Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα.

    Λοιπον πριν καιρο εκανα αιτηση μεταφορας μια γραμμη της vodafone που ειχα στο σπιτι του αδερφου μου και μεταφορα στο δικο μου με παραλληλη καταργηση της υπαρχουσας γραμμης.

    Μεχρι εδω ολα καλα, 22 μαιου ηρθε και ο τεχνικος για ενεργοποιηση και μου λεει οτι υπαρχει καποια βλαβη στην γραμμη και δεν μπορει να ενεργοποηθει. Θα το δηλωσει και περιμενουμε.

    Το προβλημα ειναι οτι εχει περασει ενας ολοκληρος μηνας χωρις καμια ενημερωση. Στην επικοινωνια μου αναφερουν οτι θα το δουν και θα καλεσουν (οσο καλεσαν εσας καλεσαν και εμενα μετα απο 3 προσπαθειες επικοινωνιας).


    Το θεμα ειναι τι μπορω να κανω? Αρχες του μηνα ληγει η υπαρχουσα συνδεση και δεν μπορω να μεινω χωρις internet.
    Λογαριασμος vodafone ηρθε κανονικα, το επομενο τηλ θα ειναι κραξιμο και για αυτο

  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να κανω ενα upate καθως μεχρι σημερα δεν εχω βγαλει ακρη.

    Στις 19 ιουλιου εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ ενω ενημερωσα οτι θελω διακοπη της γραμμης.
    Ως δια μαγειας 22 ιουλιου πηρα μυνημα απο τον οτε οτι θα ερθουν να ελεγξουν την γραμμη.
    Με πηραν την ιδια μερα τηλεφωνο απο το τεχνικο της vodafone και τους ανεφερα οτι ηδη εχω ζητηση διακοπη. Απο το retention με πηραν σημερα να μου αναφερουν οτι πρεπει να στειλω ταυτοτητα και θα εχω γυρω στα 250 τελη διακοπης.

    Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? Περιμενω απαντηση στην καταγγελια? Κανω διακοπη?
    Η γραμμη πλεον δεν ενδιαφερει καθως εκανα ανανεωση με την wind που υπηρχε και εληγε για να μην μεινω χωρις internet

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τα λες λίγο μπερδεμένα.
    Είχες wind ?
    Έκανες μεταφορά σε vodafone?
    Ξανά έβαλες wind ?
    Είχες παροχή υπηρεσιών στο μεταβατικό διάστημα ?
    Τώρα έχεις λειτουργική γραμμή ? Είναι από την wind?

    Το σίγουρο είναι ότι δεν πληρώνεις τίποτα για το διάστημα που δεν είχες γραμμή .
    Τα υπόλοιπα , με το συνήγορο καταναλωτή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας