Εμφάνιση 1-13 από 13

Θέμα: Linux-Η αρχή

  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Καλησπέρα είμαι νέος χρήστης στα linux και πιο συγκεκριμένα έχω κάνει εγκατάσταση τα Kali-Linux και τα τρέχω με live usb.
    Καλώς ή κακώς τα Kali έχουν πολύ μεγάλη πληθώρα εφαρμογών τα οποία τα κάνει δύσκολα για έναν πρωτάρη να ασχοληθεί, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος γνώστης kali-linux να με βοηθήσει από που θα ήταν πιο εύκολο να ξεκινήσω και αν γνωρίζει ίσως κάποιο site ή αν έχει κάποιο καλό video στο youtube για να ξεκινήσω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν θέλεις κάτι με βάση Debian, δεν χρειάζεται να πας κάπου αλλού, πήγαινε κατευθείαν σε Debian (Stable θα σου πρότεινα για αρχή).
    Θα μπορούσες να δεις και το Fedora που έχει διαφορετικό packaging (.rpm, όχι .deb)

    KaliLinux είναι απλά too much για αρχάριο.
    topkek

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N_ikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είμαι νέος χρήστης στα linux και πιο συγκεκριμένα έχω κάνει εγκατάσταση τα Kali-Linux και τα τρέχω με live usb.
    Καλώς ή κακώς τα Kali έχουν πολύ μεγάλη πληθώρα εφαρμογών τα οποία τα κάνει δύσκολα για έναν πρωτάρη να ασχοληθεί, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος γνώστης kali-linux να με βοηθήσει από που θα ήταν πιο εύκολο να ξεκινήσω και αν γνωρίζει ίσως κάποιο site ή αν έχει κάποιο καλό video στο youtube για να ξεκινήσω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας!
    To Kali είναι μια ακόμη διανομή βασισμενη στο Debian. Δεν έχει κάτι μαγικό, systemd init, apt package manager(αν θυμάμαι καλά) και γενικά η ιδιαιτερότητα που έχει είναι ότι κουβαλάει μαζί του ότι sniffing tool υπαρχει
    απ' αρχής του κόσμου. Τα ποιο πολλά από αυτά, αν όχι όλα μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε όποια διανομή θες. Το πραγματικό πρόβλημα είναι τι στο καλό τα θες όλα αυτά φίλε μου..... μην παρασύρεσαι από πομπώδεις τίτλους.
    Επίσης μπορείς κάλλιστα να μην ασχοληθείς μαζί τους, εσύ π.χ. απλά γραψε με open-office, εγκατέστησε με το apt κτλ.
    Αυτό που ψάχνεις βασικά είναι ευρύτερες γνώσεις στα δίκτυα
    btw :
    http://www.allitebooks.org/?s=kali
    καλή αρχή!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pap : 10-06-19 στις 15:51. Αιτία: Ορθογραφια

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Kανα ασυρματο του γειτονα θελει να σπασει και δεν ξερει πως να το πει και το λεει απεξω απεξω

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ πολύ για το link.

    - - - Updated - - -

    Χαχαχαχα όχι φίλε μου αυτά πλέον είναι παιχνίδια δεν χρειάζονται καν προσπάθεια, αυτοματιστής είμαι και έχω σκεφτεί μια ιδέα που θέλω να υλοποιήσω και αποφάσισα πως τα linux είναι το πιο κατάλληλο λογισμικό για αυτό που θέλω αλλά δυστυχώς δεν το γνωρίζω κιόλας !

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N_ikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για το link.

    - - - Updated - - -

    Χαχαχαχα όχι φίλε μου αυτά πλέον είναι παιχνίδια δεν χρειάζονται καν προσπάθεια, αυτοματιστής είμαι και έχω σκεφτεί μια ιδέα που θέλω να υλοποιήσω και αποφάσισα πως τα linux είναι το πιο κατάλληλο λογισμικό για αυτό που θέλω αλλά δυστυχώς δεν το γνωρίζω κιόλας !
    Τότε κακώς ξεκινάς με kali.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε κακώς ξεκινάς με kali.
    Eσυ ειλικρινα πιστευεις οτι ο φιλος μας ηθελε να υλοποιησει ενα προτζεκτ και αφου κατεληξε οτι ο βελτιστος τροπος για να το κανει ειναι μεσω λινουξ , η πρωτη διανομη που βρηκε στην αναζητηση του προς την δοξα ηταν το kali ?
    Βρωμαει ο τοπος εκει εξω απο διανομες και πιστευεις οτι κατα τυχη επεσε στο kali ?

    Oσοι καταληγουν στο kali linux ειναι για τον ιδιο σκοπο.Απλα ο φιλος μας ντρεπεται να το παραδεχτει.Που θα παει ομως..θα τον σπασουμε , και τοτε...θα κελαηδησει σαν καναρινι

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eσυ ειλικρινα πιστευεις οτι ο φιλος μας ηθελε να υλοποιησει ενα προτζεκτ και αφου κατεληξε οτι ο βελτιστος τροπος για να το κανει ειναι μεσω λινουξ , η πρωτη διανομη που βρηκε στην αναζητηση του προς την δοξα ηταν το kali ?
    Βρωμαει ο τοπος εκει εξω απο διανομες και πιστευεις οτι κατα τυχη επεσε στο kali ?

    Oσοι καταληγουν στο kali linux ειναι για τον ιδιο σκοπο.Απλα ο φιλος μας ντρεπεται να το παραδεχτει.Που θα παει ομως..θα τον σπασουμε , και τοτε...θα κελαηδησει σαν καναρινι
    Σίγουρα ολοι αυτό σκεφτήκαμε αλλα ας είμαστε καλοπροαίρετοι.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορείς να συνεχίσεις να το πιστεύεις φίλε μου δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα εγώ το πρότζεκτ μου θέλω να υλοποιήσω, επίσης δεν νομίζω αν ήθελα κάτι άλλο να υπήρχε πρόβλημα απλά να το ζήταγα όπως έχουν κάνει και άλλοι

    - - - Updated - - -

    Επίσης το kali-linux το επέλεξα επείδη από οτι διάβασα έιναι πιο ολοκληρωμένο από εκεί και πέρα αν υπάρχει κάποια άλλη εκδοση πιο εύκολη θα μπορούσα να την ψάξω άμα γνωρίζεις!

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από N_ikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το kali-linux το επέλεξα επείδη από οτι διάβασα έιναι πιο ολοκληρωμένο από εκεί και πέρα αν υπάρχει κάποια άλλη εκδοση πιο εύκολη θα μπορούσα να την ψάξω άμα γνωρίζεις!
    Αν διάβασες πως είναι η πιο ολοκληρωμένη διανομή σε pentest (penetration testing) μάλλον ισχύει. Αλλά εσένα δεν σε αφορά κάτι τέτοιο οπότε μάλλον είναι κακή επιλογή γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάπου αλλού που να είναι η πιο ολοκληρωμένη.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2019
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    TEE
    " Καλησπέρα είμαι νέος χρήστης στα linux και πιο συγκεκριμένα έχω κάνει εγκατάσταση τα Kali-Linux και τα τρέχω με live usb."

    Η αρχικη προταση του ποστ τα λεει ολα.Αρχαριος χρηστος και Kali δεν κολλανε μαζι.
    Αν πραγματικα ο στοχος δεν ειναι το ασυρματο δυκτιο του γειτονα τοτε ξεκινα απο διανομες φιλικες για τον αρχαριο.

    https://distrowatch.com/search.php?category=Beginners

    LinuxMint XFCE, Ubuntu Mate, κλπ. κλπ

    Για ετοιματζιδικο Debian κοιτα το LinuxMint Debian Edition.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    2.986
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Γιατί ενδιαφέρει τον κόσμο τόσο πολύ για τι το θέλει ο φίλος; Ας πάει να σπάσει και το πεντάγωνο και τη Νάσα δεν μας πέφτει λόγος.

    Για αυτοματισμούς πάντως πρέπει να δώσεις και περισσότερα στοιχεία για το που θα το τρέξεις (πχ αν χρησιμοποιείς raspberry pi υπάρχει συγκεκριμένα το raspbian).

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας