Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2019
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, και καλό σας βρήκα. Συγγνώμη από τώρα παιδιά γιατί Ελληνοαμερικάνος είμαι και τα ελληνικά μου είναι έτσι κ έτσι.

    Εχθές πήρα το Archer VR900. Στο σπίτι έχω βάλει 100mbs με COSMOTE. Σήμερα, με τι βοήθεια από εσάς εδώ στο φόρουμ, έχω καταλάβει ότι αν βάζω αυτό το ρουτερ, δεν θα έχω σταθερό στο σπίτι μου, γιατί δεν είναι VOIP το μοδεμ/ρουτερ.

    Δεν μπορώ να κάνω γέφυρα με το speedport και το Archer γιατί εκεί που το έχω, δεν έχω άλλη πρίζα για να βάλω δυο ρουτερ. Έχω τραβήξει καλώδιο τηλ και ρεύμα σε μια μεριά εδώ στ κουζίνα, μέσα σε κανάλι, και δεν γίνεται να έχω δυο ρουτερ μαζί εκεί. Δεν θέλω να δόσω πίσω το Archer, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

    Την ερωτήσεις που έχω είναι αυτό. Βρήκα αυτό εδώ (φωτο του ειναι απο κατω):

    https://www.mgmanager.gr/voice-over-...e-adapter.html

    Υπάρχει περίπτωση να κάνει τι δουλειά; Για να μπορώ να έχω το σταθερό με το Archer? Η είναι κάτι άλλο αυτό;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-06-08 at 01.39.49.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  493,7 KB 
ID: 204324

    Έτσι είναι το μοδεμ μου να καταλάβεις.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screen Shot 2019-06-08 at 10.38.14.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pb1300 : 08-06-19 στις 10:41.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pb1300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, και καλό σας βρήκα. Συγγνώμη από τώρα παιδιά γιατί Ελληνοαμερικάνος είμαι και τα ελληνικά μου είναι έτσι κ έτσι.

    Εχθές πήρα το Archer VR900. Στο σπίτι έχω βάλει 100mbs με COSMOTE. Σήμερα, με τι βοήθεια από εσάς εδώ στο φόρουμ, έχω καταλάβει ότι αν βάζω αυτό το ρουτερ, δεν θα έχω σταθερό στο σπίτι μου, γιατί δεν είναι VOIP το μοδεμ/ρουτερ.

    Δεν μπορώ να κάνω γέφυρα με το speedport και το Archer γιατί εκεί που το έχω, δεν έχω άλλη πρίζα για να βάλω δυο ρουτερ. Έχω τραβήξει καλώδιο τηλ και ρεύμα σε μια μεριά εδώ στ κουζίνα, μέσα σε κανάλι, και δεν γίνεται να έχω δυο ρουτερ μαζί εκεί. Δεν θέλω να δόσω πίσω το Archer, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

    Την ερωτήσεις που έχω είναι αυτό. Βρήκα αυτό εδώ (φωτο του ειναι απο κατω):

    https://www.mgmanager.gr/voice-over-...e-adapter.html

    Υπάρχει περίπτωση να κάνει τι δουλειά; Για να μπορώ να έχω το σταθερό με το Archer? Η είναι κάτι άλλο αυτό;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-06-08 at 01.39.49.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  493,7 KB 
ID: 204324

    Έτσι είναι το μοδεμ μου να καταλάβεις.
    Μπορείς να βάλεις το TPLINK ως modem/router στην θέση του Speedport. Και μετά να συνδέσεις ενσύρματα το speedport με το TPLINK ώστε να πάρει internet και να το έχεις μόνο για VoIP. Ρίξε μια ματιά στο θέμα https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)

    Γίνεται όμως και με τον συνδυασμό TPLINK & SPA112. Αν θες να το κάνεις έτσι, πρέπει να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου στείλει τους κωδικούς της VoIP τηλεφωνίας και να ρυθμίσεις το SPA112. Αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις, μπορεί να παιδευτείς. Κάνε καλύτερα τον συνδυασμό TPLINK + Speedport, θα γλιτώσεις και χρήματα έτσι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας