Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες - χρήστες του διαδικτύου, για προσπάθεια οικονομικής εξαπάτησης, μέσω μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου εκβιαστικού περιεχομένου

    Τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται μια νέα μορφή απάτης, διεθνώς γνωστή ως απάτη μέσω σεξουαλικής εκβίασης “sextortion scam”, που εκδηλώνεται με μαζική αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε διάφορους αποδέκτες ανεξαρτήτου φύλου και ηλικίας, με σκοπό την εξαπάτησή τους.

    Ειδικότερα άγνωστοι δράστες με τη χρήση απατηλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στέλνουν μαζικά μηνύματα σε αποδέκτες και τους ενημερώνουν ότι διαθέτουν πρόσβαση στη συσκευή τους και το μήνυμα έχει αποσταλεί από τον προσωπικό τους λογαριασμό.

    Παράλληλα τους γνωστοποιούν ότι έχει εγκατασταθεί κακόβουλο λογισμικό, μετά από την επίσκεψή τους σε κάποιον ιστότοπο, το οποίο έχει ενεργοποιήσει την κάμερα και τους έχει καταγράψει σε προσωπικές στιγμές.

    Στη συνέχεια αναφέρεται ότι το κακόβουλο λογισμικό έχει συλλέξει όλες τις επαφές των χρηστών από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και οι δράστες απειλούν με την αποστολή του επίμαχου υλικού στις επαφές τους, σε περίπτωση που δεν λάβουν bitcoins.

    Η προσπάθεια εκβίασης των θυμάτων με την απειλή δημοσιοποίησης αρχείων ερωτικού περιεχομένου αναφέρεται διεθνώς ως σεξουαλική εκβίαση “sextortion”.

    Σημειώνεται ότι τα εκβιαστικά αυτά μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έχουν κυρίως τις παρακάτω μορφές και περιεχόμενο, ενώ η αναφορά σε πραγματικούς κωδικούς γίνεται ώστε οι χρήστες να πεισθούν για το αληθινό της απειλής.

    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με αφορμή τα παραπάνω περιστατικά, προτρέπει τους παραλήπτες των απατηλών αυτών μηνυμάτων να:

    • αγνοούν τα μηνύματα και να μην καταθέτουν χρήματα στους λογαριασμούς, που τους παραθέτει ο δράστης,
    • μην ανοίγουν τυχόν συνημμένα αρχεία σε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από άγνωστους αποστολείς,
    • μην επικοινωνούν ποτέ και για κανένα λόγο με τους εκβιαστές,
    • αλλάζουν άμεσα κάθε κωδικό ασφαλείας ( password ) που νομίζουν ότι διακυβεύεται,
    • αξιολογούν τις ρυθμίσεις ασφαλείας του υπολογιστή τους.


    Υπενθυμίζεται ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν, ανώνυμα ή επώνυμα, με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος προκειμένου να παρέχουν πληροφορίες ή να καταγγέλλουν παράνομες ή επίμεμπτες πράξεις ή δραστηριότητες που τελούνται μέσω Διαδικτύου, στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

    • Τηλεφωνικά : 111 88
    • Στέλνοντας e - mail : ccu@cybercrimeunit.gov.gr
    • Μέσω της εφαρμογής ( application ) για έξυπνα τηλέφωνα ( smart phones ), με λειτουργικό σύστημα iOS – Α ndroid : FEELSAFE E - COMMERCE
    • Μέσω Twitter « Γραμμή SOS Cyber Alert»: https://twitter.com/CyberAlertGR


    Επίσης, στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας www.hellenicpolice.gr στην ενότητα «Οδηγός του Πολίτη», θα βρείτε αναρτημένες γενικές και ειδικότερες συμβουλές για την αποφυγή εξαπάτησης.

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.624
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έλαβα σήμερα το πρωί - εννοείται ότι διεγράφη αμέσως. Ήταν ήδη στα junk που ελέγχω μη τυχόν και πήγε κάποια σημαντική αλληλογραφία κατά λάθος.

    Καλό είναι να μη «ψαρώνει» κανείς με τέτοιου είδους spam.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    αν διαβάσει κάποιος (ακόμα και ο πιο ευκολόπιστος) το κείμενο του email, εύκολα μπορεί να καταλάβει ότι είναι μια "κάκιστη" αυτόματη μετάφραση στα ελληνικά. θεωρώ απίθανο να πεισθεί οποιοσδήποτε Έλληνας και να...πληρώσει

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Semsis(PC) Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν διαβάσει κάποιος (ακόμα και ο πιο ευκολόπιστος) το κείμενο του email, εύκολα μπορεί να καταλάβει ότι είναι μια "κάκιστη" αυτόματη μετάφραση στα ελληνικά. θεωρώ απίθανο να πεισθεί οποιοσδήποτε Έλληνας και να...πληρώσει
    Θα εκπλαγείς αν μάθεις ότι την πατάνε π.χ. 2 στους 10; Και στέλνονται εκατομμύρια scam emails κάθε μέρα...

    "Every minute a sucker is born"

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Semsis(PC) Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν διαβάσει κάποιος (ακόμα και ο πιο ευκολόπιστος) το κείμενο του email, εύκολα μπορεί να καταλάβει ότι είναι μια "κάκιστη" αυτόματη μετάφραση στα ελληνικά. θεωρώ απίθανο να πεισθεί οποιοσδήποτε Έλληνας και να...πληρώσει
    Εμένα πάντα προ ολίγο μηνών μου είχε έρθει στα αγγλικά

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντα προ ολίγο μηνών μου είχε έρθει στα αγγλικά
    Μάλλον θα έλεγες "oh yeah!" και σε κατέταξαν στους αγγλόφωνους
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2009
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107761/10999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ελαβα 2 φορές το εν λόγω email και σαν θεμα ειχε ενα 'pass' που χρισημοποιουσα παλιά και ισχυε ακομα σε καποια site που ειχα να επισκευτώ κατι χρονια. Το 'pass' μου αυτο ειχε διαρευσει απο εκεινα τα περιβοητα site που ειχαν χακαριστει. Συγκεκριμενα τα email μου ηρθαν λίγες μερες μετα αφοτου διαβασα για εκεινη την περιβοητη λιστα με τα 2 εκ. password που πωλουνταν στο dark web (στην ουσια ηταν ολες οι βασεις που ειχαν χακαριστει σε μια). Αυτο που εκανα ηταν να διαγραψω το email και να αλλαξω τον κωδικο σε οσα site το ειχα (και ειχα κρατησει στο pass manager) για να ειμαι σιγουρος.
    Κοινως αντι για bitcoin πηρε τα cojones μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Θα εκπλαγείς αν μάθεις ότι την πατάνε π.χ. 2 στους 10; Και στέλνονται εκατομμύρια scam emails κάθε μέρα...
    είναι γνωστό ότι οι "πονηροί" παίζουν με τις πιθανότητες. 12-14% θα κάνουν κλικ ούτως η άλλως....

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελαβα 2 φορές το εν λόγω email και σαν θεμα ειχε ενα 'pass' που χρισημοποιουσα παλιά και ισχυε ακομα σε καποια site που ειχα να επισκευτώ κατι χρονια. Το 'pass' μου αυτο ειχε διαρευσει απο εκεινα τα περιβοητα site που ειχαν χακαριστει. Συγκεκριμενα τα email μου ηρθαν λίγες μερες μετα αφοτου διαβασα για εκεινη την περιβοητη λιστα με τα 2 εκ. password που πωλουνταν στο dark web (στην ουσια ηταν ολες οι βασεις που ειχαν χακαριστει σε μια). Αυτο που εκανα ηταν να διαγραψω το email και να αλλαξω τον κωδικο σε οσα site το ειχα (και ειχα κρατησει στο pass manager) για να ειμαι σιγουρος.
    Κοινως αντι για bitcoin πηρε τα cojones μου.
    μια από τα ίδια και εγώ "γείτονα"
    απλά η διαφορά μας είναι ότι δεν έγραφε κανέναν κωδικό σε εμένα είτε στα κάκιστα ελληνικά είτε στα αγγλικά
    αντί για bitcoin ο τύπος πήρε τους "Κοχώνες" μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εκπλαγείς αν μάθεις ότι την πατάνε π.χ. 2 στους 10; Και στέλνονται εκατομμύρια scam emails κάθε μέρα...

    "Every minute a sucker is born"
    Θα συμφωνήσω 100% πήγε να την πατήσει από τέτοιο μήνυμα και "πληροφορικάριος" στην δουλειά μου...

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω 100% πήγε να την πατήσει από τέτοιο μήνυμα και "πληροφορικάριος" στην δουλειά μου...
    Φαντάσου τι έχει κάνει για να φοβάται τέτοια μηνύματα

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου τι έχει κάνει για να φοβάται τέτοια μηνύματα
    δεν μπορώ να συμφωνήσω/διαφωνήσω μαζί σου καταλαβαίνεις για ευνόητους λόγους...

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Το εν λόγω μας απασχολεί από τον Ιούλιο 2018 λόγω του ότι το λάμβαναν πολλοί πελάτες μας, είχε βγει ξανά ανακοίνωση τότε στο http://www.astynomia.gr/index.php?op...83&Itemid=2104 . Πλέον οι πελάτες μας ενεργοποιούν το SpamExperts και δεν το λαμβάνουν, παρόλα αυτά καθώς ελέγχω για το domain μας το report (μήπως κοπεί κάτι που δεν πρέπει) κάποιες φορές ελέγχω τη διεύθυνση bitcoin στο bitref.com και δυστυχώς βλέπω ακόμη και τώρα να παίρνουν χρήματα από ανυποψίαστους χρήστες, οπότε εφόσον βγάζουν έστω και 200 ευρώ από εκατομμύρια αποστολές θα το συνεχίσουν για πολύ καιρό ακόμη.
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  13. #13
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    μου ήρθε και εμένα ένα αλλά αντί για το pass είχε το username που χρησιμοποιώ στα περισσότερα site και έσκασα από τα γέλια που ήθελε και btc ο τρόγλης

    πήγα να κάνω reply με ένα ερρμ payload επειδή ήθελα να trollαρω αλλά μου ήρθε undeliverable :/

  14. #14
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    αν εσάς σας ζητήσαν 200€ , εμένα γιατί μου ζητάνε €209 ;

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εσάς σας ζητήσαν 200€ , εμένα γιατί μου ζητάνε €209 ;
    Τοσα θα τους λείπουν

    Έτσι μου έρχεται να αρχίσω και εγώ αυτό το επάγγελμα
    Από ότι φαίνεται φέρνει κέρδη
    Μιλάω για ransomware , phishing κτλ...
    Λάθος επάγγελμα κάνω ...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας