Καλησπερα σε ολους,

Εχω καποιες απορριες σχετικα με αν και πως μπορω να χρησιμοποιοησω δικο μου Modem/Router (οχι αυτο του παροχου) σε ευρυζωνικη συνδεση. Αυτη τη στιγμη εχω συνδεση Wind double play ADSL στα (και καλα) 24Mbps (πρακτικα πιανω 3 με 4). Πριν απο μερικες μερες με πηραν απο τη wind για να μου αναβαθμισουν τη συνδεση σε VDSL 50 Mbps με 27 ευρω οποτε μου φανηκε καλη τιμη ξεκινησα τη διαδικασια οποτε τωρα περιμενω στις 18 του μηνα να μου ερθει το router και το συμβολαιο. Το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα θα πρεπει να περασω σε ευρυζωνικη και να εχω το τηλεφωνο πανω στο router που θα μου δωσουν. Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω ενα Tp-Link Archer vr400 το οποιο ειναι modem/router. Αυτο εχει μια LAN/WAN στα 1000Mbps και αλλες τρεις LAN στα 100Mbps. Στη 1000αρα εχω συνδεδεμενο ενα NAS για να εχω καλη ταχυτητα σε back up, streaming για ταινιες, μουσικη κλπ. Το θεμα τωρα εχει ως εξις, η προφανης λυση αυτη τη στιγμη ειναι να χρησιμοποιησω σαν modem αυτο που θα μου δωσουν για να εχω εκει και το τηλεφωνο και να συνδεσω το δικο μου με ethernet χρησιμοποιοντας το μονο ως router χανοντας ομως την 1000αρα αλλα κρατωντας το τοπικο δυκτιο στο TP-link (το οποιο σε καμια περιτωση δεν θελω να αλλαξει γιατι εχει 5GHz συχνοτητα στα 800Mbps). Η ερωτησεις που εχω ειναι:

1) Μπορω να κρατησω το τηλεφωνο σε κανονικη πριζα με ενα φιλτρο και να μην κανω τπτ? Αν οχι

2) Υπαρχει δυνατοτητα να κρατησω το setup που εχω οπως ειναι και συνδεοντας αυτο που θα μου δωσουν σε μια αλλη πριζα τηλεφωνου να εχω απο εκει τηλεφωνο? Αλλιως

3) Γινεται να κρατησω αυτο που εχω σαν moden/router και συνδεοντας αυτο που θα μου δωσουν με ethernet (φανταζομαι θα εχει θυρα WAN) να εχω απο εκει τηλεφωνο?

Τελος δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο η αν ειναι εφικτο αλλα στο router αυτη τη στγμη εχω μια ελευθερη LAN οποτε αν μπορει με καποιο τροπο να παει εκει το τηλεφωνο θα ηταν και αυτο μια καλη λυση

Ευχαριστω εκ των προτερων.

PS: Δεν περιοριζομαι μονο σε αυτες τις λυσεις δεκτη οποια αλλη μπορει καποιος να σκεφτει αρκει να μπορω να κρατησω την WAN στο TP-Link ελευθερη.