Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Pirelli
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αντιμετώπισε κάποιος πρόβλημα με τη συσκευή vodafone full σήμα και εάν το έλυσε.
    Πιο συγκεκριμένα, η συσκευή εδώ και 2 εβδομάδες σταμάτησε να ενισχύει το σήμα.
    Έγιναν χωρίς αποτέλεσμα:
    1. Αποσύνδεση ρεύματος και καλωδίου δικτύου ενισχυτή σήματος.
    2. Αποσύνδεση ρεύματος router.
    3. Πίεση πλήκτρου επαναφοράς ενισχυτή σήματος.
    4. Επικοινωνία με Vodafone: Η συσκευή δε συνδέεται στο δίκτυο, μάλλον έχει χαλάσει και δεν αντικαθίσταται. Υπάρχει νέα υπηρεσία που περνά την κλήση μέσω WiFi, αλλά δεν ισχύει για Xiaomi συσκευές, που έχω, μόνο για Huawei και ελάχιστες άλλες. Μελλοντικά ίσως υποστηρίζονται και Xiaomi.

    Στον ενισχυτή σήματος:
    1. Αρχικά ανάβει κόκκινο.
    2. Μετά αναβοσβήνει κόκκινο (το κάνει όταν προσπαθεί να συνδεθεί).
    3. Δεν ανάβει κανένα λαμπάκι (παλαιότερα άναβε ανεπαίσθητα γαλάζιο, όταν λειτουργούσε).

    Η πρόταση της Vodafone είναι να δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό, μήπως κατά τύχη ο ενισχυτής σήματος δεν τροφοδοτείται σωστά, θα το δοκιμάσω, αν και δεν ακούγεται ελπιδοφόρο.

    Παρακαλώ θερμά όποιον έχει λύσει την κάλυψη σήματος (είμαι μεταξύ 2 κυψελών και από τις μεταπομπές δεν μπορώ να μιλήσω, εκτός αν είμαι στο μπαλκόνι) και έχει την ευγενή καλοσύνη να γράψει δυο λόγια.

    Σκέφτομαι μήπως κάποιος ηλεκτρονικός μπορούσε να τον επισκευάσει, κάποια ιδέα ποιος θα μπορούσε να το φτιάξει; Δυστυχώς η Vodafone δεν υποστηρίζει πλέον αυτή τη θαυμάσια υπηρεσία.

    (Η γραμμή είναι Vodafone VDSL 45)

    Ευχαριστώ πολύ σε κάθε περίπτωση...

    ΥΓ: Ακόμη έχω καρφωμένο και τον παλαιό ενισχυτή (εξωτερική κεραία --> καλώδιο που διαπερνά εξωτερικό τοίχο --> ενισχυτής), ο οποίος δεν έκανε τίποτε και μου είχαν στείλει τον παραπάνω αναφερόμενο που συνδέεται στο modem/router.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απαξ και αναβει, αναβοσβυνει κλπ δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου. Και αυτα τα πραγματα δυσκολα χαλανε και ακομα πιο δυσκολα επισκευαζονται.
    Δες αν παιρνει ip απο το dhcp server του ρουτερ σου. Λογικα πρεπει να απανταει σε ping.
    Εχει γινει οποιαδηποτε αλλαγη ρυθμίσεων στο ρουτερ?
    Τον ενιαχυτη που δεν εκανε τιποτε αποσυνδεσε τον. Αυτα τα πραγματα αν ειναι λαθος τοποθετημενα δημιουργουν μεγαλυτερο προβλημα απο οτι λυνουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Στο Vodafone my account το βλέπεις; Διέγραψε το και ξανά κάνε όλη την διαδικασία από την αρχή.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.557
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Οτι αναφέρεις στο μήνυμα σου είναι και η εμπειρία μου τον Σεπτ του 2018.

    Ηταν και ο λόγος της φορητότητας 4 κινητων και του σταθερού μου στη Κοσμοτέ.

    Στην περιοχή μου δεν είχε καθόλου σήμα η εταιρεία οπότε και μονόδρομος η φορητότητα.

    Μάλιστα δεν μου χρέωσαν και πέναλτι γιατι έγινε με υπαιτιότητα του εξοπλισμού τους.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας