Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα σας, είμαι καινούργιος στο forum όποτε εάν σε κάποιο σημείο παραβώ κάποιον κανόνα ζήτω προκαταβολικα συγνώμη.
    Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο σωστά μπορώ το πρόβλημα μου.

    Στο Φυλλο1 έχω την Στηλη Ε και την στηλη G, Κ, L με εγγραφές.
    στο Φυλλο2 έχω την Στήλη Α και την Στήλη Β με εγγραφές.

    Θέλω κάνοντας Double click σε οποιοδήποτε κελί από τις Στήλες G,K,L να κάνει μια vlookup
    πχ οτι κάναμε Double click στο Κ4 (E4;φυλλο2!Α:Β;2;False) και να κάνει Double Click στο κελί της Β στήλης στο Φύλλο2 που θα βγει από την Vlookup.


    σίγουρα θα με διευκόλυνε πολύ να γίνεται με συνάρτηση(hyperlink) άλλα δύστυχος δεν έχω βρει κάτι.

    Επίσης εάν και εφόσον το κάνουμε με VBA όταν αυτό το αρχείο θα το στείλω σε άλλο Pc θα δουλεύει κανονικά?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Δοκίμασε με τον παρακάτω τύπο. Νομίζω ότι είναι αυτό που ζητάς:

    =HYPERLINK("ΒΙΒΛΙΟ.xlsx#Φύλλο2!"&ADDRESS(MATCH(VLOOKUP(E4;Φύλλο2!A:B;2;FALSE);Φύλλο2!B:B;0);2;4);VL OOKUP(E4;Φύλλο2!A:B;2;FALSE))

    Εννοείται ότι στη θέση ΒΙΒΛΙΟ θα βάλεις το όνομα του δικού σου βιβλίου. Το ίδιο ισχύει και για το Φύλλο2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AndreasN : 27-06-19 στις 22:07.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα, σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αλλα δυστηχως δεν δουλευει. (το ειχα δοκιμασει με Hyperlink αλλα μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα με τωρα.)

    "Δεν ειναι δυνατο το ανοιγμα του καθορισμενου αρχειου"

  4. #4
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Δουλεύει 100%. Πρόσεξε τα ονόματα του βιβλίου και του φύλλου να είναι απολύτως σωστά. Επίσης, βλέπω ένα κενό διάστημα στην λέξη VL OOKUP στον τύπο που έδωσα. Δεν ξέρω πως προέκυψε. Τον ξαναγράφω:

    =HYPERLINK("ΒΙΒΛΙΟ.xlsx#Φύλλο2!"&ADDRESS(MATCH(VLOOKUP(E4;Φύλλο2!A:B;2;FALSE);Φύλλο2!B:B;0);2;4);VL OOKUP(E4;Φύλλο2!A:B;2;FALSE))

    Σύμφωνα με το παράδειγμά σου, τον τύπο τον βάζεις στο κελί K4.
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AndreasN : 28-06-19 στις 09:55.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    με τα ονοματα ειμαι σωστος νομιζω. ειδα και το αρχειο σου και οντως δουλευει δεν αντιλεγω σε αυτο. το κενο το ειχα δει και το ειχα σβησει. το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αν παιζει ρολο πως το αντοιστιχο φυλλο 2 σε εμενα ειναι συγκεντωτικος πινακας ή δεν παιζει ρολο?

    Σε καθε περιπτωση σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου

  6. #6
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Όχι, δεν έχει σημασία αν είναι συγκεντρωτικός πίνακας. Πάντως το μήνυμα "Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του καθορισμένου αρχείου" δείχνει λάθος όνομα αρχείου (του βιβλίου δηλαδή). Εκείνο που πρέπει επίσης να προσέξεις είναι το όνομα του φύλλου. Αν περιέχει κενά πρέπει να διορθωθεί ο τύπος. Π.χ. αν είναι Φύλλο 2, πρέπει να διορθωθεί ως 'Φύλλο 2'.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οπως το περιμενα.
    Ειχες δίκιο.

    Δουλεψε τελικα.
    Το μονο θεμα μου πλεον ειναι πως οταν κανει redirect στο κελι στο "φυλλο 2" θελω να κανει και διπλο κλικ σε αυτο το κελι.

    Σε ευχαριστω πολύ

  8. #8
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Αυτό ακριβώς κάνει. Όταν κάνεις διπλό κλικ στο κελί του φύλλου 1, θα πάει στο κελί του φύλλου 2 και το κελί θα είναι ενεργό, σαν να είχες κάνει απευθείας διπλό κλικ εκεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μαλλον εγω εχω κανει λαθος στην εξηγηση μου.

    οταν κανεις διπλο κλικ στα δεδομενα ενος συγκεντρωτικου πινακα ( πχ fyllo2 b4) σου δημιουργει ενα καινουργιο φυλλο με ολα τα data απο τα οποια εχει προκυψει το αποτελεσμα στο κελι αυτο (φυλλο 2 β4)
    οποτε αυτο που ζηταω στην ουσια ειναι κανοντας κλικ στα φυλλο 1 πχ Κ4 να κανει ολα αυτα που εχει η hyperlink που μου εστειλες και να κανει διπλο κλικ στο κελι του συγκεντρωτικου πινακα(φυλλο2) ωστε να δημιουργησει το καινουργιο φυλλο με τα data.( το hyperlink σου δουλευει αλλα δεν δημιουργει αυτο το καινουργιο φυλλο , σαν να μην κανει διπλο κλικ στο φυλλο 2 )

    συγνωμη αν δεν ημουν αναλυτικος απο την αρχη. και παλι σε ευχαριστω πολυ.

    - - - Updated - - -

    Φίλε AndreasN ολα τελεια. ειχα κανει λλαθος εγω και σε αυτο το κομματι.

    η συναρτηση σου ειναι τελεια. Σε ευχαριστω για ολα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας