Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2019
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα ειμαι νέος εδω και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για το αν με πιάνει ο νέος νόμος για τις διακοπές συμβολαίου. Περίπου τον Νοέμβριο του 2017 ξεκινησα συμβόλαιο 2ετες με την Wind καπου στα μεσα του 2018 μου εκανε μια προσφορά η Vodafone και ξεκινησα διαδικασιες για να παω σε αυτούς, εν τελει παω αλλα μου ξανακανει πρόταση καλύτερη η Wind ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΏΣ το τονίζω και επιστρέφω παλι σε αυτούς χωρις να πληρώσω σε καμια απο τις δυο τελη η οποιοδήποτε πρόστιμο διότι ημουν μεσα στις προθεσμίες με τις αιτησεις ανακλησης κλπ και απο τοτε είμαι στην Wind οποτε ολα καλα μεχρι εδω. Τωρα ομως σκέφτομαι οτι θελω να διακόψω 100% και να παω στην Cosmote ετσι απο μονος μου χωρις να εχω καποια προσφορα απο την Cosmote. Θα έχω καποια επιβάρυνση απο την Wind που θα διακοψω;;; ειναι νόμιμη;;; τι γίνεται στην περίπτωση που στην προσφορά που μου εκαναν τηλεφωνικώς μου εστειλαν και συμβόλαιο και υπογράψω και τι γινεται στην περίπτωση που δε μου έστειλαν;;; το λεω ετσι γιατι δεν θυμάμαι. Αυτα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά και σε "πιάνει" ο νέος κανονισμός φορητότητας με ότι προβλέπει και φυσικά είναι νομιμότατο να χρεωθείς με τέλος πρόωρης διακοπής της σύμβασης.
    Όσον αφορά το συμβόλαιο, ο νέος πάροχος κατά την αρχική σύμβαση υποχρεούται να σου στείλει προς υπογραφή συμβόλαιο (ή αντίγραφο αυτού, ανάλογα πως έγινε ή αίτηση) εκτός αν επιβεβαιώνεται μέσω μηνύματος sms στο οποίο εμφανίζεται ο σχετικός αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης οπότε μπορεί να το κατεβάσεις ηλεκτρονικά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν έκανες τηλεφωνική ανανέωση τότε ισχύει το συμβόλαιο

    Αν κάνεις αίτηση μεταφοράς και έχεις συμβόλαιο σε ισχύ θα πληρώσεις το πεναλτι

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2019
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    [QUOTE=jkoukos;6622684]Φυσικά και σε "πιάνει" ο νέος κανονισμός φορητότητας με ότι προβλέπει και φυσικά είναι νομιμότατο να χρεωθείς με τέλος πρόωρης διακοπής της σύμβασης.
    Όσον αφορά το συμβόλαιο, ο νέος πάροχος κατά την αρχική σύμβαση υποχρεούται να σου στείλει προς υπογραφή συμβόλαιο (ή αντίγραφο αυτού, ανάλογα πως έγινε ή αίτηση) εκτός αν επιβεβαιώνεται μέσω μηνύματος sms στο οποίο εμφανίζεται ο σχετικός αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης οπότε μπορεί να


    οκ κι εγω αυτο φαντάστηκα η αλήθεια ειναι και λογικα μου το εχουν στειλει καπου θα το εχω. Μήπως γνωρίζεις ποσο Μπορεί να ειναι το πέναλτι;

    - - - Updated - - -

    Οκ κατάλαβα...Μήπως γνωρίζεις Πόσο μπορει να ειναι το πεναλτι;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και σε "πιάνει" ο νέος κανονισμός φορητότητας με ότι προβλέπει και φυσικά είναι νομιμότατο να χρεωθείς με τέλος πρόωρης διακοπής της σύμβασης.
    Όσον αφορά το συμβόλαιο, ο νέος πάροχος κατά την αρχική σύμβαση υποχρεούται να σου στείλει προς υπογραφή συμβόλαιο (ή αντίγραφο αυτού, ανάλογα πως έγινε ή αίτηση) εκτός αν επιβεβαιώνεται μέσω μηνύματος sms στο οποίο εμφανίζεται ο σχετικός αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης οπότε μπορεί να το κατεβάσεις ηλεκτρονικά.
    Εχω την εντύπωση από προσωπική εμπειρία ότι δεν είναι ακριβώς έτσι.
    Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι δικηγόρος ούτε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, ούτε θέλω να πάρω τον φίλο παραπάνω στον λαιμό μου. Κι εγώ στην θέση του δεν θα διεκοπτα γιατι σίγουρα θα του στείλει πέναλτι η wind.
    Ομως έχω διαβάσει και έχω επικαλεστεί το εξής.
    Δεν υπάρχει τηλεφωνική σύναψη σύμβασης.
    Άπαξ και λήξει η διετής σύμβαση σου (η αρχική) και συνάψεις άλλη εξ αποστάσεως,στην ίδια εταιρία, είναι υποχρεωμένοι να σου στείλουν αντίγραφα σε εύλογο χρονικό διάστημα αλλιώς η σύμβαση είναι άκυρη υπέρ του καταναλωτή.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά προβλέπει τηλεφωνική σύναψη σύμβασης ο νέος κανονισμός. Παλαιότερα ήταν μόνο για ανανεώσεις.

    Οι αιτήσεις φορητότητας αριθμού υποβάλλονται από το συνδρομητή στον πάροχο-δέκτη. Ο πάροχος-δέκτης παρέχει τη δυνατότητα υποβολής των αιτήσεων φορητότητας αριθμού με τουλάχιστον έναν από τους ακόλουθους τρόπους:
    (1) έντυπα, με την προσκόμιση ταυτότητας και την επισύναψη στην αίτηση φωτοτυπίας της ταυτότητας.
    (2) με τηλεομοιοτυπία, με την επισύναψη και αποστολή φωτοτυπίας ταυτότητας.
    (3) με ηλεκτρονικά μέσα, με χρήση ασφαλούς μεθόδου ταυτοποίησης του χρήστη ή συνδρομητή, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας χρήσης ηλεκτρονικής υπογραφής,
    (4) τηλεφωνικά, είτε μέσω κλήσεων, οι οποίες, κατόπιν σχετικής ενημέρωσης και συναίνεσης του συνδρομητή, μαγνητοφωνούνται, είτε μέσω κλήσεων σε αυτοματοποιημένο σύστημα IVR (Interactive Voice Response), και μόνο για τη μεταφορά μεμονωμένων αριθμών. Στην τελευταία περίπτωση, η κλήση πρέπει να γίνεται από τη γραμμή του συνδρομητή με τον αριθμό για τον οποίο υποβάλλεται η αίτηση φορητότητας προς συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό του παρόχου-δέκτη, ο οποίος δεν είναι αριθμός υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης. Κατά την κλήση αυτή, ο συνδρομητής δηλώνει με κατάλληλη επιλογή ή απάντηση στο IVR ότι επιθυμεί την κατάθεση της αίτησης φορητότητας. Ο πάροχος-δέκτης οφείλει να προβεί στη συνέχεια σε ταυτοποίηση του συνδρομητή που υποβάλει την αίτηση φορητότητας τηλεφωνικά.

    Στις περιπτώσεις (1) και (3) ο συνδρομητής λαμβάνει έντυπο ή ηλεκτρονικό, αντίστοιχα, αντίγραφο της αίτησής του, η οποία φέρει ημερομηνία υποβολής και μοναδικό αριθμό αναφοράς.

    Στις περιπτώσεις (2) και (4) αποστέλλεται από τον πάροχο-δέκτη μήνυμα SMS σε δηλωθέν αριθμό κινητού του συνδρομητή από το περιεχόμενο του οποίου προκύπτει σαφώς η επιβεβαίωση από τον πάροχο-δέκτη της υποβολής αίτησης φορητότητας και αναφέρεται ο μοναδικός αριθμός αναφοράς της και η ημερομηνία υποβολής της.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Α οκ.Αυτα τα καινούρια δεν τα ήξερα. Πάντως η ουσία είναι ότι ακόμα και τηλεφωνικώς να γίνει είσαι ενήμερος ανά πάσα στιγμή τι έχεις συμφωνήσει.Τότε πάω πάσο.
    Το κακό είναι να έχεις αμφιβολίες να ζητάς απομαγμητοφωνησεις και τρέχα γύρευε.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός βγήκε πριν 1,5 χρόνο και ειδικά η περίπτωση (4) ισχύει λίγο πάνω από χρόνο. Ήταν μάλιστα πρόταση του Συνήγορου του Καταναλωτή, ενώ αρχικά προέβλεπε:
    (4) τηλεφωνικά μέσω κλήσεων, οι οποίες κατόπιν σχετικής ενημέρωσης και συναίνεσης του συνδρομητή, δύνανται να μαγνητοφωνούνται.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-11-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ωραιος ο συνήγορος. Μα αν δεν έκανε αυτήν την αλλαγή-βελτίωση, έτσι όπως καταλαβαίνω θα γινόταν μεγάλο σόου

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας