Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν, πριν μερικές μέρες έστησα νέο PC και έβαλα Windows 10.

    Έχω 2 προβλήματα με το sleep:

    Πρώτα από όλα πήγα στις ρυθμίσεις και το απενεργοποίησα. Άφησα μόνο να κλείνει η οθόνη ύστερα από 10 λεπτά αδράνειας. Έλα μου ντε που όταν κλείνει η οθόνη μπαίνει και σε sleep mode ο υπολογιστής παρόλο που την έχω απενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα. Σημείωση: Δεν ξέρω αν μπαίνει σε sleep ταυτόχρονα με την οθόνη ή κάποια λεπτά αργότερα, γιατί δεν ήμουν μπροστά να το δοκιμάσω όσες φορές έγινε.

    Δεύτερον, παρότι μπαίνει σε sleep mode, δεν ξυπνάει με τίποτα, ούτε με το πληκτρολόγιο ούτε με το ποντίκι. Έχω τσεκάρει ότι αυτές οι 2 συσκευές έχουν την δυνατότητα ενεργοποίησης από sleep (στο device manager).

    Για το πρώτο πρόβλημα, υπάρχει καμιά κρυφή ρύθμιση που παρεμβαίνει; Έψαξα στις προχωρημένες ρυθμίσεις αλλά όλες οι σχετικές ρυθμίσεις είναι απενεργοποιημένες. Τί στο καλό συμβαίνει; Έχετε καμιά ιδέα;

    Για το δεύτερο πρόβλημα, είναι πρόβλημα Windows ή hardware ή driver; Έχω τον amd 3 ryzen 2200G με ενσωματεμένη GPU. Τα σχετικά drivers των chipset και APU/GPU τα έχω βάλει κατευθείαν από τα τελευταία που δίνει η AMD στο site της. Καμιά ιδέα εδώ;
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να μην ξυπνάει μάλλον για κάποιο λόγο κάτι κολάει, δοκίμασε να κάνεις εσύ με το χέρι sleep, start/shutdow sleep

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν το πρώτο πρόβλημα που περιέγραψα δεν υφίσταται. Έκανα "αναστολή λειτουργίας" χειροκίνητα. Σε αυτό το mode το φως του power button αναβοσβήνει παλμικά. Από αυτό το mode ξυπνάει ο υπολογιστής μια χαρά. Στην απενεργοποίηση οθόνης το φως δεν αναβοσβήνει.

    Το πραγματικό πρόβλημα είναι στην απενεργοποίηση οθόνης. Αν περιμένεις τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα - 1 λεπτό μετά την απενεργοποίηση της οθόνης τότε αυτή δεν ξυπνάει ποτέ. Φαντάζομαι ο driver "ξεχνάει" να ενεργοποιήσει πάλι το output στην VGA(DSUB) θύρα. Έχει και HDMI, αλλά δεν έχω monitor με τέτοια θύρα για να το δοκιμάσω.
    Έκανα αναβάθμιση στο BIOS της μητρικής, μιας και ήταν 6-7 εκδόσεις πίσω, αλλά καμία αλλαγή...

    Λέτε να δουλέψει με το τελευταίο update των Windows; Είμαι στην 1803 αλλά βλέπω ότι η τρέχουσα είναι η 1907. Βέβαια στον έλεγχο ενημερώσεων μου λέει ότι δεν υπάρχουν άλλες ενημερώσεις...
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ρίξε μια ματιά στο bios για επιλογές repost via bios, s1 και s3

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δες επισης αν ο driver ειναι ο τελευταιος.
    Άλλα Ντάλλα....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας