Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατα έβαλα Nova adsl και θά ήθελα τίν άποψη σας για τα στατιστικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έβαλα Nova adsl και θά ήθελα τίν άποψη σας για τα στατιστικά.
    Το αριστερά μόλις άνοιξε η γραμμή και το δεξιά τώρα το βράδυ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20190531-005142_Samsung Internet.jpg  

    Screenshot_20190531-203635_Samsung Internet.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Εισαι καλα πιστευω. Εχεις καλο SNR, απλα εισαι μακρια απο το κεντρο. Αν μπορεις βαλε οσο πιο μικρα καλωδια, δηλαδη βαλε ενα φιλτρο με ενσωματομενο μικρο καλωδιο, και 1 μετρο καλωδιο απο αυτο προς το modem μπας και κερδισεις κατι παραπανω αλλα οχι τιποτα το τρελο.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ στη θέση σου, θα έκανα έλεγχο εσωτερικής εγκατάστασης.
    Ίδια εταιρεία, ίδιο Attenuation, ίδιο SNR Margin και εμένα συγχρονίζει σχεδόν 50% παραπάνω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fothnet.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  77,2 KB 
ID: 204144
    Επίσης με προβληματίζει ότι έχεις πολλά CRC errors (από το πρωί έως το βράδυ?)
    Εγώ έχω τον ίδιο αριθμό σε 32 ημέρες
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  4. #4
    Εγγραφή
    10-12-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4999/49999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE H267N V1
    SNR / Attn
    31(dB) / 4,9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To συγκεκριμένο ρούτερ που έχει ο φίλος (νομίζω είναι το ZTE H108N) έχει bug και δείχνει τόσα πολλά CRC στο upload (αν προσέξεις είναι σχεδόν πάντα πολλαπλάσιο του 65536 ή πολύ κοντά). Πάντως με βάση το attenuation και το SNRM έιναι χαμηλή η ταχύτητα το OP. Θα πρότεινα έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης εκτός και αν μένεις σε πολύ πυκνοκατοικημένη περιοχή οπότε θα έχεις και πολύ crosstalk.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To συγκεκριμένο ρούτερ που έχει ο φίλος (νομίζω είναι το ZTE H108N) έχει bug και δείχνει τόσα πολλά CRC στο upload (αν προσέξεις είναι σχεδόν πάντα πολλαπλάσιο του 65536 ή πολύ κοντά). Πάντως με βάση το attenuation και το SNRM έιναι χαμηλή η ταχύτητα το OP. Θα πρότεινα έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης εκτός και αν μένεις σε πολύ πυκνοκατοικημένη περιοχή οπότε θα έχεις και πολύ crosstalk.
    Δέν μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή λόγω περιορισμόύ στό ύψος των κτηρίων
    Το καφάο καλύπτει αρκετά τετράγωνα το οποίο το σεπτέμβριο του 16 γέμισε υγρασία από τίς πλυμήρες για μιάμιση βδομάδα με καλωδιακή βλάβη αλλάχθικέ μέρος από το κεντρικό χάλκινο μόνο το καφάο κατά τίν ανάθεση στη wind ο Ποτέ δέν το άλλαξε,περίμενα 2 μήνες για γραμμή γιατί το καφάο ήταν τίνγκα η γραμμή μου έρχεται υπόγεια στίν δίπλα πολυκατοικία μοιοκτονομείται ανεβαίνει μέχρι τόν πρώτο περνάει στο σίδερο του καλωδίου ρεύματος έρχεται σε μένα εναέριο μοιοκτονομείται στο τετράγωνο μεταλλικό του ΟΤΕ και έτσι έρχεται σε μένα.
    Α και καλό μήνα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20190418_142637.jpg  


  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στη δικη μου περιπτωση μετα απο νεα κρεμαση που εκανε οτετζης εχω παλι προβλημα . Μηπως μπορειτε να διαφωτισετε γιατι εχω 0,1 . SNR 6 και fastpath υποτιθ οτι εχω και direct utp. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forthnet 2019-06-01 180851.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  69,9 KB 
ID: 204147

  7. #7
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δικη μου περιπτωση μετα απο νεα κρεμαση που εκανε οτετζης εχω παλι προβλημα . Μηπως μπορειτε να διαφωτισετε γιατι εχω 0,1 . SNR 6 και fastpath υποτιθ οτι εχω και direct utp. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forthnet 2019-06-01 180851.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  69,9 KB 
ID: 204147
    Λογικά αν κάνεις επανεκκίνηση του router θα ξαναπάει SNR 6 αλλά θα κλειδώσει 1,5 - 2 Mbps πιο κάτω.
    Γισ κάποιο λόγο αυξήθηκε ο θόρυβος στη γραμμή.
    Crosstalking?
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε ξερω υποθετω . καθε βραδυ τα ιδια και αν με πιεση κανουν reset τη πορτα φτιαχνει . Η forthnet λεει οτι δε βλεπει τιποτα περιεργο αλλα και απο τη μερια τους 0,1 μου το ειπανε . Στα 6 επρεπε να ειναι παντα . Το θεμα ειναι οτι εχω κουραστει δε θα τους αφησω να κατσουν 10 ρι για να "δουλευει σωστα"- ετσι ειπαν στο θεο τους ....Πρεπει να ετοιμαζω καταγγελια αφου δε μπορουν να δωσουν αξιοπιστο 6 .

  9. #9
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξερω υποθετω . καθε βραδυ τα ιδια και αν με πιεση κανουν reset τη πορτα φτιαχνει . Η forthnet λεει οτι δε βλεπει τιποτα περιεργο αλλα και απο τη μερια τους 0,1 μου το ειπανε . Στα 6 επρεπε να ειναι παντα . Το θεμα ειναι οτι εχω κουραστει δε θα τους αφησω να κατσουν 10 ρι για να "δουλευει σωστα"- ετσι ειπαν στο θεο τους ....Πρεπει να ετοιμαζω καταγγελια αφου δε μπορουν να δωσουν αξιοπιστο 6 .
    Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.Το SNR Margin εξαρτάται από τον θόρυβο που έχει η γραμμή.
    Ο θόρυβος αυξομειώνεται από πιθανές ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές ή από άλλους συνδρομητές (crosstalking).
    Τις γραμμές όμως τις διαχειρίζεται ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ.Πιθανόν και να αλλάξεις εταιρεία να έχεις τα ίδια αποτελέσματα,γιατί το ζευγάρι του χαλκού παραμένει το ίδιο (και οι πιθανές παρεμβολές).
    Οι εναλλακτικοί το μόνο που κάνουν είναι να νοικιάζουν τις γραμμές.
    Στη δικιά μου γραμμή το πρωί το SNR Margin πηγαίνει 10 και μετά λόγω παρεμβολών κατεβαίνει στο 6.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις επανεκκίνηση το ρουτερ όταν έχει SNR 0.1
    Θα κλειδώσει σε πιο κάτω συγχρονισμό, SNR 6 και λογικά δεν θα ξαναπέσει πιο κάτω.
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε με καταλαβες η "λυση" τους ειναι να το κλειδωσουν μονιμα σε 10mbps χωρις ελευθερο προφιλ . Δε εχουν κανει τιποτα ουτε να βρουν που χανει ουτε να αλλαξουν ζευγος . Αλλα εχουν ερθει 5 φορες εχουν "μετρησει" εισαγωγη και τα βγαζουν ολα καλα χωρις δελτιο κιολας - αμα πιεσω στελνουν "ορθη επαναληψη" με τη μετρηση στην εισαγωγη 13 mbps που ειναι ψεμα . Εχει νοημα να τους ξαναφερω αυριο;;
    Ο θορυβος μεγαλωνει με το τηλεφωνο σε χρηση . Χωρις το κεντρικο φιλτρο εκτινασει τα errors .Direct καλωδιο στην εισαγωγη εχω βαλει και δε ξερω τι αλλο να κανω πια . scotchlock στα στριψιματα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 02-06-19 στις 23:46.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-08-2019
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γεια σας και απο μενα, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου ως κάτοχος γραμμής nova (forthnet)
    Έχω αρκετές αποσυνδέσεις τον τελευταίο καιρό χωρίς να εχω πειράξει κάτι στην συνδεσμολογία μου.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled-1.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  342,4 KB 
ID: 206321
    Router: tp-link vr600 v2
    Υπάρχει φιλτράκι στην τηλεφωνική συσκευή η οποία είναι στην κεντρική πρίζα.
    Το ρουτεράκι είναι σε αλλη πρίζα και συνδέεται με κοντό καλώδιο στην τηλεφωνική πρίζα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας