Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, απλά απορώ τι γίνεται σε καταστάσεις όπου ο καταδικασμένος αρνείται να παραστεί στην υπηρεσία ή απειλεί τον προϊστάμενο, π.χ. να τον αναγκάζει να υπογράψει οποιοδήποτε χαρτί ώστε να τη σκαπουλάρει.
    Το λέω γιατί σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχουν όργανα της τάξης για να τους επιβλέψουν αλλά απλοί πολίτες.
    Δεν μου έχει τύχει, αλλά φαντάζομαι, πριν που η κοινωφελής εργασία ήταν ύστερα από μετατροπή μιας κύριας ποινής (στερητικής της ελευθερίας), εφόσον η υπηρεσία/προιστάμενος ειδοποιήσε τον Εισαγγελέα για την ανυπακοή τότε υπήρχε έκπτωση από την μετατροπή και αναβίωσης της κύριας ποινής και έμπαινες μέσα.

    Τώρα που είναι κύρια ποινή δεν ξέρω τι γίνεται. Δεν το έχω διαβάσει με λεπτομέρεια τους νέους κώδικες.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει. Σκεφτόμουν το ότι δεν θεωρούταν βιασμός... Για τους άλλους που δεν γνωρίζουν: Η παράνομη βια (330 ΠΚ) και η απειλή (333 ΠΚ) τιμωρούνται μαξ μέχρι 2 έτη το πρώτο και 1 έτος ή χρηματική ποινή το δεύτερο. Δηλαδή ποινές που αναστέλλονται. Ε δεν ήταν και τόσο δίκαιο να εκβιάζεις κάποιον σε σεξ και να μην μπαίνεις φυλακή.
    Νομίζω όμως αξίζει να πούμε ότι και τα δύο αυτά διώκονται μόνο μετά την υποβολη έγκλησης και όχι αυτεπαγγέλτως (από το 1984) όπως ισχύει για το βιασμό.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας