Σελ. 564 από 612 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.446-8.460 από 9167
  1. #8446
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι από την περιοχή και έτυχε να βρίσκομαι εκεί όλες τις μέρες, με αποτέλεσμα να έχω ενημέρωση από ντόπιους φίλους, η συγκεκριμένη πυρκαγιά οριοθετήθηκε στα ανατολικά από τα ποτάμια -που ευτυχώς έχει πολλά η Λέσβος- στα Δυτικά από πολίτες και στρατό που συνέρρευσαν ηρωικά από όλο το νησί, στα βόρεια από τον κόντρα βορινό άνεμο που έκανε 1-2 μέρες και στα νότια από... τη θάλασσα. Το Πυροσβεστικό Σώμα του νησιού δεν κάθισε να κοιτάει, όπως σε εύβοια και αττική πέρσι, κινδύνεψε σοβαρά. Το θετικό των εκεί πυροσβεστών είναι πως ως επί το πλείστον είναι ντόπιοι και πονάνε τον τόπο τους αλλιώς. Τα περί 7 αεροσκαφών και 2 ελικοπτέρων ήταν Πετσαίικες ανοησίες. Με τα μάτια μου είδα στο peak της πυρκαγιάς 2 αεροπλάνα και 1 ελικόπτερο. Στο 60-70% της διάρκειάς της, τις ώρες με ηλιοφάνεια, υπήρχε 1 μέσο, είτε 1 αεροπλάνο, είτε 1 ελικόπτερο. Είναι αδιανόητο το πόσο ψέμα πωλείται ειδησεογραφικά, αλλά οι ντόπιες φωνές δε φτάνουν να το διαψεύσουν σε εθνική εμβέλεια.

    Το απίστευτο δάσος της Ανατολικής Λέσβου σώθηκε κοντολογίς χάρη στους ντόπιους πυροσβέστες αρχικά και ντόπιους εθελοντές που συνέρρευσαν μαζικά όπως τον παλιό καλό καιρό. Καλέσματα απηύθυναν δια μεγαφωνικής δήμοι, κοινότητες, περιφέρεια, το ΚΚΕ, ο σύλλογος Αλβανών Λέσβου και η ανταπόκριση από κόσμο ήταν συγκινητική. Προφανώς κινδύνευσαν άνθρωποι, αλλά σώθηκε αδιανόητο οικιστικό, δασικό, καλλιεργητικό κεφάλαιο.

    Η καμμένη έκταση είναι μεγάλη, αλλά λόγω της ιδιομορφίας του ανατολικού νησιού (το μελτέμι φυσάει λίγο, κι από μεταβλητές διευθύνσεις μέσα στη μέρα) έχουν μείνει πολλές νησίδες πεύκων αλώβητες μέσα στα καμμένα. Επίσης, το ότι η εν λόγω περιοχή δεν έχει καμία καλλιεργητική, βοσκητική ή οικιστική προοπτική, θα συντείνει στη φυσική της αναδάσωση. Οι καμμένες εκτάσεις αφορούν κυρίως πεύκα και ελιές. Αν ξέφευγε η φωτιά προς βόρεια ή ανατολικά, θα έκαιγε αδιανόητης ομορφιάς καστανεώνες, καρυδώνες, οπωρώνες και πλατανιές στα υψίπεδα της Αγιάσσου και στα πλωμαριτοχώρια Ακράσι, Αμπελικό, Μεγαλοχώρι. Θα μιλούσαμε για καταστροφή αντίστοιχη της περσινής Β. Εύβοιας. Ένα ολοδάσωτο νησί που κατέληξε πέτρα και αποκαΐδια.
    Υπάρχουν φώτο με παραπάνω εναέρια απο αυτά που αναφέρεις


    Αλλά οκ το κλασικό, δεν ειδα εγώ αεροπλάνα, όποτε δεν υπάρχουν

  2. #8447
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν φώτο με παραπάνω εναέρια απο αυτά που αναφέρεις


    Αλλά οκ το κλασικό, δεν ειδα εγώ αεροπλάνα, όποτε δεν υπάρχουν
    οι φωτο ειναι στιγμιοτυπα (που δεν παρουσιαζουν τιποτα απο αυτα που ισχυριζεσαι οτι δεν ισχυουν ) , ασε που μπορει να ειναι και εικονες αρχειου .
    τι προσπαθεις να μπαλωσεις παλι εσυ μονο ξερεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #8448
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι φωτο ειναι στιγμιοτυπα (που δεν παρουσιαζουν τιποτα απο αυτα που ισχυριζεσαι οτι δεν ισχυουν ) , ασε που μπορει να ειναι και εικονες αρχειου .
    τι προσπαθεις να μπαλωσεις παλι εσυ μονο ξερεις .
    Το κλασικό εγώ δεν είδα, όποτε δεν υπάρχουν.

    Δεν πάω να μπαλώσω κάτι, καθώς δεν υπάρχει κάτι για μπάλωμα,

    Κλασικές περιπτώσεις, δεν πετάει τίποτα, να τους δείχνεις flightracker που να λέει το αντίθετο και εκεί να μην το πιστεύουν

  4. #8449
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Το βασικό που παραβλέπεται είναι ο παράγοντας της λαϊκής κινητοποίησης που φαίνεται να σώζει χωριά και δασικές εκτάσεις.
    Θα πρέπει να υπάρξει ουσιαστική κινητοποίηση, οργάνωση εκπαίδευση και υλική ενίσχυση της πολιτικής δασοπροστασιας και πυρόσβεσης, που θα έρχονται βέβαια ενισχυτικά στα μέσα της κρατικής πυρόσβεσης αλλά θα δρουν πολλαπλασιαστικά.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #8450
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό που παραβλέπεται είναι ο παράγοντας της λαϊκής κινητοποίησης που φαίνεται να σώζει χωριά και δασικές εκτάσεις.
    Θα πρέπει να υπάρξει ουσιαστική κινητοποίηση, οργάνωση εκπαίδευση και υλική ενίσχυση της πολιτικής δασοπροστασιας και πυρόσβεσης, που θα έρχονται βέβαια ενισχυτικά στα μέσα της κρατικής πυρόσβεσης αλλά θα δρουν πολλαπλασιαστικά.
    και στο ματι ειχε σχολιαστει , αλλα με αφανεια , οτι η κοινωνικη αλληλεγγυη και η προετοιμασια του καθε ενος για κατι χειροτερο (με πυροσβεστικες φωλιες , ενα γουβα , ενα φτυαρι , αμμο , τσεκουρι , ενα γεματο βαρελι , και διαφορα αλλα αυτονομα εργαλεια και μεσα ) , μπορουσε να εχει φερει ικανοποιητικοτερα αποτελεσματα απο ενα μαμουθ υπηρεσιων που μπερδευονται στις τριχες τους .

    Spoiler:
    εννοειται , ευχαριστουμε qwertyuiop ! , για την μεταφορα της εμπειριας σου στο προηγουμενο ποστ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 30-07-22 στις 19:02. Αιτία: απο βιασυνη αναφερομουνα σε λαθος συμφορουμιτη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #8451
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν φώτο με παραπάνω εναέρια απο αυτά που αναφέρεις


    Αλλά οκ το κλασικό, δεν ειδα εγώ αεροπλάνα, όποτε δεν υπάρχουν
    Σδικρ, δε θα μου πεις εσύ, από τη Θεσσαλονίκη, τι είδα εγώ με τα μάτια μου, στη Λέσβο, 2χλμ από το ενεργό μέτωπο. Νομίζω ακούγομαι αρκετά λογικός. Εντάξει;

    Άλλωστε, το λινκ σου παραπέμπει σε φωτογραφίες με ένα ιπτάμενο μέσο. Αυτό που είπα είναι ότι στο peak της φωτιάς, υπήρξαν ταυτόχρονα 3 μέσα (2 αεροσκάφη, 1 ελικόπτερο). Το απόγευμα Σαββάτου και την Κυριακή 23/7. Από το μεσημέρι της Κυριακής, που ακόμα απειλούνταν τα πάντα, όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά, μέχρι προχθές που υπήρχαν ακόμα εστίες, ΟΤΑΝ υπήρχε εναέριο μέσο, αυτό ήταν ΕΝΑ. Είτε ένα αεροσκάφος PZL, είτε ένα ελικόπτερο.

    Η εξαφάνιση των 2/3 από τα μέσα που επιχειρούσαν, συνέπεσε με τη φωτιά της Ηλείας το απόγευμα της Κυριακής. Από εκεί και μετά, έμειναν μόνο ντόπιοι υπό την ενίοτε βοήθεια 1 μέσου. Α, και 20 πυροσβέστες που εστάλησαν από την Αθήνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό που παραβλέπεται είναι ο παράγοντας της λαϊκής κινητοποίησης που φαίνεται να σώζει χωριά και δασικές εκτάσεις.
    Θα πρέπει να υπάρξει ουσιαστική κινητοποίηση, οργάνωση εκπαίδευση και υλική ενίσχυση της πολιτικής δασοπροστασιας και πυρόσβεσης, που θα έρχονται βέβαια ενισχυτικά στα μέσα της κρατικής πυρόσβεσης αλλά θα δρουν πολλαπλασιαστικά.
    Εγώ μετά το Μάτι, όπως και πολλοί από εμάς, έπεσα στην παγίδα της "πάσει θυσίας προστασίας των κατοίκων". Ε δεν είναι έτσι. Το μάτι αφενός ήταν μία ασύλληπτης ταχύτητας πυροθύελλα που κατέκαψε μικρή έκταση με αρειμάνια ταχύτητα. Οι δασικές πυρκαγιές θέλουν αυτό που έγινε στη Λέσβο φέτος, αλλά δεν έγινε πέρσι σε Εύβοια και Βαρυμπόμπη: Αυτούς που ξέρουν το έδαφος, το λαό, να μπει μέσα να φτιάξει ζώνες. Με την πυροσβεστική να καλύπτει επιχειρησιακά και να κανονίζει τα της υποχώρησης όταν και αν υπάρξει απειλή από τη φωτιά.

    Οι ιστορίες που άκουσα από τη λέσβο από πρώτο χέρι ήταν συγκινητικές. Μέλη του συλλόγου Αλβανών που ήξεραν την περιοχή, με αλυσοπρίονα καθάριζαν χιλιόμετρα ζωνών ρίχνοντας χιλιάδες δέντρα μέσα σε μία νύχτα, ενώ ντόπιοι αγρότες τους προφύλασσαν και περιέβρεχαν από τα 4Χ4 τους. Το ΚΚΕ σήκωνε μάνικες, τσάπιζε ορύγματα, μετέφερε υλικά για την πυροσβεστική. Και, πάνω από όλα, οι πυροσβέστες ήταν όλοι σχεδόν ντόπιοι, γνωρίζοντας το νησί τους, τα μονοπάτια του και τις ιδιομορφίες του. Άμα στην Εύβοια στέλνεις Θεσσαλούς και Μακεδόνες, είναι αναμενόμενο ότι πρώτη τους μέριμνα θα είναι ο μη εγκλωβισμός τους σε ένα παντελώς άγνωστο μέρος. Στα Βατερά, κάθε πυροσβέστης είχε κατά νου 2-3 μονοπάτια, καλλιέργειες ή περάσματα από τα οποία μέσα μπορούσε να διαφύγει, ή σημεία από τα οποία είχε το μέγιστο επιχειρησιακό πλεονέκτημα έναντι της φωτιάς με το δεδομένο του εξοπλισμό.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  7. #8452
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σδικρ, δε θα μου πεις εσύ, από τη Θεσσαλονίκη, τι είδα εγώ με τα μάτια μου, στη Λέσβο, 2χλμ από το ενεργό μέτωπο. Νομίζω ακούγομαι αρκετά λογικός. Εντάξει;

    Άλλωστε, το λινκ σου παραπέμπει σε φωτογραφίες με ένα ιπτάμενο μέσο. Αυτό που είπα είναι ότι στο peak της φωτιάς, υπήρξαν ταυτόχρονα 3 μέσα (2 αεροσκάφη, 1 ελικόπτερο). Το απόγευμα Σαββάτου και την Κυριακή 23/7. Από το μεσημέρι της Κυριακής, που ακόμα απειλούνταν τα πάντα, όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά, μέχρι προχθές που υπήρχαν ακόμα εστίες, ΟΤΑΝ υπήρχε εναέριο μέσο, αυτό ήταν ΕΝΑ. Είτε ένα αεροσκάφος PZL, είτε ένα ελικόπτερο.

    Η εξαφάνιση των 2/3 από τα μέσα που επιχειρούσαν, συνέπεσε με τη φωτιά της Ηλείας το απόγευμα της Κυριακής. Από εκεί και μετά, έμειναν μόνο ντόπιοι υπό την ενίοτε βοήθεια 1 μέσου. Α, και 20 πυροσβέστες που εστάλησαν από την Αθήνα.
    Είναι λίγο δύσκολο να δεις ταυτόχρονα όλα τα μέσα που επιχειρούν μαζί, καθώς και χρειάζονται χώρο και χρειάζονται να γεμίσουν ξανά νερό ώστε να ρίξουν. Πράγμα λογικό δηλαδή.

    Απο την πυροσβεστική δηλώνουν 6 αεροσκάφη + 2 ελικόπτερα

  8. #8453
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Αύριο θα πάω από όλα τα καμμένα στην Εύβοια. Λίμνη-Ροβιές-Μονη οσιου δαβιδ-Αγία Άννα, οπότε αντιλαμβάνεστε σε το φάση θα είμαι με τους άριστους...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #8454
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Γιατί βρε συ; Αφού είναι καλά παιδιά!
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  10. #8455
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί βρε συ; Αφού είναι καλά παιδιά!
    Είναι ίσως η πρώτη φορά στη ζωή μου που λυπάμαι τον οποιονδήποτε κυβερνητικό να πω την αλήθεια.
    Είναι εντυπωσιακή η άποψη ακόμα και των παπάδων στη Μονή οσίου Δαβίδ που είμαι τώρα. Ένταξει ρε παιδιά λέω, ήταν μεγάλη φωτιά, ο στρατηγός άνεμος κλπ, πρώτη φορά είδα παπά να θέλει να με πλακώσει

    - - - Updated - - -

    Όσο για τα καμμένα, είναι τραγικό το τοπίο μόλις περνάς το Μαντούδι και μέχρι τώρα πάνω στη μονή είναι τα πάντα καμμένα.
    Εντο μεταξύ άπειρα πωλητήρια σε χωράφια οικόπεδα και σπίτια. Ο κόσμος κατασραφηκε εδώ πέρα. Οι μόνοι που έχουν δουλειά είναι όσοι ήταν σε κάμπους. Πολυ σιτάρι και ντομάτα. Τις ελιές πολλοί τις έχουν κόψει στο 1 μέτρο του κορμού και έχουν βγάλει κλαράκια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #8456
    Εγγραφή
    05-01-2021
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ίσως η πρώτη φορά στη ζωή μου που λυπάμαι τον οποιονδήποτε κυβερνητικό να πω την αλήθεια.
    Είναι εντυπωσιακή η άποψη ακόμα και των παπάδων στη Μονή οσίου Δαβίδ που είμαι τώρα. Ένταξει ρε παιδιά λέω, ήταν μεγάλη φωτιά, ο στρατηγός άνεμος κλπ, πρώτη φορά είδα παπά να θέλει να με πλακώσει

    - - - Updated - - -

    Όσο για τα καμμένα, είναι τραγικό το τοπίο μόλις περνάς το Μαντούδι και μέχρι τώρα πάνω στη μονή είναι τα πάντα καμμένα.
    Εντο μεταξύ άπειρα πωλητήρια σε χωράφια οικόπεδα και σπίτια. Ο κόσμος κατασραφηκε εδώ πέρα. Οι μόνοι που έχουν δουλειά είναι όσοι ήταν σε κάμπους. Πολυ σιτάρι και ντομάτα. Τις ελιές πολλοί τις έχουν κόψει στο 1 μέτρο του κορμού και έχουν βγάλει κλαράκια.
    Ακουσες τίποτα από ολα αυτά που είδες στα πετσωμένα;.Εγώ μόνο διθυράμβους ακούω για τον happy traveler

  12. #8457
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φούντωσε πάλι ο Αθως?

    Είμαι σε παραλία απέναντι από την Αμμουλιανή, λίγο πριν (3-4χλμ) την Ουρανούπολη και περνάνε πίσω μου, προς τα εκεί, συνεχώς πυροσβεστικά, ενώ και δύο canadair πέρασαν πριν περίπου 10' με αντίστοιχη κατεύθυνση (ερχόμενα από Θεσσαλονίκη, υποθέτω).

    Στα γρήγορα, δεν βρήκα κάτι να έχει γραφτεί, είναι δύσκολη η μέρα/ώρα για ειδησεογραφία.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #8458
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φούντωσε πάλι ο Αθως?

    Είμαι σε παραλία απέναντι από την Αμμουλιανή, λίγο πριν (3-4χλμ) την Ουρανούπολη και περνάνε πίσω μου, προς τα εκεί, συνεχώς πυροσβεστικά, ενώ και δύο canadair πέρασαν πριν περίπου 10' με αντίστοιχη κατεύθυνση (ερχόμενα από Θεσσαλονίκη, υποθέτω).

    Στα γρήγορα, δεν βρήκα κάτι να έχει γραφτεί, είναι δύσκολη η μέρα/ώρα για ειδησεογραφία.
    https://www.voria.gr/article/sinager...i-pirosvestiki

  14. #8459
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Περασε κι ένα ελικόπτερο με κάδο, υποθέτω βουτάνε και γεμίζουν από την άλλη πλευρά, προς Θάσο.

    - - - Updated - - -

    ΣΚ.τα.

    Ένα ακόμα canadair και επιπλέον 3 μικρότερα, σαν αυτό που χάλασε χτες.

    Γύρισε και ο αέρας και άρχισε να φαίνεται ο καπνός και να μυρίζει και λίγο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #8460
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Διαβάζω πως τα πράγματα χειροτερέψαν, ελπίζω να είστε καλά

Σελ. 564 από 612 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας