Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδια καλησπερα !!!!,
    Γραφω πρωτη φορα στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να " βγω" στην αγορα έτοιμος και εξηγούμαι...

    Εχω αλλαξει την γραμμη μου σε VDSL 50 και χρησιμοποιω τον εξοπλισμο της Vodofone ZTE ZXHN H267A

    Εδω και λιγο καιρο απρουσιαζει τρομερες ασταθιες και ανεβοκατεβαινει το ιντερνετ ποτε έχουμε ποτε οχι ...και δεδομενου τοι η γραμμη παταει πανω στο ρουτερ ωρες ωρες χανουμε και το τηλεφωνο !!!!

    Οποτε θεωρω οτι ηρθε η ωρα για αγορα νεου...

    Εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας διοτι δεν σκαμπαζω και πολλα σε σχεση με αυτα

    Στο ρουτερ εχω συνδεσει : Power Line που συνδεεται ενα PC , Smart Tv , Παιχνιδομηχανη και το τηλεφωνο και μεχρι 3 τηλεφωνα της οικογενειας

    Διαθετω μεχρι 100 ευρω .

    Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τη Vodafone ώστε να σου αντικαταστήσουν το ρουτερ (αν όντως φταίει αυτό) καθώς αν βάλεις δικό σου δεν θα έχεις τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    θα πρέπει να μιλήσεις με τον πάροχο σου να δεις τι γίνετε με την κατάσταση γραμμής

    πρέπει επίσης να γίνει έλεγχος συνδεσμολογίας και κατάσταση καλωδίων (rj11)
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  4. #4
    Εγγραφή
    11-02-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά καλημέρα καταρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες ,το πρόβλημα ήταν στο ότι είχε "φραγή"η ΙΡ
    Οκ όπως προείπα δεν σκαμπαζω πολλά οπότε δεν πολύ κατάλαβα τι είχε συμβεί.Στο διαταυτα η Vodafone ξεφρακαρε την ΙΡ και όλα δουλεύουν οκ
    Όσον αφορά να αγοράσω δικο μου ρούτερ/moden(ποτέ δεν κατάλαβα την διαφορά) δεν γίνεται θα πρέπει να χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ το δικό τους αφού η γραμμή είναι VOIP (αυτό το ξέρω) και τα άλλα του εμπορίου δεδομένου ότι δεν διαθέτουν το firmware θα έχουν ίντερνετ όχι όμως τηλεφωνία....
    Λίγο τραγικό μου ακούγεται αλλά αφού επί του παρόντος όλα δουλεύουν θα μείνω με το δικό τους,εκτός εάν κάποιος εκεί έξω γνωρίζει τρόπο να βάλουμε ένα δικός μας πιο αξιόπιστο παρακάμπτοντας την εταιρεία...
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά..
    Κώστας...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Απ' όσο γνωρίζω, μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο ρούτερ (εμπορίου) πάνω στη γραμμή, να συνδέεσαι κανονικά με αυτό και να διαχειρίζεται το ιντερνετ εκείνη η συσκευή και απλά να κουμπώσεις από πίσω το ρούτερ της βόνταφον ώστε να παίζει κανονικά και η τηλεφωνία.

    Βέβαια, υπάρχει και η περίπτωση να αγοράσεις ένα ρούτερ που να υποστηρίζει και voip ώστε να περάσεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας (με την προϋπόθεση πάντα ότι θα στους δώσει η vodafone) και να διαχειρίζεται μια συσκευή και τηλέφωνο και ίντερνετ χωρίς να μπλέκεις με διάφορα κόλπα. Κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει κι εμένα αυτή τη στιγμή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να βρούμε καλό και αξιόπιστο μηχάνημε με το budget των 100 ευρώ που αναφέρεις κι εσύ πιο πάνω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τίποτε από αυτά δεν ισχύει με το H300s που δίνει τώρα η Vodafone. Πρέπει απαραίτητα να είναι στην γραμμή, διαφορετικά δεν λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Μόνο με τα παλαιότερα router κι εφόσον μπούμε ως root (φυσικά γνωρίζοντας τον κωδικό) για να κάνουμε τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

    Το ίδιο συμβαίνει και στην Wind. Μάλλον εκεί οδεύει και η Nova.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-02-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ έχω κάι τα 2 ρούτερ τον πρώτο ένα ΖΤΕ λευκού χρώματος και τώρα μου έφεραν το Η300 μαύρου χρώματος....
    Εάν κατάλαβα καλά το όλο θέμα είναι να βάλουμε το παλιό ρούτερ και να μπούμε στις ρυθμίσεις του?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας