Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-11-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χαιρετώ!

    Είχα υπογράψει ανανέωση συμβολαίου με την WIND τον Ιανουάριο με 24μηνη διάρκεια για γραμμή στην Ζωγράφου με VDSL 50αρι. Λόγω μετακόμισης σε χωριό της Κρήτης, κάλεσα ώστε να γίνει η μεταφορά της γραμμής στην καινούργια διεύθυνση κατοικίας μου. Εκεί λοιπόν, όχι μόνο μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL, αλλά δεν υπάρχει καν δίκτυο της WIND, ότι δεν εξυπηρετεί την περιοχή δηλαδή... Έτσι τους ζήτησα να μου πουν την κλιμακωτή χρέωση που θα πληρώσω, αλλά δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν διότι έπρεπε να μιλήσουν με την κοπέλα μου η οποία είναι κάτοχος του συμβολαίου και δεν ήταν παρούσα. Της είπα να πάει από ένα κατάστημα WIND να ρωτήσει και εκεί της είπαν ότι εφόσον μετακομίζει για λόγους δουλειάς και η εταιρία δεν μπορεί να μας εξυπηρετήσει εκεί, έχουμε δικαίωμα να την καταγγείλουμε αζημίως, προσκομίζοντας προσλήψεις και βεβαιώσεις μόνιμης κατοικίας. Το ερώτημά μου είναι, που να απευθυνθώ για περισσότερες πληροφορίες και αν έχετε ακούσει εσείς κάτι παρόμοιο, αν δηλαδή είναι εφικτό κάτι τέτοιο...


    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι εννοείς κλιμακωτή χρέωση; Αν δεν έχουν παρουσία σε μια περιοχή έχεις δυνατότητα είτε να μεταβείς σε χαμηλότερο πακέτο (π.χ. ADSL) με την όποια τιμή προσφοράς δίνει είτε να καταγγείλετε την σύνδεση αζημίως.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-11-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κλιμακωτή χρέωση εννοώ την ποινή που επιβάλλεται στον καταναλωτή αν καταγγείλει την σύμβασή του χωρίς λόγο. Στην WIND σύμφωνα με το αρχικό συμβόλαιο που είχα υπογράψει το 2016, υπάρχει μια χρέωση 160€ από τους 24 έως και 6 μήνες, 80€ από 6 έως και 5, κτλ... Αυτό εννοώ κλιμακωτή... Επίσης, πρώτα ρώτησα αν μπορώ να πέσω σε ADSL προφανώς, αλλά εκεί μου είπαν πως δεν εξυπηρετούν καθόλου την περιοχή εκείνη...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οπότε έχετε δικαίωμα να καταγγείλετε αζημίως την σύνδεση. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
    Από αρχές του 2019, δεν υπάρχουν πλέον κλιμακωτές χρεώσεις σε περίπτωση πρόωρης διακοπής, άσχετα πόσο παλιό είναι το συμβόλαιο που έχουμε. Ο κανονισμός προβλέπει συγκεκριμένο τρόπο υπολογισμού.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά υπάρχει θέμα με την wind στα χωριά της Κρήτης. Επεκτείνεται αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς αλλά είναι η μόνη που το κάνει (ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο εδώ και χρόνια). Όπως και να έχει αφού μετακομίζεις και δεν μπορεί να σου παρέχει υπηρεσίες μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις πρόστημο αλλά wind είναι αυτή να ξέρεις ότι θα ταλαιπωρηθείς. Αν σου το παίξουν ιστορία μπορείς να πατήσεις στις νέες αυξήσεις (δες την κεντρική σελίδα του forum) που μπορείς να φύγεις πάλι χωρίς προστημο αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις από τις 17/7 και μετά...

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα του είπαν ότι μπορεί να διακοπή αζημίως η σύνδεση, εφόσον προσκομίσει ο κάτοχος της γραμμής τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Έτσι γίνεται, διαφορετικά ο καθένας θα χρησιμοποιούσε αυτή την δικαιολογία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας