Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή έχω παρατηρήσει ότι στο φόρουμ μας υπάρχουν πολλοί οι οποίοι και λόγω επαγγέλματος γνωρίζουν πολλά σε ότι αφορά διάφορα χρηστικά πράγματα που αφορούν το σπίτι ή το αυτοκίνητο κτλ, σκέφτηκα να ανοίξω ένα γενικό thread στο οποίο ο καθένας θα μπορεί να γράφει την απορία του και αν γνωρίζει κάποιος τη λύση ή τρόπο αντιμετώπισης να απαντάει. Προσωπικά πολλές φορές έχω ρωτήσει κάτι τέτοιου είδους και βλέπω ότι εκτός ότι υπάρχει ανταπόκριση, οι απαντήσεις φαίνεται ότι είτε είναι από άτομα που έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά με το εκάστοτε θέμα, ειτε από άτομα που έχουν ξοδέψει πολύ χρόνο στο θέμα και έχουν μια σφαιρική άποψη. Οπότε αντί να φτιάχνουμε 10 θέματα ας τα συγκεντρώσουμε σε ένα γενικό, εφόσον συμφωνούν και οι διαχειριστές!

    Ερώτηση επί του θέματος τώρα:

    Το παντζούρι-στόρι που έχω στο σπίτι όταν το ανοίγω πέφτει σιγά-σιγά από μόνο του, ξετυλίγεται δηλαδή ο ιμάντας. Τί είδους επισκευή χρειάζεται κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς ποιό μέρος του συστήματος χρειάζεται αλλαγή και ένα εκτιμώμενο κόστος;
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επιδιορθωσα προσφατα ενα τετοιο, με τη βοηθεια τεχνικου καθως ηταν σε πολυ κακη κατασταση σε διαμερισμα που μεχρι προσφατα ηταν ενοικιασμενο. Ο τεχνικος λοιπον, αλλαξε 2 ιμαντες μικρους εσωτερικα και τον μεγαλο εξωτερικα και με χρεωσε 50€. Οι τιμες παιζουν καπου εκει για τα παλια κλασσικα ρολα, δηλαδη απο 40 εως 60€.

    Μονος δοκιμασα να το φτιαξω, ομως το συγκεκριμενο ηταν σε πολυ κακη κατασταση και το παρατησα. Αν ειναι απλη η ζημια, ψαξε για βιντεακια στο youtube που δειχνουν απλες διορθωσεις- αντικαταστασεις σε φθαρμενους ιμαντες.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω μικροσκοπικές ρωγμές γύρω-γύρω στην ακρυλική μπανιέρα. Έχω βρει τόσο κιτ με ειδικά υλικά που τα αναμιγνύεις πρώτα και μετά βάφεις όσο και προσφορές από ειδικές εταιρείες που κάνουν επισμαλτώσεις σε μαντεμένιες αλλά επισκευάζουν και ακρυλικές. Εγώ δεν θέλω πλήρες πέρασμα για λόγους αισθητικής, θέλω απλά ένα κατάλληλο υλικό που να είναι λευκό (για να ταιριάζει) και αφού στεγνώσει να έχει βουλώσει/καλύψει/στεγανοποιήσει τις ρωγμές. Πιο πολύ προληπτικά μην αρχίσει και ποτίζει από κάτω παρά για λόγους αισθητικής, ίσα-ίσα που φαίνονται.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μικροσκοπικές ρωγμές γύρω-γύρω στην ακρυλική μπανιέρα. Έχω βρει τόσο κιτ με ειδικά υλικά που τα αναμιγνύεις πρώτα και μετά βάφεις όσο και προσφορές από ειδικές εταιρείες που κάνουν επισμαλτώσεις σε μαντεμένιες αλλά επισκευάζουν και ακρυλικές. Εγώ δεν θέλω πλήρες πέρασμα για λόγους αισθητικής, θέλω απλά ένα κατάλληλο υλικό που να είναι λευκό (για να ταιριάζει) και αφού στεγνώσει να έχει βουλώσει/καλύψει/στεγανοποιήσει τις ρωγμές. Πιο πολύ προληπτικά μην αρχίσει και ποτίζει από κάτω παρά για λόγους αισθητικής, ίσα-ίσα που φαίνονται.
    Έχεις κάποιο λινκ από τα κιτ αυτά? Εγώ αυτό που βάζω στο μπάνιο για στεγανοποίηση γύρω γύρω (στην ένωση με τα πλακάκια όμως και όχι σε σπασμένα), είναι λευκή αντιμουχλική σιλικόνη. Τοποθετώ και την περίσια τη μαζέυω με γάντι χειρουργικό, οπότε μένει μόνο η ποσότητα που χρειάζεται για να κλείσει τα κενά.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λέω π.χ. αυτό: https://cucinaebagno.gr/sanitec-set-...epair-kit.html

    Για τα πλακάκια και την ένωση με τη μπανιέρα αυτό που λες είναι το ενδεδειγμένο, έχω βάλει κι εγώ.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω παρατηρήσει ότι στο φόρουμ μας υπάρχουν πολλοί οι οποίοι και λόγω επαγγέλματος γνωρίζουν πολλά σε ότι αφορά διάφορα χρηστικά πράγματα που αφορούν το σπίτι ή το αυτοκίνητο κτλ, σκέφτηκα να ανοίξω ένα γενικό thread στο οποίο ο καθένας θα μπορεί να γράφει την απορία του και αν γνωρίζει κάποιος τη λύση ή τρόπο αντιμετώπισης να απαντάει. Προσωπικά πολλές φορές έχω ρωτήσει κάτι τέτοιου είδους και βλέπω ότι εκτός ότι υπάρχει ανταπόκριση, οι απαντήσεις φαίνεται ότι είτε είναι από άτομα που έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά με το εκάστοτε θέμα, ειτε από άτομα που έχουν ξοδέψει πολύ χρόνο στο θέμα και έχουν μια σφαιρική άποψη. Οπότε αντί να φτιάχνουμε 10 θέματα ας τα συγκεντρώσουμε σε ένα γενικό, εφόσον συμφωνούν και οι διαχειριστές!

    Ερώτηση επί του θέματος τώρα:

    Το παντζούρι-στόρι που έχω στο σπίτι όταν το ανοίγω πέφτει σιγά-σιγά από μόνο του, ξετυλίγεται δηλαδή ο ιμάντας. Τί είδους επισκευή χρειάζεται κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς ποιό μέρος του συστήματος χρειάζεται αλλαγή και ένα εκτιμώμενο κόστος;
    Πιο πιθανο ειναι το προβλημα σου να ειναι στην ταμπακιερα, να ξετυλιγεται το ελατηριο και να μην κραταει τον ιμαντα στη θεση του
    https://smart-home.gr/el/42-%CE%B5%C...81%CE%B9%CE%B1

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω π.χ. αυτό: https://cucinaebagno.gr/sanitec-set-...epair-kit.html

    Για τα πλακάκια και την ένωση με τη μπανιέρα αυτό που λες είναι το ενδεδειγμένο, έχω βάλει κι εγώ.
    Έχω χρησιμοποιήσει αυτήν https://www.praktiker.gr/p/kolla-epi...fix-20ml-16880
    με πινελάκι, πανεύκολα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιδιορθωσα προσφατα ενα τετοιο, με τη βοηθεια τεχνικου καθως ηταν σε πολυ κακη κατασταση σε διαμερισμα που μεχρι προσφατα ηταν ενοικιασμενο. Ο τεχνικος λοιπον, αλλαξε 2 ιμαντες μικρους εσωτερικα και τον μεγαλο εξωτερικα και με χρεωσε 50€. Οι τιμες παιζουν καπου εκει για τα παλια κλασσικα ρολα, δηλαδη απο 40 εως 60€.

    Μονος δοκιμασα να το φτιαξω, ομως το συγκεκριμενο ηταν σε πολυ κακη κατασταση και το παρατησα. Αν ειναι απλη η ζημια, ψαξε για βιντεακια στο youtube που δειχνουν απλες διορθωσεις- αντικαταστασεις σε φθαρμενους ιμαντες.
    Ψάχνω να βρώ κάποιο DIY στο YT αλλά τα ελληνικά που βρίσκω είναι ...όχι ικανοποιητικά. Ξέρει κανείς πώς λέγεται στα αγγλικα το όλο σύστημα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χρησιμοποιήσει αυτήν https://www.praktiker.gr/p/kolla-epi...fix-20ml-16880
    με πινελάκι, πανεύκολα.
    Η Bison είναι μάρκα εγγύηση. Σε όλα είτε είναι σιλικόνες κτλ.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  9. #9
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χρησιμοποιήσει αυτήν https://www.praktiker.gr/p/kolla-epi...fix-20ml-16880
    με πινελάκι, πανεύκολα.
    Κάποιες γρατζουνιές/μαυρίλες σε μπανιέρα (έχουν προκληθεί από πλαστική μπανιερίτσα που μπαίνει μέσα σφηνωτά) διορθώνονται με το ίδιο υλικό;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες γρατζουνιές/μαυρίλες σε μπανιέρα (έχουν προκληθεί από πλαστική μπανιερίτσα που μπαίνει μέσα σφηνωτά) διορθώνονται με το ίδιο υλικό;
    Πιθανόν, αυτό είναι "σαν βαφή" σμάλτου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω να βρώ κάποιο DIY στο YT αλλά τα ελληνικά που βρίσκω είναι ...όχι ικανοποιητικά. Ξέρει κανείς πώς λέγεται στα αγγλικα το όλο σύστημα?
    Τα αγγλικα πιθανον να σε μπερδεψουν καθως εχουν αλλα συστηματα σε καθε χωρα. Τρανα παραδειγματα οι ΗΠΑ, η Μ.Βρετανια αλλα και η Αυστραλια.

    Εμενα με κατατοπισε το παρακατω βιντεο, αφου ανοιξα και το ρολο και το ειδα εσωτερικα.

    https://www.youtube.com/watch?v=h1zaFznJZbo

    Ενδεικτικα, για αντικατασταση του παλιου πλαστικου με νεο αλουμινιου, η τιμη παιζει καπου στα 250€

    EDIT
    Και ειχα τυπωσει και τις παρακατω οδηγιες

    Spoiler:
    Πως θα αλλάξεις το ρολό ιμάντα της μπαλκονόπορτας;

    Έσπασε ο ιμάντας και δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις; Μήπως βλέπεις πως έχει φθαρεί και θέλεις να προλάβεις τα χειρότερα;

    Ρωτήσαμε τους επαγγελματίες της πλατφόρμας μας που διαθέτουν πολυετή τεχνογνωσία στην αντικατάσταση του ιμάντα και σου παρουσιάζουμε αναλυτικά τα βήματα ώστε να κάνεις την αλλαγή χωρίς βοήθεια.
    Τι υλικά θα χρειαστείς;
    Υλικά

    Κασετίνα με νέο ιμάντα

    Κατσαβίδι με τετράγωνη μύτη

    Κατσαβίδι με λεπτή μύτη

    Πένσα

    Ποια είναι τα βήματα που θα ακολουθήσεις;
    Στάδιο 1

    Ξεβιδώνεις το πάνω ράουλο και το αφαιρείς.

    Άνοιξε το καπάκι του ρολού που βρίσκεται πάνω από το κούφωμα της μπαλκονόπορτας, για να βγάλεις τον ιμάντα.

    Προσοχή! Το ρολό πρέπει να είναι κατεβασμένο πριν αφαιρέσεις τον ιμάντα
    Στάδιο 2

    Αφαίρεσε τον ιμάντα από το ρολό του.

    Με τα χέρια ανέβασε το ρολό επάνω.

    Με ένα κατσαβίδι σταμάτησε το ρολό στη μία άκρη της ροδέλας, ώστε να μην ξετυλιχτεί.

    Στάδιο 3

    Εφάρμοσε τη μία άκρη του νέου ιμάντα στο μικρό ράουλο που μπαίνει μέσα στο κούφωμα και έπειτα στην αντίστοιχη εγκοπή, που υπάρχει πάνω στη ροδέλα, που συνδέεται με τον άξονα του ρολού της μπαλκονόπορτας.

    Δέσε γερό κόμπο σε αυτή την άκρη ώστε να μην ξετυλιχτεί.

    Αφαίρεσε το “φρένο” που έχεις τοποθετήσει και άφησε το ρολό απαλά να τυλίξει το νέο ιμάντα καθώς κατεβαίνει.

    Στάδιο 4

    Αφού κατέβει το ρολό σου και τυλιχτεί ο καινούργιος ιμάντας στη ροδέλα, αφαίρεσε με ένα κατσαβίδι την παλιά κατασκευή του ρολού από τον τοίχο, ώστε να εφαρμόσεις το νέο ιμάντα και στον τοίχο.

    Τοποθετείς το νέο ιμάντα στην κασετίνα και τον ασφαλίζεις με τη βίδα που έχει πάνω του.

    Στάδιο 5

    Επανατοποθετείς την κασετίνα πίσω στην εσοχή του τοίχου και τη βιδώνεις καλά.

    Βεβαιώσου ότι το ρολό κινείται όπως πρέπει στο ανέβασμα και στο κατέβασμα.

    Σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε δυσκολία και δεν μπορείς να συνεχίσεις, μην επιμείνεις.

    Καταχώρησε την εργασία σου και μέσα σε λίγα λεπτά, λάβε επικοινωνία από τους τεχνικούς με τις προσφορές τους.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χρησιμοποιήσει αυτήν https://www.praktiker.gr/p/kolla-epi...fix-20ml-16880
    με πινελάκι, πανεύκολα.
    Να ξαναπώ ότι η μπανιέρα είναι ακρυλική. Το έχεις χρησιμοποιήσει σε πλαστικό; Στο site του κατασκευαστή δεν διευκρινίζει αν είναι κατάλληλη για πλαστικό/ακρυλικό, λέει μόνο μπανιέρες/νιπτήρες.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω π.χ. αυτό: https://cucinaebagno.gr/sanitec-set-...epair-kit.html

    Για τα πλακάκια και την ένωση με τη μπανιέρα αυτό που λες είναι το ενδεδειγμένο, έχω βάλει κι εγώ.
    Ζήτησα από κατάστημα υδραυλικών και για αυτό το μέρος μου έδωσαν μία φύσιγγα με σιλικόνη, κόλα σιλικόνης, μαστίχα;;; δεν θυμάμαι τι ακριβώς, η οποία μπαίνει με μπιστόλι σιλικόνης, αφού βγάλεις το παλαιό υλικό και καθαρίσεις καλά το πεδίο.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξαναπώ ότι η μπανιέρα είναι ακρυλική. Το έχεις χρησιμοποιήσει σε πλαστικό; Στο site του κατασκευαστή δεν διευκρινίζει αν είναι κατάλληλη για πλαστικό/ακρυλικό, λέει μόνο μπανιέρες/νιπτήρες.
    Η δική μου είναι μεταλλική με σμάλτο. Δεν νομίζω να έχεις θέμα όμως και το κόστος του είναι μικρό.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Θα δοκιμάσω γιατί είναι και εύκολη η εφαρμογή. Το θέμα είναι που στα χαρακτηριστικά λέει ότι δεν 'κολλά' στο ακρυλικό αλλά αν μπει στις ρωγμές και κοκκαλώσει νομίζω δεν θα έχω θέμα. Ευχαριστώ!
    hnesne

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας