Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 65
  1. #31
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gedi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζουμε γυψοσανίδα για να χωρίσουμε δωμάτιο για τον μικρό και θα χρειαστούμε μία συρόμενη πόρτα.

    Επειδή θα μπει σχετικά καλή μόνωση στη γυψοσανίδα, ο γυψοσανιδάς μας πρότεινε να φτιάξουμε μία πόρτα αντί να πάμε για έτοιμη από πχ Leroy / Praktiker, για να είναι καλύτερη ποιότητα.

    Ρωτήσαμε 3-4 μαραγκούς που ξέρουμε ή μας πρότειναν, οι οποίοι ή δεν κάνουν πόρτες ή δεν προλαβαίνουν.

    Μήπως υπάρχει καμία πρόταση για καλό μαραγκό που να κάνει συρόμενες πόρτες με νορμάλ τιμές?
    εχω χρονια να ασχοληθώ, αλλα καλη μόνωση με συρόμενη πόρτα δεν νομίζω να πάνε μαζι, οπως και πορτα απο μαραγκό σε νορμάλ τιμή

  2. #32
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να αντικαταστήσω κλασικές κυκλικές λάμπες φθορισμού με led. Υπάρχει κάποια παγίδα σε αυτό το πράγμα? Πώς γίνεται ακριβώς? Οι φθορισμού έχουν τα στάρτερς κτλ τί γίνεται αν βάλεις led?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #33
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αντικαταστήσω κλασικές κυκλικές λάμπες φθορισμού με led. Υπάρχει κάποια παγίδα σε αυτό το πράγμα? Πώς γίνεται ακριβώς? Οι φθορισμού έχουν τα στάρτερς κτλ τί γίνεται αν βάλεις led?
    Απλά έχουν led ταινία μέσα. Οπότε πρέπει να υπάρχει χώρος για τροφοδοτικό. Καταργείς starter, ballast και απλά κουμπώνεις το τροφοδοτικό. Τουλάχιστον όσες κυκλικές έσω δει έτσι είναι δεν ξέρω αν παίζουν και με Ballast.
    Τ'απολωλότα πρόβατα τα φάγανε οι λύκοι
    κι'αυτά που μείναν στο κοπάδι τα έφαγε ο βοσκός

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αντικαταστήσω κλασικές κυκλικές λάμπες φθορισμού με led. Υπάρχει κάποια παγίδα σε αυτό το πράγμα? Πώς γίνεται ακριβώς? Οι φθορισμού έχουν τα στάρτερς κτλ τί γίνεται αν βάλεις led?
    έχουν σταρτερ και έχουν και μετασχηματιστή με κάτι 100αδες volt, όποτε πρώτα θα πρέπει να τα ξηλώσεις αυτά, μετά ανάλογα την λάμπα, κάποιες δέχονται κανονικά 220, άλλες θέλουν 12v

  5. #35
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλω να μου προτίνετε ένα μονωτικό για υγρασία. Στην ταράτσα υπάρχει ένα σημείο υπάρχει μια υψομετρική διαφορά οπότε στο σημείο που υπάρχει αυτό το τοιχείο που τη δημιουργεί από κάπου περνάει το νερό και καταλήγει μέσα. Οπότε χρειάζομαι κάτι που να στεγανοποιεί εξωτερικά το σημείο αυτό (δεν είμαι σίγουρος αν είναι τούβλο ή δοκάρι πάντως δε ξέρω αν έχει και νόημα).
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  6. #36
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά θέλει γέμισμα και μόνωση με ασφαλτόπανο. Για fast and dirty δουλειά, υγρή πίσσα ή άλλο υγρό στεγανωτικό. Αν χρησιμοποιούσα τέτοιο θα έβαζα και "γάζα" για να δώσω επιφάνεια και να πιάσει καλύτερα το στεγανωτικό.

    πχ https://www.monotikaylika.gr/pissa/pissa-nerou-563/
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #37
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι σίγουρος για το σημείο εισόδου; Γιατί το νερό είναι πολύ τζαναμπέτικο, μπορεί να μπαίνει από ένα σημείο και να εμφνίζεται μέσα πολλά μέτρα μακριά, "περπατώντας" σε οποιαδήποτε κατύθυνση. Αν δεν είσαι σίγουρος, πρέπει να φέρεις κάποιον με θερμοκάμερα για να βρει τη διαδρομή και το σημείο εισόδου, διαφορετικά έχεις υψηλό κίνδυνο να μονώσεις σε λάθος σημείο.

  8. #38
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος για το σημείο εισόδου; Γιατί το νερό είναι πολύ τζαναμπέτικο, μπορεί να μπαίνει από ένα σημείο και να εμφνίζεται μέσα πολλά μέτρα μακριά, "περπατώντας" σε οποιαδήποτε κατύθυνση. Αν δεν είσαι σίγουρος, πρέπει να φέρεις κάποιον με θερμοκάμερα για να βρει τη διαδρομή και το σημείο εισόδου, διαφορετικά έχεις υψηλό κίνδυνο να μονώσεις σε λάθος σημείο.
    Κοίτα το μοναδικό σημείο λόγω διαμόρφωσης είναι αυτό το οποίο έχει μήκος 4 μέτρα περίπου. Θέλω σε όλο το μήκος του να βάλω το στεγανωτικό για να καλυφθεί όλο. Σε όλο το μήκος στο κάτω σημείο έχει τοποθετηθεί γαλβανισμένη στραντζαρισμένη λαμαρίνα που λειτουργεί σαν υδροροή. Στη διεπιφάνεια που δημιουργείται μεταξύ "τοίχου" και λαμαρίνας, στο κενό αυτό θα μπορέσει να πιάσει το μονωτικό για να το κλείσει? Να δημιουργήσει δηλαδή φιλμ που να κλέινει το κενό των 2 διαφορετικών υλικών?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  9. #39
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το π΄ροβλημα είναι ο αρμός των δύο στοιχείων, ξέχνα τα επαλειφόμενα, μαστίχα πολυουρεθάνης σε φύιγγα θα βάλεις.

  10. #40
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000000/1000000
    ISP
    Inalan
    Router
    fritz!box
    Υπάρχουν πολλές λύσεις. Μία απ' αυτές που θα έκανα εγώ στην περίπτωσή σου θα ήταν, στην ενωση των 2 διαφορετικών υλικών να χρησιμοποιήσω σφραγιστική ασφαλτική αυτοκόλλητη ταινία. Για να έχεις σίγουρο αποτέλεσμα όμως θα πρέπει να ετοιμάσεις και την επιφάνεια που θα μπει ώστε να μην ξεκολλήσει αργότερα. Η γαλβανισμένη λαμαρίνα θα πρέπει προηγουμένως να ασταρωθεί με αστάρι ειδικό για γαλβανισμένες επιφάνειες και η μεριά του τοίχου με ένα νεφτίσιο αστάρι όπως το Vivedur. Εφαρμογή της ταινίας και επάλειψη όλης της επιφάνειας, μαζί και της ταινίας με ένα μονωτικό ελαστομερές.

  11. #41
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τί σκέφτομαι :
    1) Σε εμφανή σημεία που υπάρχουν κενά μπαίνει η μαστίχα πολυουρεθάνης όπως αυτό που αναφέρει ο nyannaco.
    2) Μετά από αυτό το βήμα θέλω όλο το τμήμα ενιαία να γίνει μια μόνωση. Με κάποιο ελαστομερές μονωτικό ταρατσών(κάποια πρόταση?? ) το οποίο θα καλύπτει ενιαία και το κομμάτι του τοίχου και θα συνεχίζει και θα καλύπτει και τη γαλβανιζέ λαμαρίνα δε θα υπάρχει αποτέλεσμα?
    3) Πρίν την εφαρμογή τέτοιου τύπου μονωτικού πρέπει να περαστεί κάποιο άλλο χέρι από κάποιο αστάρι όπως αυτά που αναφέρει ο giorgosthess ή κατευθείαν εφαρμογή επάνω στα υλικά?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #42
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί σκέφτομαι :
    1) Σε εμφανή σημεία που υπάρχουν κενά μπαίνει η μαστίχα πολυουρεθάνης όπως αυτό που αναφέρει ο nyannaco.
    2) Μετά από αυτό το βήμα θέλω όλο το τμήμα ενιαία να γίνει μια μόνωση. Με κάποιο ελαστομερές μονωτικό ταρατσών(κάποια πρόταση?? ) το οποίο θα καλύπτει ενιαία και το κομμάτι του τοίχου και θα συνεχίζει και θα καλύπτει και τη γαλβανιζέ λαμαρίνα δε θα υπάρχει αποτέλεσμα?
    3) Πρίν την εφαρμογή τέτοιου τύπου μονωτικού πρέπει να περαστεί κάποιο άλλο χέρι από κάποιο αστάρι όπως αυτά που αναφέρει ο giorgosthess ή κατευθείαν εφαρμογή επάνω στα υλικά?
    Το κενό γέμισμα με ασφαλτική ταινία ή κάποια μαστίχα γέμισης, αστάρι Vivedur, ελαστομερές ή πολυοθρεθανικό στεγανωτικό.

    Αν μας ανεβάσεις φωτογραφία, μπορεί να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες συμβουλές.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #43
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχομαι γιατί θα ξεκινήσει το έργο. Η λύση που κατέληξα και που θα αγοράσω τα υλικά είναι τα εξής:
    1)Αστάρωμα.
    2)Στεγανωτικό ελαστομερές ISOFLEX.
    3)Μαστίχη ISOFLEX για κενά/ρωγμές.
    4)Δεύτερο χέρι στεγανωτικό ελαστομερές.
    Θα κινηθώ σε προιόντα ISOMAT τελικά που για κάποιον λόγο πιστεύω ότι είναι από τις καλές μάρκες στο κομμάτι των στεγανοποιήσεων. Βλέπω τον καιρό για βροχές κτλ και ελπίζω μέχρι το επόμενο ΣΚ να έχει τελειώσει και να ενημερώσω.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  14. #44
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στις ρωγμες, αν ειναι σχετικα μεγαλες μπορεις να βαλεις απο πανω και γαζα. Βοηθαει να απλωθει το υλικο και να μην ξανασκασει, μιας και οι ρωγμες εχουν την ταση να "δουλευουν".
    Την εχουν στα μονωτικα, μαζι με το isoflex.

  15. #45
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ύστερα από αναβολές λόγω covid έκλεισα ένα θέμα. Στα σημεία που δείχνω υπήρχαν οι ενώσεις που έλεγα. Τί έκανα τελικά : 1)Σε μεγάλα κενά στις ενώσεις μπήκε μαστίχη ελαστομερής. 2)Μπήκε σε όλο το τμήμα primer(και στο κομμάτι της λαμαρίνας και στον τοίχο). 3)Μπήκε το στεγανωτικό ελαστομερές(αύριο το δεύτερο χέρι). Όλα όσα πήρα ήταν isomat και από αυτό που έβλεπα στο πώς κάθεται και απλώνει εμένα μου φάνηκαν αρκετά ποιοτικά τα προιόντα. Η μαστίχη μου άρεσε αρκετά αφού υπήρχαν αρκετά μεγάλα κενά(είχα βγάλει την μύτη για να φανταστείτε για να ρέει μεγαλύτερη ποσότητα) και τα κάλυψε μένοντας σταθερή στη θέση της(από πάνω της έχει μπεί όπως είπα και primer και ελαστομερές).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  P_20200509_185939.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  631,9 KB 
ID: 214931
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας