Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημερα.

    Εχω συνεργασια με μια μικρη βιοτεχνια ως εξωτερικος συνεργατης. Δεν εχουν γραμματεα, γιατι δεν εχουν σκοπο να πληρωνουν εξτρα προσωπικο για τις δουλειες γραφειου, οποτε με φωναζουν οταν χρειαζονται καποια βοηθεια σχετικα με εισαγωγες απ το εξωτερικο.

    Αν και τεχνικος Η/Υ, δεν εχω σχεση με το αντικειμενο της εταιρειας, ουτε ειχα ασχοληθει ξανα σοβαρα με εισαγωγες προιοντων για τριτους.
    Για καμποσα χρονια σποραδικα, με καλουσαν να τους βοηθησω να ερθουν σε επαφη με ευρωπαικα εργοστασια ή εκτος ευρωπης, στελνοντας καμποσα emails, ωστε να ρωτησω οτιδηποτε ηθελαν. Στην ουσια κανω τον διερμηνεα και το μεσαζοντα, διοτι δε γνωριζουν αγγλικα, αναλαμβανοντας να φερω εις περας την παραγγελια. Ερχομαι σε επαφη με το εργοστασιο για να μαθουμε τιμες και διαφορες πληροφοριες για το προιον. Οταν προχωραμε σε παραγγελια, τους λεω να μας στειλουν προτιμολογιο, στελνει τα λεφτα μεσω της τραπεζας ο δικος μου, στελνω τα αποδεικτικα της πληρωμης στον προμηθευτη, ερχομαι σε επαφη με τη μεταφορικη, φροντιζω να προωθηθει το προιον στη βιοτεχνια κλπ.

    Αρκετες φορες συνηθως, μου ελεγαν ψαξε να μας βρεις αυτο το αντικειμενο και στειλε emails να μαθουμε τιμες, αλλα δεν προχωρουσαν σε παραγγελια. Μη ξεροντας τι να χρεωσω και επειδη δεν εχω ξανακανει αυτη τη δουλεια, χρεωνα αρχικα ενα ποσο που αντιστοιχουσε στο χρονο που εχω φαει να βρω κατι και αναλογα με το ποσα emails εστειλα, δηλαδη μικροποσα της ταξης των 20 ευρω για τα emails ή αν επρεπε να κανω αναζητηση και μου ετρωγε αρκετες μερες να ρωταω και να ψαχνω, χρεωνα κανα 50αρι κλπ.

    Ομως καποιες φορες, προχωρουσαμε σε παραγγελια προιοντων αρκετης αξιας, πχ 1000 ευρω ή 3000 ευρω ή και 5000 ευρω φορτιο, αλλα η δικη μου χρεωση ηταν μονο για την επικοινωνια μεσω emails, ανεξαρτητα με την αξια της παραγγελιας, διοτι αρχικα λεω οκ, πες εκανες μια εξυπηρετηση, πελατης ειναι, θα φτιαξει τον υπολογιστη του καποια στιγμη κλπ. Ομως το πραγμα αρχισε να σοβαρευει και ο τυπος συνεχισε να μου ζηταει να παραγγειλω πραγματα τα οποια μαλιστα του τα εβρισκα πολυ φθηνότερα και ειχε μεγαλο κερδος, αλλα εγω την εβγαζα με ενα 50αρι στην καλυτερη.

    Προσφατα κάθισα κατω και τα λογαριασα λιγο και λεω για κατσε ρε φιλε, ο τυπος κανει δουλεια του, βγαζει μεγαλο κερδος απ τις εισαγωγες κ εγω παιρνω ψιχουλα. Μηπως θα πρεπε να χρεωνω καποια προμηθεια τελικα? Ομως εχοντας αγνοια του τι παιζει στην αγορα σχετικα με τους μεσαζοντες και τις προμηθειες εισαγωγων κλπ, δε γνωριζω χρεωσεις και πως δουλευει η αγορα, οποτε καθησα και εφτιαξα ενα δικο μου πλανο, το οποιο οταν το παρουσιασα, ηταν αντιθετος φυσικα.

    Οι οροι μου ειναι οι εξης. Οταν στελνουμε emails μονο για να ρωτησουμε κατι και να λαβουμε καποιες πληροφοριες για τιμες κλπ, η χρεωση θα ειναι ως ειχε μεχρι τωρα, δηλαδη 20-30 ευρω για την επικοινωνια. Οταν κανουμε ερευνα αγορας, θα χρεωνω 50, διοτι ειναι κατι αρκετα χρονοβορο. Οταν ομως προχωραμε σε παραγγελια, τοτε η αμοιβη μου θα ειναι ενα 6% επι του καθαρου ποσου της παραγγελιας, χωρις τα μεταφορικα δηλαδη.

    Για να μη μακρηγορώ, το προβλημα ειναι οτι δε δεχονται να πληρωνουν προμηθεια με τις παραγγελιες, διοτι για χρονια ειχαν βολευτει με το να δινουν 20, 30 και 50 ευρω, οποτε την εβγαζαν δηλαδη λαδι. Ομως δεν ειναι δυνατον να φερνω τετοια φορτια και να του γλυτωνω ενα σκασμο λεφτα με τις εισαγωγες και να μου δινει ψιχουλα.

    Ο προβληματισμος μου ειναι η εξης. Γνωριζει καποιος απο αυτα και αν ναι, τι χρεωσεις υπαρχουν? Πως γινονται οι χρεωσεις σε αυτο τον τομεα?
    Πιστευετε οτι ειμαι παραλογος και οτι ειναι υπερβολη να ζητησει καποιος προμηθεια, εστω κ αν δεν εκανε ερευνα αγορας, αλλα μεσολαβησε ωστε να διεκπεραιωθει η παραγγελια?
    Δηλαδη αν καποιος σου πει θελω να μου παραγγειλεις κατι απο το ταδε εργοστασιο και οχι ψαξε να μου βρεις το ταδε αντικειμενο, δεν πρεπει να παρεις προμηθεια?

    Υγ. sorry για το σεντονι...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Kαταρχην καθε εργασια, οσο μικρη κι αν φαινεται, πληρωνεται με τον ενα ή τον αλλο τροπο. Περα απο αυτο εσυ επεσες σε μια κλασσικη "παγιδα μικρης εξυπηρετησης" απο εναν γνωστο, συγγενη, φιλο ή και πελατη. Με λιγα λογια και μια γρηγορη απαντηση ειναι πως εκτος του οτι δεν υπαρχει τιμοκαταλογος για τετοιες δουλειες και ο καθενας χρεωνει οτι νομιζει, ο μεχρι σημερα πελατης σου το πιθανοτερο ειναι να μην σε ξανα ενοχλησει καθως θα καταλαβε οτι "ξυπνησες" και καθως δεν ειναι διατεθειμενος να πληρωσει για κατι που θεωρει ασημαντο ( κακως ) ή επειδη θεωρει πως σου κανει κιολας τη χαρη που σου δινει και ενα ψιχουλο ( κακιστα ) θα ψαξει για αλλο θυμα.

    Και εισαι και τυχερος μαλιστα που δεν επεσες σε περιπτωση σαν και μια που ειχε τυχει σε εμενα οπου εκτος απο τη μεσολαβηση, ενας καποτε μου ζητουσε και την μεταφραση ολοκληρων manual απο τα αγγλικα ή τα γαλλικα, στα ελληνικα για σειρες ολοκληρες προιοντων ( εργαλεια ), επειδη εγω "ασχολιομουν με τα κομπιουτερ". Εκει να δινεις ενοχληση οταν ζητηθηκε μια , ουτε καν αναλογη, αμοιβη για την εργασια.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-06-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Με νιωθεις πληρως!

    Δυστυχως λογω του οτι με επιασε αδιαβαστο και επειδη με φωναζε συχνοτερα στο παρελθον, μιας και εβγαζα ενα χαρτζιλικι απ τα emails, του παραγγειλα καμποσες φορες πραγματα τα τελευταια 5 χρονια, με αποτελεσμα τωρα να το θεωρει δεδομενο και παραλογο να πληρωσει μια προμηθεια.

    Οταν του ανεφερα μαλιστα για την προμηθεια του 6%, μου λεει με τη μια, αυτο ξεχασε το, δε γινεται. Λεω τι εννοεις δε γινεται? Λεει τι δηλαδη, για μερικα εμαιλς που στελνεις εκει, θες να παιρνεις και προμηθεια? Κ εγω λεει αν ηξερα αγγλικα, θα το κανα αυτο και μαλιστα λεει αν θελω βρισκω καποιους γνωστους ή βαζω τη γυναικα μου και τα γραφει στα αγγλικα, δεν ειναι κατι σπουδαιο αυτο. Λεω τοτε μου λες οτι δεν κανω τιποτα εγω με λιγα λογια, οποτε δε με εχεις αναγκη. Οχι λεει δεν ειπα αυτο, αλλα ενταξει τωρα, τι, για 2-3 εμαιλς εκειπερα, θες και προμηθεια? Δε γινονται αυτα.. Λεω δεν ειναι τα πραγματα ετσι, αλλη η χρεωση για την επικοινωνια και ευρεση πληροφοριων για ενα προιον και αλλο πραγμα να σου παραγγειλω το προιον, διοτι αυτο με κανει πλεον μεσαζοντα και αναλαμβανω να σου φερω ενα φορτιο απο εξωτερικο, που αν δεν εκανα καποιες ενεργειες εγω, δε θα ερχοταν στην πορτα σου.

    Αυτος επιμενει ομως οτι το βλεπω λαθος λεει και οτι δεχεται να χρεωνεται για τα emails, αλλα προμηθεια δε δικαιουμαι λεει, γιατι δεν ειναι οτι κανω λεει τιποτα παζαρια και οτι μου αναθετει να του βρω κατι και ψαχνω να το βρω στην αγορα για να το αγορασω και να του το μεταπουλησω, οποτε δε θεωρουμαι μεσαζοντας, απλα στελνω μερικα εμαιλς και αυτο ηταν ολο.

    Αντε βγαλε ακρη...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannisppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με νιωθεις πληρως!

    Δυστυχως λογω του οτι με επιασε αδιαβαστο και επειδη με φωναζε συχνοτερα στο παρελθον, μιας και εβγαζα ενα χαρτζιλικι απ τα emails, του παραγγειλα καμποσες φορες πραγματα τα τελευταια 5 χρονια, με αποτελεσμα τωρα να το θεωρει δεδομενο και παραλογο να πληρωσει μια προμηθεια.

    Οταν του ανεφερα μαλιστα για την προμηθεια του 6%, μου λεει με τη μια, αυτο ξεχασε το, δε γινεται. Λεω τι εννοεις δε γινεται? Λεει τι δηλαδη, για μερικα εμαιλς που στελνεις εκει, θες να παιρνεις και προμηθεια? Κ εγω λεει αν ηξερα αγγλικα, θα το κανα αυτο και μαλιστα λεει αν θελω βρισκω καποιους γνωστους ή βαζω τη γυναικα μου και τα γραφει στα αγγλικα, δεν ειναι κατι σπουδαιο αυτο. Λεω τοτε μου λες οτι δεν κανω τιποτα εγω με λιγα λογια, οποτε δε με εχεις αναγκη. Οχι λεει δεν ειπα αυτο, αλλα ενταξει τωρα, τι, για 2-3 εμαιλς εκειπερα, θες και προμηθεια? Δε γινονται αυτα.. Λεω δεν ειναι τα πραγματα ετσι, αλλη η χρεωση για την επικοινωνια και ευρεση πληροφοριων για ενα προιον και αλλο πραγμα να σου παραγγειλω το προιον, διοτι αυτο με κανει πλεον μεσαζοντα και αναλαμβανω να σου φερω ενα φορτιο απο εξωτερικο, που αν δεν εκανα καποιες ενεργειες εγω, δε θα ερχοταν στην πορτα σου.

    Αυτος επιμενει ομως οτι το βλεπω λαθος λεει και οτι δεχεται να χρεωνεται για τα emails, αλλα προμηθεια δε δικαιουμαι λεει, γιατι δεν ειναι οτι κανω λεει τιποτα παζαρια και οτι μου αναθετει να του βρω κατι και ψαχνω να το βρω στην αγορα για να το αγορασω και να του το μεταπουλησω, οποτε δε θεωρουμαι μεσαζοντας, απλα στελνω μερικα εμαιλς και αυτο ηταν ολο.

    Αντε βγαλε ακρη...
    Στη δικη μου περιπτωση, τη μεταφραση των manual των εργαλειων, ακομα και της επαγγελματικης σειρας, τα οποια και θα διατειθενταν στο καταστημα οπως και στο eshop του, θα αναλαμβανε η κορη του "συνεργατη" ηλικιας καπου στην τριτη γυμνασιου !!! Οι διαλογοι ηταν παρομοιοι με τους δικους σου, μονο που - και θα σε στεναχωρησω εδω - ηταν πολυ , πολυ πιο συντομοι και ημουν και καθετος με τις πρωτες προτασεις καθως ειχα μυριστει τη λαμογια. Επειδη περι λαμογιας προκειται μιας και τα "ενα, δυο email" ή "η μια δυο σελιδες" πολυ γρηγορα διογκωνονται κατα πολυ ενω υπαρχουν ταυτοχρονα και υποχρεωσεις χρονου, ακριβειας και καλης δουλειας οπως και καταλογισμος ευθυνων !!!! Απο καποιον με τον οποιο δεν υπαρχει η παραμικρη σχεση, ουτε καν εξαρτημενη ή κατι σαν εργου.

    Και αυτοι δεν αφορουν 2 περιπτωσεις, τη μια τη δικη σου και τη μια τη δικη μου αλλα προκειται για τη μεγαλη πλειοψηφια της αγορας οπου οι "εξυπνοι" ειναι πιο πολλοι κι απ τα ραδικια.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannisppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με νιωθεις πληρως!

    Δυστυχως λογω του οτι με επιασε αδιαβαστο και επειδη με φωναζε συχνοτερα στο παρελθον, μιας και εβγαζα ενα χαρτζιλικι απ τα emails, του παραγγειλα καμποσες φορες πραγματα τα τελευταια 5 χρονια, με αποτελεσμα τωρα να το θεωρει δεδομενο και παραλογο να πληρωσει μια προμηθεια.

    Οταν του ανεφερα μαλιστα για την προμηθεια του 6%, μου λεει με τη μια, αυτο ξεχασε το, δε γινεται. Λεω τι εννοεις δε γινεται? Λεει τι δηλαδη, για μερικα εμαιλς που στελνεις εκει, θες να παιρνεις και προμηθεια? Κ εγω λεει αν ηξερα αγγλικα, θα το κανα αυτο και μαλιστα λεει αν θελω βρισκω καποιους γνωστους ή βαζω τη γυναικα μου και τα γραφει στα αγγλικα, δεν ειναι κατι σπουδαιο αυτο. Λεω τοτε μου λες οτι δεν κανω τιποτα εγω με λιγα λογια, οποτε δε με εχεις αναγκη. Οχι λεει δεν ειπα αυτο, αλλα ενταξει τωρα, τι, για 2-3 εμαιλς εκειπερα, θες και προμηθεια? Δε γινονται αυτα.. Λεω δεν ειναι τα πραγματα ετσι, αλλη η χρεωση για την επικοινωνια και ευρεση πληροφοριων για ενα προιον και αλλο πραγμα να σου παραγγειλω το προιον, διοτι αυτο με κανει πλεον μεσαζοντα και αναλαμβανω να σου φερω ενα φορτιο απο εξωτερικο, που αν δεν εκανα καποιες ενεργειες εγω, δε θα ερχοταν στην πορτα σου.

    Αυτος επιμενει ομως οτι το βλεπω λαθος λεει και οτι δεχεται να χρεωνεται για τα emails, αλλα προμηθεια δε δικαιουμαι λεει, γιατι δεν ειναι οτι κανω λεει τιποτα παζαρια και οτι μου αναθετει να του βρω κατι και ψαχνω να το βρω στην αγορα για να το αγορασω και να του το μεταπουλησω, οποτε δε θεωρουμαι μεσαζοντας, απλα στελνω μερικα εμαιλς και αυτο ηταν ολο.

    Αντε βγαλε ακρη...
    Συμβαίνουν αυτά. Ζήτημα ηθικής σε παρόμοιες δουλείες δεν υφίσταται, αν μπορεί να "αγοράσει" φτηνότερα θα αγοράσει. Νόμος.

    Το ερώτημα είναι το πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορεί να σε παρακάμψει, εκτός αν τον πείσεις ότι πραγματικά η συνεργασία του μαζί σου του αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος ή -σε εποχές αφθονίας- του απλουστεύει την ζωή. ( δύσκολο στις μέρες μας βέβαια )

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.006
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σύνηθες, και εύκολο.
    Πελάτης: "Θέλω μια εξυπηρέτηση, εσύ που ξέρεις τα "κομπιόυτε"..."
    Εγώ: "Ευχαρίστως, 30€/ώρα + φπα".
    Μετά, αν συνεχίσει, θα είναι προσεκτικός στο τι ζητάει.
    Αυτοί που εκτιμούν την εξυπηρέτηση και τον χρόνο μου θα τα πληρώσουν.
    Αυτοί που ψάχνουν για θύμα δεν θα ξαναενοχλήσουν,
    και είτε θα βρουν άλλο θύμα είτε θα στρωθούν να μάθουν "κομπιούτε" και αγγλικά/γερμανικά/κινέζικα/whatever.
    Γιατί κάπως πρέπει να πληρωθούν ΟΑΕΕ/εφορία/εισφορά αλληλεγγύης/κλπ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-06-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μακαρι να μπορουσα να το κανω αυτο που λες, αλλα δυστυχως στην επαρχία δε με παιρνει για κατι τετοιο. Ειναι η ριμαδα η αγορα που δουλευει ετσι, ειναι και σχεδον ολοι γνωστοι μεταξυ τους, μικρος ο κυκλος και κανενας δεν πληρωνει με τιποτα τοσα λεφτα. Ασε που δεν εχουμε και πολυ δουλεια και εκμεταλλευονται την κατασταση και μας πιανουν στο φιλοτιμο, οποτε την παταμε μετα γιατι υποκυπτουμε για 20 και 30 ευρω, γιατι αν τα χασεις κ αυτα δεν εχεις για τσιγαρα μετα..
    Αν ημουν Αθηνα ναι, εκει ειναι διαφορετικα ισως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giannisppos : 07-06-19 στις 15:56.

  8. #8
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Στην Αθηνα θα τρέχουν τα λεφτά απο τα μπατζάκια

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    ....καθοτι τζαμπατζηδες βρισκονται μονον στην επαρχια !

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αλήθεια αν κάτι δεν πάει καλά με τις διαπραγματεύσεις, αν το φορτίο για κάποιο λόγο κολλήσει σε κάποιο τελωνείο ποιος το πληρώνει;
    Αν η απάντηση είναι πως το πληρώνει αυτός που του κάνεις την εξυπηρέτηση τότε δεν βλέπω με τι λογική θα ζητήσεις το 6% την στιγμή που οι περισσότεροι για να είναι ανταγωνιστικοί πρέπει να πουλάνε με ενα κέρδος κάτω απο 10%, χωρίς μάλιστα να αναλαμβάνεις κανένα ρίσκο.

    Του λες θα σε χρεώσω την υπηρεσία μου ανάλογα με τον χρόνο που θα σπαταλήσω και τελειώνει εκεί το θέμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ με sdikr. 30€/ώρα δηλαδή για 8 ώρες 240€ σε 1 ημέρα μακάρι να παίρνεις εσύ τέτοιους μισθούς. Αυτό που ζητάει ο συγκεκριμένος είναι κλασικές υπηρεσίες τμήματος προμηθειών. Μέσος μισθός εργαζομένου σε αυτές τις θέσεις 650-700€ τον μήνα στην καλύτερη (δυστυχώς) και που αυτό είναι μόνο ένα κομμάτι των αρμοδιοτήτων... Μην έχοντας σταθερό υπάλληλο για τη θέση αυτή του βγαίνει ουσιαστικά με τα μισά λεφτά. Οπότε πρέπει να επιλέξει αν θέλει ο φίλος να έχει αυτά τα ελάχιστα 200-250€ ή όχι. Αν θα βρεί άλλον ή όχι ο εργοδότης δεν το γνωρίζω. Μπορεί να μη βρεί και να επιστρέψει με αντιπροτάσεις κτλ αλλά όλα είναι στη θεωρία.
    Μιλάω για τη συγκεκριμένη θέση η οποία δεν απαιτεί καμμία γνώση για κομπιούτε όπως το λέτε. Ούτε προγραμματισμό, ούτε τίποτα δε ζητάει για να πρέπει να υπολογίσεις "κόστος" γνώσεων/τεχνογνωσίας. Απλή επικοινωνία στα Αγγλικά(που δε χρειάζεται να είναι και 100% σωστά...) και ανταλλαγή εμαιλ με προμηθευτές-πελάτες.
    Και για να το κλείνω, εννοείται ο συγκεκριμένος εργοδότης (κατά την προσωπική μου γνώμη) δεν είναι σοβαρός και δεν του περνάει καν από το μυαλό η εξέλιξη της επιχείρησής του. Η σκέψη του θα πρέπει να ήταν να οργανώσει τμήμα(με τον φίλο) με ένα σταθερό μισθό που θα έδινε την ελευθερία στον υπάλληλό του να εργαστεί με τον σωστό τρόπο, να ψάξει προμηθευτές, να ζητήσει καλύτερες τιμές κτλ. Παντού έτσι δουλεύουν οι εταιρίες που παράγουν κάτι. Μεσο-μακροπρόθευσμα αυτό θα είχε θετικό αντίκτυπο στην εταιρία του, αλλά έχει την κλασική φιλοσοφία του φτηνού-κόψε κάτι κτλ. Συνήθως δε βρίσκεις άκρη με αυτούς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Doxaios : 09-06-19 στις 18:43.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #12
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του λες θα σε χρεώσω την υπηρεσία μου ανάλογα με τον χρόνο που θα σπαταλήσω και τελειώνει εκεί το θέμα.
    Θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
    Αν η διαδικασία των emails και η διαδικασία της παραγγελίας είναι το ίδιο για σένα, τότε αυτό το γνωρίζει ο συγκεκριμένος και δε νομίζω να έχεις πολλές επιλογές.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας