Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από downfoot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι. Κάμερες = Παραγωγικότητα, Αρχή Πρ. Δεδομένων = Εμπόδιο, Ιδιωτικότητα = Παρωχημένη, Παρακολούθηση = Ασφάλεια...\

    Καμία σχέση όμως..
    Εξαρτάται για ποιό Κρατος,ποιά πόλη,ποιά εποχή...
    Και η Αθήνα,και όχι μόνον,έχει ξεφύγει από πλευρας εγκληματικότητος.Εκτός και αν δεν το βλέπεις,οπότε μάλλον θα θέλεις....γυαλιά...

  2. #17
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    sDSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    HOL
    Router
    Netgear DG834G v2
    Το γράφω γενικά, μιας και απαντάει σε διάφορα posts.

    Πριν από κάποια χρόνια, δηλαδή ακριβώς πριν τους Ο.Α., όταν φτιαχνόταν το σύστημα με τις κάμερες, ένας φίλος ήταν μπλεγμένος στην υπόθεση (δεν μπορώ να γράψω περισσότερα, αλλά θα καταλάβετε). Σε κάποια από τις τελικές δοκιμές, λοιπόν, είχαν γυρίσει μία από τις κάμερες και έβλεπαν ένα διαμέρισμα όπου ένα ζευγάρι (από τις φάτσες φαίνονταν φοιτητές) έκαναν έρωτα έχοντας αφήσει ανοιχτές τις κουρτίνες (πιθανόν και οι πόρτες να ήταν ανοιχτές, αφού πλησίαζε καλοκαίρι). Μου το περιέγραφε ο φίλος και του λέω μετά τους Ο.Α. να δει τις χαμός έχει να γίνει από τα βίντεο. Πράγματι, ακριβώς μετά του Ο.Α. κυκλοφόρησαν διάφορα βίντεο* προερχόμενα από τις κάμερες ασφαλείας των Ο.Α. Τα βίντεο αυτά κυκλοφόρησαν χωρίς συγκατάθεση των Αρχών, από τις ίδιες τις Αρχές (προφανώς, αφού η ΕΛ.ΑΣ. είχε πρόσβαση σε αυτά από τους Ο.Α. και μετά), από ποιον δεν το γνωρίζει κανείς, αλλά μετά τον σάλο που είχε γίνει τότε στο παλιό forum που έγραφα, το bloka.com (ποιος το θυμάται, η διάδοση περισσότερων βίντεο σταμάτησε.

    Αυτό που θέλω να πω με την προηγούμενη παράγραφο είναι το εξής απλό. Στην Ελλάδα, επειδή ακριβώς δεν τηρείται κανένας νόμος**, η χρήση καμερών, μικροφώνων, και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς λύνει ένα πρόβλημα και δημιουργεί άλλα 10 μετά. Η διαρροή των βίντεο από ΗΠΑ (έχουν γίνει κι άλλες στο παρελθόν) είναι αποτέλεσμα υποκλοπής ή βλακείας. Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να κλέψει κανείς τίποτε γιατί τα βγάζουν μόνοι τους σε κοινή θέα. Αν, λοιπόν, τηρηθεί 100% ο νόμος, αν η ΕΛ.ΑΣ. με μεγάλη φειδώ χρησιμοποιήσει τα μέσα που μπορεί να τις διατεθούν, αν αποφασίσουν (αποφασίσουμε καλύτερα, γιατί αφορά όλους τους κατοικούντες στην χώρα αυτή) να δουλέψουν, τότε οι κάμερες μπορεί να σώσουν καταστάσεις και τα φορητά συστήματα ελέγχου να πιάσουν παραβάτες. Αν η πρόθεση των Αρχών είναι να δώσουν (όπως γίνεται πάντα) απλά μίζα και μετά η ΕΛ.ΑΣ. να σταματάει τους σωστούς για έλεγχο*** για να πιάσει τον ημερήσιο αριθμό ελέγχων που απαιτούνται, τότε κακώς γίνονται όλα αυτά.

    Ευχαριστώ.

    * Ένα από τα 4-5 είναι το παρακάτω, που υπάρχει παντού στο διαδίκτυο:


    ** Στο παλιό bloka γκρινιάζαμε γιατί είχαν όρια ταχύτητας εξωπραγματικά χαμηλά, φτιαγμένα επίτηδες για να παρανομείς και να κόβουν κλήσεις. Σήμερα, στις Ε.Ο. τουλάχιστον, τα όρια είναι μια χαρά και πηγαίνεις άνετα στον προορισμό σου κινδυνεύοντας ελάχιστα να φας κλήση (τουλάχιστον αν δεν ξεπεράσεις τα 145-150 δεν σε σταματάνε).

    *** Σε άλλο forum έχω αναφέρει ότι με σταμάτησαν με φίλο καθώς έβγαινα από τον Παπασωτηρίου στα Εξάρχεια και με ρωτούσαν τι έχω μέσα στις τσάντες που έγραφαν "Παπασωτηρίου". Την ίδια στιγμή, 50-100m πιο κάτω, μπροστά στα μάτια τους, έκλεψαν, αφού το άνοιξαν με λοστό, από ένα Fiat Punto το στερεοφωνικό και το άφησαν με σπασμένη/στραβωμένη πόρτα.
    Δείτε και αυτό:

    Μετά το 0:26, όπου με σταματάει η ασφάλεια (ο ΚΟΚ δεν γράφει ότι σταματάς σε αυτοκίνητα χωρίς διακριτικά επειδή έχουν μια σειρήνα - που την παίρνεις από κινέζικο μαγαζί με 10€) στην μέση της Ε.Ο. και μου ζητάνε (αυτό δεν ακούγεται γιατί έσβησα το αυτοκίνητο) να βγει έξω από το αμάξι ο πίσω επιβάτης (η γυναίκα που κοιμάται και το παιδί, ούτε 2 ετών, που κοιμάται δεμένο στα καθισματάκι). Ο λόγος; Είχα βάλει μια πετσέτα στην πόρτα για να μην τους χτυπάει ο ήλιος = μεταφέρω ναρκωτικά από Αλβανία, αφού έχω Opel Astra, που έχουν πολλοί Αλβανοί. Αφού μου το έπαιζαν άγριοι, το έπαιξα κι εγώ αλά ΗΠΑ. Άνοιξα το παράθυρο 10cm, ίσα ίσα να μιλάω, τους είπα ότι δεν μπορεί να ανοίξει πίσω γιατί βρίσκεται παιδί (όλα αυτά με 2 πιστόλια να με σημαδεύουν), ότι έχω τα χαρτιά μου, αν τα θέλουν και πως πρέπει να ανοίξω τσαντάκι και ντουλαπάκι για αυτά. Τελικά, τους έδωσα τα χαρτιά μου και ξέρετε πώς γλίτωσα; Ο ένας από τους δύο έτυχε να είναι από το ίδιο χωριό με εμένα, να γνωρίζει το όνομα, να παίζουμε μαζί παιδιά, οπότε είπε στον άλλο ότι είμαι εντάξει και να με αφήσουν. Αυτός νόμιζε ότι δεν κατάλαβα, αλλά εγώ τον είχα δει ποιος ήταν από το καθρέφτη πριν ακόμη φτάσει κοντά στο αμάξι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pipinos1976 : 05-07-19 στις 19:44.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας