Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα. Ανοίγω νέο θέμα, καθώς δεν υπάρχει κάτι πρόσφατο.

    Ενδιαφέρομαι να φτιάξω το δικό μου website σε Wordpress (που το έχω διδαχθεί αρκετά), τύπου portfolio, ώστε ν' ανεβάζω δείγματα δουλειάς που έχω φτιάξει μόνος μου στον υπολογιστή (Photoshop, Premiere Pro, 3ds Max, Unreal Engine 4 κλπ). Κάτι που θα με βοηθήσει στην αναζήτηση εργασίας, σε Ελλάδα και εξωτερικό.

    Όμως με προβληματίζει αρχικά, ποιον Webhost θα επιλέξω για να ξεκινήσω... Για παράδειγμα, είχα φτιάξει λογαριασμό στον infinityfree, που έφτιαξα κάποια test sites για εργασίες στη σχολή, ο οποίος είναι αρκετά καλός για "free", όμως οι χρόνοι φόρτωσης των ιστοσελίδων μου, είναι τραγικοί... Μερικές φορές μπορεί να πάρει και πάνω από 1 λεπτό για να μπει στην αρχική σελίδα!!! Άρα άκυρο λοιπόν για κάτι πιο "επίσημο", γιατί μπορεί να νομίσει κάποιος ότι η σελίδα μου δε λειτουργεί...

    Έψαξα για ελληνικούς σέρβερς, αλλά είναι ακριβοί... Είδα μετά την προσφορά του Hostinger (από Λιθουανία), με 0,80€/μήνα για 4 χρόνια (με προπληρωμή) και "ψήνομαι". Μπορώ ν' αγοράσω και domain με $1 το χρόνο.

    https://www.hostinger.gr/?gclid=Cj0K...EaAmOjEALw_wcB

    Έχει δοκιμάσει κανείς τον Hostinger; Έχετε κάτι άλλο οικονομικό (ακόμα και free), να προτείνετε;

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Για το theme δεν προβληματίζομαι, θα ψάξω για κάποιο free.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με shared webhosting και 0,80 τον μήνα μην περιμένεις κάτι καλύτερο απο το 1 λεπτό για wp με εφετζίδικα themes, θές κάτι σε vps ή ακόμα καλύτερα σε dedicated, ξεκινάς δηλάδη απο τα 10 ευρώ τον μήνα και ανεβαίνεις

  3. #3
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την tophost. εχει και plug ins να φορτωνεις κατευθειαν templates απο wordpress. Πολυ καλο customer service επισης.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    +1 για tophost που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για αρκετά websites και ήταν όλα πολύ καλά. Ειδικά το support τους ήταν φοβερό και πολύ εξυπηρετικό δύο φορές που τους χρειάστηκα.
    Τώρα τελευταία χρησιμοποίησα και τη namecheap και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε σήκωσα κάτι που να απαιτεί ιδιαίτερα μεγάλη μεταφορά δεδομένων.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με shared webhosting και 0,80 τον μήνα μην περιμένεις κάτι καλύτερο απο το 1 λεπτό για wp με εφετζίδικα themes, θές κάτι σε vps ή ακόμα καλύτερα σε dedicated, ξεκινάς δηλάδη απο τα 10 ευρώ τον μήνα και ανεβαίνεις
    Θα συμφωνήσω ότι εάν θέλει κάτι πιο ποιοτικό, καλό θα ήταν να ανεβάσει λίγο το budget (πχ στα €52/έτος που είναι η tophost που προτάθηκε, δηλαδή €4 το μήνα), αλλά στο 2ο κομμάτι (περί vps και ειδικά dedicated) για ένα portfolio site, το βρίσκω κάπως υπερβολικό. Πέρα από το έξτρα κόστος "φορτώνεται" τη διαχείριση του server, με ότι αυτό συνεπάγεται, ενώ στο shared hosting το έχει αναλάβει αυτό το κομμάτι εξ'ολοκλήρου η εταιρεία.

    Στα 9 best web hosting για το 2019 του techradar συμπεριλαμβάνεται η Hostinger, θα έριχνα μια ματιά και στα υπόλοιπα.. https://www.techradar.com/best/best-...osting-service
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 30-06-19 στις 18:06.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά αυτό που χρειάζομαι είναι αρκετό διαθέσιμο χώρο, ώστε ν' ανεβάζω εκεί τα videos που φτιάχνω κλπ και τουλάχιστον 3-4 βάσεις SQL, ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τη σελίδα μου από διαφορετικούς υπολογιστές (τώρα βλέπω ότι ο Hostinger με τα 0,80€ έχει μόνο 1 βάση...)

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τουλάχιστον 3-4 βάσεις SQL, ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τη σελίδα μου από διαφορετικούς υπολογιστές
    για ποιο λόγο χρειάζεσαι 1 βάση για κάθε Η/Υ που διαχειρίζεσαι τη σελίδα σου; μήπως έχεις παρεξηγήσει τη λογική των βάσεων ή εννοείς κάτι άλλο;

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποιο λόγο χρειάζεσαι 1 βάση για κάθε Η/Υ που διαχειρίζεσαι τη σελίδα σου; μήπως έχεις παρεξηγήσει τη λογική των βάσεων ή εννοείς κάτι άλλο;
    Δεν ξέρω. Στο 000webhost πάντως, δε με άφηνε να μπαίνω σε πάνω από 2 υπολογιστές... Μου έλεγε να σβήσω πρώτα τη μία βάση. Εκτός κι αν έκανα εγώ καμιά βλακεία.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω ότι εάν θέλει κάτι πιο ποιοτικό, καλό θα ήταν να ανεβάσει λίγο το budget (πχ στα €52/έτος που είναι η tophost που προτάθηκε, δηλαδή €4 το μήνα), αλλά στο 2ο κομμάτι (περί vps και ειδικά dedicated) για ένα portfolio site, το βρίσκω κάπως υπερβολικό. Πέρα από το έξτρα κόστος "φορτώνεται" τη διαχείριση του server, με ότι αυτό συνεπάγεται, ενώ στο shared hosting το έχει αναλάβει αυτό το κομμάτι εξ'ολοκλήρου η εταιρεία.

    Στα 9 best web hosting για το 2019 του techradar συμπεριλαμβάνεται η Hostinger, θα έριχνα μια ματιά και στα υπόλοιπα.. https://www.techradar.com/best/best-...osting-service
    Απο το 0.80 εως το 10 σίγουρα υπάρχουν πολλά βήματα, Οπότε ανάλογα με το τι θέλει επιλέγει

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά κοιτάζω τώρα το TopHost και τελικά το φθηνό πακέτο "Star" προσφέρει πολλά για 3,72€ το μήνα (με προπληρωμή 3 ετών + ΦΠΑ 24%). Το είχα κοιτάξει πριν 3-4 μέρες από κινητό και δε μου έκανε εντύπωση, αλλά από PC με το ποντίκι επάνω, εμφανίζει αναλυτικότερα αυτά που προσφέρει.

    Απλά τι διαφορά θα έχει αν το site μου βρίσκεται σε Ελληνικό ή Γερμανικό σέρβερ (στο καλάθι που μου δίνει την επιλογή); Μήπως έχει διαφορά το Ping των άλλων χωρών και παίζουν καλύτερα στη Γερμανία; Στην τιμή πάντως δεν έχει διαφορά...

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά κοιτάζω τώρα το TopHost και τελικά το φθηνό πακέτο "Star" προσφέρει πολλά για 3,72€ το μήνα (με προπληρωμή 3 ετών + ΦΠΑ 24%). Το είχα κοιτάξει πριν 3-4 μέρες από κινητό και δε μου έκανε εντύπωση, αλλά από PC με το ποντίκι επάνω, εμφανίζει αναλυτικότερα αυτά που προσφέρει.

    Απλά τι διαφορά θα έχει αν το site μου βρίσκεται σε Ελληνικό ή Γερμανικό σέρβερ (στο καλάθι που μου δίνει την επιλογή); Μήπως έχει διαφορά το Ping των άλλων χωρών και παίζουν καλύτερα στη Γερμανία; Στην τιμή πάντως δεν έχει διαφορά...
    Αν έχεις πελάτες στην Γερμανία θα επιλέξεις Γερμανία, Αν έχεις Στην Ελλαδα θα επιλέξεις Ελλάδα, αν γενικά θέλεις Ευρώπη η Γερμανία θα είναι καλύτερη επιλογή

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μήτσο, για hosting λύσεις υπάρχουν πολλές, απλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να 'παντρευτείς' την οποιαδήποτε εταιρεία προπληρώνοντας για 3ετία. Αν θες κι άλλες προτάσεις να δεις θα μπορούσα να σου στείλω με pm, δεν αξίζει να τιγκάρουμε το thread, δεν έχω κάτι να ξεχωρίζει, απλά θα έλεγα λύσεις που έχω δοκιμάσει.

    Για το θέμα ταχύτητας, το Wordpress παντρεύεται μια χαρά με cloudflare, όλα δωρεάν και με θεαματικά αποτελέσματα. Δεν είναι τόσο δύσκολο ούτε χρειάζεται να το 'υποστηρίζει' η εταιρεία που έχεις τη φιλοξενία, απλά ίσως κάνεις ένα βήμα λιγότερο, μοναδική προϋπόθεση είναι να σου επιτρέπει να έχεις το DNS αλλού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 9 best web hosting για το 2019 του techradar συμπεριλαμβάνεται η Hostinger, θα έριχνα μια ματιά και στα υπόλοιπα.. https://www.techradar.com/best/best-...osting-service
    Έχει πολύ πλάκα γιατί ενώ καυτηριάζει το ότι πολλές εταιρείες για να σε αγκιστρώσουν προσφέρουν αρχικά χαμηλές τιμές και την ώρα της ανανέωσης πρέπει να πληρώσεις πολλά περισσότερα, στην κατηγορία αυτή ανήκουν τουλάχιστον οι 3 'πρώτες' της λίστας. Και στη λίστα έχει και τα wix/weebly που δεν είναι καν κανονικό hosting. Δυστυχώς με αυτές τις λίστες δεν βγάζεις άκρη, ή θεωρούν ότι θες κάποια πράγματα που δεν ισχύουν αναγκαστικά ή βάζουν στις λίστες αποκλειστικά εταιρείες που παίρνουν προμήθεια (σε όλα τα links έχει affiliate codes).
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήτσο, για hosting λύσεις υπάρχουν πολλές, απλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να 'παντρευτείς' την οποιαδήποτε εταιρεία προπληρώνοντας για 3ετία. Αν θες κι άλλες προτάσεις να δεις θα μπορούσα να σου στείλω με pm, δεν αξίζει να τιγκάρουμε το thread, δεν έχω κάτι να ξεχωρίζει, απλά θα έλεγα λύσεις που έχω δοκιμάσει.

    Για το θέμα ταχύτητας, το Wordpress παντρεύεται μια χαρά με cloudflare, όλα δωρεάν και με θεαματικά αποτελέσματα. Δεν είναι τόσο δύσκολο ούτε χρειάζεται να το 'υποστηρίζει' η εταιρεία που έχεις τη φιλοξενία, απλά ίσως κάνεις ένα βήμα λιγότερο, μοναδική προϋπόθεση είναι να σου επιτρέπει να έχεις το DNS αλλού.

    - - - Updated - - -



    Έχει πολύ πλάκα γιατί ενώ καυτηριάζει το ότι πολλές εταιρείες για να σε αγκιστρώσουν προσφέρουν αρχικά χαμηλές τιμές και την ώρα της ανανέωσης πρέπει να πληρώσεις πολλά περισσότερα, στην κατηγορία αυτή ανήκουν τουλάχιστον οι 3 'πρώτες' της λίστας. Και στη λίστα έχει και τα wix/weebly που δεν είναι καν κανονικό hosting. Δυστυχώς με αυτές τις λίστες δεν βγάζεις άκρη, ή θεωρούν ότι θες κάποια πράγματα που δεν ισχύουν αναγκαστικά ή βάζουν στις λίστες αποκλειστικά εταιρείες που παίρνουν προμήθεια (σε όλα τα links έχει affiliate codes).
    Στείλε μου ό,τι θες. Θα τα κοιτάξω.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις PM με προτάσεις.

    Οι προτάσεις μου όπως και τα παραπάνω είναι λύσεις shared. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει VPS από διάφορους, το πρόβλημα με τα VPS είναι πως ή θα πάρεις managed πακέτο που τα κάνουν όλα αλλά είναι πανάκριβο ή unmanaged που σε αφήνουν να βγάλεις το φίδι από την τρύπα μόνος σου. Ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων, εγώ σε ένα σημείο απηύδισα και ασχολούμαι με το σπορ 20 χρόνια. Δες και το post του psyxakias. Α, και σε VPS πακέτα δεν έχει απεριόριστα, ήδη θα το διαπίστωσες.

    Επίσης άλλο ένα θέμα, όπως σου λέει και ο psyxakias, είναι οι mySQL βάσεις. Δεν κατάλαβα τον συσχετισμό με υπολογιστές που λες. Τυπικά θες μία για κάθε εγκατάσταση Wordpress. Θεωρητικά θα μπορούσε να έχεις μία και κάθε εγκατάσταση να έχει ένα δικό της table prefix, αλλά αυτή η τεράστια βάση δεδομένων από ένα σημείο και μετά θα σέρνεται, άσε που θα είναι τόσο μεγάλη που θα είναι προβληματική η τυχόν μεταφορά από τον ένα server στον άλλο. Και η αυτοματοποιημένη εγκατάσταση που δίνουν οι περισσότεροι providers για το WordPress το ίδιο κάνει μία βάση ανά εγκατάσταση.

    Κάτι τελευταίο από μένα (και ρωτάς ό,τι θες ή εδώ ή με pm) να ξέρεις πως πανεύκολα μπορείς να μεταφέρεις ένα site από έναν server στον άλλο. Παλιά ήθελε κάμποση δουλίτσα με το χέρι, τώρα όμως είναι διαθέσιμα πολλά και καλά plugin στο Wordpress, πάντα δωρεάν, που κάνουν αυτή τη δουλειά παιχνιδάκι.
    hnesne

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις PM με προτάσεις.

    Οι προτάσεις μου όπως και τα παραπάνω είναι λύσεις shared. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει VPS από διάφορους, το πρόβλημα με τα VPS είναι πως ή θα πάρεις managed πακέτο που τα κάνουν όλα αλλά είναι πανάκριβο ή unmanaged που σε αφήνουν να βγάλεις το φίδι από την τρύπα μόνος σου. Ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων, εγώ σε ένα σημείο απηύδισα και ασχολούμαι με το σπορ 20 χρόνια. Δες και το post του psyxakias. Α, και σε VPS πακέτα δεν έχει απεριόριστα, ήδη θα το διαπίστωσες.

    Επίσης άλλο ένα θέμα, όπως σου λέει και ο psyxakias, είναι οι mySQL βάσεις. Δεν κατάλαβα τον συσχετισμό με υπολογιστές που λες. Τυπικά θες μία για κάθε εγκατάσταση Wordpress. Θεωρητικά θα μπορούσε να έχεις μία και κάθε εγκατάσταση να έχει ένα δικό της table prefix, αλλά αυτή η τεράστια βάση δεδομένων από ένα σημείο και μετά θα σέρνεται, άσε που θα είναι τόσο μεγάλη που θα είναι προβληματική η τυχόν μεταφορά από τον ένα server στον άλλο. Και η αυτοματοποιημένη εγκατάσταση που δίνουν οι περισσότεροι providers για το WordPress το ίδιο κάνει μία βάση ανά εγκατάσταση.

    Κάτι τελευταίο από μένα (και ρωτάς ό,τι θες ή εδώ ή με pm) να ξέρεις πως πανεύκολα μπορείς να μεταφέρεις ένα site από έναν server στον άλλο. Παλιά ήθελε κάμποση δουλίτσα με το χέρι, τώρα όμως είναι διαθέσιμα πολλά και καλά plugin στο Wordpress, πάντα δωρεάν, που κάνουν αυτή τη δουλειά παιχνιδάκι.
    Ευχαριστώ. Απλά ψάχνω τη φθηνότερη λύση (ακόμα και με προπληρωμή), που να συνδυάζει αξιοπιστία (καλό uptime), μεγάλο (ή unlimited) storage και τουλάχιστον μέτρια ping. Θέλω να ανεβάζω τα βίντεό μου στη σελίδα, όχι σε τρίτους (πχ YouTube).

    Και το DreamHost φαίνεται καλή περίπτωση για 2,28€ το μήνα (δε λέει αν έχει ΦΠΑ ή όχι).

    Για τη μεταφορά των site, γνωρίζω ότι υπάρχουν τ' ανάλογα plugins.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας