Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Προσπαθω να δωσω μια εντολη στο git bash και συγκεκριμενα την copy con σε Windows 10 και δεν βρισκει την εντολη.

    bash: copy command not found

    Στις system environmental variables στο path εχω τα εξης:

    Κώδικας:
    %INTEL_DEV_REDIST%redist\intel64\compiler;C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_181\bin;C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Razer Chroma SDK\bin;C:\Program Files\Razer Chroma SDK\bin;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\ATI Technologies\ATI.ACE\Core-Static;C:\Program Files\Calibre2\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\130\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft\Web Platform Installer\;C:\Program Files (x86)\AMD\ATI.ACE\Core-Static;C:\Program Files (x86)\GtkSharp\2.12\bin;%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\Microsoft Emulator Manager\1.0\;C:\Program Files\dotnet\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\VirtualFile\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\VirtualFile64\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\SnapAPI\;%SYSTEMROOT%\System32\OpenSSH\;C:\Program Files\Java\jre1.8.0_181\bin;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\170\Tools\Binn\;C:\Program Files\Git\cmd;C:\Program Files\Git\bin\git.exe;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθω να δωσω μια εντολη στο git bash και συγκεκριμενα την copy con σε Windows 10 και δεν βρισκει την εντολη.

    bash: copy command not found

    Στις system environmental variables στο path εχω τα εξης:

    Κώδικας:
    %INTEL_DEV_REDIST%redist\intel64\compiler;C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_181\bin;C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\Razer Chroma SDK\bin;C:\Program Files\Razer Chroma SDK\bin;C:\Windows\system32;C:\Windows;C:\Windows\System32\Wbem;C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\ATI Technologies\ATI.ACE\Core-Static;C:\Program Files\Calibre2\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\130\Tools\Binn\;C:\Program Files\Microsoft\Web Platform Installer\;C:\Program Files (x86)\AMD\ATI.ACE\Core-Static;C:\Program Files (x86)\GtkSharp\2.12\bin;%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files (x86)\Microsoft Emulator Manager\1.0\;C:\Program Files\dotnet\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\VirtualFile\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\VirtualFile64\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\SnapAPI\;%SYSTEMROOT%\System32\OpenSSH\;C:\Program Files\Java\jre1.8.0_181\bin;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\Client SDK\ODBC\170\Tools\Binn\;C:\Program Files\Git\cmd;C:\Program Files\Git\bin\git.exe;
    Αφου χρησιμοποιείς bash γιατί δεν δοκιμάζεις την cat που κάνει το ίδιο πράγμα;

    Κώδικας:
    cat  << EOF > file.txt
    Γράφεις εδώ...
    EOF
    Γράφεις τα περιεχόμενα στο "Γράφεις εδώ..." που βάζω παραπάνω και στο τέλος προσθέτεις ένα EOF που σηματοδοτεί το τέλος (το οποίο δεν θα μπεί στο αρχέίο)

  3. #3
    Ακολουθουσα ενα tutorial και ελεγε για windows να χρησιμοποιησουμε την copy con και για mac την touch .... δοκιμασα την touch στα windows και την δεχεται και δημιουργει το αρχειο ενω την copy con οχι!!

    Ευχαριστω για την απαντηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθουσα ενα tutorial και ελεγε για windows να χρησιμοποιησουμε την copy con και για mac την touch .... δοκιμασα την touch στα windows και την δεχεται και δημιουργει το αρχειο ενω την copy con οχι!!

    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Η copy con είναι εντολή του command line των windows ενώ εσύ είπες οτι χρησιμοποιείς git bash που είναι bash (υποθέτω δηλαδή). Ή touch και η cat δουλεύουν σε bash.

    Ίσως το tutorial σου να εξηγούσε αν χρησιμοποιείς το command line των windows και όχι το git bash.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας