Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Βοηθηστε με λιγο παρακαλω γιατι ειμαι χαμενος.
    Ημουν παντα στη Cosmote οποτε δεν εχω εμπειρια με φορητοτητα κλπ, ειδικα οσον αφορα το Internet κομματι.

    Λοιπον τα πεθερικα μου (περι ων ο λογος), αποφασισαν να αλλαξουν απο ΟΤΕ σε Wind.
    Αφου περασαν τα μυρια οσα (δεν ειναι του παροντος), τελικα εχουν τωρα τηλεφωνο και internet.
    OΜΩΣ: εχει μεινει το Speedport του ΟΤΕ (!), και βλεπω και τα στοιχεια της συνδεσης ειναι επισης xxx@otenet.gr (!!!).
    Ειναι φυσιολογικα αυτα η τρελλάθηκα?

    Το τηλεφωνο ξαναγινε PSTN απο Voip που ηταν στον ΟΤΕ (μου ειπαν στην Wind οτι voip δινουν μονο σε VDSL - βασικα αυτο δεν μας νοιαζει καθολου),
    και οντως δεν ειναι πανω στο router. Επισης, επειδη παραπονιοντουσαν για προβληματα, τους πουλησε η Wind ενα TP-LINK TD-W8961N με 20€ (ειναι στο κουτι ακομα).
    Αυτη τη στιγμη, η γραμμη (Ζωγραφου) δινει 7,7 down με attainable 8,4 που ειναι απαραδεκτο (δυστυχως δεν θυμαμαι τι ειχαν με ΟΤΕ αλλα σιγουρα ηταν γυρω στο 14-15.
    Πριν βαλω το TP-Link για να δοκιμασω, θεωρησα οτι με κωδικους @otenet.gr δεν θα παιξει, και πηγα απο το καταστημα να συννενοηθω (ειναι κοντα).
    Εκει μου ειπαν απλα να βαλω το TP-Link στη γραμμη και ολα θα δουλεψουν αυτοματα. Δεν ξερω τι να πιστεψω απ΄ολα αυτα...... ΧΕΛΠ

    Edit:
    εν τω μεταξυ, εβαλα το TP-LINK (οχι στη γραμμη, απλα να δω τι παιζει) και βλεπω μεσα στοιχεια winduser@tellas.gr.....

    Επισης, θα ειμαι σε θεση να βοηθησω μονο 2-3 μερες ακομα, γιατι μετα γυρναω στο σπιτι (Γερμανια).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος isurfer : 04-07-19 στις 13:06.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πλέον εδώ και χρόνια, σε όλους τους παρόχους, δεν έχει καμία σημασία το user name και password στο router, αρκεί να μην είναι κενό (και στο δικό μου τα credentials είναι δύο παρόχους πίσω ).
    Όσο για το συγχρονισμό, υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο ΟΤΕ να έδινε από καμπίνα στην περιοχή (ίσως και το VoIP να είχε να κάνει με αυτό), ενώ η Wind από το Α/Κ που είναι πιο μακριά, εξού και η διαφορά. Ανέβασε στατιστικά, να δούμε και Attenuation κλπ
    Επίσης, στο hyperiontest.gr μπορείς να δεις τί ταχύτητες πιάνουν άλλοι με Wind στην περιοχή, ή μπορείς και να ρωτήσεις κάποιο γείτονα που έχει Wind.
    Αν δεν είναι θέμα απόστασης και υπάρχει πρόβλημα, θα χρειαστεί πολληηηηή υπομονή με τη Wind! Ενδεικτικό το ότι στο πρώτο παράπονο βιάστηκαν να πουλήσουν router αντί να το ψάξουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον εδώ και χρόνια, σε όλους τους παρόχους, δεν έχει καμία σημασία το user name και password στο router, αρκεί να μην είναι κενό (και στο δικό μου τα credentials είναι δύο παρόχους πίσω ).
    Δεν το ηξερα, εγω δεν το κουναω απο ΟΤΕ. Και τωρα που ειμαι εκτος Ελλαδος και εκανα συμβολαιο "Κατ' εξοχην" μονο για τις διακοπες, απο τον ΟΤΕ μου εδωσαν νεο router (συνεπεσε και με το VOIP) και ειχε διαφορετικο username/password απο το προηγουμενο (ισως να ειχε να κανει και με το voip αλλα νομιζω ειναι διαφορετικο - τεσπα).

    Εβαλα και το TP-LINK, τα ιδια αποτελεσματα ειχε:

    ΟΤΕ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  32,1 KB 
ID: 204969

    Wind με TP-Link:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  34,9 KB 
ID: 204970

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το συγχρονισμό, υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο ΟΤΕ να έδινε από καμπίνα στην περιοχή (ίσως και το VoIP να είχε να κάνει με αυτό), ενώ η Wind από το Α/Κ που είναι πιο μακριά, εξού και η διαφορά. Ανέβασε στατιστικά, να δούμε και Attenuation κλπ
    Επίσης, στο hyperiontest.gr μπορείς να δεις τί ταχύτητες πιάνουν άλλοι με Wind στην περιοχή, ή μπορείς και να ρωτήσεις κάποιο γείτονα που έχει Wind.
    Αν δεν είναι θέμα απόστασης και υπάρχει πρόβλημα, θα χρειαστεί πολληηηηή υπομονή με τη Wind! Ενδεικτικό το ότι στο πρώτο παράπονο βιάστηκαν να πουλήσουν router αντί να το ψάξουν.
    Δεν εχω ιδεα απο που παιρνει το σπιτι, ουτε πριν ουτε τωρα. Το hyperion δεν με διαφωτισε, δεν βρηκα τιποτα σχετικο.
    Οπως και να εχει χρονος για πειραματα δεν υπαρχει (σε 3-4 μερες φευγω) και τα πεθερικα μου εννοειται δεν υπαρχει περιπτωση να μπλεξουν με τετοια πραγματα, δεν ξερουν οι ανθρωποι.

    Ευχαριστώ.
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατ'αρχήν το attenuation είναι αρκετά χαμηλό, που δείχνει ότι η απόσταση είναι μικρή, και βάσει αυτού ο συγχρονισμός θα έπρεπε να είναι αρκετά παραπάνω (τα 15kbps που αναφέρεις φαίνονται λογικά).
    Με βάση αυτό, θα πρότεινα έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης, αν είχες χρόνο.
    Πλην όμως, με προβληματίζει το ότι η πτώση στο συγχρονισμό επήλθε με την αλλαγή παρόχου, τέτοια σύμπτωση; Ή μήπως υπάρχει περίπτωση η πτώση να είχε συμβεί νωρίτερα, και οι γονείς σου να μην το πρόσεξαν; Πόσο "φρέσκια" είναι η μέτρηση των 15kbps επί ΟΤΕ;

  5. #5
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Stuttgart/Πεντέλη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24/1, 150/10
    ISP
    OTE / VF Deutschland
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    DSL-AC68U/Fritz 6690Cable
    Ειναι αληθεια οτι η καλωδιωση ειναι παλια (παλια πολυκατοικια) και σιγουρα κοβει πολυ.
    Δεν εχω στοιχεια για το 15αρι που ανεφερα, μονο οτι τοσο περιπου θυμαμαι πριν 2-3 χρονια οταν προτοβαλανε internet (τηλεφωνο υπηρχε εννοειται).
    Επισης μου λενε οτι και πριν την αλλαγη σε Wind ειχαν παρατηρησει τετοιου ειδους προβληματα (το βασικο ειναι οτι κολλαει συχνα το skype και η
    επικοινωνια τους με εμας στο εξωτερικο ειναι δυσκολη).

    Με ολα αυτα καταληγω οτι το κυριο (αν οχι ολο) το μερος του προβληματος ειναι η καλωδιωση, οποτε δεν μπορουν να γινουν και πολλα, τουλαχιστον οχι τωρα.
    Πρεπει να το προγραμματισω σε αλλη επισκεψη που θα ειμαι εδω τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες να ασχοληθω εγω.

    Ευχαριστω
    Βασίλης

    isurfer@outlook.com.gr

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας