Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Καλησπέρα,
    αν και υπάρχουν αρκετά threads θέλω να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο. Το Σεμπτέμβρη ληγει το ADSL συμβολαιο μου με την Cosmote και σκεφτομαι ακόμη και να αλλάξω πάροχο για να μεταβώ σε FTTH. Σκέφτομαι να πάω σε FTTH για πολλούς λόγους, αρχικά η τωρινή ταχύτητα είναι ελεεινή και εκτός οτι θα υπάρχει δυνατότητα μέχρι και 1 gbps, είναι πιο άμεση και ασφαλής η σύνδεση. Επίσης οικονομικά μου βγαίνει σχεδόν το ίδιο καθώς καλύπτονται τα εκτρά έξοδα με ένα κουπόνι. Πριν από περίπου δύο μήνες έσκαψαν στη γειτονιά μου και πέρασαν οπτικές ίνες, cabinet κλπ (μάλλον ο ΟΤΕ), βέβαια ακόμη δεν έχει εμφανιστεί διαθεσιμότητα ουτε καν για VDSL αλλα λογικά εν καιρώ θα ξεκινήσουν οι συνδέσεις (ξέρει κανείς τίποτα για το τί παίζει στα γιάννενα. Αν κανω συνδεση θα ανεβεί οπτική ίνα μέχρι το σπίτι κλπ. Τώρα οι ερωτήσεις:
    1) Με το σταθερό τηλέφωνο τι θα γίνει; Θα υπάρξει φορητότητα; Θα διατηρήσω τον αριθμό μου;
    2)έστω οτι διακόπτω την fiber συνδεση. και γυρνάω σε adsl. Θα μπορώ να ειμαι συνδεδεμένος απο την οπτική ίνα ή θα πρεπει παλι να χρησιμοποιώ τα καλώδια του χαλκού

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς είσαι σίγουρος ότι εκεί που είναι το σπίτι σου θα δώσουν FTTH.. ?
    (Βάζουν αναμονές για οπτική στα σπίτια απ' έξω ?)

    Γιατί όπου θα δώσουν VDSL δεν δίνουν και FTTH.. και το αντίστροφο..

    Εάν δεν είσαι σίγουρος, πρέπει να πας στον χάρτη εδώ να δεις σε πιο A/K της περιοχής ανήκεις..
    όπως είναι χωρισμένες εκεί οι περιοχές.. (Πατάς στα σηματάκια OTE να δεις το όνομα..)

    http://fttxgr.eu/map

    Και μετά να βρεις το καφάο που ανήκεις..
    και εάν έχει βγει κάποια ανακοίνωση για αναβάθμιση για αυτό..

    - - - Updated - - -

    Εάν μπορείς επίσης, βάλε μία φωτογραφία της καμπίνας που έβαλε ο OTE, κοντά στο σπίτι σου.

    Θα σου πούμε εάν είναι για FTTH..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    Router
    TP-LINK DECO X60
    Καλησπέρα, γενικά το κέντρο των Ιωαννίνων άνω των 550 μέτρων το έχει αναλάβει η Vodafone για VDSL VECTORING. Tα έργα που πιθανόν να είδες βάζουν κάμπινες, οπτικές ίνες σε κάποιες περιπτώσεις αλλάζουν και τα παλιά καφαο του οτε με καινούργια. Αυτό το έργο βάση προγραμματισμού του ΕΕΤΤ είναι για το Q2 19 δηλαδή μέχρι τον αύγουστο αλλα κατα πάσα πιθανότητα θα πάρει περισότερο χρόνο λόγω της ΔΕΔΔΗΕ να ρευματοδοτησει όλες τις καμπίνες σταδιακά.
    Τα Ιωάννινα όσον αφορά το FTTH δεν έχουν ανατεθεί σε κάποιο προγραμματισμό ακομή όυτε στο πρόγραμμα του sfbb.gr. Πάντως κάποια στιγμή όλα τα αστικά κέντρα θα περάσουν οπτικές ίνες μέχρι τον τελικό χρήστη ειδικά στις περιπτώσεις κάτω των 550 μέτρων που δε μπήκαν καμπίνες, επίσης πρόσφατα ανακοινώθηκε και μια προκύρηξη για Ανάπτυξη Υποδομών Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας οπότε λεπτομέριες περι FTTH αναμένουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaker : 01-06-19 στις 00:26.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Δεν ειμαι σίγουρος αν θα δώσουν FTTH, απλώς έχουν σκάψει τα μισά Γιάννενα και βάζουν κουτιά. Τώρα στη δική μου περίπτωση, βαζανε κατι πολυχρωμα καλωδια και αλλαξανε το κουτί. όμως ακόμη δεν έχει πάει ο ΔΕΔΔΗΕ. Δε βαζουν εξω απο τα σπίτια, αλλά ξέρω κόσμο που έκανε αίτηση και τους ήρθε ftth στο σπίτι. Τώρα δεν ειμαι σιγουρος τι παιζει με το ΚΑΦΑΟ μου. Στο χάρτη δείχνει οτι ανηκω στο κεντρικο τυο ΟΤΕ ιωαννινων, DSLAM καπως ετσι. Δε βρήκα καμιά εξτρά πληροφορία. Θα πάω αύριο να βγάλω και μια φωτό.

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Αυτό για τη Vodafone το διάβασα και εγώ. Ναι προς το παρόν δε με βγάζει διαθέσιμο πουθενά για πάνω απο 24. Θα δείξει εν καιρώ...

    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtsiap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω κόσμο που έκανε αίτηση και τους ήρθε ftth στο σπίτι
    Τι εννοείς; Τους έβαλαν την οπτική ίνα μέχρι το σπίτι τους;

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Ναι ήρθε Cabin το οτε πολύ κοντα στο σπιτι, εκαναν αιτηση και σκαψανε και τους εκαναν την εγκατασταση. Ναι μεχρι το διαμερισμα κανονικά. Φάση όπως Inalan

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Οπότε έχει ξεκινήσει αρκετά δυναμικά ο ΟΤΕ όλη τη φάση του FTTH, αρκετά ενδιαφέρον. Μπορεί να θέλει λίγο καιρό για να ενημερωθεί και η ιστοσελίδα με το κουπόνι, μέχρι τον Σεπτέμβρη που θα λήξει το συμβόλαιο σου θα έχει εμφανιστεί και ο δικός σου Τ.Κ. στο σύστημά τους.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε έχει ξεκινήσει αρκετά δυναμικά ο ΟΤΕ όλη τη φάση του FTTH, αρκετά ενδιαφέρον. Μπορεί να θέλει λίγο καιρό για να ενημερωθεί και η ιστοσελίδα με το κουπόνι, μέχρι τον Σεπτέμβρη που θα λήξει το συμβόλαιο σου θα έχει εμφανιστεί και ο δικός σου Τ.Κ. στο σύστημά τους.
    Ναι τους πηρα και τηλεφωνο και εκαναν αιτηση να ενημερωθω μολις θα ειναι διαθεσιμο στη περιοχη μου. Αυτες Οι FTTH προς το παρον γινονται κοντα στα κεντρικα του ΟΤΕ στα Γιαννενα. Στο SFFB και στο site των εταιρειων δε βγαζει ακομη διαθεσιμο τον ΤΚ αλλα λογικα μολις ειναι ετοιμη η καμπινα, θα εμφανιστει. Πρωτα μου ειπαν γενικα θα ξεκινησει μετά απο αίτηση VDSL Vectoring και μετα η γραμμες FTTH. Επισης παιζει να ειναι της Vodafone αλλα δε το ειδα ακομη.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-06-2016
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Εισαι σιγουρος οτι ειναι ftth?

    Αν ναι μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι δεν εχει ανακοινωσει κατι μεχρι τωρα ο ΟΤΕ για τα Γιαννενα και δευτερον φανταζομαι το παγιο θα ειναι πολυ υψηλο(χωρις την εκπτωση του SSFB)

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasospas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι σιγουρος οτι ειναι ftth?

    Αν ναι μου φαινεται πολυ περιεργο γιατι δεν εχει ανακοινωσει κατι μεχρι τωρα ο ΟΤΕ για τα Γιαννενα και δευτερον φανταζομαι το παγιο θα ειναι πολυ υψηλο(χωρις την εκπτωση του SSFB)
    Κατά 99% ναι. Τι να πω ισως το ξεκινησαν πιλοτικά. Από ότι μου είπαν το πάγιο ειναι ίδιο με τα άλλα προγράμματα fiber, απλως κοστησε παραπανω η εγκατασταση. Ακόμη δε τους έχουν δώσει ταχύτητες 1Gbps.

    - - - Updated - - -

    Εβγαλα φωτο τη καμπινα. Σε ολη τη περιοχη εχουν αντικατασταθει και εξωτερικα. Αυτη δε ξερω γιατι δεν αλλαχτηκε πάντως είχα δει οτι σκαψανε και βάλανε οπτικές ίνες μεσα. Οι υπόλοιπες είναι της vodafone, συμφωνα με το fttx.eu.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fullsizeoutput_d16.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  768,1 KB 
ID: 204153

  11. #11
    Εγγραφή
    18-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    Router
    TP-LINK DECO X60
    Αυτές οι καμπίνες είναι για το μητροπολιτικό δίκτυο(Metropolitan Area Network ). Εξυπηρετούν δημόσιες υπηρεσίες, σχολεία,πανεπιστήμια κ.α.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-05-2019
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200↓ 20↑ Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A & Deco M5
    Οπότε τί ισχύει; Γιατί 100% μπηκε οπτική ίνα

  13. #13
    Εγγραφή
    18-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    Router
    TP-LINK DECO X60
    Αν μπήκε όντως ίνα μπορείς να το δείς αν πάς έξω απο το σπίτι των γνωστών σου θα είναι εμφανές που καταληγει το σκάψιμο της ίνας αν πάει σε κάποια καμπίνα. Επίσης στο κτήριο θα υπάρχει οπτικός κατανεμητής. Επίσης συνήθως μπαίνουν καμπίνες με παθητικό εξοπλισμό για τα δίκτυα οπτικών ινών στη γειτονία που εξυπηρετούνται οι χρήστες. Εκτός και αν έχουν γίνει οι ελάχιστες αυτές συνδέσεις για δοκιμάστικούς λόγους με άλλο τρόπο που εμείς δε γνωρίζουμε και δε φαίνονται με γυμνό μάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaker : 05-06-19 στις 02:17.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2003
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    82
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    221999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Sercomm Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είσαι σίγουρος dimtsiap; Στο ρουτερ τους δε κουμπώνει τηλεφωνικό καλώδιο;

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας