Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-70 από 70
  1. #61
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά έτσι από περιέργεια θα πάω αύριο τό πρωί 8:30 ώρα πού δέν θα έχει κόσμο να ενημερωθώ.
    Τελικά μετά τήν πρωινή επίσκεψη μου σέ κατάστημα Cosmote κατέληξα ότι είναι ραδιοαρβύλα ότι υπάρχουν 4 κανάλια πώλησης μέ διαφορετικές τιμές.
    Καί από τηλεφώνημα δικό μου στό 13888,καί από επίσκεψη σέ κατάστημα Germanos-Cosmote,καί πού μέ πήραν τηλέφωνο γιά προσφορά οι πωλητές τού 13888 σέ άσχετη μέρα,μού έδωσαν όλοι μά όλοι ίδια τιμή γιά ανανέωση είτε σέ DP 24 είτε σέ DP 50.
    Τήν μόνη διαφορά τήν κάνει τό site τής Cosmote καί ΜΟΝΟΝ στό πακέτο DP 24 XL πού τό δίνει 29,90 ενώ στό κατάστημα Cosmote-Germanos,από τό 13888,καί οι πωλητές μού τό δίνουν ακριβότερα στά 31,65.
    Τό DP 24 L είναι ανύπαρκτο παντού
    Καί εκεί πού δίνουν όλοι μά όλοι (Site Cosmote-13888-καταστήματα Cosmote-Germanos,πωλητές) είναι τά προγράματα VDSL.

    Αυτά είχα να αναφέρω επί προσωπική εμπειρία,επι τού θέματος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα που δεν υπάρχει δυνατότητα VDSL ακόμη, μου προτείνει το μεγαλύτερο ADSL..
    αλλά εσένα.. ???
    Υπάρχει δυνατότητα γιά VDSL αλλά μέχρι τα 30 mbps τό max rate,καί γιά να μήν έχω αποσυνδέσεις θά μέ κλειδαμπαρώσουν στά 21-26 mbps (μού είπαν ότι θά πιάνεται εγγυημένα από 21-26 mbps στό VDSL),άρα ποιός ο λόγος νά πληρώσω 31,90 στό VDSL 50 M μέ απεριόριστα αστικά μόνο,η στό VDSL 50 L μέ απεριόριστα αστικά καί 2 ώρες κινητά μέ 34,90.

    Καί να μήν πάω στό DP 24 XL μέ 29,90 (ανανέωση από τό site) να κλειδώσω στά 24 mbps μιάς πού παίρνω από καμπίνα,καί να έχω καί 7 ώρες κινητά τόν μήνα,τό μόνο πού δέν θά έχω τό upload 5 mbps μέ τό VDSL μιάς τό πιάνω άνετα από τό max rate.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 19-06-19 στις 09:33.

  2. #62
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο ραδιοαρβύλα δεν είναι. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει, ρωτά μαθαίνει.
    Τέτοια παραδείγματα, εκατοντάδες στα σχετικά τεχνολογικά φόρουμ και σε όλους σχεδόν τους παρόχους.
    Κάποιοι είναι ικανοί να γυρίσουν το μισό λεκανοπέδιο για να αγοράσουν κάποιο προϊόν 1-2€ φθηνότερα από την χαμηλότερη τιμή που βρίσκουν online. Και ταυτόχρονα δεν πείθονται ότι το ίδιο γίνεται και με τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

  3. #63
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει δυνατότητα γιά VDSL αλλά μέχρι τα 30 mbps τό max rate,καί γιά να μήν έχω αποσυνδέσεις θά μέ κλειδαμπαρώσουν στά 21-26 mbps (μού είπαν ότι θά πιάνεται εγγυημένα από 21-26 mbps στό VDSL),άρα ποιός ο λόγος νά πληρώσω 31,90 στό VDSL 50 M μέ απεριόριστα αστικά μόνο,η στό VDSL 50 L μέ απεριόριστα αστικά καί 2 ώρες κινητά μέ 34,90.

    Καί να μήν πάω στό DP 24 XL μέ 29,90 (ανανέωση από τό site) να κλειδώσω στά 24 mbps μιάς πού παίρνω από καμπίνα,καί να έχω καί 7 ώρες κινητά τόν μήνα,τό μόνο πού δέν θά έχω τό upload 5 mbps μέ τό VDSL μιάς τό πιάνω άνετα από τό max rate.
    Αα, νόμιζα πως ήσουν πάνω σε καμπίνα VDSL..
    Τότε ορθώς δεν σου βγάζει VDSL..

    Εντάξει για να μην το κουράζουμε, οι τιμές που μπορεί να πάρεις διαφέρουν.. είναι ανάλογα στον υπάλληλο που θα πέσεις, τι θα του πεις, και ποιον θα σου δώσει να μιλήσεις..

    Πιστεύω ότι το καταλαβαίνουμε όλοι, ότι η πραγματικότητα μπορεί να απέχει από το τυπικό που μπορεί να σου πεί ο καθένας, απ' όλους αυτούς.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #64
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο ραδιοαρβύλα δεν είναι. Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει, ρωτά μαθαίνει.
    Τέτοια παραδείγματα, εκατοντάδες στα σχετικά τεχνολογικά φόρουμ και σε όλους σχεδόν τους παρόχους.
    Κάποιοι είναι ικανοί να γυρίσουν το μισό λεκανοπέδιο για να αγοράσουν κάποιο προϊόν 1-2€ φθηνότερα από την χαμηλότερη τιμή που βρίσκουν online. Και ταυτόχρονα δεν πείθονται ότι το ίδιο γίνεται και με τις τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

    Μήν τό γενικεύεις δέν ισχύει σέ όλους στήν πράξη από ότι είδα.
    Καί επειδή έψαξα,ρώτησα,έμαθα,έβγαλα τό συμπέρασμα ότι είναι ραδιοαρβύλα.
    Διαβάζω πολλά παραδείγματα σάν καί εμένα πού δέν τούς κάνουν καμμιά έκπτωση,παρά μόνο όταν είναι έτοιμοι νά φύγουν από τόν πάροχο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εντάξει για να μην το κουράζουμε, οι τιμές που μπορεί να πάρεις διαφέρουν.. είναι ανάλογα στον υπάλληλο που θα πέσεις, τι θα του πεις, και ποιον θα σου δώσει να μιλήσεις..

    Πιστεύω ότι το καταλαβαίνουμε όλοι, ότι η πραγματικότητα μπορεί να απέχει από το τυπικό που μπορεί να σου πεί ο καθένας, απ' όλους αυτούς.
    Μπά εμένα κανείς δέν μού έκανε έκπτωση,καί μάλιστα πήρα τηλέφωνο τό 13888 όχι μία,όχι δύο,αλλά 3 φορές σέ διάστημα 7 ημερών,καί μίλησα μέ 3 διαφορετικούς εκπροσώπους καί οι 3 μού έλεγαν τίς ίδιες τιμές πού τούς βγάζει τό σύστημα.

  5. #65
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Οι τιμές είναι οι ίδιες αν πάρεις εκτός από το ίδιο πακέτο και την ίδια ταρίφα. Αν περάσεις στο τμήμα ακυρώσεων δίνουν τα ίδια πακέτα (π.χ. DP50 L) με άλλες ταρίφες (π.χ. 9/17), που σημαίνει ότι διαφέρουν τόσο οι τιμές όσο και οι πρόσθετες παροχές, αν στο κατάστημα/13888/online βγάζει ένα πακέτο, από τις ακυρώσεις μπορεί να σου δώσουν 2, 3 ή 4 διαφορετικά να επιλέξεις. Ο τρόπος είναι να μιλήσετε με το 13888 και να κάνουν για λογαριασμό σας 'αίτημα πρόθεσης ακύρωσης'. Στη δική μου περίπτωση αυτό έγινε με επιμονή δική μου, αφού δεν δίνουν πια πακέτα DP30 να μου πουν τιμή για υποβάθμιση στα 24.
    hnesne

  6. #66
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για σένα είναι ραδιοαρβύλα. Για μένα και εκατοντάδες άλλους πραγματικότητα και με αποδείξεις. Την γενίκευση άλλος την κάνει.
    Αν διαβάζεις καλά και όχι διαγώνια αυτά που λένε οι άλλοι, θα είχες καταλάβει ότι οι προσφορές δεν είναι οι ίδιες σε όλους τους πελάτες αλλά λίγο-πολύ διαφορετικές για το ίδιο πακέτο. Κανείς μας δεν γνωρίζει ποιο ακριβώς είναι το pattern που π.χ. εμείς οι 2 μπορεί να έχουμε 2 διαφορετικές προσφορές για το ίδιο πακέτο. Το ότι δεν σου δίνουν εσένα καλύτερη προσφορά δεν σημαίνει ότι δεν το κάνουν σε όλους (ή το αντίθετο).

  7. #67
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διαβάζω οριζοντίως,καθέτως,καί διαγωνίως καί βλέπω καί από εκατοντάδες άλλους ότι μόνο άν είναι να γίνει αίτημα ακύρωσης κάνουν καλύτερες προσφορές,αυτά πού ανέφερα σήμερα δέν τά βγάζω από τό μυαλό μου,αλλά τά διαπίστωσα ιδίοις όμμασι.
    Σίγουρα τίς γενικεύσεις άλλος τίς κάνει,αλλά τώρα τά λές καλύτερα καί δέν τά γενικεύεις,όπως τό παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι προσφορές δεν είναι οι ίδιες σε όλους τους πελάτες αλλά λίγο-πολύ διαφορετικές για το ίδιο πακέτο. Κανείς μας δεν γνωρίζει ποιο ακριβώς είναι το pattern που π.χ. εμείς οι 2 μπορεί να έχουμε 2 διαφορετικές προσφορές για το ίδιο πακέτο.
    Aρα γιά μιά ακόμα φορά άρτζι-μπούρτζι καί λουλάς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος weather1967 : 19-06-19 στις 15:04.

  8. #68
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι πεις! Ποιος είμαι εγώ να σου αλλάξω την ιδέα που έχεις.

  9. #69
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Oχι ότι πώ εγώ,έτσι είδα τά πράγματα ώς έχουν,αλλά άς μήν τό μακρηγορούμε,οι αναγνώστες θά βγάλουν τά συμπεράσματα τους.

  10. #70
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από την δικιά σου εμπειρία. Ενώ όσοι έχουμε πάρει διαφορετικές προσφορές και το έχουμε αναφέρει, είναι ραδιοαρβύλα. Ότι πεις!

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας