Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: Fiber cable type?

  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Η απορία μου είναι εγκυκλοπαιδική καθαρά.
    Τι είδους fiber καλώδιο βάζουν;
    Το bandwidth μπορεί θεωρητικά να προσφέρει;
    Έμαθα ότι είναι κάποιο είδος τετράκλονου (συνήθως) καλωδίου (4 ίνες), αλλά δεν ξέρω τίποτα άλλο.

    Ξέρει κάποιος;
    Επίσης τι (ενεργός?) εξοπλισμός μπαίνει στο κεντρικό κουτί πολυκατοικίας ώστε τη μια οπτική να τη στείλει σε Χ διαμερίσματα;
    ---
    NLS

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κανενας ενεργος εξοπλισμος.
    Διαβασε εδω
    https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network

    Gigabit

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ευχαριστώ.
    Πάντως σύμφωνα με το άρθρο έχουμε περάσει σε μεγαλύτερα από το gigabit bandwidths.
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν κάθονται να βάλουν τεχνολογία που δεν θα μπορεί να σηκώσει τουλάχιστον 1Gbit ΑΝΑ πελάτη στα επόμενα 10 χρόνια!
    (στο εξωτερικό το 1Gbit δίνεται χαλαρά σε πάρα πολλές χώρες πια)
    ---
    NLS

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ.
    Πάντως σύμφωνα με το άρθρο έχουμε περάσει σε μεγαλύτερα από το gigabit bandwidths.
    Θέλω να πιστεύω ότι δεν κάθονται να βάλουν τεχνολογία που δεν θα μπορεί να σηκώσει τουλάχιστον 1Gbit ΑΝΑ πελάτη στα επόμενα 10 χρόνια!
    (στο εξωτερικό το 1Gbit δίνεται χαλαρά σε πάρα πολλές χώρες πια)
    Στις οπτικές το όριο της ταχύτητας έχει να κάνει με τον εξοπλισμό, ο εξοπλισμός αλλάζει εύκολα (άσχετα με το κόστος), το μεγάλο θέμα είναι να περάσει η ίνα.

    Το 1 gigabit δεν είναι το όριο της οπτικής, αλλά το εμπορικό όριο αυτή την στιγμή.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατάλαβα τι ρωτάς. Και με την οπτική που περνούν σήμερα μπορούμε να έχουμε Gigabit συνδέσεις. Απλά ακόμη δεν έχουν εμπορικά πακέτα, αλλά θα γίνει στο μέλλον.
    Άλλο όμως αυτό και άλλο αν θα έχεις πραγματική σύνδεση στο διαδίκτυο σε αυτές τις ταχύτητες πάντα (24/7/365). Σε υπηρεσία GPON μέσω οπτικής ίνας, το bandwidth μοιράζεται δυναμικά ανάλογα τον αριθμό των συνδεδεμένων χρηστών και την χρήση που κάνει ο καθένας.
    Σε αντίθεση με το xDSL όπου κάθε σύνδεση είναι ατομική, εδώ μοιραζόμαστε το ίδιο καλώδιο και το bandwidth που έχει.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν πολλά flavors και για ενεργό ethernet ( όπου κάθε σημείο συνήθως τουλάχιστον μια ίνα - πιο συχνά ζευγάρι ) και για PON ( όπου μπορούν πολλά σημεία να εξυπηρετηθούν από την ίδια ίνα ) και για WDM ( εδώ μιλάμε για πολλά κύματα στην ίδια ίνα - κυρίως για backhauling ) . Συνεπώς, το να μιλάμε απλά για "ίνα" είναι κάτι πολύ γενικό. Το καλώδιο επίσης διαφέρει ανάλογα με την υπηρεσία που θέλουμε. Αυτό που είναι πιο πιθανό να δούμε - για αρχή τουλάχιστον - σε broadband ( αν και μερικές χώρες το θεωρούν λίγο ξεπερασμένο ) είναι το GPON. Αν δεν κάνω λάθος, υποθέτω έτσι λειτουργεί η Inalan και η HCN. Η ίνα υποθέτω είναι single-mode g652/g657 . Το GPON δίνει περίπου 2.5g down/1.25g up ανά κομμάτι , που μοιράζεται σε όλους τους συνδρομητές που είναι σε αυτό. Επίσης, στο GPON δε χρειάζεσαι ενεργό εξοπλισμό για τη διασύνδεση των σημείων, μόνο κατανεμητές/splicing και OLT/ONT στα άκρα. Δε νομίζω να έχω ακούσει για κάποιον, στην Ελλάδα, που να χρησιμοποιεί τεχνολογία με ενεργό εξοπλισμό. Το ενεργό ethernet συνήθως είναι πιο κοινό σε μέρη που το access δίκτυο διαχειρίζεται από ενιαίο δημόσιο/δημοτικό φορέα, οι οποίοι συνήθως είναι πιο δεκτικοί σε επενδύσεις με μακροχρόνια απόσβεση. Αυτό για broadband βέβαια, τα μισθωμένα από όλους ( από μια χωρητικότητα και πάνω ) πάντα ήταν ethernet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 18-06-19 στις 17:05.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Και στις οπτικές, όπως και στο χαλκό το κάθε είδος τεχνολογίας οπτικής ίνας (δεν είναι ένα είδος) έχει τα όρια του και έχουν και σχέση και με την απόσταση.
    Απλώς τα όρια είναι μακριά με βάση τα νούμερα που ξέραμε μέχρι στιγμής.

    Ξέρω ότι το όριο αυτή τη στιγμή είναι το ΕΜΠΟΡΙΚΟ όριο. Εγώ ρωτάω για το πραγματικό.

    Ρωτάω (α) Τι είδους ίνα περνάνε. Αυτές οι ίνες είναι single mode, multi mode, τι είναι;
    Μαθαίνω ότι το ίδιο είδος ίνας που περνάνε σε κάθε διαμέρισμα, αυτό το ίδιο είδος (μια οπτική με 4 fibers μέσα) έρχεται και κεντρικά στο κτήριο.
    Ξέρω ότι στο διαμέρισμα συνδέει το ΕΝΑ από τα 4 fiber που φτάνουν στον όροφο.
    (β) Δεν ξέρω πόσα fibers συνδέουν στο κτήριο με την κεντρική παροχή στην καταπακτή (και δεν ξέρω αν έχουν άλλο είδος εκεί).

    Κατανοώ ότι μοιραζόμαστε αυτό το bandwidth της ίνας του κτηρίου (μεγάλο για τα σημερινά δεδομένα - αλλά δεν ξέρω με τα δεδομένα μιας δεκαετίας από τώρα).

    Ότι μπορούμε με αυτό που βάζουν τώρα να έχουμε (όταν επιτραπεί εμπορικά) και 1Gbit στο σπίτι μας, είναι αυθαίρετη εκτίμηση ή το ξέρουμε;

    Και ουσιαστικά οι ερωτήσεις μου έχουν ακόμα πιο απλή κατάληξη: Αυτά που μας βάζουν είναι προδιαγραφών που κοιτάζουν το μέλλον; Ο χαλκός έβγαλε δεκαετίες. Μας πήγε από το PSTN με 1200 και 2400 baud, σε ISDN, σε ADSL και ακόμα και σε VDSL σε πολλούς (όχι όλους).
    Αν βάζουμε οπτική που φτάνει μέχρι το gigabit (οκ όχι λόγω φυσικών περιορισμών της ΜΙΑΣ τελικής ίνας, αλλά λόγω περιορισμών του bandwidth sharing του κτηρίου ή και της καμπίνας), δεν μιλάμε για δεκαετίες.
    Οπότε κάνω κάποιες τεχνικές (α, β) ερωτήσεις, αλλά "φιλοσοφικά" είναι ερωτήσεις που αποσκοπούν να δουν αν είναι μια μελέτη και κατασκευή με βλέμμα μακριά.

    EDIT: Η απάντηση του SfH ήταν ή πιο σαφής και ουσιαστικά έπιασε μέρος του τι ρωτάω. Χωρίς να θέλω να προσβάλω τους υπόλοιπους.
    Ξέρουμε για INALAN και HCN. Αλλά αυτά που βάζουν οι μεγάλοι πάροχοι αυτό τον καιρό, είναι επίσης αντίστοιχης σχεδίασης;
    ---
    NLS

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ουσιαστικά οι ερωτήσεις μου έχουν ακόμα πιο απλή κατάληξη: Αυτά που μας βάζουν είναι προδιαγραφών που κοιτάζουν το μέλλον; Ο χαλκός
    EDIT: Η απάντηση του SfH ήταν ή πιο σαφής και ουσιαστικά έπιασε μέρος του τι ρωτάω. Χωρίς να θέλω να προσβάλω τους υπόλοιπους.
    Ξέρουμε για INALAN και HCN. Αλλά αυτά που βάζουν οι μεγάλοι πάροχοι αυτό τον καιρό, είναι επίσης αντίστοιχης σχεδίασης;
    GPON είναι και των άλλων, ο σωλήνας που περνάει έχει χωρητικότητα για παραπάνω ίνες, χωρίς να βάζω το χέρι στην φωτιά θυμάμαι να έχω διαβάσει για 72

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Ευχαριστώ.
    Και όποια επιπλέον πληροφορία (και ειδικά όταν ξεφύγουμε από εκτίμηση του τι μπαίνει και περάσουμε σε διασταυρωμένα στοιχεία), καλό είναι να προστεθεί εν καιρώ στο θέμα.
    ---
    NLS

  10. #10
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατανοώ ότι μοιραζόμαστε αυτό το bandwidth της ίνας του κτηρίου (μεγάλο για τα σημερινά δεδομένα - αλλά δεν ξέρω με τα δεδομένα μιας δεκαετίας από τώρα).
    Όχι του κτιρίου, όλων όσων πέφτουν σε αυτό το κομμάτι του δικτύου. Συνήθως τα τελικά split ratios είναι ( είτε απευθείας, είτε σε επίπεδα ) ανάμεσα σε 1:32 και 1:128 . Θα μου έκανε φοβερή ( θετική βέβαια ) εντύπωση αν έκαιγαν 1-2 OLT ports ανά κτίριο.

    Και ουσιαστικά οι ερωτήσεις μου έχουν ακόμα πιο απλή κατάληξη: Αυτά που μας βάζουν είναι προδιαγραφών που κοιτάζουν το μέλλον; Ο χαλκός έβγαλε δεκαετίες. Μας πήγε από το PSTN με 1200 και 2400 baud, σε ISDN, σε ADSL και ακόμα και σε VDSL σε πολλούς (όχι όλους).
    Αν βάζουμε οπτική που φτάνει μέχρι το gigabit (οκ όχι λόγω φυσικών περιορισμών της ΜΙΑΣ τελικής ίνας, αλλά λόγω περιορισμών του bandwidth sharing του κτηρίου ή και της καμπίνας), δεν μιλάμε για δεκαετίες.
    Οπότε κάνω κάποιες τεχνικές (α, β) ερωτήσεις, αλλά "φιλοσοφικά" είναι ερωτήσεις που αποσκοπούν να δουν αν είναι μια μελέτη και κατασκευή με βλέμμα μακριά.
    Δε νομίζω να τίθεται θέμα στο πόσο θα αντέχει η ίνα. Το κόστος όμως δεν είναι μόνο εκεί και τα upgrade paths δεν είναι ούτε απλά, ούτε σταθερά. Υπάρχουν π.χ. πάροχοι στο εξωτερικό που για να αναβαθμίσουν GPON σε πολύ επιλεγμένα σημεία, έχουν βάλει άλλα σήματα σε άλλες συχνότητες στην υφιστάμενη GPON εγκατάσταση. Υπάρχουν άλλοι που ξεκίνησαν από GPON και το γύρισαν σε άλλα standard. Το σίγουρο είναι ότι είναι δύσκολο να κάνουμε προβλέψεις γιατί δεν ξέρουμε τι τεχνολογία θα υπάρχει αύριο. Π.χ. , ένα από τα μεγάλα οικονομικά θέματα που αποτρέπουν πολλούς από το να φύγουν από το GPON είναι το κόστος των τερματικών ( ONT ) όταν ανεβαίνουμε σε πιο γρήγορες τεχνολογίες.

    Κι ακόμα κι αν λύσουμε το access, μην ξεχνάμε ότι πρέπει να λύσουμε και θέματα σχεδιασμού στο υπόλοιπο δίκτυο, που το scaling δεν είναι πάντα αναλογικό...
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας