Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους Marthenil
    Marthenil Guest
    Καλημέρα/σπέρα/νύχτα.

    Έκανα πριν περίπου ένα μήνα αναβάθμιση από 50αρα σε 100αρα, το "fiberspeed" το οποίο απ'όσο καταλαβαίνω είναι απλά VDSL. Πήρα το speedport plus ως "αναβάθμιση" (κακώς διαβάζω, αλλά πολύ αργά τώρα, δυστυχώς). Ταυτόχρονα, ζήτησα αλλαγή από interleaved σε fast, γιατί χρειάζομαι όσο καλύτερο ping μπορώ.

    Κλείδωνε στα ~75/80 με 4 ping σε σέρβερ Αθήνας. Λίγο χαμηλά, αλλά το ping ήταν σούπερ οπότε δεν το κυνήγησα. Το καφαό είναι στα ~500m από το σπίτι. Παρατήρησα errors αλλά αυτά τα είχα πάντα και δυστυχώς δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, συμβαίνουν και έξω στο junction.

    Δυστυχώς, την Παρασκευή είχα κάποια disconnects, αργούσε πολύ να συγχρονίσει (4/5η προσπάθεια και μετά), και όταν συγχρόνιζε, συγχρόνιζε στα ~30. Να σημειώσω ότι ήταν σταθερό, αλλά αν έκανα επανεκκίνηση μόνος μου, αργούσε πάλι να συγχρονίσει.

    Δεν παρατήρησα κάποια άλλη αλλαγή. Επειδή ήταν Παρασκευή και επειδή πραγματικά το Ping με ένοιαζε (και δε ήθελα να με γυρίσουν σε interleaved για το Σ/Κ που φαντάζομαι θα ήταν και η πρώτη κίνηση) δεν πήρα τον ΟΤΕ, με την προοπτική του θα δούμε.

    Πριν καμιά ώρα, από περιέργεια, λέω να δοκιμάσω άλλο ζεύγος καλωδίων και φίλτρο. Κλείδωσε στα downstream 6516kBit/s upstream 218kBit/s και 34 ping στον ίδιο σερβερ Επίσης παρατηρώ ότι το attenuation ανέβηκε πολύ (είχα γύρω στο ~20, τώρα είναι 47). Γύρισα επιτόπου στο παλιό ζεύγος αλλά κλείδωσε πάλι εκεί . Άνοιξα την πρίζα να δω μήπως και πάει κάτι στραβά και με το κούνημα χάλασε αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τί στο καλό; Σύμπτωση; Επίσης τώρα κάνει πάνω από 20λεπτο να συγχρονίσει.

    Εννοείται ότι το πρωί θα πάρω ΟΤΕ, και θα πάω να δοκιμάσω στο junction έξω καλού κακού (Μονοκατοικία, δεν υπάρχει "κεντρική πρίζα", κακώς, ξέρω, αλλά it is what it is) αλλά δε νομίζω να έπαθε κάτι ο χαλκός σε αυτό το διάστημα οπότε μάλλον του ΟΤΕ είναι το πρόβλημα ή το ρούτερ μας αφήνει για τόπους χλοερούς... Υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να είναι ΜΟΝΟ από το Fast; Αν ναι, γιατί δούλευε μέχρι τώρα;
    Τι άλλο μπορεί να φταίει εκτός από τον ΟΤΕ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marthenil : 10-06-19 στις 03:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marthenil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα/σπέρα/νύχτα.

    Έκανα πριν περίπου ένα μήνα αναβάθμιση από 50αρα σε 100αρα, το "fiberspeed" το οποίο απ'όσο καταλαβαίνω είναι απλά VDSL. Πήρα το speedport plus ως "αναβάθμιση" (κακώς διαβάζω, αλλά πολύ αργά τώρα, δυστυχώς). Ταυτόχρονα, ζήτησα αλλαγή από interleaved σε fast, γιατί χρειάζομαι όσο καλύτερο ping μπορώ.

    Κλείδωνε στα ~75/80 με 4 ping σε σέρβερ Αθήνας. Λίγο χαμηλά, αλλά το ping ήταν σούπερ οπότε δεν το κυνήγησα. Το καφαό είναι στα ~500m από το σπίτι. Παρατήρησα errors αλλά αυτά τα είχα πάντα και δυστυχώς δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, συμβαίνουν και έξω στο junction.

    Δυστυχώς, την Παρασκευή είχα κάποια disconnects, αργούσε πολύ να συγχρονίσει (4/5η προσπάθεια και μετά), και όταν συγχρόνιζε, συγχρόνιζε στα ~30. Να σημειώσω ότι ήταν σταθερό, αλλά αν έκανα επανεκκίνηση μόνος μου, αργούσε πάλι να συγχρονίσει.

    Δεν παρατήρησα κάποια άλλη αλλαγή. Επειδή ήταν Παρασκευή και επειδή πραγματικά το Ping με ένοιαζε (και δε ήθελα να με γυρίσουν σε interleaved για το Σ/Κ που φαντάζομαι θα ήταν και η πρώτη κίνηση) δεν πήρα τον ΟΤΕ, με την προοπτική του θα δούμε.

    Πριν καμιά ώρα, από περιέργεια, λέω να δοκιμάσω άλλο ζεύγος καλωδίων και φίλτρο. Κλείδωσε στα downstream 6516kBit/s upstream 218kBit/s και 34 ping στον ίδιο σερβερ Επίσης παρατηρώ ότι το attenuation ανέβηκε πολύ (είχα γύρω στο ~20, τώρα είναι 47). Γύρισα επιτόπου στο παλιό ζεύγος αλλά κλείδωσε πάλι εκεί . Άνοιξα την πρίζα να δω μήπως και πάει κάτι στραβά και με το κούνημα χάλασε αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τί στο καλό; Σύμπτωση; Επίσης τώρα κάνει πάνω από 20λεπτο να συγχρονίσει.

    Εννοείται ότι το πρωί θα πάρω ΟΤΕ, και θα πάω να δοκιμάσω στο junction έξω καλού κακού (Μονοκατοικία, δεν υπάρχει "κεντρική πρίζα", κακώς, ξέρω, αλλά it is what it is) αλλά δε νομίζω να έπαθε κάτι ο χαλκός σε αυτό το διάστημα οπότε μάλλον του ΟΤΕ είναι το πρόβλημα ή το ρούτερ μας αφήνει για τόπους χλοερούς... Υπάρχει περίπτωση όλο αυτό να είναι ΜΟΝΟ από το Fast; Αν ναι, γιατί δούλευε μέχρι τώρα;
    Τι άλλο μπορεί να φταίει εκτός από τον ΟΤΕ;
    Θα είχα πάρει τηλ τον ΟΤΕ από τα 30, έχεις βλάβη στο χαλκό σζούριασσε τώρα όσο ποιό γρήγορα τούς πάρεις τόσο πιόνια γρήγορα θα σου φτιάξουν τίν γραμμή...

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχα πάρει τηλ τον ΟΤΕ από τα 30, έχεις βλάβη στο χαλκό σζούριασσε τώρα όσο ποιό γρήγορα τούς πάρεις τόσο πιόνια γρήγορα θα σου φτιάξουν τίν γραμμή...
    Τι σημαίνει : σζούριασσε
    Τι εννοείτε με το : πιόνια

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.265
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάντο στριφτό που ελεγε και ο οτετζής (εννοει χανει στις ματίσεις ) Στο δικο μου το SNR δεν ηταν σταθερο μπορουσε να παει το βραδυ απο 8 σε 16 και αρχιζαν τα errors . Τελικα οτε δινει (αν σηκωνει η γραμμη ) και καποιο ειδος fastpath σε 50ρα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 11-06-19 στις 16:56.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Marthenil
    Marthenil Guest
    Πριν κάνω αναβάθμιση στην 100άρα, στην 50άρα vdsl με το παλιό το speedport που έδειχνε fast/interleaved...είχα ζητήσει και το είχαν αλλάξει, ναι. Έχασα περίπου 5mbps αλλά δε βαριέται.

    Στο εν λόγω πρόβλημα, έχω δηλώσει βλάβη και περιμένω. Ούτε έξω άλλαξε κάτι οπότε είναι του ΟΤΕ. Δεσμεύτηκαν ότι δε θα το γυρίσουν σε interleaved. Για να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Το λοιπό, ο ΟΤΕτζής έπιασε καμπάνα 100 στην είσοδο. Δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς καλωδίων, πάλι τα ίδια.Η συνδεσμολογία είναι:
    Είσοδος συγκροτήματος κεντρική ρεγκλέτα και σύνδεση με κώλωνα -> περνάει πεζόδρομο και καταλήγει σε junction box στην είσοδο του σπιτιού. Αυτό φεύγει μέσα σε πινακάκι με ρεγκλέτα, και κατανέμεται στις πρίζες του σπιτιού.

    Επειδή όλα αυτά τα είχε σχεδιάσει ο πατέρας μου και ήταν εγωιστής, το όλο σύστημα είναι υπερβολικά πιο περίπλοκο απ'ότι πρέπει. Φέρνει 2 RJ61 από το junction (προοπτική 2ης γραμμής; ανταλλακτικό καλώδιο; Μόνο αυτός ξέρει) ενώ στο junction φτάνει ήδη ένα RJ61 από την κεντρική ρεγκλέτα, καλώδια να φάνε και οι κότες. Υπάρχει κάποιος λόγος που δε βλέπω;

    Ένα RJ25 θα είναι υπέρ αρκετό, πιστεύω, ακόμα και για 2 γραμμές (ο οτέ έχει κόψει το αναλογικό έτσι και αλλιώς, σε VOIP είμαι), απλά να βρω ένα καλώδιο με σωστή μόνωση για να μη πάθω τα ίδια. Κάνω παρόμοια δουλειά και με τις συνδέσεις δεν έχω κάποιο θέμα, αλλά με ατσαλίνα καλώδιο δεν έχω περάσει ποτέ. Πόσο δύσκολο θα ΄ναι; Λεφτά υπήρχαν κάποτε αλλά πλέον όχι, οπότε θα ήθελα να αποφύγω τον ηλεκτρολόγο.
    Από την άλλη, άσε καλύτερα. Μόνο στη σκέψη να αφαιρέσω τόσο καλώδιο ταράσσομαι. Πόσο πάει το μαλλί, πάνω κάτω, ξέρει κανείς;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας