Σελ. 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 205
  1. #61
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν νομίζω ότι έχουν έρθει 200 Mbps. Εντωμεταξύ, πρέπει επιτέλους να αρχίσουν να δίνουν και πιο ποιοτικά VDSL modems, ώστε να μπορούμε να έχουμε τις ταχύτητες που πρέπει αλλά και σταθερές συνδέσεις (χωρίς αποσυνδέσεις, λόγω κακής ή ελάχιστης διαχείρισης των CRC errors).

  2. #62
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αναμεσα Σκουφα και Ρωμυλιας δινουν κανονικα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  200.jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  73,9 KB 
ID: 218673

    Φαντασου περιπου στο υψος της ταβερνας " Ο Παραδεισος " και πιο κατω.

    Υ.Γ. και με το μαμα ρουτερ Η300s που πολλοιΟΛΟΙ παραπονιουνται. Μια χαρα τα παει σε σπιτι με 6 ατομα .
    The gr81 .

  3. #63
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Κοιτα VDSL δεν έχω. Αλλά πιστεύω σε μερικούς μήνες (ίσως και λιγότερο) θα δωθεί και το 200άρι. Αν θες ποιοτικότερα modem/router μπορείς να βάλεις και κανένα Fritz!Box που είναι και εύκολη (η ακόμη-ακόμη και αυτόματη στον ΟΤΕ) η ρύθμιση της τηλεφωνίας. Aν θες φυσικά να βάλεις το χέρι στην τσέπη. Από τους παρόχους μην περιμένεις ότι θα δώσουν ποτέ κάτι της προκοπής.

    EDIT: Ο griniaris με προλαβε.

  4. #64
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε cosmote παιρνουμε κανονικα τους κωδικους internet+voip και βαζουμε οποιο εξοπλισμο θελουμε.

    Σε vodafone υπαρχει τροπος να βρουμε τους κωδικους internet+voip και να βαλουμε οποιο εξοπλισμο θελουμε .

    Σε nova ( ελπιζω να μην αλλαξε κατι απο αυτα που ειχα διαβασει ) υπαρχει τροπος να βρουμε τους κωδικους internet+voip και να βαλουμε οποιο εξοπλισμο θελουμε .

    Σε wind απο οτι ξερω δεν υπαρχει λυση. Αναγκαστικα με του παροχου ή 2πλο NAT .


    αρκετοι συγγενεις στην πετρουπολη βαλανε 200αρα και παει μια χαρα. τις πρωτες 3-5 μερες ειχαν θεματακια αλλα μετα ολα μια χαρα .

    Οποτε καντε ελεγχο διαθεσιμοτητας. Ενεργοποιουνται οι καμπινες και δεν το παιρνουμε χαμπαρι.

    Υ.Γ. και οι τιμες σχετικα φυσιολογικες για αυτα που προσφερουν.

    Υ.Γ. 2 και μολις καταλαβα οτι το θεμα ειναι FTTH Πετρουπολη..... και ειμαι τελειως offtopic. sorry.
    The gr81 .

  5. #65
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το Η300s, 2 στο σύνολο, παίρνω τρελά CRC errors. Μου έλεγξαν την γραμμή και είναι μια χαρά, μέχρι και το καλώδιο που δίνει τα δεδομένα στο modem. Βάζω τελικά το ZTE 367N που είχα παλιότερα, μια χαρά η γραμμή, ελάχιστα/λογικά CRC errors, αλλά δεν πιάνει φουλ ταχύτητα 100 Mbps που είναι η γραμμή (πιάνει γύρω στα 70-80 με φοβερά σταθερή σύνδεση, το ξέρω γιατί δουλεύω μέσω πολύ ευαίσθητου VPN που αν η γραμμή έχει θέματα κάνει disconnections και δεν κάνει ούτε 1 disconnection!!). Οπότε κάτι τρέχει με τα H300s modems. Μου λένε για αλλαγή με ένα TP-Link, αλλά δεν είναι για 200 Mbps και δεν έχει GbE ports, ούτε WiFi AC, είναι δηλαδή σαν το εξαιρετικό ZTE μου, οπότε δεν έχω λόγο να το βάλω αντί του ZTE. Μπορώ να τους πω να μου στείλουν 3ο Η300s, αλλά δεν νομίζω να λύσει το θέμα.
    Με το Fritzbox 7590, που έχει 230 € αν θυμάμαι καλά, αν τα "σκάσω" και το αγοράσω, πιστεύετε θα είμαι ΟΚ για 100 καθαρά ή και 200 Mbps???

  6. #66
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ λέω να ζητησείς το H267A....
    να τους πάίρνεις τηλ και να τους ζαλίζεις...μέχρει να στο δώσουν...

  7. #67
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πραγματικά δεν έχεις κάλυψη? Νομίζω τα έργα στην Πετρουπολη για VDSL τουλάχιστον πρέπει να έχουν τελειώσει....
    Δεν ξέρω αν έχουν βγάλει όλοι οι πάροχοι διαθεσιμότητα βέβαια.
    Επίσης έτσι όπως το έχουν πάει το πράγμα οι εταιρίες και τα διάφορα εργαστηρία που ασχολούνται με την εξέλιξη μετάδοσης πληροφορίας θα έχουμε 10 Gbps πάνω στα χάλκινα καλώδια.
    Εδώ και μια απο τις πηγές που το αναφέρει:
    https://arstechnica.com/information-...lephone-lines/
    Τέτοιες τεχνολογίες θα αργήσουν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα (αν έρθουν γενικά ). Πιστεύω πως ο εξοπλισμός για αυτά είναι πολύ ακριβός για να αντικατασταθεί πάλι αργότερα από το FTTH.

  8. #68
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω να ζητησείς το H267A....
    να τους πάίρνεις τηλ και να τους ζαλίζεις...μέχρει να στο δώσουν...
    Πρέπει να έχουν ξεμείνει από ZTE γενικά, το έχω προσπαθήσει αρκετά για το 267 στο παρελθόν. Δυστυχώς έχουν μόνο τα Sercomm για 200 Μbps, GbE LAN, WiFi AC, που δεν φαίνονται όμως και πολύ αξιόπιστα... Μακάρι να άλλαζε κάτι και να έβαζαν έστω κάποιο αντίστοιχο TP-Link (με GbE LAN, WiFi AC), τουλάχιστον για τα 100/200 Mbps VDSL.

  9. #69
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα μέσα στην καλωδίωση του σπιτιού?
    Καμιά φορά βοηθάει να απομονώσεις το ζεύγος που έρχεται από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ με τα καλώδια που συνδέεουν τις υπολοιπες πρίζες του σπιτιού.

  10. #70
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα μέσα στην καλωδίωση του σπιτιού?
    Καμιά φορά βοηθάει να απομονώσεις το ζεύγος που έρχεται από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ με τα καλώδια που συνδέεουν τις υπολοιπες πρίζες του σπιτιού.
    Αν και το έχω υπόψη μου αυτό που λες και θα γίνει μελλοντικά, ιδανικά αν και όταν έρθει FTTH, για να γίνει η όλη δουλειά τότε, παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα στην γραμμή, καθώς ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε τα πάντα, μέχρι και το καλώδιο που δίνει το DSL στο modem, και δεν είδε παρά ελάχιστα αμελητέα CRC errors, τα είδα και εγώ στο μηχάνημα που είχε φέρει και μετρούσε. Και επιπλέον το ίδιο είδα και όταν έβαλα το ZTE 367N αντί το Sercomm H300s, έβγαλε ελάχιστα CRC errors. Το μόνο που δείχνει πάρα πολλά CRC errors είναι το H300s, οπότε μάλλον το H300s λέει ότι να ναι. Απλά όμως δεν μπορεί να κάνει λάθος ο ειδικός μετρητής με το διαγνωστικό και να λέει σωστά το H300s.

  11. #71
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά ξέρουμε κάποια ΚΑΦΑΟ στην Πετρούπολη σαν παράδειγμα που να δίνουν 200 Mbit VDSL και κάποια άλλα που να δίνουν FTTH?? (π.χ. 458)
    Ώστε να καταλάβουμε που, σε ποιες περιοχές περίπου, υπάρχουν τέτοιου είδους καλύψεις.

  12. #72
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μπορείς να δεις αν υπαρχουν καφαο σε αυτό το λινκ: http://fttxgr.eu/map? .

  13. #73
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δεις αν υπαρχουν καφαο σε αυτό το λινκ: http://fttxgr.eu/map? .
    Σε αυτό δεν φαίνεται να έχει πουθενά και από κανένα πάροχο στην Πετρούπολη FTTH.

  14. #74
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεται να αλλαχθούν οι FTTC καμπίνες με νέες FTTH, ή μπορούν να αναβαθμιστούν οι υπάρχουσες FTTC σε FTTH ??
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι νεες καμπίνες που μπηκαν είναι για vdsl. Aν και νομιζω ότι διαβασα εδω καπου οτι και οι συγκεκριμενες στο μελλον μπορουν να χρησιμοποιηθουν για FTTH. Πάντως FTTH δίνεται μόνο σε αυτους που είναι κοντα στο αστικό κεντρο, καθώς εκεινοι ηταν οι μονοι που δεν είχαν τις ταχύτητες των συνδρομητών που ανήκαν σε vdsl καμπινες. Αυτό έχω καταλάβει να σου πω την αληθεια. Επισης βάσει κανονισμού vdsl καμπινες κοντά στο αστικό κεντρο δεν μπαίνουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει σχέδιο αναβαθμισης FTTC σε FTTH. Τουλάχιστον όχι κάτι βραχυπροθεσμο...
    Περίμενε να σου απαντήσει και κανένας jkoukos που τα ξέρει καλά αυτά.
    Πάντως από τις μέχρι τώρα πληροφορίες που έχω μαζέψει μόνο αυτοι που είναι κοντα στο ΑΚ έχουν την δυνατοτητα για FTTH. Οι αλλοι αργοτερα.
    Πρώτα τα ΑΚ. Οι άλλοι θεωρητικά καλύπτονται. Οι FTTC γίνεται να δώσουν FTTH και μελλοντικά αυτό θα γίνει, αλλά ακριβής ημερομηνία δεν μπορεί να σου πει κανείς. Το πιο σίγουρο είναι ότι πρώτοι θα είναι όσοι έχουν καμπίνες από OTE.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι απλα από ότι καταλαβα αυτό που θεωρει είναι ότι αφου δοθηκε FTTH σε αυτούς που ειναι κοντα στο ΑΚ, σε εκεινους με vdsl θα πρέπει να δοθεί και εκεί. Αλλά αυτό που του εξηγώ (χωρίς να είμαι και 100% βεβαιος) είναι ότι οι καμπινες VDSL για να αρχίσουν να δινουν FTTH θα αργήσουν ακόμα και ότι αφου εγινε σε εκείνους κοντά στο ΑΚ δεν σημαινει οτι ολη η περιοχη θα γυρίσει σε FTTH. Τουλαχιστον όχι στο αμεσο μελλον.
    Θα γίνει αλλά θα αργήσει, πάρα πολλά σκαψίματα ( = άδειες κλπ ), αν και γίνονται διαδικασίες για να επισπευθούν οι υλοποιήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες τεχνολογίες θα αργήσουν πολύ να έρθουν στην Ελλάδα (αν έρθουν γενικά ). Πιστεύω πως ο εξοπλισμός για αυτά είναι πολύ ακριβός για να αντικατασταθεί πάλι αργότερα από το FTTH.
    Σε παλαιότερο νήμα, είχε ειπωθεί πως προορίζονται για γραφεία/εταιρείες κλπ και όχι για οικιακές χρήσεις. Το αν θα τις δούμε εδώ καλύτερα όχι, αρκετά χρήματα σπατάλησαν για το FTTC και το χαλκό, ας πάμε επιτέλους σε FTTH σαν χώρα του 21ου αιώνα γιατί είμαστε στον πάτο της ΕΕ.

    Δυστυχώς η ζήτηση δεν βοηθάει καθόλου.

  15. #75
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πιστεύω υπάρχει ζήτηση αλλά όχι διαθεσιμότητα. Τα ίδια λέγαμε εδώ μέσα πριν από 4-5 χρόνια για το VDSL και τώρα οι περισσότεροι έχουν VDSL. Αν δεν προσφέρουν σταδιακά σε όλες τις περιοχές, πως θα ξεκινήσει να αγοράζει ο κόσμος να διαθοθεί η τεχνολογία και το "νέο";... Όλα είναι αλυλένδετα.

Σελ. 5 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας