Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Exclamation
    Καλησπέρα!

    Έχω μπερδευτεί με τόσο ψάξιμο και είπα να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού

    Ψάχνω, λοιπόν, για κλιματιστικό για ψύξη κυρίως, inverter, που θα εγκατασταθεί στην Αθήνα (Χολαργός), σε ενιαίο χώρο σαλονοτραπεζαρίας περίπου 50m2, χωρίς κοψίματα, με καλή μόνωση γενικά και με λειτουργεία 7 ώρες/μέρα κατά μέσο όρο.
    Μετά από αναζήτηση έχω καταλήξει στα εξής:

    1. Daikin ATXC50B Siesta Sensira
    2. MITSUBISHI Set 18 MSZ-HJ50VA-E2
    3. Fujitsu ASYG18LFC

    Δεν με ενδιαφέρει γενικά το wi-fi (δεν με χαλάει βέβαια, αλλά δν το έχω κ κριτήριο), ούτε θέλω σώνει και ντε τελευταίο μοντέλο. Θέλω κάτι αξιόπιστο που θα λειτουργεί καλά, όσο το δυνατόν πιο οικονομικά και θα κρατήσει.
    Από Mitsubishi και Fujitsu έχω εμπειρία και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, γι'αυτό και προσανατολίστηκα κυρίως εκεί και για Daikin έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστα.

    Ποιο θα μου προτείνατε εσείς που να συνδυάζει καλύτερα τα παραπάνω και φυσικά να να μην ξεφεύγει σε τιμή από αυτά που έχω αναφέρει; Επίσης, ψάχνω σωστά για 18άρι;;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Κανονικά για να δεις πόσα btu χρειάζεσαι θέλει μελέτη.
    Αυτού λεχθέντος, m2 * 1000 / 2 είναι ένας καλός (αλλά οπωσδήποτε μπακάλικος) τρόπος να πάρεις μια ιδέα πόσα btu θέλεις.
    Προφανώς αν έχεις πολλές απώλειες ή/και ζεις στα καλάβρυτα ή/και είναι ρετιρέ πας ένα (ή και δύο) κλικ πάνω.
    Αντιστοίχως αν είναι καλά μονωμένο πας ένα κλικ κάτω.
    Τυπικά πάντως για ~50 m2 θες ~25Κ btu, οπότε καλύτερα κοίτα τα 24άρια.
    Μιας και θα δουλεύει πολλές ώρες ψάχνεις κάτι με υψηλό seer (και αντίστοιχα scop αν σε ενδιαφέρει η θέρμανση),
    και καλό είναι να ψάξεις τα διαγράμματα του κατασκευαστή διότι:
    α)δεν είναι όλες οι μετρήσεις πιστοποιημένες από 3ούς.
    β)δεν ξεκινάνε όλοι την καμπύλη απόδοσης από τις ίδιες θερμοκρασίες.
    γ)ειδικά στα φασόν ο κάθε έμπορος/εισαγωγέας γράφει ότι θέλει και ούτε κανείς τον ελέγχει ούτε ο Κινέζος OEM θα τον καταγγείλει.

    Πρόταση (σε σχετικώς λογικά λεφτά):
    Gree amber (ή hansol αν το βρεις φτηνά καθότι παλιό πλέον, είναι σχεδόν ίδια).
    Όχι τα αντίστοιχα inventor/toyotomi κλπ φασόν.
    Δεν είναι τα πιο ήσυχα, δεν είναι τα πιο φτηνά, αλλά λόγω συμπιεστή έχουν εξαιρετική απόδοση σε ακραίες θερμοκρασίες.
    Και προσωπικά μου αρέσει να δουλεύει η ψύξη/θέρμανση όταν κάνει πολύ ζέστη/κρύο.

    Προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση (καθότι το πετρέλαιο είναι για πολύ μερακλήδες πλέον),
    και το έχω γυρίσει στο ac για θέρμανση και μου έρχεται πολύ φτηνότερα.

    Προσωπικές εμπειρίες/παρατηρήσεις από την χρήση στα δικά μου:
    Ένα mitsubishi που έχω (non-inverter) ζεσταίνει μέχρι +5C εξωτερική, πιο κάτω και ανάβουμε την σόμπα.
    Έταιρα mitsubishi heavy που επίσης έχω (3 τεμάχια, σύγχρονα, inverter) ζεσταίνουν μέχρι ~0C και αυτό οριακά,
    και κάθε τόσο κάνουν απόψυξη, αν κατέβει παρακάτω πάλι πρέπει να ανάψουμε σόμπα η καλοριφέρ.
    Έταιρο mitsubishi electric inverter τα ίδια...
    Στην ψύξη όλα τα παραπάνω καλά τα πάνε (μέχρι +45-6-7 C που έχω δει στο θερμόμετρο).
    3 κινέζικα on-off που έχω στο χωριό (carefur/gallanz) ζεσταίνουν μέχρι +5C το πολύ,
    και ψύχουν μέχρι 40-λίγο C, μετά η απόδοση πέφτει.
    Όλα τα παραπάνω τα έχω, τα ξέρω, και έχω ζήσει μαζί τους χρόνια.

    2 gree hansol 12K btu που επίσης έχω στο χωριό,
    δουλεύουν 3 σαιζόν τώρα 24/7 για 6 μήνες τον χρόνο,
    δεν έχουν κάνει κίχ, ζεσταίνουν χαλαρά στους -5 (ίσως και λίγο παρακάτω -7-8C) χωρίς απόψυξη και χωρίς να χάσουν σε απόδοση
    (στα χαρτιά μέχρι -30C αλλά δεν έχω τρόπο να το δοκιμάσω),
    ψύχουν εξαιρετικά (στα χαρτιά μέχρι +52C, δοκιμασμένο με +47-48C),
    και έχουν 10 χρόνια εγγύηση.

    YMMV, αλλά από όσα έχω δοκιμάσει/αγοράσει/ζήσει είναι ότι καλύτερο.
    Αγοράστηκαν μετά από σύσταση φίλου μηχανικού,
    και αρχικά ήμουν κάπως διστακτικός γιατί δεν είναι ακριβώς φτηνά (ειδικά για Κινέζικα),
    αλλά είχε δίκιο.

    Περιμένω κάποια στιγμή να μου φέρουν και το amber 24K btu για να το βάλω στην Αθήνα.

    Εναλλακτικά, και ακριβότερα, θα κοίταγα τις ακριβές σειρές των mitsubishi/hitachi/toshiba.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας