Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Περιοχή
    Ἀθῆναι
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 23,3(dB)
    Χαιρετώ όλα τα μέλη μαζί και ένα προς ένα ξεχωριστά.

    Έχω τα ακόλουθα πληκτρολόγια:
    ENG - English (United States) - US Keyboard
    EL - Greek - Greek Keyboard
    ELP - Greek - Greek Polytonic Keyboard

    Χρησιμοποιώ τους εξής συνδυασμούς πλήκτρων για να αλλάξω γλώσσα πληκτρολογίου ή διαρρύθμιση γλώσσας:
    'Ctrl+Shift' αλλαγή γλώσσας (από αγγλικά σε ελληνικά και αντιστρόφως)
    'Left Alt+Shift' αλλαγή διαρρύθμισης (από ελληνικά πολυτονικά σε μονοτονικά και αντιστρόφωσ)

    Όταν αλλάζω γλώσσα ή διαρρύθμιση, βλέπω μία αναδυόμενη ειδοποίηση να εμφανίζεται στο μέσον τής οθόνης και δεξιά. Σημειώστε ότι αυτή η αναδυόμενη ειδοποίηση άρχισε να εμφανίζεται όχι μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 1903, αλλά λίγες ώρες μετά και συγκεκριμένα μετά την εγκατάσταση του «May 14, 2019—KB4495620 Cumulative Update for .NET Framework 3.5 and 4.8 for Windows 10, version 1903» μέσω τού Windows Update.

    Ιδού τί συμβαίνει στον υπολογιστή μου:

    Πατώ και κρατώ πατημένο το «Ctrl» μετά πατώ και αφήνω το «Shift» (εμφανίζεται η αναδυόμενη ειδοποίηση) μετά αφήνω το «Ctrl» (εξαφανίζεται η αναδυόμενη ειδοποίηση)

    Πατώ και κρατώ πατημένο το «Ctrl» μετά πατώ και αφήνω το «Shift» (εμφανίζεται η αναδυόμενη ειδοποίηση) και κάθε φορά που πατώ το «Shift» το highlight κινείται ανάμεσα στις διαθέσιμες γλώσσες μετά αφήνω το «Ctrl» (εξαφανίζεται η αναδυόμενη ειδοποίηση)

    Πατώ και κρατώ πατημένο το «Ctrl» μετά πατώ και αφήνω το «Shift» (εμφανίζεται η αναδυόμενη ειδοποίηση) μετά πατώ και κρατώ πατημένο το «Shift» μετά αφήνω το «Ctrl» (η αναδυόμενη ειδοποίηση παραμένει στην οθόνη μέχρις ότου πατήσω το «Esc»

    Η ίδια ακριβώς συμπεριφορά παρατηρείται και όταν αλλάζω διαρρύθμιση (δηλαδή από ελληνικά πολυτονικά σε μονοτονικά και αντιστρόφως).

    Έχω δοκιμάσει όλους τους διαθέσιμους συνδυασμούς πλήκτρων και η μόνη φορά που η αναδυόμενη ειδοποίηση ΔΕΝ εμφανίζεται, είναι όταν ορίζω ως πλήκτρο αλλαγής το «Grave Accent (`)».

    Έχω μιλήσει με αρκετούς ανθρώπους και όλοι έχουν παρατηρήσει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά. Κάποιοι την βρίσκουν χρήσιμη και κάποιοι άλλοι (μεταξύ αυτών και εγώ) ενοχλητική. Θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα εάν η Microsoft μάς έδινε την δυνατότητα επιλογής.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnpap : 17-06-19 στις 00:20. Αιτία: διόρθωση single quote σε ελληνικό εισαγωγικό

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15227/1005
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    12(dB) / 23(dB)
    Καλημέρα,
    Το παρουσιάζει και 'μένα αυτό, το οποίο δεν μου είναι ενοχλητικό ομολογώ.
    «Δοκίμασε» αν θέλεις αλλαγή γλώσσας πατώντας το πλήκτρο με το λογότυπο των Windows + spaceBar
    η εναλλαγή αυτή των πλήκτρων να είναι αρκετά γρήγορη ώστε να μην προλαβαίνει να αναδυθεί το μενού έναρξης!

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.002
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το είχα παρατηρήσει μέχρι να το διαβάσω εδω
    Αλλάζω γλώσσα με ALT + SHIFT
    Πατάω και κρατώ πατημένο το ALT. Πατάω το SHIFT και τα αφήνω και τα δυο μαζί... δεν προλαβαίνει να αναδυθεί η ειδοποίηση.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας