Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Επιτρέψτε μου παρακαλώ μια ερώτηση, και εφόσον είναι αφικτο μετά την παρέμβαση κάποιου, και την ανάλογη καθοδήγηση να το πραγματοποίησω.
    Έχω 50vdsl και πάνω στο κεντρικό ρουτερ 3 access point Tplink td-w8960n. Πως μπορώ να τα μειώσω δυναμική στο WiFi τους ώστε αυτοί που είναι συνδεδεμένοι στα Access point να μην καταναλώνουν τη γενική ταχύτητα του vdsl? Με λίγα λόγια θέλω να τους περιορίσω την ταχύτητα όταν συνδέονται, αλλά όχι από το κεντρικό ρουτερ μόνο από τα accesspoin, Έχω πρόσβαση σε όλα τα ρουτερ αλλά δεν γνωρίζω εάν έχω τη δυνατότητα αυτή ευχαριστώ.!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανένα από αυτά που έχεις δεν έχει τέτοια δυνατότητα, όπως τα δουλεύεις. Κάποιες εκδόσεις (4, 5 και 6) αυτών μπορούν να το κάνουν, αλλά μόνον αν λειτουργούν ως Router και όχι ως Access Point που τα έχεις εσύ.
    Είτε τα βάζεις ως Router με το δικό του LAN το καθένα, Είτε τα αλλάζεις με κάποια ΑΡ που έχουν δυνατότητα bandwidth management, είτε καλύτερα βάλε ένα κανονικό router μπροστά από αυτά που θα το κάνει σε όλα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Έχω ως κεντρικό το h300 της vodafon μετά switch και μετά τα td-w8960n. Πιο ρουτερ μου προτείνεις να κάνει αυτήν τη δουλειά και με ποια σειρά θα το συνδέσω? Μήπως θα γινόταν να περιορίζω μόνο τους άλλους (ένοικοι) ενώ εγώ θα έχω κανονικές ταχύτητες WiFi αλλά και lan δίχως περιορισμό?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να γράψεις αναλυτικά πως έχει το δίκτυο;
    Θέλεις όλοι να είναι στο ίδιο δίκτυο και να επικοινωνούν μεταξύ τους ή ανεξάρτητοι και μόνο κοινή χρήση της σύνδεσης για το διαδίκτυο;
    Ποια έκδοση είναι τα W8960 που έχεις; Ρωτώ διότι αν είναι από αυτά που έχουν την δυνατότητα bandwidth management, μπορείς να τα βάλεις ως κανονικά router.
    Γενικά δώσε όσο μπορείς περισσότερες πληροφορίες πως είνα στημένο το δίκτυο και πως θέλεις να δουλεύει.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γράψεις αναλυτικά πως έχει το δίκτυο;
    Θέλεις όλοι να είναι στο ίδιο δίκτυο και να επικοινωνούν μεταξύ τους ή ανεξάρτητοι και μόνο κοινή χρήση της σύνδεσης για το διαδίκτυο;
    Ποια έκδοση είναι τα W8960 που έχεις; Ρωτώ διότι αν είναι από αυτά που έχουν την δυνατότητα bandwidth management, μπορείς να τα βάλεις ως κανονικά router.
    Γενικά δώσε όσο μπορείς περισσότερες πληροφορίες πως είνα στημένο το δίκτυο και πως θέλεις να δουλεύει.
    Κοινή χρήση στο διαδίκτυο ο καθένας ανεξάρτητα. Τα ρουτερ είναι Tplink TD-W8960N 300Mbps και περνούν και τα 3 από το switch το οποίο είναι συνδεδεμένο lan με το κεντρικό ρουτερ h300s

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χοντρικά αυτά που πρέπει να κάνεις με τον εξοπλισμό που έχεις:
    1. Θα βάλεις τα 3 W8960 να δουλεύουν ως ασύρματα router.
    2. Στο βήμα 4 του οδηγού θα επιλέξεις "PoE (Dynamic or Static IP over Ethernet)".
    3. Ως LAN το καθένα θα έχει ΙΡ σε διαφορετικό υποδίκτυο (π.χ. 192.168.2.1, 192.168.3.1 και 192.168.4.1). Είτε τα βάζεις να την παίρνουν αυτόματα από το H300S είτε την ορίζεις χειροκίνητα (όλες τις ρυθμίσεις).
    4. Στο καθένα θα ορίσεις στο Bandwidth Control, πόσο θα είναι το μέγιστο Download/Upload,επιλέγοντας το "Other" και όχι το "ADSL".
    5. Για να έχεις πρόσβαση στο καθένα, πρέπει να ενεργοποιήσεις το "Web" στο Remote Management.
    6. Φυσικά θα αλλάξεις τον κωδικό του Admin ώστε να έχεις μόνο εσύ πρόσβαση.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικά αυτά που πρέπει να κάνεις με τον εξοπλισμό που έχεις:
    1. Θα βάλεις τα 3 W8960 να δουλεύουν ως ασύρματα router.
    2. Στο βήμα 4 του οδηγού θα επιλέξεις "PoE (Dynamic or Static IP over Ethernet)".
    3. Ως LAN το καθένα θα έχει ΙΡ σε διαφορετικό υποδίκτυο (π.χ. 192.168.2.1, 192.168.3.1 και 192.168.4.1). Είτε τα βάζεις να την παίρνουν αυτόματα από το H300S είτε την ορίζεις χειροκίνητα (όλες τις ρυθμίσεις).
    4. Στο καθένα θα ορίσεις στο Bandwidth Control, πόσο θα είναι το μέγιστο Download/Upload,επιλέγοντας το "Other" και όχι το "ADSL".
    5. Για να έχεις πρόσβαση στο καθένα, πρέπει να ενεργοποιήσεις το "Web" στο Remote Management.
    6. Φυσικά θα αλλάξεις τον κωδικό του Admin ώστε να έχεις μόνο εσύ πρόσβαση.
    μια διευκρίνηση πριν ξεκινήσω, τα ρουτερ τα έχω συνδεδεμένα στο switch με lan. Πρέπει να τα αποσυνδέω από ενσύρματα και να τα κάνω ασύρματη επικοινωνία με το h300? Κωδικό έχω αλλάξει, μόνο εγώ έχω πρόσβαση.
    Ip τα έχω δώσει το καθένα διαφορετική, π.χ 192.168.2.230, 192.168.2.154, 192.168.2.200 ώστε να τα έχω μέσα στο εύρος 192.168.2.1--εως.254.
    Εάν ενεργοποιήσω το Web με τι διαδικασία θα μπορώ να έχω πρόσβαση? Τώρα σε όποιο ρουτερ και εάν είμαι συνδεδεμένος είτε WiFi είτε lan, με τις παραπάνω ip έχω πρόσβαση σε όποιο θέλω. Για 4Mbps οριο θα βάλω 4000kbps downstream ? αυτην την μονάδα έχω σαν ένδειξη. Και τελικά αυτές θα είναι οι τιμές για όλους ή για τον καθένα ξεχωριστα? Συνδέονται περίπου σε αυτό το ρουτερ 5-10 άτομα.
    Το PPoE δεν εντοπίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marinatos : 22-06-19 στις 17:30.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα 3 router θα εξακολουθήσουν να συνδέονται ενσύρματα με το switch. Δεν μπορούν να συνδεθούν ασύρματα με αυτόν.

    Αυτή την στιγμή τα έχεις και δουλεύουν ως ΑΡ, άρα στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο router (H300S). Όμως σε αυτή την κατάσταση λειτουργίας δεν δουλεύει το Bandwidth Control, παρά μόνο ως router.

    Κάθε router έχει 2 διευθύνσεις. Μία είναι η WAN που αφορά το εξωτερικό δίκτυο και η άλλη του LAN για το εσωτερικό.
    Συνήθως την WAN την δίνει αυτόματα ο ISP ως δημόσια ΙΡ. Όμως όταν ο router παίρνει σύνδεση από άλλη συσκευή (όπως στην δικιά σου περίπτωση) τότε η WAN (και μόνο αυτή) θα είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το κύριο router, Οι LAN πρέπει να είναι σε διαφορετικό.

    Κανονικά οι router για λόγους ασφάλειας δεν επιτρέπουν εισερχόμενη κίνηση από την WAN. Άρα για να έχεις πρόσβαση στο μενού του, πρέπει να το επιτρέψεις με την ρύθμιση που ανέφερα.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Πάμε ένα ένα τώρα που είμαστε εδώ παρακαλώ? Να σου πω την αλήθεια ενεργοποίησα το bandwidth και τίποτα παραπάνω, πείραξα τις τιμές και δείχνει να δουλεύει, λες να απατώμαι?

    Δηλαδή ενεργοποιώ το Web και μετά αφού συνδεθώ WiFi βάζω την. ip (http....3 παράδειγμα) μετά κωδικούς και είμαι στο μενού του όπως κάνω και μέχρι τώρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marinatos : 22-06-19 στις 17:41.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι πρόβλημα έχεις με τις οδηγίες;
    Υπόψη ότι πρέπει να έχεις φυσική παρουσία για να τα ρυθμίσεις τώρα, διότι μπορεί να χάσεις την επικοινωνία και αν δεν τα έχεις δίπλα σου δεν θα συνδεθείς ποτέ ξανά από μακρυά. Με το τέλος όλων των ρυθμίσεων δεν υπάρχει θέμα πρόσβασης.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Δεν θα μπορώ να συνδεθώ ούτε για να αλλάξω κωδικούς στο WiFi? Σαν να μην με βολεύει τότε..
    Δεν βρίσκω το ppoe. Τα ρυθμίζω από το κινητό μου μέσο WiFi. Εαν χάσω επικοινωνία που θα χάσω όταν αλλάξω την ip μάλλον, δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση ούτε με lan από τον Η/Υ, ο οποίος είναι συνδεδεμένος με καλώδιο στο h300s επειδή είμαι έξω από το εύρος του κεντρικού Router( h300s) σωστά?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marinatos : 22-06-19 στις 17:52.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατάλαβες. Όταν θέλουμε να κάνουμε αλλαγή της λειτουργικής κατάστασης μια συσκευής όπως αυτή που θέλεις τώρα, υποχρεωτικά θα πρέπει να έχεις φυσική παρουσία με αυτήν.
    Αφού την ρυθμίσεις και για οποιαδήποτε ρύθμιση αργότερα, δεν χρειάζεται και μπορεί να γίνει από μακρυά χωρίς φυσική παρουσία. Και αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές.
    Το ίδιο δεν έκανες όταν τα ρύθμισες ως ΑΡ και τα έβαλες μετά στη τελική τους θέση;

    Σου έγραψα ότι όταν τελειώσεις με τις ρυθμίσεις, θα έχεις κανονικά πρόσβαση στο μενού τους είτε μέσω της WAN θύρας είτε συνδεδεμένος ασύρματα στο WiFi καθενός.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Το ίδιο έκανα και τα τοποθέτησα στους διαδρόμους αλλα δε βολεύει τώρα να τα βγάλω γιατί είναι σε συνεχή χρήση. Έχουν όμως καλώδιο ως το κεντρικό ρουτερ οπότε με τη πρώτη ευκαιρία θα τα κάνω από εκεί με laptop.
    Συγνώμη αλλά μόλις τώρα εντόπισα τον οδηγό δεν το διέκρινα πριν sorry και πάλι. Ευχαριστω πολύ με την πρώτη ευκαιρία το επιχειρώ εάν προκύψει οτιδήποτε επέτρεψε μου να σε ξαναενοχλήσω, ευχαριστώ για την διάθεση σου..

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν το έχεις συνδέσει στην EWAN/LAN θύρα (νομίζω είναι η No4) πιθανότατα δεν θα χρειασθεί να έχεις φυσική παρουσία και το κάνεις από μακρυά.
    Σε οποιαδήποτε άλλη LAN θύρα είναι σίγουρο ότι θα χρειασθεί φυσική παρουσία.

    - - - Updated - - -

    Διόρθωση, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα.

    Αν το έχεις σε μία από τις 3 LAN θύρες, σίγουρα θα χρειασθεί να αλλάξεις (στο τέλος των ρυθμίσεων) το καλώδιο και να το βάλεις στην EWAN/LAN4, διαφορετικά δεν θα έχει σύνδεση στο διαδίκτυο.
    Αν το έχεις στην EWAN/LAN4, μόλις κάνεις τις πρώτες ρυθμίσεις και κάνει αυτόματα επανεκκίνηση θα χάσεις την πρόσβαση και είτε θα πρέπει να συνδεθείς σε μία LAN για να τις ολοκληρώσεις είτε να συνδεθείς ασύρματα πάνω του. Αφού τις κάνεις όλες, μετά μπορείς να συνδεθείς και μέσω WAN ενσύρματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-06-2014
    Περιοχή
    Νέοι Πόροι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    Vodafone
    Router
    H-300s vodafone
    Δείχνει κατατοπιστικο, και λογικά θα έχω αποτέλεσμα εάν τα κάνω σωστά. Αλλά πεσμου λίγο τα Kbps πόσο να τα ρυθμίσω, έχω vdsl περίπου 40/4?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας