Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει στο εξής θέμα...
    Είμαι Κύπριος και κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Αθήνα.. θέλω να φέρω το αυτοκίνητό μου στην Αθήνα και μετά από ψάξιμο καμία εταιρία δεν μου το ασφαλίζει .. ξέρω ότι επειδή δεν είμαι μόνιμος κάτοικος εδώ πέρα επιτρέπεται να έχω αυτοκίνητό μου για όσο διάστημα διαρκεί η φοίτηση μου
    Στο Λαύριο που πήρα στο τελωνειο μου είπανε χρειάζεται ασφάλιση
    Η ερώτηση μου είναι η εξής
    Αν φέρω το αυτοκίνητό μου από την Κύπρο και πάω να το παραλάβω στο Λαύριο και τους πω ότι το έφερα για διακοπές έχουν το δικαίωμα ανά μου το κατάσχουν η να μου δημιουργήσουν οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει στο εξής θέμα...
    Είμαι Κύπριος και κάνω το μεταπτυχιακό μου στην Αθήνα.. θέλω να φέρω το αυτοκίνητό μου στην Αθήνα και μετά από ψάξιμο καμία εταιρία δεν μου το ασφαλίζει .. ξέρω ότι επειδή δεν είμαι μόνιμος κάτοικος εδώ πέρα επιτρέπεται να έχω αυτοκίνητό μου για όσο διάστημα διαρκεί η φοίτηση μου
    Στο Λαύριο που πήρα στο τελωνειο μου είπανε χρειάζεται ασφάλιση
    Η ερώτηση μου είναι η εξής
    Αν φέρω το αυτοκίνητό μου από την Κύπρο και πάω να το παραλάβω στο Λαύριο και τους πω ότι το έφερα για διακοπές έχουν το δικαίωμα ανά μου το κατάσχουν η να μου δημιουργήσουν οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα?
    Την Ασφάλεια θα την κάνεις στην Κύπρο για εξωτερικό, όχι στην Ελλάδα, θα ζητήσεις δηλαδή κάλυψη και για εξωτερικό

    https://europa.eu/youreurope/citizen...y/index_el.htm

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο Λαύριο όταν έρθει το αμάξι θα μπορέσω να το πάρω χωρίς πρόβλημα?? Ούτε η ασφαλιστική μου στην Κύπρο δεν Μ το ασφαλίζει για εξωτερικό οπότε λέω να το ρισκάρω.. αν με σταματήσει η αστυνομία θα τους δείξω βεβεωση σπουδών ασφάλεια που έχει το αμάξι στην Κύπρο κλπ δεν νομίζω να ασχοληθούμε όταν καταλαβουν ότι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος εδώ.. το θέμα ο άνθρωπος στο τελωνείο μου είπε θέλει ασφάλεια που να το καλύπτει εδώ κλπ.. αν δεν του τα επίσηναψω αυτά τα έγγραφα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα στο λιμάνι όταν θα πάω να το παραλάβω? Αυτό θέλω να ξερω

  4. #4
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω να ασχοληθούμε όταν καταλαβουν ότι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος εδώ
    ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ δεν εχει σημασία το μόνιμος κάτοικος, χρειάζεσαι ασφάλεια για το εξωτερικό οπως αναφέρθηκε ποιο πάνω

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Λαύριο όταν έρθει το αμάξι θα μπορέσω να το πάρω χωρίς πρόβλημα?? Ούτε η ασφαλιστική μου στην Κύπρο δεν Μ το ασφαλίζει για εξωτερικό οπότε λέω να το ρισκάρω.. αν με σταματήσει η αστυνομία θα τους δείξω βεβεωση σπουδών ασφάλεια που έχει το αμάξι στην Κύπρο κλπ δεν νομίζω να ασχοληθούμε όταν καταλαβουν ότι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος εδώ.. το θέμα ο άνθρωπος στο τελωνείο μου είπε θέλει ασφάλεια που να το καλύπτει εδώ κλπ.. αν δεν του τα επίσηναψω αυτά τα έγγραφα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα στο λιμάνι όταν θα πάω να το παραλάβω? Αυτό θέλω να ξερω
    Είναι υποχρεωμένη να σου παρέχει το βασικό πακέτο για το εξωτερικό.
    Ρίσκα με τα τελωνεία δεν καταλήγουν σε χαρούμενα αποτελέσματα

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν εμπλακείς σε σοβαρό ατύχημα/δυστύχημα ανασφάλιστος πέραν του ποινικού μέρους,
    θα σε εξοντώσουν οικονομικά.
    Αν η ασφάλεια εξωτερικού σου έρχεται ακριβά, πάρε ένα yaris/micra/starlet με ελληνικές πινακίδες με 2-3 χιλιάρικα,
    και ασφάλισε το σε Ελληνική εταιρία.
    Όταν τελειώσεις με τις σπουδές σου πούλα το και θα πάρεις πίσω το 70% απ' όσα έδωσες για την αγορά του.
    Θα σου έρθει φτηνότερα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τελευταία τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες ελέγχονται σχετικά αυστηρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Από την στιγμή που έχει Κυπριακές πινακίδες θα το ασφαλίσεις στην Κύπρο. Θα ζητήσεις από την ασφαλιστική σου να σου εκδοσει πράσινη κάρτα. Αν η ασφαλιστική σου δεν το κάνει βρες άλλη ασφαλιστική. Με την πράσινη κάρτα μπορείς να μπεις και να οδηγείς νόμιμα με τις κυπριακές πινακίδες στην Ελλάδα και να είσαι ασφαλισμένος για την αστική ευθύνη έναντι Τρίτων.

    Προσοχή η Ελλάδα δεν επιτρέπει επ αόριστον την παραμονή του οχήματος στην χώρα.

    Το κομμάτι για το τελωνείο δεν το καταλαβαίνω.

    Χωρίς την Πράσινη κάρτα απαγορεύεται να οδηγήσεις στην Ελλάδα. Το πρόστιμο για ανασφάλιστο όχημα ιδιαίτερα σε περίπτωση ατυχήματος είναι 1000 ευρώ και 2 χρόνια φυλάκισης και αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και άδειας οδήγησης για 2 έτη.

    Οπότε αντί να σκέφτεσαι να οδηγήσεις ανασφαλιστος πήγαινε και βρες καμία σοβαρή ασφαλιστική να κάνεις την δουλειά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rc31 : 23-06-19 στις 21:39.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εμπλακείς σε σοβαρό ατύχημα/δυστύχημα ανασφάλιστος πέραν του ποινικού μέρους,
    θα σε εξοντώσουν οικονομικά.
    Αν η ασφάλεια εξωτερικού σου έρχεται ακριβά, πάρε ένα yaris/micra/starlet με ελληνικές πινακίδες με 2-3 χιλιάρικα,
    και ασφάλισε το σε Ελληνική εταιρία.
    Όταν τελειώσεις με τις σπουδές σου πούλα το και θα πάρεις πίσω το 70% απ' όσα έδωσες για την αγορά του.
    Θα σου έρθει φτηνότερα.
    Εννοείται δεν πρέπει να οδηγήσεις ούτε μέτρο ανασφάλιστος! Αυτή όμως είναι η καλύτερη λύση.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε η ασφαλιστική μου στην Κύπρο δεν Μ το ασφαλίζει για εξωτερικό οπότε λέω να το ρισκάρω..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εμπλακείς σε σοβαρό ατύχημα/δυστύχημα ανασφάλιστος πέραν του ποινικού μέρους,
    θα σε εξοντώσουν οικονομικά.
    Αν η ασφάλεια εξωτερικού σου έρχεται ακριβά, πάρε ένα yaris/micra/starlet με ελληνικές πινακίδες με 2-3 χιλιάρικα,
    και ασφάλισε το σε Ελληνική εταιρία.
    Όταν τελειώσεις με τις σπουδές σου πούλα το και θα πάρεις πίσω το 70% απ' όσα έδωσες για την αγορά του.
    Θα σου έρθει φτηνότερα.

    Μπορει να γινω ο κακος της υποθεσης...... αλλα τοσα ατυχηματα με εγκαταλειψη θυματος.... ειναι απο ανασφαλιστους που πηραν " το ρισκο " αλλα οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης την κοπανησαν.
    Το επαιξαν "μαγκες" αλλα ξαφνικα στο ατυχημα η μαγκια πηγε περιπατο.



    Ασφαλιστηριο με πρασινη καρτα οπως ειπαν χρειαζεται για να βγει το αμαξι σωστα απο την χωρα.
    Οποτε αν δεν βγαινει ασφαλεια και πρασινη καρτα..... ή δοκιμαζεις με αλλη ασφαλιστικη... ή το αφηνεις εκει το αυτοκινητο.
    Σιγουρα βγαινει ομως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η ασφάλεια εξωτερικού σου έρχεται ακριβά, πάρε ένα yaris/micra/starlet με ελληνικές πινακίδες με 2-3 χιλιάρικα,
    και ασφάλισε το σε Ελληνική εταιρία.
    Όταν τελειώσεις με τις σπουδές σου πούλα το και θα πάρεις πίσω το 70% απ' όσα έδωσες για την αγορά του.
    Θα σου έρθει φτηνότερα.
    Η πιο σωστη προταση που εχω ακουσει. Συμφωνω απολυτα.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας