Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2015
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι ισχύει στην παρακάτω περίπτωση;

    Κλήση από την ελλάδα με ελληνικό καρτοκινητό προς ελληνικό καρτοκινητό που όμως βρίσκεται σε χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης.

    Το ελληνικό κινητό που κάνει την κλήση από την Ελλάδα θα χρεωθεί ή θα καταναλώσει τον χρόνο που έχει από το πακέτο ομιλίας προς όλους που έχει;
    Το ελληνικό κινητό που θα δεχθεί την κλήση ενώ βρίσκεται σε χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης θα χρεωθεί κάτι όταν απαντήσει στην κλήση ή κατά την διάρκεια της κλήσης;

    Βάσει της κατάργησης της περιαγωγής λογικά το κντ που δέχεται την κλήση δεν χρεώνεται κάτι. Δεν ξέρω αν απαντώντας όμως στην κλήση θα χρεωθεί ή όχι.

    Επίσης το κντ που κάνει την κλήση προς έναν ελληνικό αριθμό μπορεί και να μην γνωρίζει που βρίσκεται το άλλο κινητό εκείνη την στιγμή, άρα δεν δικαιολογείται να χρεωθεί κάτι πέραν των δωρεάν λεπτών που έχει στο πακέτο του, σωστά ή λάθος;

    Και τα 2 κινητά είναι της Wind, το ένα F2G και το άλλο Q.
    Από τον Provider δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσυ θα χρεωθείς την κλήση στο νούμερο της χώρας που την έκανες, στην περίπτωση σου κλήση προς Ελλάδα/εθνική χρέωση θα χρεωθείς ότι και αν είσαστε και δυο εδώ
    Ο άλλος δεν θα χρεωθεί κάτι, οι εισερχόμενες σε roaming στην ΕΕ είναι δωρεάν, δεν καταργήθηκε το roaming, Οι χρεώσεις έχουν αλλάξει.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2015
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ θα χρεωθείς την κλήση στο νούμερο της χώρας που την έκανες, στην περίπτωση σου κλήση προς Ελλάδα/εθνική χρέωση θα χρεωθείς ότι και αν είσαστε και δυο εδώ
    Ο άλλος δεν θα χρεωθεί κάτι, οι εισερχόμενες σε roaming στην ΕΕ είναι δωρεάν, δεν καταργήθηκε το roaming, Οι χρεώσεις έχουν αλλάξει.
    Ευχαριστώ πολύ, αυτό υπέθεσα κι εγώ, αλλά οι απαντήσεις του provider για το ίδιο ερώτημα ήταν το link για να ενεργοποιήσω το roaming και το link για τα διεθνή πακέτα. Οπότε,
    αν έχω πακέτο με δωρεάν λεπτά προς όλους στην Ελλάδα, μπορώ να καλέσω ένα ελληνικό νούμερο που βρίσκεται εκείνη την στιγμή στην Ευρώπη χωρίς παραπάνω χρέωση ούτε για το δικό μου κινητό
    ούτε για τον παραλήπτη. Σωστά;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ, αυτό υπέθεσα κι εγώ, αλλά οι απαντήσεις του provider για το ίδιο ερώτημα ήταν το link για να ενεργοποιήσω το roaming και το link για τα διεθνή πακέτα. Οπότε,
    αν έχω πακέτο με δωρεάν λεπτά προς όλους στην Ελλάδα, μπορώ να καλέσω ένα ελληνικό νούμερο που βρίσκεται εκείνη την στιγμή στην Ευρώπη χωρίς παραπάνω χρέωση ούτε για το δικό μου κινητό
    ούτε για τον παραλήπτη. Σωστά;
    Ακριβώς, ακόμα και αν είναι σε άλλη χωρά εκτος ΕΕ εσυ πάλι θα χρεωθείς κλήση για Ελλάδα, εκείνος είναι άλλο θέμα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας