Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Ανοίγω νέο θέμα όπως μου προτάθηκε. Έβαλα Inalan σήμερα αλλά μεα με το pc έχω θέμα καθότι το έχω στην άλλη άκρη του σπιτιού και στέλνω το σήμα μέσω Powerline και συγκεκριμένα το DHP-P309AV της D-Link. Με το ζόρι φτάνει το speedtest της OOKLA στα 20Mbps. Και όταν βάζω να κατεβάσω ένα αρχείο από τον ftp του ΟΤΕ πάλι εκεί 2,1 μέχρι 2,7 έχω δει. Τι να αλλάξω; Τα καλώδια του ethernet; Τα powerline να πάρω πιο καινούργια; Router Huawei HG8546M. Θα κοιτάξω πάντως να πάρω ένα αρκετά μακρύ ethernet να συνδέσω το pc απευθείας πάνω στο ρουτερ να δω τι θα μου βγάλει τότε. Έχει κάποιος να προτείνει αξιόλογα powerline;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Άνοιξα θέμα εδώ. Οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη. Θα κοιτάξω να βάλω και φωτογραφίες. Με VOip επέλεγα την Modulus αλλά θα ενεργοποιηθεί από 1/07.

    - - - Updated - - -

    Ορίστε δυο φωτογραφίες από το ρουτερ. Δεν καταλαβαίνω και κάτι. Απλώς το ανεβάζω να το δουν οι ειδικοί του φόρουμ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Χωρίς τίτλο2.png  

    Χωρίς τίτλο.png  


  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοίγω νέο θέμα όπως μου προτάθηκε. Έβαλα Inalan σήμερα αλλά μεα με το pc έχω θέμα καθότι το έχω στην άλλη άκρη του σπιτιού και στέλνω το σήμα μέσω Powerline και συγκεκριμένα το DHP-P309AV της D-Link. Με το ζόρι φτάνει το speedtest της OOKLA στα 20Mbps. Και όταν βάζω να κατεβάσω ένα αρχείο από τον ftp του ΟΤΕ πάλι εκεί 2,1 μέχρι 2,7 έχω δει. Τι να αλλάξω; Τα καλώδια του ethernet; Τα powerline να πάρω πιο καινούργια; Router Huawei HG8546M. Θα κοιτάξω πάντως να πάρω ένα αρκετά μακρύ ethernet να συνδέσω το pc απευθείας πάνω στο ρουτερ να δω τι θα μου βγάλει τότε. Έχει κάποιος να προτείνει αξιόλογα powerline;
    Είχα παρόμοιο πρόβλημα με τα δικά μου powerline. Από το δωμάτιό μου στην κουζίνα, έφτανε με το ζόρι 1mbps. Όταν άναβαν στην κουζίνα φούρνος μικροκυμάτων, φούρνος κανονικός και αποροφητήρας, είχε ping ως το router μου κοντά στα 1000ms και τρελό packet loss.

    Άλλαξα πρίζα στο powerline στο δωμάτιό μου (αυτό που στέλνει) και έστρωσαν τα πάντα. Ταχύτητες έχω καιρό να μετρήσω.

    Δεν έβαλα ποτέ το powerline πάνω σε πολύπριζο, έβαλα το πολύπριζο πάνω στο powerline.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    kaneda καλησπέρα και απο μένα.
    Έχω και εγώ 100αρα γραμμή απο Inalan και αντιμετόπιζα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα powerline.
    Δοκίμασα 2 διαφορετικά powerline. Ένα Tp-Link "φτηνο" στα 60ευρώ(δεν θυμάμαι μοντελο) αλλά έγραφε για έως 300Mbps το οποίο κατάφερε να πίασει 60Mbps.
    Το πήγα πίσω και ο πωλητής τότε μου είπε οτι το 300 είναι ονομαστικό και αναφέρεται τόσο για upload οσο και για download. Δηλαδή συμφωνα με τον πωλητή max μπορούσε να πιάσει 150 Mbps.
    Στην συνέχεια το αλλάζω με Devolo 1000(100 ευρώ) το οποίο έπιανε 45Mbps. Το ξαναπήγα πίσω την ίδια μέρα και τα παιδιά στο μαγαζί μου είπαν ότι θα το τεστάρουν στην δική τους γραμμή μιας και αυτή είχαν Inalan 200αρα. To test δεν έγινε ποτέ και το powerline εστάλει στην devolo για έλεγχο η οποία και το χαρακτήρισε ελλατωματικό.
    Η τελική λύση και η καλύτερη τελικά ήταν 17 μέτρα CAT6 καλώδιο. Ταχύτητες κοντά στα 100Mbps με powerline δεν πιστεύω οτι θα δεις ποτέ.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Αν έχεις 3φασικό σπίτι σου θα βοηθούσε αν ήταν στην ίδια φάση τα 2 powerline. Αν είναι σε ξεχωριστή υπάρχει σημαντική μείωση ταχύτητας. Αυτό διεπίστωσα στο σπίτι μου όταν είχα ένα ζευγάρι από αυτά. Οπότε αν μπορείς να βγάλεις άκρη κοίτα και αυτή την περίπτωση.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές σας. Τελικά σκέφτηκα να δοκιμάσω τη σίγουρη λύση του utp καλωδίου. Αύριο πρωί θα δοκιμάσω με ένα που έχω φτιάξει εγώ κατηγορίας 5e (10 μέτρα) που είναι δοκιμασμένο και δουλεύει στο 1Gigabit. Και αν όλα πάνε καλά(που δεν βρίσκω λόγο να μην είναι) θα πάω να πάρω ένα 6άρι γύρω στα 20 μέτρα που χρειάζομαι θα το φτιάξω με τα βυσματάκια RJ45 και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος μου να το βάλει σε καναλάκι πάνω στον τοίχο από το σαλόνι μέχρι το υπνοδωμάτιο. Έλεγα να δοκιμάσω να αλλάξω powerline αλλά να δώσω 70€ και 100€ και να μην κάνει δουλειά... κρίμα είναι. Θα σας πω όταν έχω νέα. 1φασικό ρεύμα έχω πάντως.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις 3φασικό σπίτι σου θα βοηθούσε αν ήταν στην ίδια φάση τα 2 powerline. Αν είναι σε ξεχωριστή υπάρχει σημαντική μείωση ταχύτητας. Αυτό διεπίστωσα στο σπίτι μου όταν είχα ένα ζευγάρι από αυτά. Οπότε αν μπορείς να βγάλεις άκρη κοίτα και αυτή την περίπτωση.
    Κανονικά δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό που λες γιατί πατάνε πάνω στον ουδέτερο και όχι στη φάση.
    Μήπως ήταν αλλού το θέμα;

    Με ένα τετραπλό σετ TP-Link, 2 wired και 2 wireless, πιάνω 75-80mbps στο wireless στο διπλανό διαμέρισμα, το όριο δηλαδή της γραμμής, οχι με Inalan
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Σήμερα έβαλα το 5e και αμέσως συνδέθηκε το LAN στο 1Gbps. Έκανα speedtest της OOKLA και έπιασε 117Mbps και download και upload. 10Gb test αρχείο από τον ftp της Otenet σε 7 λεπτά το κατέβασε. Πήγα παρήγγειλα ένα Cat6 20 μέτρα και περιμένω από βδομάδα τον ηλεκτρολόγο να έρθει να μου το βάλει σε καναλάκι στον τοίχο και είμαι κομπλέ! Ευχαριστώ και πάλι όλους.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας