Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους! Τη βοήθειά σας, ρε παιδιά. Δεν έχω εμπειρία από αυτά και έχω κάποιες απορίες:

    1. Θέλω να κάνω μια επένδυση σε δραπανοκατσάβιδο και το Lidl αυτή τη βδομάδα βγάζει αυτό. Διάβασα πως είναι φοβερό εργαλείο. Πολύ δυνατό, αποδοτικό και αξιόπιστο. Ο κουμπάρος μου, όμως, λέει πως δεν φαίνεται να έχει λειτουργία κρούσης που βοηθά στο τρύπημα τοίχων, και πως αυτός δεν είναι σίγουρος αν θα το έπαιρνε. Να ξεκαθαρίσω πως βασική μου -σχεδόν αποκλειστική- χρήση θα είναι το κατσαβίδι. Δε θέλω, όμως, όταν έρθει η στιγμή που θα τρυπήσω έναν τοίχο, να την πατήσω και να ψάχνομαι. Ανοίγει τρύπα -σχετικά εύκολα- χωρίς κρούση; Θα το προτείνατε και για τις δύο χρήσεις, ή να περιμένω μήπως το lidl βγάλει κάτι πιο κατάλληλο;

    2. Μαζί με αυτό, το Lidl θα πουλά και 3 σετ bits. Μου φαίνονται, όμως, λίγο μεγαλούτσικα (μύτες + καρυδάκια). Για να στήσω π.χ. μια ραφιέρα, ένα κρεβάτι ικέα ή ένα κρεβατάκι μωρού στα οποία υπάρχουν και μικρές βίδες, θα έχω ποικιλία από μικρές μυτούλες; Αν όχι, μπορείτε να μου προτείνετε ένα πιο κατάλληλο φθηνό σετάκι, κάποιας άλλης εταιρίας, που να είναι συμβατό με το δραπανοκατσάβιδο του lidl; Στο κομμάτι "άλεν" θα είμαι καλυμμένος;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για τον φόρτο των ερωτήσεων.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα parkside γενικά είναι αξιοπρεπέστατα και value for money εργαλεία για ερασιτεχνική χρήση. Εχω και δραπανοκατσάβιδο και κατσαβίδι επαναφορτιζόμενα, ευχριστημένος και από τα δύο. Πλην όμως, διαλέγεις εργαλείο και με βάση τη χρήση που θέλεις να κάνεις, και δυστυχως όλα σε ένα δεν υπάρχει! Το συγκεκριμένο θα κάνει τη δουλειά του κατσαβιδιού, αλλά ένα σκέτο κατσαβίδι επαναφορτιζόμενο ίσως είναι πιο βολικό (λόγω μεγέθους και βάρους), και θα κάνει και τη δουλειά του δραπάνου μια χαρά, κυρίως σε ξύλο και αλουμίνιο. Στον τοίχο θέλεις κρούση, που αυτό δεν έχει. Με υπομονή θα μπορέσει να τρυπήσεις τούβλο, αλλά στο μπετόν θα σε παιδέψει πάρα πολύ. Γνώμη μου, για τις χρήσεις που αναφέρεις, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι, και ένα κρουστικό δράπανο ρεύματος (μέσα στο σπίτι το επαναφορτιζόμενο δεν είναι απαραίτητο).
    Οσο για τα bits, μην αγχώνεσαι, δεν τίθεται θέμα συμβατότητας, όλα είναι συμβατά με όλα τα εργαλεία, είναι τυποποιημένα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι.
    Προτείνεις να κοιτάω εδώ δηλαδή; Μπορώ να περιορίσω κάπως την αναζήτησή μου σε μάρκα και χαρακτηριστικά; Μαζί με ένα βασικό σετάκι bits, δε θα ήθελα να ξεφύγω από τα 70 €.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efthiktos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνεις να κοιτάω εδώ δηλαδή; Μπορώ να περιορίσω κάπως την αναζήτησή μου σε μάρκα και χαρακτηριστικά; Μαζί με ένα βασικό σετάκι bits, δε θα ήθελα να ξεφύγω από τα 70 €.
    Εγώ θα έλεγα να περιμένεις, κατά καιρούς βάζει το Lidl κρουστικό 20v με περίπου 49 ευρώ, είναι πολύ δυνατότερο απο το 12v του, απο την άλλη το 12v είναι πιο βολικό λόγο βάρους.

    Αυτά τα φθηνά κατσαβίδια στο skroutz είναι πολύ αδύναμα, κάνουν μόνο για έτοιμες τρύπες

    Δεν θα σου πω θα το έπαιρνα του lidl γιατί το έχω πάρει εδώ και κάποιο καιρό
    Ευχαριστημένος. έχω και το 20v κρουστικό για τις περιπτώσεις που χρειάζεται παραπάνω δύναμη.

    Στα λεφτά που ζητάνε και με 3 χρόνια εγγύηση αλλά και με μπαταριά που αλλάζει με άλλες συσκευές δεν θα βρεις κατι σε αυτή την τιμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 02-06-19 στις 22:16.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Στο https://www.supereverything.gr/prosfores/lidl θα βρεις κριτικές για οτιδήποτε βγάζει το Lidl.
    Γενικά τα περισσότερα εργαλεία του είναι υπεραρκετά για ερασιτεχνική/περιστασιακή χρήση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας