Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καιρό θέλω να βρω χρόνο να εξερευνήσω ξανά το VoIP μια είμαι πολύ περίεργος να δω αν αυτό έχει εξελιχθεί.
    Πριν καμία 7ετια γουσταρα πολύ όταν είχα βάλει music on hold στο γραφειο, την πρόγνωση του αυριανού καιρού για την Καβάλα.
    Δυστυχώς μετά την γνωστή τιμολογιακή πολιτική της Viva, έκοψα τα νούμερα που είχα και δεν ασχολήθηκα ξανά.

    Τώρα, έχω ένα θέμα στο γραφείο και νομίζω θα το λύσω με asterisk. Θέλω να δημιουργήσω έναν τηλεφωνικό κατάλογο που θα έχουν πρόσβαση τα 3 extensions του γραφείου.

    Ο εξοπλισμός που υπάρχει ήδη είναι ένα raspberry 3 και ένα fritzbox 7170.

    Πέρα από τον κατάλογο επιθυμητό είναι να καταφέρω όταν με καλούνε από κάπου, να αντλείται το όνομα της επιχείρησης (Android style) και να εμφανίζεται στα σταθερά extensions.

    Τι θα έκανα πριν 5 χρονια;
    Θα αγοράζα 2-3 Cisco spa 303, θα έβαζα freepbx στο rasberry, θα έκανα ΑΤΑ το freetzbox και θα έβλεπα αν συνεργάζεται το freepbx με LDAP server και αν πασάρει τις επαφές στα Cisco

    Σήμερα όμως μήπως υπάρχει κάτι άλλο και έχω χάσει πολλά επεισόδια;

    Το raspberry είναι αξιοπιστο ή θα χαλάει συνέχεια η sd?

    Υπάρχει κάτι πιο μοντέρνο από τα cisco?

    Έχω μείνει λίγο πίσω, όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grousso : 30-05-19 στις 22:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τα rasp τα θεωρώ τελείως αναξιόπιστα για 24/7.
    Τουλάχιστον ότι δοκίμασα πχ σε dns δεν είχαν την ανάλογη αξιοπιστία.

    Οι cisco είναι πολύ καλές.
    Δες και σε Grandstream και Yealink που είναι επίσης πολύ καλές και μουράτες (+ πιο φθηνές).

    Απ όσο γνωρίζω, χωρίς να έχω τεράστια εμπειρία στον χώρο του voip, αυτή είναι η υλοποίηση που ακολουθείται και σήμερα.
    Πάντα στις περίπτωση που δεν θέλεις να πας σε ένα ολοκληρωμένο voip κέντρο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ έχω έναν δίσταγμο για την αξιοπιστία του raspberry, κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει;

    Καλά βλέπω τώρα ότι είναι εφικτή η σύνδεση IP camera με την οθόνη σε κάποια Cisco και χαζεύω λίγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grousso : 31-05-19 στις 17:41.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το μετατρέπεις σε VoIP αν ήδη δεν είναι. Το Fritz έχει και SIP server (όπως είναι ο Asterisk) απλά με λιγότερες δυνατότητες. Πάνω σε αυτόν μπορούν να συνδεθούν οποιεσδήποτε ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Ναι έτσι το δουλευα παλιά. Πολύ αξιοπιστο το fritzbox

    Το ζήτημα ειναι αν το raspberry τελικά είναι αναξιόπιστο και αν ναι, αν υπάρχει κάποια οικονομική συσκευή χαμηλής κατανάλωσης με αξιοπιστια. Γιατι είναι κρίμα να χάσεις τα features του αστερισκ

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αντίστοιχο του Rasp σε οικονομία (χρήματος, κατανάλωσης) δεν υπάρχει. Περίπου στα 2πλά με κάποιο barebone χαμηλής κατανάλωσης είσαι ΟΚ ή στα έτοιμα αλλά ακριβότερα PBX.
    Δοκιμασμένο επίσης σε ένα αρχαίο Asus Eee PC 1005HA και σε miniPC με μητρική Intel Atom.

    Το Rasp το ίδιο δεν έχει θέμα, εκτός αν του φορτώσεις και άλλα πράγματα οπότε θα λαχανιάζει. Του έτρεχα RasPBX και OpenVPN για πάρα πολύ καιρό χωρίς να κάνει κιχ. Βέβαια εξαρτάται και τον φόρτο που θα κληθεί να φέρει εις πέρας. Παρόμοιες εντυπώσεις θα βρεις χιλιάδες στο διαδίκτυο.
    Ο αδύναμος κρίκος είναι η κάρτα SD που κάποια στιγμή θα αστοχήσει (στα τελευταία με κάποιες Samsung δεν είχα θέματα). Αν ωστόσο κρατάς καθημερινό backup, είναι θέμα λεπτών να μπει πάλι σε πλήρη λειτουργία.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To raspberry για χρήση σε γραφείο δε θα το πρότεινα. Εγώ έχω ένα mini pc της gigabyte με έναν 120gb ssd και 2gb ram και δουλεύει μια χαρά εδώ και ένα χρόνο. Λίγο στην εγκατάσταση του freepbx με παίδεψε αλλά έπειτα όλα μια χαρά.

    Από συσκευές οι cisco είναι λίγο παλιομοδίτικες αλλά αποδεδειγμένα αξιόπιστες. Προσωπικά θα πρότεινα yealink καθώς έχουν πέσει οι τιμές στην Ελλάδα και έχουν πολλές δυνατότητες και είναι value for money.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Οικιακή χρήση Raspberry Pi 2 εδώ και 2 χρόνια και βάλε, με το μαμίσιο τροφοδοτικό και πίσω από UPS, κάρτα SD Samsung Evo δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ. Γενικά δεν κάνω πολλά read writes όπως call recording κλπ. Κρατάω backup όποτε αλλάζω κάτι στο config ή major update. Όπωσδηποτε expand το root partition μετά την αρχική εγγραφή του image.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Έχω και μαμισιο τροφοδοτικό και ups... 2 χρόνια ε;

    Το φοβάμαι ρε γαμωτο...

    Ποια διανομή; freepbx image ή rasbian και εγκατάσταση μόνος σου;

    Θα το προσπαθήσω με Samsung sd αφού το προτείνετε και οι δύο...

    Τα ξέρω τα yealink αλλά έχει κάτι cisco στο eBay με 20 ευρώ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grousso : 02-06-19 στις 13:07.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τα cisco που λιγουρεύεσαι
    1) δεν έχουν web interface για να τα ρυθμίσεις, αποκλειστικά μέσω provisioning
    2) για να έχεις blf και να είναι πλήρως συμβατά θέλει compile ο asterisk με custom driver συν μερικές αλλαγές στο dialplan
    3) αν δεν τα πάρεις έτοιμα για sip πρέπει να τους περάσεις firmware που τα γυρνάει από skinny σε sip. Από αυτά μόνο για μερικές συσκευές το sip firmware είναι γραμμένο σύμφωνα με το rfc του sip οπότε μπορεί να έχεις κάποιες αστοχίες σε λειτουργίες
    4) είναι δεκαετίας

    Σε δοκιμές που είχα κάνει δουλεύουν καλά αλλά μόνο και μόνο για την βαβούρα που έχουν μέχρι να παίξουν σωστά θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο Yealink.
    Πολλές λειτουργίες, αναβαθμίζουν συνέχεια το firmware με νέα features και bug fixes, καλή σχετικά κατασκευή, αν και οι φτηνές σειρές τους κάποτε έβγαζαν θέματα.
    Αν δεν έχεις budget πάνε σε grandstream, είναι οκ για τα λεφτά τους, λίγο πιο μανούρα στα transfer αλλά παλεύεται.
    Αν έχεις budget πάρε κάποιο νέο spa της cisco.

    Δεν σου προτείνω snom ή polycom γιατί είναι κάπως αλμυρά, βέβαια με την ανάλογη ποιότητα.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2.443
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grousso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και μαμισιο τροφοδοτικό και ups... 2 χρόνια ε;
    Το φοβάμαι ρε γαμωτο...
    Ποια διανομή; freepbx image ή rasbian και εγκατάσταση μόνος σου;
    Θα το προσπαθήσω με Samsung sd αφού το προτείνετε και οι δύο...
    Τα ξέρω τα yealink αλλά έχει κάτι cisco στο eBay με 20 ευρώ...

    Διανομή RasPBX.
    Όσο για τα τηλέφωνα, σε επαγγελματικό setup με vPBX με περίπου 30 endpoints δουλεύουμε Grandstream, πολύ εύκολα στο σετάρισμα και για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά και ποιοτικά στην κατασκευή τους.
    Λίγο ταλαίπα αν θέλεις να κάνεις auto provisioning συνολικά σε όλα αλλά εντάξει.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    My two cents

    Έχω raspberry κέντρο δυο χρόνια σε οικιακή χρήσης και αλλά δυο σε επαγγελματική χρήση που θα κλείσουν τρία χρόνια σε λίγες ημέρες. Πάντα με σκληρό δίσκο (boot from sd) για το root partition του raspbx. Είναι fully updated.

    Τα επαγγελματικά έχουν το καθένα 15 εσωτερικά yealink και από 3 voip γραμμές των 2 καναλιών φωνής η κάθε μια. Γίνετε ηχητική εγγραφή κλήσεων.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την έτοιμη τροφή, αρχικά θα χρησιμοποιήσω κανονικά τηλέφωνα στις fxs του fritzbox και θα περιμένω κάποια καλή ευκαιρία στο eBay (άρα θα επανέλθω για αυτό στο μέλλον).

    Έφτιαξα το raspberry και το συνέδεσα στο switch που παίρνει lan από ένα apu2 με opnsense firewall και openvpn server.

    Τα δύο extensions που έφτιαξα δοκιμαστικά και τα δουλεύω από τον native client του Android σε δύο τηλέφωνα, παίζουν κανονικά όταν είμαι στο wifi του γραφείο.

    Όταν όμως είμαι έξω και ανοίγω 4G μαζί με openvpn δεν κάνει registration στο κέντρο. Έχει τύχει σε κάποιον;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    My two cents

    Έχω raspberry κέντρο δυο χρόνια σε οικιακή χρήσης και αλλά δυο σε επαγγελματική χρήση που θα κλείσουν τρία χρόνια σε λίγες ημέρες. Πάντα με σκληρό δίσκο (boot from sd) για το root partition του raspbx. Είναι fully updated.

    Τα επαγγελματικά έχουν το καθένα 15 εσωτερικά yealink και από 3 voip γραμμές των 2 καναλιών φωνής η κάθε μια. Γίνετε ηχητική εγγραφή κλήσεων.
    Σκληρό δίσκο με usb?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kapnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διανομή RasPBX.
    Όσο για τα τηλέφωνα, σε επαγγελματικό setup με vPBX με περίπου 30 endpoints δουλεύουμε Grandstream, πολύ εύκολα στο σετάρισμα και για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά και ποιοτικά στην κατασκευή τους.
    Λίγο ταλαίπα αν θέλεις να κάνεις auto provisioning συνολικά σε όλα αλλά εντάξει.
    Μου αρέσει αυτό που κάνουν τα Cisco, να βλέπεις την ipcam της εισόδου στην οθόνη τους...

    Θα δω reviews μάλλον από όλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα cisco που λιγουρεύεσαι
    1) δεν έχουν web interface για να τα ρυθμίσεις, αποκλειστικά μέσω provisioning
    2) για να έχεις blf και να είναι πλήρως συμβατά θέλει compile ο asterisk με custom driver συν μερικές αλλαγές στο dialplan
    3) αν δεν τα πάρεις έτοιμα για sip πρέπει να τους περάσεις firmware που τα γυρνάει από skinny σε sip. Από αυτά μόνο για μερικές συσκευές το sip firmware είναι γραμμένο σύμφωνα με το rfc του sip οπότε μπορεί να έχεις κάποιες αστοχίες σε λειτουργίες
    4) είναι δεκαετίας

    Σε δοκιμές που είχα κάνει δουλεύουν καλά αλλά μόνο και μόνο για την βαβούρα που έχουν μέχρι να παίξουν σωστά θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο Yealink.
    Πολλές λειτουργίες, αναβαθμίζουν συνέχεια το firmware με νέα features και bug fixes, καλή σχετικά κατασκευή, αν και οι φτηνές σειρές τους κάποτε έβγαζαν θέματα.
    Αν δεν έχεις budget πάνε σε grandstream, είναι οκ για τα λεφτά τους, λίγο πιο μανούρα στα transfer αλλά παλεύεται.
    Αν έχεις budget πάρε κάποιο νέο spa της cisco.

    Δεν σου προτείνω snom ή polycom γιατί είναι κάπως αλμυρά, βέβαια με την ανάλογη ποιότητα.
    Θα τα δω όλα, ευχαριστώ, είδα και την σειρά 7400 της Cisco, έχει ευκαιρίες στο eBay αλλά κερδίζεις μία στις 10. Επίσης θέλει υπομονή, την μια λείπουν τα τροφοδοτικά, την άλλη έχει ακριβά μεταφορικα... Μπελάς

  14. #14
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grousso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα το raspberry και το συνέδεσα στο switch που παίρνει lan από ένα apu2 με opnsense firewall και openvpn server.

    Τα δύο extensions που έφτιαξα δοκιμαστικά και τα δουλεύω από τον native client του Android σε δύο τηλέφωνα, παίζουν κανονικά όταν είμαι στο wifi του γραφείο.

    Όταν όμως είμαι έξω και ανοίγω 4G μαζί με openvpn δεν κάνει registration στο κέντρο. Έχει τύχει σε κάποιον;
    Δες στα firewall rules σχετικά με την κίνηση του vpn subnet. Για static route δεν σου λέω γιατί απ ότι καταλαβαίνω ο openvpn server και το gateway σου είναι το ίδιο μηχάνημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grousso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκληρό δίσκο με usb?
    Ναι κανονικός 2,5 δίσκος.
    Running RasPBX from an External USB HDD or Thumb Drive

  15. #15
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες στα firewall rules σχετικά με την κίνηση του vpn subnet. Για static route δεν σου λέω γιατί απ ότι καταλαβαίνω ο openvpn server και το gateway σου είναι το ίδιο μηχάνημα.



    Ναι κανονικός 2,5 δίσκος.
    Running RasPBX from an External USB HDD or Thumb Drive

    Τα rules του firewall επιτρέπουν τα πάντα μεταξύ vpn και lan.

    Το VPN είναι σωστό μπαινω σε όλο το λαν μου.

    Μήπως υπάρχει κανένα allow στο freepbx που θέλει πείραγμα; Βλέπω δεν μπαίνω με VPN ούτε στο web interface του Freepbx
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grousso : 03-06-19 στις 17:52.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας