Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: Fiber 100

  1. #1
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.Να σας πω και εγώ την ιστορία μου με την συγκεκριμένη εταιρία που δεν το βλέπω να καταλήγει ομαλά! κάτοχος γραμμής fiber 100 εδώ και ένα μήνα από αναβάθμιση vdsl50!και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα! εφόσον ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία με το χάλια μόντεμ-ρουτερ tg789 v2 τα οποία τα έχει κλειδωμένα η εν λόγω εταιρεία βλέπω έναν άνθρωπο του ΟΤΕ να είναι στο καφαο του ΟΤΕ και κάτι να σκαλίζει! θεώρησα ότι περνάει καινούργια γραμμή σε κάποιον γείτονα!εκείνη την ώρα κοιτάζω και βλέπω ότι τα λαμπάκια από το μόντεμ έχουν σβήσει συγχρονισμός και ίντερνετ!και λέω εντάξει μήπως έκανε κάποιο λάθος!ξεκίνησε λοιπόν ο συγχρονισμός ξανά και ξανά πρόσβαση στο ίντερνετ!μετά από 2 λεπτά πάλι τα ίδια,να σας πω ότι το κουτί του ΟΤΕ είναι κάτω από το σπίτι μου ακριβώς!βγαίνω ξανά στο μπαλκόνι και το βλέπω ότι έμπαινε στο αυτοκίνητο για να φύγει!κοιτάζω το ρούτερ όλα τα λαμπάκια σωστά αναμμένα!δεν δίνω σημασία και εντελώς τυχαία πιάνω το ασύρματο τηλέφωνο να κάνω ένα τηλέφωνο που ήθελα, τηλέφωνο γιοκ!δεν υπάρχει καθόλου τονος τίποτα απλά σιγή!να επισημάνω ότι το μόντεμ συγχρονιζε 99.99 down 9.99 up!μετά από πολλές ώρες που έφαγα στο τμήμα βλαβών μου είπαν ότι βλέπουν πρόβλημα στο τερματικό και πρέπει να γίνει αλλαγή!έχουν περάσει 13 ημέρες με την σημερινή από το σπίτι έχει περάσει ο ΟΤΕ η wind πάνω από 4 φορές και σήμερα μου είπαν ότι μέχρι τον κατανεμητή η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη!ανέβηκε ξανά στο σπίτι και μέτρησε την κεντρική πρίζα που έρχεται από τον κατανεμητή!και μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση γιατί στην κεντρική πρίζα έβλεπε ένα 1v ενώ θα έπρεπε να έχω 50v όπως έχω στον κατανεμητή στην είσοδο!το Δία ταύτα μου λέει πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο και ότι δεν είναι στην δικαιοδοσία τους αυτό το κομμάτι! επίσης να πω ότι έχει πέσει και η ταχύτητα συγχρονισμού στα 65.78,και έχω την εξής απορία το έχει ξανασυναντήσει ποτέ κανένας κάτι τέτοιο???να χαλασε η καλωδίωση μέσα σε 2 ώρες???θα μας πει λογικά ο ηλεκτρολόγος!επίσης να πω ότι έχω γίνει καλωδίωση από την κεντρική πρίζα που έρχεται από τον κατανεμητή στο σπίτι και από την πρίζα φεύγει καλώδιο cat 6 10 μέτρων στο δωμάτιο που βρίσκεται το μόντεμ γιατί υπάρχουν 2 υπολογιστές!κάθε πιθανή βοήθεια δεκτή ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-10-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω γράψεις και σε άλλο θέμα ίδιο πρόβλημα σχεδόν αναβάθμισή από 50αρα έπεσα σε ταχύτητα γύρω στα 82000 πολλά crc errors ήρθε τεχνικός στη είσοδο πολυκατοικίας οκ στο σπίτι πρόβλημα να καλεσ ηλεκτρολόγο παρεμπιπτόντως είχα 50 άρα κομπλέ, αυτόματη αναβάθμιση μετά κοκομολοκο δςν έχω φέρει ηλεκτρολόγο ακόμα να το τσεκάρω ζήτησα να αλλάξουν μόντεμ μήπως φταιει δεν μου δίναν zyxel vmg 1312 b10d αν κάνεις κάτι με ηλεκτρολόγο ποσταρε ψιλό απατεαωνια μου μυρίζει ίσως ζητήσω να πείσω σε 50 ξανά

  3. #3
    Εγγραφή
    25-03-2007
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Πριν από ένα μήνα (9-9-19), αποφάσισα να αναβαθμίσω την σταθερή γραμμή του τηλεφώνου του σπιτιού μου από VDSL 50 σε Fiber 100.
    Υπογράφηκε μεταξύ μας σύμβαση σε κατάστημα πωλήσεων της WIND.
    Αρχικά έλαβα μήνυμα στο τηλέφωνο επικοινωνίας μας, ότι η γραμμή θα ενεργοποιείτο στις 13/9/2019.
    Αντί να γίνει αυτό, από την ημέρα εκείνη, έπαψα απότομα να έχω τηλέφωνο ομιλίας, αλλά ούτε Internet 100 mbps (παραμένει στα 50 mbps, όπως ήταν).
    Αυθημερόν, βλέποντας το πρόβλημα, ήρθε τεχνικός, έλεγξε τη γραμμή και διαπίστωσε βλάβη στο δίκτυο. Ακολούθησαν 15 μηνύματα, ήρθαν τεχνικοί 5 φορές,
    αλλά δεν έγινε τίποτα.
    Επί 30 ημέρες τώρα δεν έχω τηλέφωνο ομιλίας, αλλά μόνο γραμμή internet 50 mbps και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με κανένα. Πρόβλημα στη γραμμή του κτηρίου
    προς το διαμέρισμά μου δεν υπάρχει. Έχω γίνει μπαλάκι. Η WIND κατηγορεί τον ΟΤΕ και αντίθετα. Ξεκίνησα ήδη δικαστικές ενέργειες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας