Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vodafone_new
    Η Vodafone ανακοινώνει ότι από 3 Ιουλίου 2019, αυξάνονται οι βασικές χρεώσεις περιαγωγής για κλήσεις φωνής και αποστολής SMS προς χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αναλυτικά, οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής: Εξερχόμενες κλήσεις. Ζώνη 2 (Ευρώπη-εκτός Ε.Ε.): εντός της χώρας περιαγωγής από €1,56/λεπτό σε €1,72/λεπτό, προς Ελλάδα/Ε.Ε./Υπόλοιπο Κόσμο από €3,62/λεπτό σε €3,98/λεπτό. Ζώνη 3 (Υπόλοιπος Κόσμος): εντός της χώρας περιαγωγής από €1,80/λεπτό σε €1,98/λεπτό, προς Ελλάδα/Ε.Ε./Υπόλοιπο κόσμο από €4,83/λεπτό σε €5,31/λεπτό, Ζώνη 4 (Δορυφορικά Δίκτυα): εντός του δορυφορικού δικτύου περιαγωγής από €7,05/λεπτό σε €7,75/λεπτό, προς Ελλάδα/Ε.Ε./Υπόλοιπο κόσμο από €7,05/λεπτό σε €7,75/λεπτό. Εισερχόμενες κλήσεις. Ζώνη 2 (Ευρώπη-εκτός Ε.Ε.): από €1,56/λεπτό σε €1,72/λεπτό, Ζώνη 3 (Υπόλοιπος Κόσμος): €1,80/λεπτό σε €1,98/λεπτό, Ζώνη 4 (Δορυφορικά Δίκτυα): από €7,05/λεπτό σε €7,75/λεπτό. Αποστολή SMS. Ζώνη 2 (Ευρώπη-εκτός Ε.Ε.): από €0.42/sms σε €0.51/sms, Ζώνη 3 (Υπόλοιπος Κόσμος): €0.49/sms σε €0.59/sms, Ζώνη 4 (Δορυφορικά Δίκτυα): από €1/λεπτό σε €1.2/sms. Το βήμα χρέωσης και η ελάχιστη διάρκεια κλήσης παραμένουν ως έχουν.

    Επιπλέον από την ίδια ημερομηνία, η χρέωση της υπηρεσίας Vodafone Πας Παντού, μετά την κατανάλωση των ενσωματωμένων ΜΒ του προγράμματος διαμορφώνεται, από €1,00/ΜΒ σε €1,10/ΜΒ. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας δεν μεταβάλλονται.

    Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 24%.

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις χώρες, μπορείτε να επισκεφθείτε το www.vodafone.gr/eshop/vodafone-mobile/roaming/

    Πηγή : Vodafone

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2002
    Περιοχή
    Salamis
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53.7/5.4
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone H300
    Αφου η Ε.Ε. τους εβαλε να ριξουν τις τιμες , βρηκαν την ακρη αλλου να αυξησουν τις τιμες.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.915
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300/50
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaGuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου η Ε.Ε. τους εβαλε να ριξουν τις τιμες , βρηκαν την ακρη αλλου να αυξησουν τις τιμες.
    Χώρες Εκτός Ε.Ε

  4. #4
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.025
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Eμ εντός ελλάδας έκαναν ήδη αυξήσεις έτσι εάν κανεις το λάθος και βγείς εκτος δωρεάν χρόνου του προγράμματος σου ας έχει πρόχειρα χάπια πιέσεως και το τηλέφωνο του οικογενειακού γιατρού.

    Τους υποχρέωσαν για μειώσεις εντός ευρωπαϊκής ένωσης πάνε να βγάλουν την χασούρα με αυξήσεις στις εκτος ευρωπαϊκής ένωσης

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Δεν είμαστε με τα καλά μας. Πάλι αυξήσεις; Με ποιά δικαιολογία; Τι τιμές είναι αυτές; Ο ρυθμιστής πού βόσκει;


    Στο περσίνο thread αυξήσεων roaming της Vodafone (12/4/2018) είχα γράψει το εξής:
    Είμαι συνδρομητής Vodafone και ταξιδεύω συχνά προς ΗΠΑ εδώ και αρκετά χρόνια. Οι χρεώσεις εκτός ΕΕ ανεβαίνουν διαρκώς, με τη μεγαλύτερη αύξηση να έχει γίνει τα τελευταία 2 χρόνια με το collapse στις ζώνες από 7-8 σε 4, και την κατάργηση του Vodafone Passport.

    Παλιότερα οι χρεώσεις ήταν -αν θυμάμαι καλά- 2.5€/κλήση αν κάποιος χρησιμοποιούσε το Vodafone Passport, και αρκετά λιγότερο ανά λεπτό αν όχι (γύρω στο 1-1.5€ νομίζω). Πλέον, οι χρεώσεις είναι 4€/λεπτό για εξερχόμενες προς Ελλάδα, 1.5€/λεπτό για εισερχόμενες. Η μοναδική πλέον εναλλακτική είναι το Πας Παντού με 13.5€/ημέρα (που ισούται με 3 λεπτά εξερχόμενης + 1 λεπτό εισερχόμενης). Για ταξίδι μιας εβδομάδας βγαίνει ~110€ περίπου (με φόρο κινητής).

    Εναλλακτικά, με ~25€ αγοράζει κανείς το tourist plan της T-Mobile, που δίνει 3 εβδομάδες με 1.000 λεπτά ομιλίας, unlimited domestic/international SMS, 2GB 4G data, και unlimited 2G data.

    Στυγνή εκμετάλλευση δηλαδή ανθρώπων που δεν ξέρουν περισσότερα ή που έχουν ανάγκη το νούμερο τους.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Κάντε και καμιά αύξηση στις χρεώσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αγοράσει κάποιος SIM από τοπικό πάροχο και να χρησιμοποιεί αυτή για ομιλία/δεδομένα, αντί για περιαγωγή. ΟΚ, δε θα καθήσει ο μέσος καταναλωτής να το ψάξει και πολύ θα μου πείτε...τότε ναι, θα κοστίσει (τα περί καταναλωτικής συνείδησης που είχα αναφέρει σε άλλο νήμα). H Vodafone τα κέρδη της θέλει να αυξήσει, εταιρεία είναι. Ο κάθε καταναλωτής όμως μπορεί να κάνει τις επιλογές του.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    δυστυχώς είναι φωτιά και λαύρα ακόμα και οι εισερχόμενες κλήσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Έχω βαρεθεί να ακούω για αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία, όλων των εταιρειών. Μάλιστα εδώ και λίγο καιρό δεν βαριέμαι απλά, αρχίζει η βαρεμάρα και γίνεται θυμός. Όλοι οι συνδρομητές είναι σχεδόν εντελώς, απροστάτευτοι στις ορέξεις των εταιρειών.
    Δε λέω, έχουμε ανάγκη τις εταιρείες κινητής που μας παρέχουν αυτά τα αγαθά. Όμως από αυτό έως το να γίνεται βροχή αυξήσεων σε όλους τους τομείς που μπορεί να γίνει αύξηση, αυτό πάει πλέον σε άλλα επίπεδα.
    Είμαστε παγιδευμένοι στο να υποκείμεθα όλες αυτές τις αυξήσεις που καταντούν ληστρικές!
    Παράλληλα οι αποδοχές μας δεν αυξάνονται ποτέ, τα λεφτά από τη δουλειά μας παραμένουν τα ίδια. Μόνο επιβάρυνση προκύπτει για εμάς, έστω και με την παραμικρή αύξηση. Δημιουργείται ένα θα έλεγα, νέφος που μας περιβάλλει και μας δημιουργεί ανάγκες, ειδικά για dαta! Εκεί βαράνε και οι εταιρείες και γίνεται η κατάσταση εξοργιστική.
    Πλέον σκέφτομαι πόσο πραγματικά έχω ανάγκη το κινητό τηλέφωνο! Έτσι μου έρχεται να το πετάξω και να απελευθερωθώ. Είμαι στα όρια της αγανάκτησης.
    Αυτή η κατάσταση μου θυμίζει και κάτι που ζήσαμε τα τελευταία χρόνια. Ας πούμε , το γυρίσαμε σε καρτοκινητό, δώσ του αύξηση την κάρτα στα 12 ευρώ! Και 2 μήνες περιθώριο μόνο για το υπόλοιπό μας!
    Αυτό που ζήσαμε στη χώρα, φθηνό το ντίζελ και όλοι πήραν ντίζελ αμάξι? Πάρε αύξηση συγκεκριμένα στο φόρο του ντίζελ!
    Μας έχουν περικυκλώσει και μας κοπανάνε....
    Ανυπόφορη κατάσταση.
    Ελεύθερος.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2019
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απορώ που υπάρχει ακόμα κόσμος που εχει βονταφον...

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βαρεθεί να ακούω για αυξήσεις στην κινητή τηλεφωνία, όλων των εταιρειών. Μάλιστα εδώ και λίγο καιρό δεν βαριέμαι απλά, αρχίζει η βαρεμάρα και γίνεται θυμός. Όλοι οι συνδρομητές είναι σχεδόν εντελώς, απροστάτευτοι στις ορέξεις των εταιρειών.
    Δε λέω, έχουμε ανάγκη τις εταιρείες κινητής που μας παρέχουν αυτά τα αγαθά. Όμως από αυτό έως το να γίνεται βροχή αυξήσεων σε όλους τους τομείς που μπορεί να γίνει αύξηση, αυτό πάει πλέον σε άλλα επίπεδα.
    Είμαστε παγιδευμένοι στο να υποκείμεθα όλες αυτές τις αυξήσεις που καταντούν ληστρικές!
    Παράλληλα οι αποδοχές μας δεν αυξάνονται ποτέ, τα λεφτά από τη δουλειά μας παραμένουν τα ίδια. Μόνο επιβάρυνση προκύπτει για εμάς, έστω και με την παραμικρή αύξηση. Δημιουργείται ένα θα έλεγα, νέφος που μας περιβάλλει και μας δημιουργεί ανάγκες, ειδικά για dαta! Εκεί βαράνε και οι εταιρείες και γίνεται η κατάσταση εξοργιστική.
    Πλέον σκέφτομαι πόσο πραγματικά έχω ανάγκη το κινητό τηλέφωνο! Έτσι μου έρχεται να το πετάξω και να απελευθερωθώ. Είμαι στα όρια της αγανάκτησης.
    Αυτή η κατάσταση μου θυμίζει και κάτι που ζήσαμε τα τελευταία χρόνια. Ας πούμε , το γυρίσαμε σε καρτοκινητό, δώσ του αύξηση την κάρτα στα 12 ευρώ! Και 2 μήνες περιθώριο μόνο για το υπόλοιπό μας!
    Αυτό που ζήσαμε στη χώρα, φθηνό το ντίζελ και όλοι πήραν ντίζελ αμάξι? Πάρε αύξηση συγκεκριμένα στο φόρο του ντίζελ!
    Μας έχουν περικυκλώσει και μας κοπανάνε....
    Ανυπόφορη κατάσταση.
    Έτσι όπως τα λες είναι! Φανταστείτε οι "φθηνές" καρτοκινητές (Frog και Q) έχουν πλησιάσει "οριακά" τις τιμές που είχαν οι "ακριβές" εταιρείες στις προ αυξήσεων εποχές. Αυτό που έχει ακουστεί κατα καιρούς (οτι προσπαθούν να εξαφανίσουν την καρτοκινητή) μάλλον πάει να γίνει πραγματικότητα. Χθές μιλούσα με φίλο που έχει καρτοσυμβόλαιο (δεν θυμάμαι σε πια εταιρεία) και μου έλεγε οτι τον χρεώνουν γύρω στα 16 ευρώ για 200 λεπτά και 50 μηνύματα προς όλους, 900 πρός ίδιο δίκτυο και κάτι ψιλά ΜΒ... με τέτοιες τιμές σε "προσφορές" καρτοσυμβολαίου τι περιμένετε οτι θα γίνει παρακάτω με την καρτοκινητή???

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας