Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 71
  1. #31
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κινητά της Huawei ήταν απίστευτο value for money. Πλέον, όχι τόσο. Δεν είναι Apple φυσικά, αέρας κοπανιστός αλλά δεν είναι και ότι ήταν πριν κάτι χρόνια.

    Αν εξαφανιστεί, ο τελικός καταναλωτής θα χάσει πολλά.
    Ο τελικός καταναλωτής δε θα χάσει τίποτα. Βεβαίως είμαι διατεθειμένος να το σκεφτώ αν δώσεις μερικά έστω παραδείγματα από τα «πολλά» που θα χάσει ο καταναλωτής. Πχ την τέλεια κάμερα; Την ατέλειωτη μπαταρία; Τις αποκλειστικές επιλογές σε εφαρμογές; Κάποια features που δεν έχουν άλλα κινητά;
    Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Πες μας συγκεκριμένα τι θα χάσουμε.

    Τα κινητά της ήταν «απίστευτο value for money» (δικά σου λόγια που αποδέχομαι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ) όταν ήθελε να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της. Μετά οι τιμές ανέβηκαν.
    Το ίδιο θα κάνει και η επόμενη Huawei για να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της.

  2. #32
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην μου ταράζεις τα κινεζοφανμποις Ας δουν τον κακό χαμό που γίνεται στο Hong Kong......
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #33
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μου ταράζεις τα κινεζοφανμποις Ας δουν τον κακό χαμό που γίνεται στο Hong Kong......
    Για να ξέρεις, αυτά που γίνονται στο Hong Kong είναι υποκινούμενα από τους Αμερικάνους.

    Συγνώμη για το off-topic, αν το διαγράψεις δε θα θυμώσω.

  4. #34
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Πριν περίπου 2 χρόνια με την καθιέρωση του ηλεκτρονικού εισιτήριου στα ΜΜΜ ,και δεδομένου οτι το iphone μου δεν ειχε NFC , αποφάσισα να πάρω ενα φθηνό android , σαν δεύτερο τλφ με αυτή κυρίως την λειτουργία (να φορτίζω την κάρτα ηλεκτρονικά και να μην ξαναστηθώ στις ουρές που τότε ηταν μεγάλες).
    Αγόρασα με επιφύλαξη ενα huawei το p10 lite σε προσφορά κάτω απο 200 ευρώ .
    Απο τότε εχει καταντήσει το δεξί μου χέρι (βέβαια ειμαι ενας πολύ casual )χρήστης.
    Αριστη διαχείριση της μόλις 3gb μνήμης , χωρίς να κολλάει ποτέ για τις υπηρεσίες που το χρειάστηκα , πήρε και android 8 , συχνές αναβαθμίσεις ασφαλείας, πολυ καλη φωτογραφική για τις απαιτήσεις μου , ραδιοφωνο κτλ
    Αλλάζω περίπου κάθε 2-2,5 χρόνια κινητό και σκεφτόμουνα κατά τα χριστούγεννα να πάρω πάλι huawei πάνω κάτω στην ιδια κατηγορία με την πρωτη καλή προσφορά.
    Αν βγεί απο την αγορά , για μένα θα ειναι ενα μείον και μια απογοήτευση.


  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τελικός καταναλωτής δε θα χάσει τίποτα. Βεβαίως είμαι διατεθειμένος να το σκεφτώ αν δώσεις μερικά έστω παραδείγματα από τα «πολλά» που θα χάσει ο καταναλωτής. Πχ την τέλεια κάμερα; Την ατέλειωτη μπαταρία; Τις αποκλειστικές επιλογές σε εφαρμογές; Κάποια features που δεν έχουν άλλα κινητά;
    Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Πες μας συγκεκριμένα τι θα χάσουμε.

    Τα κινητά της ήταν «απίστευτο value for money» (δικά σου λόγια που αποδέχομαι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ) όταν ήθελε να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της. Μετά οι τιμές ανέβηκαν.
    Το ίδιο θα κάνει και η επόμενη Huawei για να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της.
    Χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για το τι θα χάσει ο τελικός καταναλωτής εάν φύγει από την αγορά ο 2ος μεγαλύτερος παίχτης?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για να ξέρεις, αυτά που γίνονται στο Hong Kong είναι υποκινούμενα από τους Αμερικάνους.

    Συγνώμη για το off-topic, αν το διαγράψεις δε θα θυμώσω.
    Εάν τα αρνητικά της Huawei είναι το τι κάνει η κυβέρνηση της Κίνας, να τα βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι, με το όσα κάνει τις τελευταίες δεκαετίες η κυβέρνηση των USA.

    Εσύ, έχεις να κατηγορήσεις σε κάτι τις κινεζιές, που τόσο υποτιμητικά τις χαρακτηρίζετε όλοι σας σε κάθε ευκαιρία?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όταν λέμε 2ος μιλάμε για λίγο πάνω απο 13% έτσι, ο 1ος samsung έχει ~18%, ο 3ο apple έχει ~12% για το 3Q18 Market Share
    Οι υπόλοιποι μοιράζονται ενα αρκετα καλό ποσοστό ανω των 50%

    Θα μεγαλώσει το μαρκετ share των μικρότερων, μόνο καλό θα κάνει καθώς δεν θα είναι κάποιο του Big για να παίρνουν τα μυαλά του αέρα και να ανεβάζει τις τιμές.

  7. #37
    Εγγραφή
    13-01-2007
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Δεν είναι μόνο πρόβλημα για τη Huawei, Ξεκίνησαν από ZTE, Συνεχίζουν με Huawei , που θα σταματήσουν? Και αν κάνουν τα ίδια με την Ευρώπη μετά? Οι θέσεις εργασίας που θα χαθούν?

  8. #38
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τελικός καταναλωτής δε θα χάσει τίποτα. Βεβαίως είμαι διατεθειμένος να το σκεφτώ αν δώσεις μερικά έστω παραδείγματα από τα «πολλά» που θα χάσει ο καταναλωτής. Πχ την τέλεια κάμερα; Την ατέλειωτη μπαταρία; Τις αποκλειστικές επιλογές σε εφαρμογές; Κάποια features που δεν έχουν άλλα κινητά;
    Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Πες μας συγκεκριμένα τι θα χάσουμε.

    Τα κινητά της ήταν «απίστευτο value for money» (δικά σου λόγια που αποδέχομαι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ) όταν ήθελε να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της. Μετά οι τιμές ανέβηκαν.
    Το ίδιο θα κάνει και η επόμενη Huawei για να ανεβάσει το μερίδιο αγοράς της.
    Κατ'αρχήν να πω οτι το μόνο Huawei που έχω είναι ενα παλιό Χ5 στη ντουλάπα. Καλή συσκευή, καλή τιμή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δε με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ ούτε αυτή ούτε καμία άλλη εταιρία.

    Απο εκεί και πέρα η Huawei σε λίγο καιρό θα γινόταν ο Νο1 κατασκευαστής στον κόσμο. Δεν ξέρω αν είναι για την εξαιρετική κάμερα το Ρ20/P30 για τις οθόνες, τις μπαταρίες ή κάποιο συνδυασμό όλων αυτών. Ξέρω όμως οτι δεν είναι απο marketing και φύκια για μεταξωτές κορδέλες όπως κάτι μήλα. Το θέμα είναι οτι εκατοντάδες εκατομμύρια καταναλωτών τους προτιμούν. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ αν η εταιρία αυτή έχει προβλήματα. Μπορεί εσένα να μην σου αρέσει αλλά εκατοντάδες εκατομμύρια καταναλωτών διαφωνούν.

    Μπορεί εσύ και ο nnn να έχετε αφίσσα της Γιούζα πάνω απο το κρεβάτι σας και να ονειρεύεστε νίκες της ...δημοκρατίας έναντι των κακών Κινέζων. Ο καθένας έχει δικαίωμα στη φαντασίωση του. Εδώ υπουργοί ονειρεύονται δημόσια τη Σκάρλετ Γιόχανσον. Αυτό δε σημαίνει όμως οτι τέτοιου είδους πολιτικές δεν βλάπτουν τους τελικούς καταναλωτές όσο και να μην θέλετε να το δείτε.

  9. #39
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι και πουλάει μόνο Κίνα, έχει να πέσει ξεπατικωτούρα της αρκούδας.
    Ποιός τις χρειάζεται τις άδειες ?
    Πολύ βασική παρατήρηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ανέφερες και το hardware για αυτό σε ρώτησα. Πες το λειτουργικό κουτσά στραβά το αποδεχόμαστε. Τι hardware θα πετάξει μέσα?
    Σίγουρα. Είπα όμως, την προσωπική μου γνώμη πάντα, ότι αυτό για μένα λύνεται πιο εύκολα. Δες και το προηγούμενο σχόλιο για τις πατέντες. Δεν λέω ότι είναι του επόμενου μήνα. Αλλά λέω ότι την τεχνολογία την αντιγράφεις ή την αντικαθιστάς χρόνου και λέγων θελωντος.

    Είναι πιο δύσκολο όμως να ελέγχεις το user base.

  10. #40
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για το τι θα χάσει ο τελικός καταναλωτής εάν φύγει από την αγορά ο 2ος μεγαλύτερος παίχτης?
    Ναι.
    Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς προσφέρει η Huawei που θα το χάσουμε αν φύγει από την αγορά, τότε η άποψή σου καταγράφεται ως επανάληψη τσιτάτων που έχεις αποστηθίσει.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.023
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.
    Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς προσφέρει η Huawei που θα το χάσουμε αν φύγει από την αγορά, τότε η άποψή σου καταγράφεται ως επανάληψη τσιτάτων που έχεις αποστηθίσει.
    Ειδικά στις end user συσκευές δεν καταλαβαίνω το τεράστιο θέμα. Που να έκλεινε κιόλας. Στην κηδεία θα πηγαίναμε; Εμένα περισσότερο με ανησυχεί μην γενικευτεί και γίνει της Huawei σε άλλες συσκευές, xiaomi, oppo, 1+ ακόμα και Nokia γιατί ουσιαστικά μόνο η Samsung μένει.

    Όμως στο infrastructure πιστεύω έχει μεγαλύτερη σημασία. Νομίζω ότι εκεί θα κριθεί το παιχνίδι.

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν να πω οτι το μόνο Huawei που έχω είναι ενα παλιό Χ5 στη ντουλάπα. Καλή συσκευή, καλή τιμή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δε με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ ούτε αυτή ούτε καμία άλλη εταιρία.

    Απο εκεί και πέρα η Huawei σε λίγο καιρό θα γινόταν ο Νο1 κατασκευαστής στον κόσμο. Δεν ξέρω αν είναι για την εξαιρετική κάμερα το Ρ20/P30 για τις οθόνες, τις μπαταρίες ή κάποιο συνδυασμό όλων αυτών. Ξέρω όμως οτι δεν είναι απο marketing και φύκια για μεταξωτές κορδέλες όπως κάτι μήλα. Το θέμα είναι οτι εκατοντάδες εκατομμύρια καταναλωτών τους προτιμούν. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ αν η εταιρία αυτή έχει προβλήματα. Μπορεί εσένα να μην σου αρέσει αλλά εκατοντάδες εκατομμύρια καταναλωτών διαφωνούν.

    Μπορεί εσύ και ο nnn να έχετε αφίσσα της Γιούζα πάνω απο το κρεβάτι σας και να ονειρεύεστε νίκες της ...δημοκρατίας έναντι των κακών Κινέζων. Ο καθένας έχει δικαίωμα στη φαντασίωση του. Εδώ υπουργοί ονειρεύονται δημόσια τη Σκάρλετ Γιόχανσον. Αυτό δε σημαίνει όμως οτι τέτοιου είδους πολιτικές δεν βλάπτουν τους τελικούς καταναλωτές όσο και να μην θέλετε να το δείτε.
    προσφέρει ένα σύνολο
    πάρα πολύ καλή camera (πλέον η καλύτερη της αγοράς)
    πάρα πολύ καλή αυτονομία (σπάνιο σε ναυαρχίδες)
    πάρα πολύ σπάνια προβλήματα (αν εξαιρέσεις το mate 20 pro και της οθόνες που διάλεξε)
    σταθερό και bugfree λογισμικό (περνάει απο 500 beta πριν φτάσει σε μας με ελάχιστα προβλήματα)
    πολύ καλή κατασκευη
    καλός ήχος και γενικός όλα τα features όπως σήμα κλπ
    καλή τιμή για αυτό που προσφέρει (φτηνό δεν το λες ακριβό πάλι δεν το λες)

    από μόνα τους δεν είναι τπτ αλλά το προσφέρει σε ένα πακέτο που μεχρι τώρα ελάχιστοι το έδιναν έως κάνεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά στις end user συσκευές δεν καταλαβαίνω το τεράστιο θέμα. Που να έκλεινε κιόλας. Στην κηδεία θα πηγαίναμε; Εμένα περισσότερο με ανησυχεί μην γενικευτεί και γίνει της Huawei σε άλλες συσκευές, xiaomi, oppo, 1+ ακόμα και Nokia γιατί ουσιαστικά μόνο η Samsung μένει.

    Όμως στο infrastructure πιστεύω έχει μεγαλύτερη σημασία. Νομίζω ότι εκεί θα κριθεί το παιχνίδι.
    ε μια χαρα θα έχουμε δυο επιλογές iphone και samsung παλιές καλές εποχές

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Και που να δείτε
    τι έπαθε ο τελικός καταναλωτής
    στην Παλαιστίνη
    στην Γιουγκοσλαβία
    στο Ιρακ
    στη Λιβύη
    στη Συρία
    στη Βενεζουέλα

    Ο άλλος θέλει να δούμε και βίντεο με Τιεν Αν Μεν
    Εχουμε δει τον tank man και το πως βγάζανε παράνομα τα φιλμ από την Κίνα οι δημοσιογράφοι
    Εσυ έχεις δει τίποτα από τα άλλα ?

    Οι κινέζοι τα κάνουνε στην χώρα τους
    Οι δημοκράτες σε όλο τον πλανήτη

    ΥΓ
    Ο ISIS που τα βρίσκει τα λεφτά και τα όπλα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #44
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Θα συμφωνησω ότι το μεγάλο παιχνίδι θα είναι για τα δίκτυα, δεν λέω ότι δεν τους ενδιαφέρουν και τα UE αλλά όπως και να το κανουμε σε λίγο ξεκινούν να υπογράφονται τα 5G συμβόλαια για τα περισσότερα δίκτυα παγκοσμίως.

  15. #45
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.544
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως στο infrastructure πιστεύω έχει μεγαλύτερη σημασία. Νομίζω ότι εκεί θα κριθεί το παιχνίδι.
    Aκριβώς.
    Η μείωση των κατασκευαστών Android από 500 σε 499 έχει ελάχιστη σημασία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να δείτε
    τι έπαθε ο τελικός καταναλωτής
    στην Παλαιστίνη
    στην Γιουγκοσλαβία
    στο Ιρακ
    στη Λιβύη
    στη Συρία
    στη Βενεζουέλα

    Ο άλλος θέλει να δούμε και βίντεο με Τιεν Αν Μεν
    Εχουμε δει τον tank man και το πως βγάζανε παράνομα τα φιλμ από την Κίνα οι δημοσιογράφοι
    Εσυ έχεις δει τίποτα από τα άλλα ?

    Οι κινέζοι τα κάνουνε στην χώρα τους
    Οι δημοκράτες σε όλο τον πλανήτη

    ΥΓ
    Ο ISIS που τα βρίσκει τα λεφτά και τα όπλα ?
    Δεν τα πάω καλά με την ποίηση.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας