Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με το ΕΦΚΑ είναι η υπόθεσή μου. Είναι διαφορετική Αν δεν κάνω λάθος η ΔΕΗ είναι ακόμα δημόσια.
    Ρύθμιση 120 ΔΟΣΕΙΣ στα ταμεία
    Spoiler:
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν γίνεται ηλεκτρονικά η ρύθμιση. Πολλοί οφειλέτες δεν μπορούν να μπουν ούτε στην εφαρμογή. Με λίγα λόγια εκεί στο ΚΕΑΟ δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Έχουν στήσει έναν μηχανισμό είσπραξης και ότι αρπάξουν και μόνο με επιταγές. Δεν δέχονται ούτε μετρητά ούτε κατάθεση σε λογαριασμό. Αυτά δεν συμβαίνουν μόνο τώρα αλλά πρωτύτερα πριν τις σχετικές ρυθμίσεις των 120 δόσεων. να πω βέβαια ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Το δικό μου θέμα είναι μια οφειλή 1200 ευρώ που έχει πάει στα 8000 ευρώ. Είναι μια οφειλή που είχε ο αποθανών πατέρας μου υποτίθεται επειδή εισέπραττε 12 ευρώ μηνιαίως πάνω στη σύνταξη του επειδή ήταν παντρεμένος. Δεν γνωρίζαμε τίποτα ώσπου μια μέρα άρχισαν οι εκβιασμοί με αναγκαστικά μέτρα από το υποκατάστημα ΕΦΚΑ της περιοχής μου. Η οφειλή φαίνεται από πριν 15 τουλάχιστον χρόνια το οποίο το ανακάλυψαν τώρα.
    Λάμβανε 380 ευρώ τον μήνα. Που να φανταστεί κανείς ότι στην 'ήδη χαμηλή σύνταξη που δεν γινόταν να πάει και πιο κάτω εισέπραττε «παράτυπα» και επίδομα οικογενειακών βαρών.

    Μετά από υπόμνημα μου που δεν λήφθηκε καθόλου υπόψη αλλά και μετά από ένσταση μας και με ασφαλιστικά μέτρα που κερδίσαμε στο δικαστήριο προσπαθούμε να ξελασπώσουμε.

    Η ένσταση τελικά έγινε εν μέρη αποδεκτή από το ΕΦΚΑ και μας απαλλάσσει από τους τόκους. Να όμως που το ΚΕΑΟ «βαπτίζει» τους τόκους πρόσθετα τέλη οπότε και πάλι πρέπει να πληρώσουμε τα νταβατζιλίκια. Απαλλάσεσαι από τους τόκους αλλά όχι από τα πρόσθετα τέλη λένε.

    Για να μην τραβιόμαστε στα δικαστήρια προσπαθούμε να ρυθμίσουμε την οφειλή λοιπόν τώρα με τις δόσεις. Δηλαδή υποκύπταμε στον εκβιασμό Κατάφερα μετά από παρέμβαση του Συνήγορου του Πολίτη να αποκτήσω ηλεκτρονική πρόσβαση στην οφειλή. Στο ΚΕΑΟ αρχικά ισχυρίζονταν ότι δεν γίνεται. Να που γίνεται όμως. Μου έδωσαν κωδικούς τελικά.

    Μπαίνω στην εφαρμογή για να κάνω ρύθμιση. Δεν είναι εφικτό και πρέπει να πάω στο ΚΕΑΟ. Πάω στο ΚΕΑΟ στην Αγίου Κωνσταντίνου και στήνομαι στην ουρά. καταφέρνω να μπω σε ρύθμιση αλλά πρέπει να τους πληρώνω με επιταγές και ήθελαν και επί τόπου την πρώτη δόση. Συμφωνώ και ψάχνω για κατάστημα τράπεζας για την έκδοση επιταγής. Να όμως που όλα τα καταστήματα έχουν κλείσει πέριξ της Ομόνοιας. Πιο κοντινό της Άλφα στη Σταδίου 40 ή Ακαδημίας. Της Εθνικής στην Αιόλου και δεν προλαβαίνω να τους πληρώσω 13.30 κλείνουν το μεσημέρι.

    Πάω πίσω 13.25 και μου λένε ξανά έλα και πάλι από την αρχή.

    Στο σπίτι που έρχομαι το απόγευμα μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω σε κάποιοι σημείο ότι υπάρχει ταυτότητα οφειλής το οποίο σημαίνει ότι γίνεται η πληρωμή μέσω τραπέζης πράγμα το οποίο και δεν γνώριζε να μου το πω ο ίδιος ο προϊστάμενος του ΚΕΑΟ. Τον ρώτησα χθες που πήγα και του είπα ότι δεν γίνεται να στήνομαι μι φορά το μήνα εδώ και να πηγαίνω στις τράπεζες για την έκδοση επιταγών κτλ. Στις 60 δόσεις θα πρέπει να γίνεται αυτό μηνιαίως για 5 χρόνια.

    Φυσικά η ρύθμιση δεν φαίνεται στο σύστημα που μου έδωσαν γραπτώς για να προχωρήσω σε πληρωμή μέσω της ταυτότητας οφειλής.

    Φοβάμαι ότι θα πληρώνω με επιταγές και στο σύστημα δεν θα φαίνεται η πληρωμή.

    Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι θέλουν τον κόσμο να έχει πάντα ένα χρέος στο δημόσιο και στα ταμεία. λειτουργούν τοκογλυφικά. Αφού υπάρχουν τόσα τρωτά στις διαδικασίες λογικό είναι να είναι και λανθασμένα τα ποσά που ζητάνε. Πως είναι δυνατόν όλα τα άλλα εκτός της φουσκομένης οφειλής να είναι λάθη εκ παραδρομής.

    Δεν γνωρίζω πως θα ξεμπλέξομε και αν στο τέλος δίνουν εξοφλητικό που θα απαιτήσω.
    Επίσς αν μπει κάποιος στις 120 δόσεις δεν απαλλάσσεται από τα πρόσθετα τέλη αλλά για να απαλλαχθεί το από το 85% αυτών πρέπει να τα πληρώσει όλα σε μία δόση. Άσε που αρχικά ζήταγαν 18000 ευρώ από όλους τους κληρονόμους και τους εμφανίσιμε κάποιες αποποιήσεις κληρονομιάς που και εκεί έκαναν του ζόρικους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 03-07-19 στις 11:29.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ΕΦΚΑ είναι η υπόθεσή μου. Είναι διαφορετική Αν δεν κάνω λάθος η ΔΕΗ είναι ακόμα δημόσια.
    Ρύθμιση 120 ΔΟΣΕΙΣ
    Spoiler:
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν γίνεται ηλεκτρονικά η ρύθμιση. Πολλοί οφειλέτες δεν μπορούν να μπουν ούτε στην εφαρμογή. Με λίγα λόγια εκεί στο ΚΕΑΟ δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Έχουν στήσει έναν μηχανισμό είσπραξης και ότι αρπάξουν και μόνο με επιταγές. Δεν δέχονται ούτε μετρητά ούτε κατάθεση σε λογαριασμό. Αυτά δεν συμβαίνουν μόνο τώρα αλλά πρωτύτερα πριν τις σχετικές ρυθμίσεις των 120 δόσεων. να πω βέβαια ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Το δικό μου θέμα είναι μια οφειλή 1200 ευρώ που έχει πάει στα 8000 ευρώ. Είναι μια οφειλή που είχε ο αποθανών πατέρας μου υποτίθεται επειδή εισέπραττε 12 ευρώ μηνιαίως πάνω στη σύνταξη του επειδή ήταν παντρεμένος. Δεν γνωρίζαμε τίποτα ώσπου μια μέρα άρχισαν οι εκβιασμοί με αναγκαστικά μέτρα από το υποκατάστημα ΕΦΚΑ της περιοχής μου. Η οφειλή φαίνεται από πριν 15 τουλάχιστον χρόνια το οποίο το ανακάλυψαν τώρα.

    Μετά από υπόμνημα μου που δεν λήφθηκε καθόλου υπόψη αλλά και μετά από ένσταση μας και με ασφαλιστικά μέτρα που κερδίσαμε στο δικαστήριο προσπαθούμε να ξελασπώσουμε.

    Η ένσταση τελικά έγινε εν μέρη αποδεκτή από το ΕΦΚΑ και μας απαλλάσσει από τους τόκους. Να όμως που το ΚΕΑΟ «βαπτίζει» τους τόκους πρόσθετα τέλη οπότε και πάλι πρέπει να πληρώσουμε τα νταβατζιλίκια. Απαλλάσεσαι από τους τόκους αλλά όχι από τα πρόσθετα τέλη λένε.

    Για να μην τραβιόμαστε στα δικαστήρια προσπαθούμε να ρυθμίσουμε την οφειλή λοιπόν τώρα με τις δόσεις. Δηλαδή υποκύπταμε στον εκβιασμό Κατάφερα μετά από παρέμβαση του Συνήγορου του Πολίτη να αποκτήσω ηλεκτρονική πρόσβαση στην οφειλή. Στο ΚΕΑΟ αρχικά ισχυρίζονταν ότι δεν γίνεται. Να που γίνεται όμως. Μου έδωσαν κωδικούς τελικά.

    Μπαίνω στην εφαρμογή για να κάνω ρύθμιση. Δεν είναι εφικτό και πρέπει να πάω στο ΚΕΑΟ. Πάω στο ΚΕΑΟ στην Αγίου Κωνσταντίνου και στήνομαι στην ουρά. καταφέρνω να μπω σε ρύθμιση αλλά πρέπει να τους πληρώνω με επιταγές και ήθελαν και επί τόπου την πρώτη δόση. Συμφωνώ και ψάχνω για κατάστημα τράπεζας για την έκδοση επιταγής. Να όμως που όλα τα καταστήματα έχουν κλείσει πέριξ της Ομόνοιας. Πιο κοντινό της Άλφα στη Σταδίου 40 ή Ακαδημίας. Της Εθνικής στην Αιόλου και δεν προλαβαίνω να τους πληρώσω 13.30 κλείνουν το μεσημέρι.

    Πάω πίσω 13.25 και μου λένε ξανά έλα και πάλι από την αρχή.

    Στο σπίτι που έρχομαι το απόγευμα μπαίνω στην εφαρμογή και βλέπω σε κάποιοι σημείο ότι υπάρχει ταυτότητα οφειλής το οποίο σημαίνει ότι γίνεται η πληρωμή μέσω τραπέζης πράγμα το οποίο και δεν γνώριζε να μου το πω ο ίδιος ο προϊστάμενος του ΚΕΑΟ. Τον ρώτησα χθες που πήγα και του είπα ότι δεν γίνεται να στήνομαι μι φορά το μήνα εδώ και να πηγαίνω στις τράπεζες για την έκδοση επιταγών κτλ. Στις 60 δόσεις θα πρέπει να γίνεται αυτό μηνιαίως για 5 χρόνια.

    Φυσικά η ρύθμιση δεν φαίνεται στο σύστημα που μου έδωσαν γραπτώς για να προχωρήσω σε πληρωμή μέσω της ταυτότητας οφειλής.

    Φοβάμαι ότι θα πληρώνω με επιταγές και στο σύστημα δεν θα φαίνεται η πληρωμή.

    Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι θέλουν τον κόσμο να έχει πάντα ένα χρέος στο δημόσιο και στα ταμεία. λειτουργούν τοκογλυφικά. Αφού υπάρχουν τόσα τρωτά στις διαδικασίες λογικό είναι να είναι και λανθασμένα τα ποσά που ζητάνε. Πως είναι δυνατόν όλα τα άλλα εκτός της φουσκομένης οφειλής να είναι λάθη εκ παραδρομής.

    Δεν γνωρίζω πως θα ξεμπλέξομε και αν στο τέλος δίνουν εξοφλητικό που θα απαιτήσω.
    Επίσς αν μπει κάποιος στις 120 δόσεις δεν απαλάσεται από τα πρόσθετα τέλη αλλά για να απαλλαχθεί το από το 85% αυτών πρέπει να τα πληρώσει όλα σε μία δόση. Άσε που αρχικά ζήταγαν 18000 ευρώ από όλους τους κληρονόμους και τους εμφανίσιμε κάποιες αποποιήσεις κληρονομιάς που και εκεί έκαναν του ζόρικους.
    Άλλο επίπεδο ΕΦΚΑ, ΙΚΑ κτλ κτλ.
    Μια κατηγορία μόνα τους.
    Εγώ εχω περιπτωση που μου δίνουν δίκαιο όσοι ασχολήθηκαν και οι υπάλληλοι του ΙΚΑ, αλλά η εγκύκλιος δεν προβλεπει την περιπτωση μου.
    Η αρμοδία υπηρεσία με δικαιώνει και μου επέστρεψε και ένα μικρο ποσό και το ΙΚΑ, βάζει πρόστιμα και προσαυξήσεις.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ξέρω να πω Ότι γράφει δεν ξεγράφει. Αν πάρεις εξοφλητικό που να λέει «ΕΞΟΦΛΗΘΗ» τότε είσαι από τους τυχερούς.
    Κουράγιο σε όσους έχουν μπλέξει με τέτοια θέματα.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω να πω Ότι γράφει δεν ξεγράφει. Αν πάρεις εξοφλητικό που να λέει «ΕΞΟΦΛΗΘΗ» τότε είσαι από τους τυχερούς.
    Κουράγιο σε όσους έχουν μπλέξει με τέτοια θέματα.
    Thanks
    Εφορία
    Που επειδή πήγα δικαστήρια και έχασα μετά από 9 χρόνια, το φούσκωμα του χρέους δεν ονομάζεται προσαυξήσεις αλλά συμπληρωματικός φόρος και δεν διαγράφεται σε εφάπαξ καταβολή
    Την έκατσα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-07-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτρέχεις..
    Να βρουν πλησιέστερους συγγενείς
    Να πάνε δικαστικά

    Γνώμη μου
    Εσύ αν θέλεις πληρωσέ τα

    Ασε και κάβα για επόμενο χρέος
    Οι πλησιεστεροι συγγενείς ειναι ο σύζυγός μου ο κουνιάδος μου και η πεθερά μου. Οπότε, εμάς θα βρουν πάλι. Ωστοσο η ΔΕΗ συνδεεται με ΑΦΜ που δεν υπαρχει πια (του αποβιώσαντα) και ακίνητο που δεν έχουν πια στην κατοχή τους οι κληρονόμοι (από 2010/2011). Και διερωτάσαι δικαίως: μπορουν να απαιτήσουν και απειλήσουν οταν η αποδοχή ολοκληρώθηκε 21 χρόνια πριν και το ακινητο δεν υπαρχει σε κανένα ε9 πλέον; ακόμα και στο κτηματολόγιο πέρασε από τον αγοραστή αφου η περιοχή εντάχθηκε μερα το 2011 σε κτηματογράφηση

  6. #21
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να την εξετάζουμε ανάλογα.
    Πολλές φορές ακόμα παρόμοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζονται διαφορετικά αναλόγως του υπαλλήλου.
    Βάζουν πχ έναν συμβασιούχο να κάνει αυτές τις δουλειές και υπογράφει ο διευθυντής που δεν ήξερε ούτε ένα PC να ανάψει.
    Εδώ ένα απόκομμα που ούτε οι ίδιοι δεν μπορούν να εξηγήσουν πως βγαίνει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Debt.JPG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  27,3 KB 
ID: 204927
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  debt1.JPG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  31,4 KB 
ID: 204928
    Υπενθυμίζω ότι πράγματι έχουμε λάβει 1200 ευρώ το πολύ συνολικά χωρίς να το γνωρίζουμε.
    Στο μεταξύ επειδή είμαστε και εκτός θέματος δεν ανεβάζω το μπακαλόχαρτο που έχει στείλει ο διευθυντής του ΕΦΚΑ της περιοχής στον συνήγορο του πολίτη.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από M_Mark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πλησιεστεροι συγγενείς ειναι ο σύζυγός μου ο κουνιάδος μου και η πεθερά μου. Οπότε, εμάς θα βρουν πάλι. Ωστοσο η ΔΕΗ συνδεεται με ΑΦΜ που δεν υπαρχει πια (του αποβιώσαντα) και ακίνητο που δεν έχουν πια στην κατοχή τους οι κληρονόμοι (από 2010/2011). Και διερωτάσαι δικαίως: μπορουν να απαιτήσουν και απειλήσουν οταν η αποδοχή ολοκληρώθηκε 21 χρόνια πριν και το ακινητο δεν υπαρχει σε κανένα ε9 πλέον; ακόμα και στο κτηματολόγιο πέρασε από τον αγοραστή αφου η περιοχή εντάχθηκε μερα το 2011 σε κτηματογράφηση
    Το ΑΦΜ των αποθανόντων δεν διαγράφεται αλλά παγώνει. Τα χρέη μεταφέρονται στο ΑΦΜ των κληρονόμων. Αν θες πας δικαστικά. Θα είναι χρονοβόρο θα επιβαρυνθείτε με τόκους αμοιβές δικηγόρων κτλ με αβέβαιο αποτέλεσμα.
    Καλύτερα αν γίνεται να συμβιβαστείτε κατά την άποψη μου

  7. #22
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από M_Mark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πλησιεστεροι συγγενείς ειναι ο σύζυγός μου ο κουνιάδος μου και η πεθερά μου. Οπότε, εμάς θα βρουν πάλι. Ωστοσο η ΔΕΗ συνδεεται με ΑΦΜ που δεν υπαρχει πια (του αποβιώσαντα) και ακίνητο που δεν έχουν πια στην κατοχή τους οι κληρονόμοι (από 2010/2011). Και διερωτάσαι δικαίως: μπορουν να απαιτήσουν και απειλήσουν οταν η αποδοχή ολοκληρώθηκε 21 χρόνια πριν και το ακινητο δεν υπαρχει σε κανένα ε9 πλέον; ακόμα και στο κτηματολόγιο πέρασε από τον αγοραστή αφου η περιοχή εντάχθηκε μερα το 2011 σε κτηματογράφηση
    Η Δεή συνδέεται με αφμ και χρεώνει ανεξόφλητες υπηρεσίες για αγαθά που παρείχε στο παρελθόν στον κάτοχο του αφμ βάση μίας σύμβασης.
    Το αν υπάρχει τώρα το ακίνητο και σε ποιόν ανήκει ουδόλως την ενδιαφέρει.
    Εφόσον ο υπόχρεος απεβίωσε η υποχρέωση βαρύνει τους κληρονόμους εφόσον αυτοί δεν έκαναν αποποίηση κληρονομιάς.
    Όταν υπάρχει εκκρεμότητα θα πάει σε εισπρακτική,
    αυτοί θα ψάξουν να βρουν τους κληρονόμους και θα τους πάνε στα αστικά δικαστήρια με την σχετική αγωγή.
    Τελικά θα πληρώσετε τα χρεωστούμενα + τόκους + έξοδα.
    Μια καλή ιδέα είναι να επικοινωνήσετε με την ΔΕΗ να δείτε πώς προκύπτει το χρέος.
    Αν πρόκειται περί λάθους και το αναγνωρίσουν είστε πολύ τυχεροί,
    αν είναι πραγματικό θα πρέπει να το πληρώσετε (και δίκαιο είναι),
    αν είναι λάθος της ΔΕΗ και δεν το αναγνωρίζει ή θα πρέπει να πάτε στα δικαστήρια την ΔΕΗ,
    ή να αποδείξετε τα σχετικά όταν θα σας κάνει το δικαστήριο η ΔΕΗ (που δεν θα είναι εύκολο).
    Εγώ θα το έψαχνα να δω τι γίνεται, διότι αν γίνει δίκη και δικαστείτε/καταδικαστείτε έχουν κάθε δικαίωμα να πάνε σε κατασχέσεις και λοιπά χαριτωμένα.
    Καλά ξεμπερδέματα.
    Το πλέον ανώδυνο θα ήταν να κάνετε το 805 δια 3 να το πληρώσετε και να ησυχάσετε,
    οι εναλλακτικές δεν είναι καλές.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι ακριβώς.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-07-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς.
    Ευχαριστώ πολύ όλους!

  10. #25
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Οταν πουλήθηκε έγινε αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ η συνέχισε να είναι στο όνομα του αποθανόντα μεχρι τα τελευταία χρόνια;
    Γιατι την ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει ποιιός ειναι ο κάτοχοςς του οικήματος αλλα ποιος έχει υπογραψει την σύμβαση.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    από την στιγμή που έγινε αποδοχή κληρονομιάς τα χρέη,,, της ΔΕΗ πάνε στους κληρονόμους.... η ερώτηση είναι η εξής αφού πουλήθηκε το σπίτι δεν έγινε διακοπή της παροχής ? από τους συν δικαιούχους ? οι λογαριασμοί δεν έρχονταν στο ακίνητο ? αν είχε γίνει διακοπή σίγουρα θα υπάρχει εξοφλητικός λογαριαμός.....

  12. #27
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Εχετε μπερδεψει τους νόμους και το αποτελεσμα ειναι να λεει ο καθενας οτι του κατεβει.

    Καταρχην μην πληρώσεις τίποτα εαν δεν διευκρινιστεί απο που προκύπτει αυτό το ποσό και γιατί το θυμήθηκαν τώρα. Εχω εργαστει στην ΔΕΗ σε αντίστοιχο πόστο και δεν πάνε τόσο πίσω να βρίσκουν οφειλές διοτι υπάρχει πενταετής παραγραφή. Εαν καποιος δεν κινηθει νομικά εντος πενταετίας η αξιωσή του παραγράφετε. Στις τραπεζες ισχυει εικοσαετία και στο δημοσιο δεν παραγραφονται ποτέ.

    Το ποιο πιθανό ειναι να μην εχει αλλαχθει το ονομα στο συμβόλαιο της ΔΕΗ απο τις μεταβιβάσεις των ακινητων και να υπάρχει το ονομα του πεθερού σας σαν πελατη στη ΔΕΗ. Δημιουργηθηκε καποιο χρεος και το στειλαν στη διευθυνση που προφανως ηταν η α' κατοικία του.

    Εαν ισχυει αυτό πηγαινετε στη ΔΕΗ με τα συμβολαια πώλησης του ακινητου και το θεμα θα λυθεί άμεσα. Η ΔΕΗ αυτόν που θα κυνηγήσει ειναι τον χρήστη του ρευματος και οχι τον ιδιοκτητη του ακινητου. Αυτό συμβαινει παντα με τους ενοικιαστές εαν υπάρχει ενοικιαστηριο και ιδιοκτητης απαλλάσετε.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.245
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχω την εντύπωση ότι η παραγραφή στο δημόσιο πήγε στα 20 χρόνια αλλά δεν είμαι σίγουρος σε ποιες περιπτώσεις. Κάπου έχω και τον νόμο.
    Τουλάχιστον στα ταμεία.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo9419 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχετε μπερδεψει τους νόμους και το αποτελεσμα ειναι να λεει ο καθενας οτι του κατεβει.

    Καταρχην μην πληρώσεις τίποτα εαν δεν διευκρινιστεί απο που προκύπτει αυτό το ποσό και γιατί το θυμήθηκαν τώρα. Εχω εργαστει στην ΔΕΗ σε αντίστοιχο πόστο και δεν πάνε τόσο πίσω να βρίσκουν οφειλές διοτι υπάρχει πενταετής παραγραφή. Εαν καποιος δεν κινηθει νομικά εντος πενταετίας η αξιωσή του παραγράφετε. Στις τραπεζες ισχυει εικοσαετία και στο δημοσιο δεν παραγραφονται ποτέ.

    Το ποιο πιθανό ειναι να μην εχει αλλαχθει το ονομα στο συμβόλαιο της ΔΕΗ απο τις μεταβιβάσεις των ακινητων και να υπάρχει το ονομα του πεθερού σας σαν πελατη στη ΔΕΗ. Δημιουργηθηκε καποιο χρεος και το στειλαν στη διευθυνση που προφανως ηταν η α' κατοικία του.

    Εαν ισχυει αυτό πηγαινετε στη ΔΕΗ με τα συμβολαια πώλησης του ακινητου και το θεμα θα λυθεί άμεσα. Η ΔΕΗ αυτόν που θα κυνηγήσει ειναι τον χρήστη του ρευματος και οχι τον ιδιοκτητη του ακινητου. Αυτό συμβαινει παντα με τους ενοικιαστές εαν υπάρχει ενοικιαστηριο και ιδιοκτητης απαλλάσετε.
    Αν η ΔΕΗ ειναι στο όνομα του ιδιοκτητη τον ιδιοκτητη κυνηγαει ... ο ιδιοκτητης έχει υπογράψει αυτόν ξέρει η ΔΕΗ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας