Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έκανα συμβόλαιο σταθερού στην cosmote στις 12/6 και μου είπαν οτι θα πιάνω 45-50 και τελικά μετά απο έλεγχο τεχνικού πιάνω 31 max.Εκανα αμφισβήτηση συμβολαίου στις 19/6 του μήνα και ειπανε θα με πάρουνε αλλα τίποτα.Τους πηρα αλλες 2 φορές με αποτέλεσμα σήμερα να παω στο μαγαζί που έκανα το συμβόλαιο για διακοπη συμβολαίου και μου είπε αυτός οτι θα πληρώσω ενα ποσό.Δεν έχω δικαίωμα εντός 14 ημερών που έκανα την αμφισβήτηση να πάω σε άλλη εταιρεία χωρίς ποινή;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parlapipas25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα συμβόλαιο σταθερού στην cosmote στις 12/6 και μου είπαν οτι θα πιάνω 45-50 και τελικά μετά απο έλεγχο τεχνικού πιάνω 31 max.Εκανα αμφισβήτηση συμβολαίου στις 19/6 του μήνα και ειπανε θα με πάρουνε αλλα τίποτα.Τους πηρα αλλες 2 φορές με αποτέλεσμα σήμερα να παω στο μαγαζί που έκανα το συμβόλαιο για διακοπη συμβολαίου και μου είπε αυτός οτι θα πληρώσω ενα ποσό.Δεν έχω δικαίωμα εντός 14 ημερών που έκανα την αμφισβήτηση να πάω σε άλλη εταιρεία χωρίς ποινή;
    Οχι αν έχεις κάνει την αίτηση σε κατάστημα, οι 14 ημέρες είναι για εξ αποστάσεως συμβάσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και με την χαμηλή ταχύτητα τι μπορώ να κάνω που πληρώνω για 50 και πιάνω για 30;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε αυτά που αναφέρεις εδώ, φαίνεται ότι είσαι ενήμερος για το ποια περίπου ταχύτητα θα πιάνεις και γιατί επέλεξες το 50άρι πακέτο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από parlapipas25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με την χαμηλή ταχύτητα τι μπορώ να κάνω που πληρώνω για 50 και πιάνω για 30;
    Απο την στιγμή που δεν υπάρχει πλέον εμπορικό πακέτο για τα 30 μπορείς να ζητήσεις να πας το αμέσως μικρότερο που είναι τα εως 24

  6. #6
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτά που αναφέρεις εδώ, φαίνεται ότι είσαι ενήμερος για το ποια περίπου ταχύτητα θα πιάνεις και γιατί επέλεξες το 50άρι πακέτο.
    Αυτή η γραμμή είναι του πεθερό μου η οποία έγινε πρίν έρθει τεχνικός και μας πει για 30 max.Αυτη που αναφέρεσαι στο αλλο θεμα ειναι για μένα που τελικά θα παω vodafone που πληρώνω 30αρι και θα εχω 30αρι.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι 2 γραμμές είναι στην ίδια οικοδομή ή περιοχή;

  8. #8
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 2 γραμμές είναι στην ίδια οικοδομή ή περιοχή;
    Ίδια οικοδομή

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και με ποιον μαγικό τρόπο πιστεύεις ότι θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα; Μήπως η δικά σου γραμμή έχει ποιο κοντό καλώδιο, δηλαδή βρίσκεται κοντύτερα στο αστικό κέντρο ώστε να πιάνεις παραπάνω;

  10. #10
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με ποιον μαγικό τρόπο πιστεύεις ότι θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα; Μήπως η δικά σου γραμμή έχει ποιο κοντό καλώδιο, δηλαδή βρίσκεται κοντύτερα στο αστικό κέντρο ώστε να πιάνεις παραπάνω;
    Μα δεν είπα ότι θα πιάνω παραπάνω.Ειπα οτι θα πιάνω σχεδόν την ίδια ταχύτητα,απλα στην Vodafone έχει πιο φθηνό πρόγραμμα vdsl 30 ενω η κοσμοτε εχει μονο vdsl 50.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα άνοιξες το παρόν θέμα και ρωτάς πως να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιο ή τι μπορείς να κάνεις διότι δεν πιάνεις την ονομαστική του πακέτου σου.
    Το ότι η Vodafone δίνει 30άρι πακέτο (είναι η μόνη απ' όλους τους παρόχους που το κάνει) είναι άσχετο. Ήξερες πριν κάνεις το συμβόλαιο ότι η Cosmote δίνει μόνο το 50άρι.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα άνοιξες το παρόν θέμα και ρωτάς πως να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιο ή τι μπορείς να κάνεις διότι δεν πιάνεις την ονομαστική του πακέτου σου.
    Το ότι η Vodafone δίνει 30άρι πακέτο (είναι η μόνη απ' όλους τους παρόχους που το κάνει) είναι άσχετο. Ήξερες πριν κάνεις το συμβόλαιο ότι η Cosmote δίνει μόνο το 50άρι.
    Σου ξανα εξηγώ οτι αυτη η περίπτωση ειναι για τον πεθερό μου που καναμε το συμβόλαιο πρίν έρθει τεχνικός στο σπίτι και μας ειχαν πει απο κοσμοτε οτι θα πιάνουμε 45-50 και τελικα πιάνουμε μονο 30.Μετα ανοιξα θέμα για εμένα και ρωταγα τι ειναι καλύτερο να κάνω,να παω κοσμοτε η βονταφον.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχετε 2 συνδέσεις στο ίδιο κτίριο. Του πεθερού σου και την δικιά σου.
    Και σου λέω ότι δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Στην ίδια κατάσταση θα είναι και οι 2 συνδέσεις. Ο συγχρονισμός έχει να κάνει κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου (εξωτερικού και εσωτερικού).

    Ρωτάς στο παρόν θέμα τι μπορεί να κάνεις, επειδή η άλλη σύνδεση είναι 30άρι πακέτο και η δικιά σου 50άρι. Και μάλιστα το κάνεις όχι όταν συνδέθηκες εσύ αλλά εκ των υστέρων, αφού είδες ότι της Vodafone είναι φθηνότερο.
    Το τι είπαν αρχικά από το τηλέφωνο, δεν έχει καμία σημασία. Χωρίς να γίνει σύνδεση κανείς δεν γνωρίζει πόσο θα είναι ο συγχρονισμός και το μάθατε, μόλις έγινε, από τον τεχνικό. Από τον Οκτώβρη και μετά θα ισχύουν άλλα πράγματα, εφόσον πρώτα αλλαχθούν τα συμβόλαια και τι θα αναφέρονται σε αυτά.

    Σήμερα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που ήδη σου ανέφεραν, δηλαδή να ζητήσεις να σε βάλουν σε ADSL πακέτο ή παραμένεις ως έχει.
    Επιπλέον έχεις καταλάβει λάθος το νόημα της υπαναχώρησης εντός 14ημέρου. Αυτό το έχουμε σε περίπτωση που αλλάξουμε απόφαση πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή και όχι όταν γίνει αυτό και δούμε ότι δεν μας εξυπηρετεί.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-07-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε 2 συνδέσεις στο ίδιο κτίριο. Του πεθερού σου και την δικιά σου.
    Και σου λέω ότι δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Στην ίδια κατάσταση θα είναι και οι 2 συνδέσεις. Ο συγχρονισμός έχει να κάνει κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου (εξωτερικού και εσωτερικού).

    Ρωτάς στο παρόν θέμα τι μπορεί να κάνεις, επειδή η άλλη σύνδεση είναι 30άρι πακέτο και η δικιά σου 50άρι. Και μάλιστα το κάνεις όχι όταν συνδέθηκες εσύ αλλά εκ των υστέρων, αφού είδες ότι της Vodafone είναι φθηνότερο.
    Το τι είπαν αρχικά από το τηλέφωνο, δεν έχει καμία σημασία. Χωρίς να γίνει σύνδεση κανείς δεν γνωρίζει πόσο θα είναι ο συγχρονισμός και το μάθατε, μόλις έγινε, από τον τεχνικό. Από τον Οκτώβρη και μετά θα ισχύουν άλλα πράγματα, εφόσον πρώτα αλλαχθούν τα συμβόλαια και τι θα αναφέρονται σε αυτά.

    Σήμερα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που ήδη σου ανέφεραν, δηλαδή να ζητήσεις να σε βάλουν σε ADSL πακέτο ή παραμένεις ως έχει.
    Επιπλέον έχεις καταλάβει λάθος το νόημα της υπαναχώρησης εντός 14ημέρου. Αυτό το έχουμε σε περίπτωση που αλλάξουμε απόφαση πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή και όχι όταν γίνει αυτό και δούμε ότι δεν μας εξυπηρετεί.
    Αν μου λεγανε την αλήθεια εξ αρχής οτι πιάνω 30 mbs οπως μου ειχε πει και η βονταφον(γιατί ειχα ρωτήσει και εκεί και ηξερα τι τιμη παίζει και δεν εμαθα εκ τω νυστερων που λες εσυ)δεν θα εκανα αίτηση στην κοσμοτε αλλα στην βονταφον κατευθείαν.Επισης μου ειπανε οτι παίρνω απο οπτικές ίνες κάτι που φυσικά δεν ισχύει.Αν δεν ξέρουν την δουλειά τους δεν φταίω εγώ.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γράφω "εκ των υστέρων", διότι έκανες την σύνδεση με την Cosmote πριν από καιρό, αλλά μόλις σήμερα ρωτάς τι να κάνεις και όχι τότε, αφού έχει μεσολαβήσει η άλλη σύνδεση της Vodafone.
    Αν έχεις αποδείξεις γι' αυτά που αναφέρεις μπορείς να προχωρήσεις σε σχετικό αίτημα στην Cosmote και στη συνέχεια σε καταγγελία. Αν όχι, ισχύουν ότι έχουν αναφερθεί.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας