Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Καλημερα σας,

    Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας στο παρακατω προβλημα που εχω σχετικα με την καλωδιωση του σπιτιου που μενω.

    Το router μου (TP-LINK AC 1200 VR400) βρισκεται στο σαλονι και συνδεεται κατευθειαν στον τοιχο χωρις splitter. Το σταθερο τηλεφωνο βρισκεται στην κουζινα και τελος υπαρχουν και 2 tv με 2 ξεχωριστα κουτια nova (ενα στο σαλονι και ενα στην κουζινα) με πακετο nova vdl50 triple play full.

    Στo δωματιο μου, που βρισκεται σχετικα μακρια τοσο απο το router οσο και απο την κουζινα, δεν υπαρχει μπριζα για συνδεση στο internet οποτε το desktop μου συνδεεται μεσω usb wifi adapter (TP-LINK ARCHER T4U v2).

    Εχω αγανακτησει με το usb adapter και αναζητωντας την καλυτερη δυνατη wired συνδεση για το δωματιο μου, καθως ειμαι fps gamer, βρηκα ότι οι λυσεις που εχω ειναι ειτε να παρω τρυπανι και να περασω καλωδιο απο το σαλονι που ειναι το router ειτε να βαλω powerline με pass-through για να μη χασω την μπριζα.

    Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε πως ακριβως θα γινει ολη η συνδεση δωματιου με σαλονι που ειναι το router οπως επισης και τι καλωδια θα χρειαστω.

    Επισης μερικες αποριες σχετικα με το powerline (εχω καταληξει αναμεσα σε devolo & tp-link). Θα εχω καποιο προβλημα που στην μπριζα ρευματος που είναι το router εχω και ένα QNAP NAS (φανταζομαι το powerline θα συνδεθει απευθειας στην μπριζα και το “ταφ” απο πανω του). Θα εχω καποιο προβλημα στην μπριζα δωματιου που θα συνδεθει το δευτερο powerline μιας και πανω του θα κομπωσει πολυπριζο με pc/οθονη/ηχεια/λαμπα/φορτιστη iphone ?

    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AroNah : 14-06-19 στις 12:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αν υπάρχει δυνατότητα να αποφύγεις τα powerline, θα πρότεινα να το προτιμήσεις. Η καλύτερη λύση είναι πάντα το να περάσεις καλώδιο UTP και να συνδέσεις τις συσκευές μεταξύ τους απευθείας

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει δυνατότητα να αποφύγεις τα powerline, θα πρότεινα να το προτιμήσεις. Η καλύτερη λύση είναι πάντα το να περάσεις καλώδιο UTP και να συνδέσεις τις συσκευές μεταξύ τους απευθείας

    Βλεπω οτι υπαρχουν 7 κατηγοριες με συνολικα 9 διαφορετικα ειδη UTP καλωδιου, ποιο μου προτεινεις? FYI το router μου εχει ενα 1000αρι LAN/WAN port οπως επισης και η motherboard μου 10/100/1000 Mbit LAN chip.

    Γνωριζεις κατι απο αυτα που ρωτησα σχετικα με τα powerlines?

    Σε περιπτωση που προχωρησω τελικα wired συνδεση θα επηρεαστει καθολου το wifi δικτυο που συνδεονται laptop/κινητα? Δηλαδη η ταχυτητα θα δινει προταιρεοτητα στο καλωδιο over the wifi?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AroNah : 14-06-19 στις 13:08.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Για powerlines δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, καθότι τα αποφεύγω συστηματικά. Είναι λύση ανάγκης για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να περαστούν καλώδια δικτύου.

    Εφόσον μιλάμε για απλή οικιακή εγκατάσταση, περνάς ένα καλώδιο UTP Cat6 (μονόκλωνο με 4 συνεστραμμένα ζεύγη) και τερματίζεις το κάθε ένα από τα 2 άκρα του σε πριζάκι UTP Cat6 (επίτοιχο αυτοκόλλητο). Μετά χρησιμοποιείς 2 patch cords UTP Cat6 (πολύκλωνο με 4 συνεστραμμένα ζεύγη) στο κατάλληλο μήκος για να συνδέσεις το ένα πριζάκι στο PC σου και το άλλο πριζάκι στο router σου.

    Έτσι θα κάνεις όμορφη και σωστή δουλειά και θα εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες των συσκευών σου. To WiFi δεν θα επηρεαστεί καθόλου και οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές θα συνεχίσουν να δουλεύουνε απρόσκοπτα

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για powerlines δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, καθότι τα αποφεύγω συστηματικά. Είναι λύση ανάγκης για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να περαστούν καλώδια δικτύου.

    Εφόσον μιλάμε για απλή οικιακή εγκατάσταση, περνάς ένα καλώδιο UTP Cat6 (μονόκλωνο με 4 συνεστραμμένα ζεύγη) και τερματίζεις το κάθε ένα από τα 2 άκρα του σε πριζάκι UTP Cat6 (επίτοιχο αυτοκόλλητο). Μετά χρησιμοποιείς 2 patch cords UTP Cat6 (πολύκλωνο με 4 συνεστραμμένα ζεύγη) στο κατάλληλο μήκος για να συνδέσεις το ένα πριζάκι στο PC σου και το άλλο πριζάκι στο router σου.

    Έτσι θα κάνεις όμορφη και σωστή δουλειά και θα εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες των συσκευών σου. To WiFi δεν θα επηρεαστεί καθόλου και οι υπόλοιπες ασύρματες συσκευές θα συνεχίσουν να δουλεύουνε απρόσκοπτα
    Η πριζα που ειναι συνδεμενο πανω της το router ειναι RJ11+RJ45 απλα δε γνωριζω τι κατηγοριας ειναι. Πως θα το μαθω?

    Οποτε, περαν της κατηγοριας πριζας που ψαχνω, ουσιαστικα αυτο που μενει να αγορασω ειναι ενα ετοιμο patch cord χαλκού U/UTP CAT6 στα μετρα μου και να συνδεσω το pc με τo 1000αρι port του ρουτερ, σωστα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AroNah : 14-06-19 στις 14:54.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H πρίζα που υπάρχει ήδη δεν σε ενδιαφέρει.
    Όχι patch cord μεγάλου μήκους
    https://www.adslgr.com/forum/threads...59#post6412259
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πρίζα που υπάρχει ήδη δεν σε ενδιαφέρει.
    Όχι patch cord μεγάλου μήκους
    https://www.adslgr.com/forum/threads...59#post6412259
    Γιατι δεν με ενδιαφερει η πριζα που ηδη συνδεεται πανω της το router και ειναι τυπου RJ11+RJ45?


    Η αποσταση router-pc ειναι ~15m

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού υπάρχει ήδη στην εγκατάσταση, θα έχει φροντίσει ο εγκαταστάτης γι' αυτή.

    Για τα μέτρα, στο Link που σου έχω ανεβάσει υπάρχει αναφορά πόσα μέτρα πολύκλωνο UTP θα πρέπει να χρησιμοποιείς και γιατί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού υπάρχει ήδη στην εγκατάσταση, θα έχει φροντίσει ο εγκαταστάτης γι' αυτή.

    Για τα μέτρα, στο Link που σου έχω ανεβάσει υπάρχει αναφορά πόσα μέτρα πολύκλωνο UTP θα πρέπει να χρησιμοποιείς και γιατί.
    Αν και η σελιδα scpcat5e.com με τις διαφορες δεν λειτουργει πλεον με καλυψε το quote σου απο κατω και πρεπει να παω σε UTP μονοκλωνο(solid) κατηγοριας 5e/6.

    Ευχαριστω!

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AroNah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και η σελιδα scpcat5e.com με τις διαφορες δεν λειτουργει πλεον με καλυψε το quote σου απο κατω και πρεπει να παω σε UTP μονοκλωνο(solid) κατηγοριας 5e/6.

    Ευχαριστω!
    Βάζω μια άλλη που έχει τις ίδιες πληροφορίες.

    https://www.blackbox.com/en-us/resou...stranded-cable
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας