Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σε όλους!
    Μια γρήγορη και βασική ερώτηση από κάποιον που δεν έχει εμπειρία από pbx.

    Εδώ και τέσσερα χρόνια έχω στήσει για τη σύζυγό μου έναν fax server, για να παίρνει τα fax όπου κι αν είναι μέσω e-mail και να εκτυπώνει μόνο ό,τι χρειάζεται. Έχω στήσει δηλαδή ένα headless Raspberry Pi 1, στο οποίο έχω συνδέσει usb modem (Trendnet tfm-561u) πάνω στο οποίο έχω συνδέσει το απλό τηλεφωνικό καλώδιο το οποίο καταλήγει στο ρουτερ του ΟΤΕ (SpeedPort Entry 2i). Η τηλεφωνία είναι μέσω του router, όπως φαντάζομαι πλέον σε όλες τις συνδέσεις του ΟΤΕ. Προσφάτως ανακάλυψα ότι το usb modem υποστηρίζει και ελληνικό CallerID, το γνωστό σήμα που έρχεται μεταξύ 1ου και 2ου ring, και ότι ο hylafax daemon που τρέχει στο RPi και παρακολουθεί το usb modem για κλήσεις καταχωρεί στα logs τη σχετική πληροφορία. Έτσι της στέλνω πλέον mail και για κάθε νέα κλήση στον αριθμό της.

    Ένα μέλος του forum ανέφερε ότι μολονότι το setup δουλεύει είναι παρωχημένο στην εποχή του VoIP και των PBX και ότι θα πρέπει να στραφώ εκεί για τη συγκεκριμένη λειτουργικότητα (και για 11888 lookup κλπ)
    Ας ξεχάσουμε για λίγο το fax, που πεθαίνει όπου να' ναι (...), και ας πούμε ότι θέλω να στήσω στο σπίτι ένα RPi pbx ΜΟΝΟ για να κάνει CallerID logging και να μου στέλνει e-mail, ΟΧΙ για να κάνω ή να δέχομαι κλήσεις. Αν το καταλαβαίνω σωστά, θα έπρεπε να γράψω το RasPBX στην κάρτα, να συνδέσω το RPI με καλώδιο Ethernet στο ρούτερ, να ρυθμίσω το SIP trunk για inbound traffic και έτοιμος; Δηλαδή, μιας και η τηλεφωνία είναι πλέον VoIP η πληροφορία του CallerID έρχεται στο PBX μέσω IP πακέτων, χωρίς να χρειάζομαι usb modem ή κάποια άλλη συσκευή; Ή χρειάζεται να παρεμβληθεί κάποιο από αυτά τα fritz boxes για τα οποία διαβάζω εδώ κι εκεί στο forum (χωρίς να έχω καταλάβει καλά καλά τι ρόλο παίζουν);

    Ας μου το διευκρινίσει κάποιος αν έχει την καλοσύνη.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    COSMOTE
    Router
    APU2 PC ENGINES
    Path Level
    Fastpath
    Για να ξέρει το ρασμπερι ποιος σε παίρνει πρέπει να λαμβάνει αυτό την κλήση αντί για το ρούτερ του ΟΤΕ.

    Αυτό γίνεται με το να εγκαταστήσεις πάνω του ένα freepbx (υπάρχει το raspbx image ειδικά για rpi) και να περάσεις μέσα του τους κωδικούς που θα σου δώσει ο οτε.

    Αυτό σημαίνει όμως ότι δεν θα δουλεύει το μπριζακι του ρούτερ σου που δινει τηλέφωνο. Θα μπορείς φυσικά να πάρεις ένα IP τηλέφωνο και να το λύσεις αυτό.

    Νομίζω ότι δεν αξίζει να έχεις επιπλέον εξοπλισμό και να μπλεχτεις σε δημιουργία τηλεφωνικού κέντρου απλά για logging.
    Σίγουρα η γραμμή του ΟΤΕ είναι πιο σταθερή στο speedport από ένα rpi και προβλέπω κάθε μήνα πηγαίνεις για σέρβις, αλλαγή κατεστραμμένης sd κτλ.

    Αν θες να κάνεις περισσότερα αξίζει, αλλά για σκέτο logging δεν θα έμπαινα στον κόπο.

    Πάρε στον ΟΤΕ τηλέφωνο και ρώτα αν γίνεται μέσα από το speedport.

    - - - Updated - - -

    Επίσης ίσως μπορεί να γίνει με κάποια πιο πλούσια συσκευή τηλεφώνου.

    Να την βάλεις δηλαδή στο πριζάκι του ΟΤΕ και να σου στέλνει αυτή Μάιλ για τα εισερχόμενα

    Αφού όμως το έχεις, ο κόσμος του VoIP και του Asterisk θα σε ενθουσιάσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grousso : 15-06-19 στις 13:41.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας