεσης μέσα στη συσκευή. Ο SE8A υποστηρίζει Πιστοποίηση USB Type-C, ένα πρόγραμμα πιστοποίησης για φορτιστές και συσκευές USB Type-C που εμποδίζουν την κακή χρήση μη εξουσιοδοτημένων προϊόντων. Με ενισχυμένη λειτουργία ασφάλειας, ο SE8A παρέχει νέα είδη περιεχομένου και υπηρεσιών που μπορούν να προσαρμοστούν σε επίπεδο brand, τοποθεσίας ή κατάστασης,

    Με τη δυνατότητα υποστήριξης ισχύος μέχρι 100W σε σχέση με τους συνηθισμένους φορτιστές για smartphone, οι φορτιστές της Samsung με PD controllers μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε smartphones, tablets, laptops και οθόνες.

    Για επιπλέον ασφάλεια, και τα δύο chips διαθέτουν προστασία από τις τάσεις του ρεύματος.

    Ο MM101 είναι διαθέσιμος για δειγματισμό ενώ ο SE8A βρίσκεται σε μαζική παραγωγή.



  2. #2
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Το θέμα μην είναι το αντίτιμο σε ολα αυτά η ζωή της μπαταρίας...

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μην είναι το αντίτιμο σε ολα αυτά η ζωή της μπαταρίας...
    Είναι ένα από τα ζητήματα που υποτίθεται ότι βελτιώνουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δελτίο Τύπου:
    Οι νέοι PD controllers ανταποκρίνονται στις πιο πρόσφατες USB προδιαγραφές ταχείας φόρτισης, USB-PD 3.0, που αντιμετωπίζει τις προκλήσεις συμβατότητας και αποτελεσματικότητας σε ένα εύρος κινητών και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών. Ενίοτε, οι προκλήσεις αυτές μπορεί να είναι υπεύθυνες για την αργή φόρτιση της συσκευής ή να θέσουν σε κίνδυνο τον κύκλο ζωής της μπαταρίας. Οι αποτελεσματικές και ασφαλείς λειτουργίες ταχείας φόρτισης αναμένεται να ωφελήσουν τους καταναλωτές σε μια μεγάλη γκάμα εφαρμογών λόγω της ανάγκης για γρήγορη ανάπτυξη λύσεων που θα εξασφαλίζουν την λειτουργική ισχύ της συσκευής τους.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.666
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν ψήνομαι με αυτό... δηλαδή με το αμάξι ή τη μηχανή τι θα κάνουμε? το ζητούμενο είναι η εξέλιξη των μπαταριών όχι να θέλουμε ακριβούς φορτιστές στο σπίτι, στη δουλειά και φυσικά δεν νομίζω πως θα υπάρξει φορτιστής αυτοκινήτου 12v που θα βγάλει αυτά τα watt...

    Ποιο σημαντικό για μένα είναι η εξέλιξη των μπαταριών σε χωρητικότητα και η μείωση της κατανάλωσης. Το 2ο το παλεύει η google κλπ αλλά για μένα δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα καθώς τα προγράμματα γίνονται γαϊδούρια πλέον και λιώνουν την μπαταρία ότι κινητό και να έχεις. Αν είναι δυνατόν μετά από τόσα χρόνια εξέλιξης του Android και της αύξησης των μπαταριών να φτάνουμε με το ζόρι μια ημέρα στο κινητό μας.

    Πρόσφατα έκανα ένα τεστ γιατί είχα τη δυνατότητα να το κάνω.... είχα CWM Backup από το 2016 από το Note3 μου στο pc... και το πέρασα πάνω. Μόλις ξεκίνησε το κινητό του σταμάτησα τα updates. Μετά από 3 ημέρες μιλάμε πως είχα 30-40% καλύτερη κατανάλωση με την τότε εγκατάσταση και με τα τότε viber/facebook/gmail κλπ....

    Μας ωθούν λόγο software φορτώματος σε αναβαθμίσεις κινητών χωρίς σημαντικά κέρδη, δεν λέω πχ το viber του 2015-16 δεν κάνει τα ίδια πράγματα με το viber του 2019 αλλά πλέον το έχουν ξευτελίσει ... τεσπά γέρασα και γκρινιάζω τι να πω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θέλουμε οθόνες γαϊδούρια 6.6 με 1440x3120 (ενδεικτικά τα specs του OP7Pro) με 4.5Μ pixel να ανανεώνονται με κάθε scrollάρισμα. Συν όλα τα υπόλοιπα. Και μετά φταίει η μπαταρία που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Για αυτό και οι χωρητικότητες αυξάνονται. Για αυτό και οι ταχυφορτιστές, για να δώσουν ένα 50% σε 10 λεπτά.

    Altius, Citius, Fortius παντού.

    ΥΓ. Νομίζω πως η OP έχει και έναν ταχυφορτιστή αυτοκινήτου.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.666
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλουμε οθόνες γαϊδούρια 6.6 με 1440x3120 (ενδεικτικά τα specs του OP7Pro) με 4.5Μ pixel να ανανεώνονται με κάθε scrollάρισμα. Συν όλα τα υπόλοιπα. Και μετά φταίει η μπαταρία που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Για αυτό και οι χωρητικότητες αυξάνονται. Για αυτό και οι ταχυφορτιστές, για να δώσουν ένα 50% σε 10 λεπτά.

    Altius, Citius, Fortius παντού.

    ΥΓ. Νομίζω πως η OP έχει και έναν ταχυφορτιστή αυτοκινήτου.
    Μα εδώ είναι το λάθος... δλδ υπάρχει άνθρωπος που στο Νοτε3 μου θα δει τα pixel? και μιλάμε για ένα κινητό 5ετίας πλέον στις 5.7" με FullHD ανάλυση. Έχω 2 γνωστούς που πήραν το S10 και με το καλημέρα κατέβασαν στις ρυθμίσεις την ανάλυση οθόνης για να πάρει το κινητό τα πάνω του. Έχει πατήσει ο κόσμος την μπανάνα της ανάλυσης που και καλά βοηθάει στο VR ξέρω γω μόνο.
    Κάντε τα κινητά μέχρι τις 6 inches full hd και βάλτε τους τη δυνατότητα αν συνδεθούν σε TV με OTG Cable να μπορούν να δώσουν 4K ξέρω γω...

    Όσο για το φορτιστή που λες... τα Ampere είναι πάρα πολλά για 12v φορτιστή και αν δεν πάρει φωτιά το καλώδιο στην καλωδίωση του αυτοκινήτου τότε σίγουρα θα κάψεις την ασφάλεια....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από, ότι βλέπω ο OP Warp Charge 30 car charger τραβάει μέχρι 4.5Α. Δεν τον έχω δοκιμάσει.
    Έχω δοκιμάσει όμως τον XIAOMI DUAL USB CAR CHARGER ο οποίος δίνει σε μια θύρα 2.4Α και στην άλλη 1.2 (3.6Α μέγιστο). Όλα καλά.
    Από την άλλη βέβαια, νομίζω πως οι ασφάλειες στον αναπτήρα είναι 10Α ή ακόμη και 15Α. Σκέψου ότι "τραβάει" αρκετά Ampere για να πυρακτώσει τα ελάσματά του.

    Hint: Οι ασφάλειες πάντα προστατεύουν τους αγωγούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 30-05-19 στις 15:37. Αιτία: typo

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.666
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από, ότι βλέπω ο OP Warp Charge 30 car charger τραβάει μέχρι 4.5Α. Δεν τον έχω δοκιμάσει.
    Έχω δοκιμάσει όμως τον XIAOMI DUAL USB CAR CHARGER ο οποίος δίνει σε μια θύρα 2.4Α και στην άλλη 1.2 (3.6Α μέγιστο). Όλα καλά.
    Από την άλλη βέβαια, νομίζω πως οι ασφάλειες στον αναπτήρα είναι 10Α ή ακόμη και 15Α. Σκέψου ότι "τραβάει" αρκετά Ampere για να πυρακτώσει τα ελάσματά του.

    Hint: Οι ασφάλειες πάντα προστατεύουν τους αγωγούς.
    Δίκιο έχεις... τσάμπα αγχώνομαι σε αυτό... αλλά στο άλλο της ανάλυσης το θέμα τώρα έχω ένα S10 στα χέρια μου και του χαμήλωσα ανάλυση και μου φαίνονται τέλεια όλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας