Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα, έχω αυτά τα 2 ρουτεράκια, το ΖΤΕ μου το έδωσε η vodafone και το tp-link το είχα εγώ από παλιότερα. Παρόλο που το tp-link είναι καλύτερο δεν παίζει με vodafone τουλάχιστον η έκδοση 5 που έχω εγώ και δεν υπάρχει νεότερο firmware. Τέλος πάντων δεν έβγαλα άκρη και μου είπε και ο τεχνικός που είχε έρθει για άλλο πρόβλημα ότι κάποια παλιότερα σταμάτησαν να δουλεύουν και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στο κέντρο για να δουλέψουν.

    Εμένα δεν με νοιάζει το 1Μbps που κλειδώνει παρακάτω το ΖΤΕ και μιας και δουλεύει απροβλημάτιστα το δουλεύω ως έχει μια χαρά στο γραφείο μου. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το guest network που έχει το tp-link για να μπορώ να δίνω wifi στους πελάτες μου χωρίς να τους βάζω στο δίκτυο του γραφείου και έχοντας και περιορισμούς που θα βάλω εγώ στην ταχύτητα. Οπότε είπα να το βάλω για repeater και να το δουλέψω έτσι και ακολούθησα κατά προσέγγιση αυτό
    https://www.tp-link.com/gr/support/f...m=select-local

    Το ΤΡ το έχω συνδέσει τώρα πάνω στο LAN και έχω γυρίσει σε ΙΡ που να το βλέπει το LAN κανονικά (γιατί κανονικά είναι 198,168,1,1 το ΤΡ ενώ το ΖΤΕ έχει στήσει το δίκτυο σε 198,168,2,1) και τώρα προσπαθώ να ορίσω τις ρυθμίσεις για bridge στο ΖΤΕ.

    Αλλά επιστρέφοντας στο step 3 του λινκ παραπάνω για τις ρυθμίσεις στο πρώτο ρουτερ (δηλαδή το ΖΤΕ για μένα) γράφει

    Step 3 On the left-side menu, click Wireless -> Wireless Bridge, and the AP mode should be Access Point, the Bridge Restrict is Enabled. And please fill in the MAC address of the secondary TD-W8960N. If you don’t know, you can find it on the label, sticking on of the bottom of the TD-W8960N.

    και δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτή την ρύθμιση για να ορίσω και το mac address του TP-link καμιά ιδέα; admin/root δεν έχω στο ΖΤΕ και ότι βρήκα δεν ισχύει πλέον (software version ZTE V2.5.5_VDFT7 )

    Υπάρχει κάπου αυτή η ρύθμιση και μου διαφεύγει; Σε άλλο θέμα είδα ότι δεν είναι στο WLAN αλλά στο WAN αλλά εκεί μου είναι όλα γκριζαρισμένα με το βασικό account του ΖΤΕ.


    Άκυρο λάθος οδηγίες ακολουθούσα, με αυτά τα κατάφερα
    https://www.tp-link.com/gr/support/f...m=select-local
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nitro912gr : 22-06-19 στις 15:40.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας