Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Καλημέρα.

    Χθες πήρα ένα caddy και πρόσθεσα έναν ακόμα δίσκο εσωτερικό βγαζοντας το DVD στο λάπτοπ μου.

    Έκανα 2 partitions και εγκατέστησα το OpenSuse στο δεύτερο partition (επειδή έχω 128 SSD σαν κύριο δίσκο έδωσα και 300 GB από τον πρόσθετο για αποθήκευση και τα υπόλοιπα 200 τα χρησιμοποίησα για το OpenSuse.

    Ποιο είναι το πρόβλημα. Ότι το σύστημα δεν μπορεί να μπουτάρει από τον δεύτερο δίσκο από μόνο του (δε υπάρχει επιλογή στο bios) και πρέπει να πατήσω το f9 και να επιλέξω manually το δίσκο του linux.

    Πως μπορώ να το κάνω να βγάζει την επιλογή του Grub2 χωρίς να χρειάζεται το F9? Επίσης πως αλλάζω κάποιες παραμέτρους στον Grub2? (π.χ. default windows και 30 seconds αναμονή για επιλογή λειτουργικού από 10 που είναι τώρα

    Τον δίσκο τον φορμάρισα και πάλι και πρόκειται να εγκαταστήσω και πάλι το λειτουργικό.
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.428
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν εγκατεστησες το opensuse, ειχες και τους 2 δισκους πανω? Αν ναι, ποιον απο τους 2 εχεις πρωτο στη σειρα εκκινησης του bios?
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εγκατεστησες το opensuse, ειχες και τους 2 δισκους πανω? Αν ναι, ποιον απο τους 2 εχεις πρωτο στη σειρα εκκινησης του bios?
    Αναγκαστικά τους είχα και τους 2 πάνω αφού αυτός που εγκαθιστώ το OpenSuse είναι πλέον στη θέση του DVD. Επίσης, όπως είπα, δεν μπορώ να ορίσω σειρά εκκίνησης εσωτερικών δίσκων στο bios γιατί μου έχει τις παρακάτω επιλογές μόνο:

    Boot From Hard Drive
    Boot From CD/DVD (νόμιζα ότι μπορώ να "κοροιδέψω" το bios και να θεωρήσει ότι το slot είναι αυτό του DVD, μάταια όμως
    άλλες επιλογές άσχετες.. (Flash Drive, external floppy, external dvd, network boot)

    Στην ουσία υπάρχει τρόπος εγκατάστασης του Grub2 στο windows partition χωρίς να κάνω ζημιά στα windows?
    Sent From My Computer Using Firefox

  4. #4
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Άλλαξε σειρά στα καλώδια

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε σειρά στα καλώδια
    Μάλλον δεν είδες ότι αναφέρομαι σε λαπτοπ
    Sent From My Computer Using Firefox

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Μια και δεν μπορείς να βάλεις να εκκινείται πάντα από τον δίσκο με το grub, δεν μπορείς να προσθέσεις το grub στον bootloader των windows; Έτσι και να αφαιρέσεις αύριο τον δίσκο με το linux, δεν θα χρειαστείς να αλλάξεις κάτι στα windows.

    Δεν γνωρίζω από windows αλλά μήπως το EasyBCD ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα που πειράζει τα boot entries μπορεί να το κάνει αυτό;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και δεν μπορείς να βάλεις να εκκινείται πάντα από τον δίσκο με το grub, δεν μπορείς να προσθέσεις το grub στον bootloader των windows; Έτσι και να αφαιρέσεις αύριο τον δίσκο με το linux, δεν θα χρειαστείς να αλλάξεις κάτι στα windows.

    Δεν γνωρίζω από windows αλλά μήπως το EasyBCD ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα που πειράζει τα boot entries μπορεί να το κάνει αυτό;
    Προσπαθώ τώρα κάτι τέτοιο. Για να δούμε τι θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ.
    Sent From My Computer Using Firefox

  8. #8
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    είναι και οι 2 δίσκοι GPT; Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα σε desktop που ο ένας ήταν mbr και ο άλλος gpt.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι και οι 2 δίσκοι GPT; Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα σε desktop που ο ένας ήταν mbr και ο άλλος gpt.
    Νομίζω και οι 2 είναι mbr. Η κάνω λάθος; Αν κάνω πώς τους ρυθμίζω; Το EasyBCD δεν δουλευει καλά...
    Sent From My Computer Using Firefox

  10. #10
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όταν πατάς f9 τι επιλογές σου βγάζει; Δηλαδή με f9 τον βλέπει σαν δίσκο; Αν οι συνδέσεις σου είναι sata δεν τον πολυ-ενδιαφέρει αν είναι cd ή δίσκος, οπότε αν δώσεις boot from hd ή έχει άλλο μενού και δίνεις το disk order ή θα σε ρωτήσει ποιον από τους δύο.

  11. #11
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω και οι 2 είναι mbr. Η κάνω λάθος; Αν κάνω πώς τους ρυθμίζω; Το EasyBCD δεν δουλευει καλά...
    Δες από το gnome-disks τι είναι ο καθένας.
    Στο linux γίνονται μετατροπές από τον ένα στο άλλο (χωρίς απώλεια δεδομένων) με την εντολή
    Κώδικας:
    gdisk /dev/sdx
    (όπου sdx είναι ο δίσκος σου, και εκεί πρέπει να βάλεις το σωστό όνομα)
    Εγώ που κατάφερα να τα ρυθμίσω σωστά στο δικό μου laptop δεν κέρδισα και τίποτα. Για να μπουτάρω σε windows το κάνω από το F12 με επιλογή δίσκου γιατί αν επιλέξω windows από τον grub τότε μου ζητάει να πληκτρολογήσω κλειδί αποκρυπτογράφησης (είναι ενεργοποιημένο το bitlocker), οπότε για να αποφύγω αυτήν την ιστορία μπουτάρω με F12...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες από το gnome-disks τι είναι ο καθένας.
    Στο linux γίνονται μετατροπές από τον ένα στο άλλο (χωρίς απώλεια δεδομένων) με την εντολή
    Κώδικας:
    gdisk /dev/sdx
    (όπου sdx είναι ο δίσκος σου, και εκεί πρέπει να βάλεις το σωστό όνομα)
    Εγώ που κατάφερα να τα ρυθμίσω σωστά στο δικό μου laptop δεν κέρδισα και τίποτα. Για να μπουτάρω σε windows το κάνω από το F12 με επιλογή δίσκου γιατί αν επιλέξω windows από τον grub τότε μου ζητάει να πληκτρολογήσω κλειδί αποκρυπτογράφησης (είναι ενεργοποιημένο το bitlocker), οπότε για να αποφύγω αυτήν την ιστορία μπουτάρω με F12...
    Δε το έχω τρέξει ακόμα, αλλά μία επιλογή θα ήταν να αλλάξω θέση στους δίσκους. Δηλαδή να βάλω τον windows στο dvd slot και τον opensuse στο κανονικό.

    Απλά βαριέμαι το ράβε ξήλωνε...
    Sent From My Computer Using Firefox

  13. #13
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [necroposting]
    Έκανες update το grub config file καλού-κακού?
    Είχα διαβάσει ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα με το grub να μην ανανεώνει το config αρχείο σωστά αυτομάτως.
    Κώδικας:
    sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
    [/necroposting]
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  14. #14
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [necroposting]
    Έκανες update το grub config file καλού-κακού?
    Είχα διαβάσει ότι κάποιοι είχαν πρόβλημα με το grub να μην ανανεώνει το config αρχείο σωστά αυτομάτως.
    Κώδικας:
    sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
    [/necroposting]
    Χαχα, τελικά εδω΄και 1μιση χρόνο περασα το Ubuntu και έχω ένα πολύ ωραίο dual boot system.
    Sent From My Computer Using Firefox

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας