Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Καλησπερα , εχω την gigabyte aorus ultra και εκανα αναβαθμιση στο bios μεσα απο την εφαρμογη @BIOS της gigabyte.
    H αναβαθμιση εγινε κανονικα, εβγαλε μήνυμα οτι ηταν επιτυχης ζητησε να κανω επανεκκίνηση , με εβαλε κανονικα στα windows αλλα στην μητρική εμφανίστηκε το code 47 αντι για το ΑΟ.

    Ο υπολογιστης ωστοσο εδειχνε να λειτουργεί κανονικα. Καποια στιγμη που ειχα αφησει το pc για καποια ωρα και μπηκε σε αναστολη λειτουργιας , οταν πηγα να τον ξαναχρησιμοποιησω ανοιξε η οθονη και ηταν γεματη με τεραγωνακια που αναβοσβηνουν και εβγαζε και εναν ηχο που δειχνει οτι υπαρχει προβλημα. Η οθονη εμoιαζε καπως με αυτη τη φωτο https://pinimg.icu/wall/0x0/c-mo-hac...b85bfa55d7.png .

    Στη συνεχεια εκλεισα το pc απο το κουμπι και οταν τον ανοιξα παλι, λειτουργουσε κανονικα.
    Πλεον τις περισσοτερες φορες - δεν το κανει παντα - οταν μπαινει σε αναστολη λειτουργιας μετα βγαζει αυτο το προβλημα. Επισης καποιες φορες οταν τον εχω απενεργοποιησει τελειως και παω να τον ανοιξω , εμφανιζει παλι το ιδιο προβλημα, εκeι μετα απο λιγο εμφανιζετε μια οθονη των windows που λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα και συλλέγει πληροφοριες και αφου κανει μονο του επανεκινηση μετα μπαινει κανονικα στα windows. To code 47 στη μητρικη εμφανιζετε συνεχεια. O υπολογιστης αφου ξεπερασει αυτο το προβλημα λειτουργει κανονικα. Τουλαχιστον 2 μερες τωρα δεν εχει εμφανισει καποιο αλλο προβλημα.

    Οσο και αν εψαξα η gigabyte δεν αναφερει πουθενα τι σημαίνει το code 47.

    Δοκιμασα να κανω επαναφορα στο bios ητε βγαζοντας την μπαταρια της μητρικης , κατι που δεν κανει τελικα επαναφορα, αλλα και με το clr_cmos(με ενα κατσαβίδι) που δοκιμασα παλι δεν εγινε κατι. Υποτιθετε οτι η μητρικη μου εχει dual bios αλλα δεν βλεπω να επιστρεφει στο προηγουμενο.

    Γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα και αν μπορω με καποιο τροπο να παω στο προηγουμενο bios?
    Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος orestis2 : 06-07-19 στις 15:39.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Αν εχεις το f14 πρεπει να βαλεις και αυτο Please update the lastest iRST driver version
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις το f14 πρεπει να βαλεις και αυτο Please update the lastest iRST driver version
    Στην aorus ultra το τελευταιο bios ειναι το F8, δεν εχει φτασει στο 14. Το IRST το εχω βαλει απο την αρχη. Μαλιστα προσφατα εκανα update στην εκδοση 17.2.11.1033 απο το support της gigabyte, ενω στο site της intel εμφανιζει παλιοτερη εκδοση.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orestis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα να κανω επαναφορα στο bios ητε βγαζοντας την μπαταρια της μητρικης , κατι που δεν κανει τελικα επαναφορα, αλλα και με το clr_cmos(με ενα κατσαβίδι) που δοκιμασα παλι δεν εγινε κατι. Υποτιθετε οτι η μητρικη μου εχει dual bios αλλα δεν βλεπω να επιστρεφει στο προηγουμενο.
    Νομίζω έτσι σε παει στα default settings σε περίπτωση που έκανες καποια λάθος ρύθμιση και όχι επαναφορά στην προηγούμενη έκδοση.

    Για δες αυτό

    Forcing backup BIOS on Gigabyte motherboards.
    Ran into some problems today so I've decided to make a guide on how to kick-start the backup BIOS.

    Method #1:
    1. Shut your PC down (if you're reading this guide, than your PC isn't working anyways)
    2. Hold the power button until the PC starts and shuts down again
    3. Press the power button again, your backup BIOS should kick in now and should re-flash the main BIOS if there's anything wrong with it.

    Method #2:
    1. Shut your PC down
    2. Hold the power AND the reset button for about 10 sec, than release.
    3. Backup BIOS should kick in anytime soon now.

    Method #3:
    Had to use this one in order to get my 990FXA-D3 working again. Backup BIOS kicked in using method #2, but I was back to the good ol' no signal state once the procedure finished..
    1. Short out pins 1 and 6 on the main BIOS chip (pin #1 should be marked with a red dot or whatever)
    2. Tell a friend (or a relative) of yours to press the power on button
    3. Remove the ghetto-like jumper you're holding between pins 1 and 6 as soon as you hear a beep.
    4. Backup BIOS should kick in again and everything will (hopefully) be fine.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Τα δυο πρωτα δεν κανουν τιποτα, απλα ο υπολογιστης φορτώνει τα windows οπως και πριν και καποιες φορες εμφανιζονται και τα pixels στην οθονη εισοδου.

    Η τριτη μεθοδος, ειναι κατι αναλογο με αυτο που εκανα με το clr_cmos με τη μονη διαφορα οτι εκει υπαρχουν 2 ακιδες. Το clr_cmos δειχνει να κανει κατι, και στη συνεχεια με βαζει στην οθονη του bios οπου μου λεει να πατησω "select load optimized defaults" το κανω και αυτο μετα κανω save and exit, με βαζει στα windows αλλα το bios παραμενει το ιδιο. Και στο εγχειριδιο της μητρικης μου αυτο λεει να κανω για επαναφορα bios, αλλα δεν το κανει. Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω.

    Σκέφτηκα να ξανακανω update το τελευταιο bios μηπως αυτη τη φορα κατσει καλυτερα και λύσει το προβλημα, αλλα δεν ξερω αν γινετε κατι τετοιο και φοβαμαι μην κανω μεγαλυτερη ζημια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος orestis2 : 06-07-19 στις 19:39.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Για ποιο λόγο έκανες αναβάθμιση στο bios; αν δεν είχες κάποιο συγκεκριμένο λόγο πέρα οτι βγήκε καινούργια εκδοσή βάλε πάλι αυτή που είχες πριν

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chralexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο έκανες αναβάθμιση στο bios; αν δεν είχες κάποιο συγκεκριμένο λόγο πέρα οτι βγήκε καινούργια εκδοσή βάλε πάλι αυτή που είχες πριν
    Δεν ειχα καποιο προβλημα. Το θεμα ειναι πως μπαινει παλι η προηγουμενη εκδοση?
    Διαβασα οτι δεν ειναι ευκολη διαδικασια να περασεις παλιοτερη εκδοση , απο αυτη που εχεις τωρα. Και δεν ξερω και πως γινετε.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    https://www.youtube.com/watch?v=oliKco2M12U
    Απλά θα κατεβάσεις την προηγούμενη εκδοση

  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chralexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=oliKco2M12U
    Απλά θα κατεβάσεις την προηγούμενη εκδοση
    Αυτο το video δειχνει πως να περασεις νεοτερη εκδοση bios. Ειναι οτι ακριβως εκανα κι εγω και τωρα εχω προβλημα. Δεν λεει οτι με τον ιδιο τροπο μπορεις να γυρισεις το bios σε παλιοτερη εκδοση.
    Το ειχα σκεφτει κι εγω να το κανω αυτο, αλλα πριν το εψαξα στο internet να δω αν γινετε, και δεν υπαρχουν πληροφοριες οτι μπορεις να κανεις κατι τετοιο.
    Οι μονες πληροφοριες που βρηκα, ειναι οτι μπορεις να γυρισεις σε παλιοτερη εκδοση bios , αλλα ειναι μια αρκετα δυσκολη και επικίνδυνη ισως διαδικασια. Μαλιστα οσο κι αν εψαξα δεν εχω βρει πουθενα με ποιο τροπο γινετε, περα απο τις διαδικασιες που εχουμε αναφερει και στα πιο πανω post και τις εχω δοκιμασει ολες χωρις επιτυχια.

    Οποτε ειναι μεγαλο ρισκο να κανω αυτο που λες , γιατι ετσι μπορει αν δημιουργησω μεγαλυτερο προβλημα. Δεν υπαρχει κανενας στο internet που να λεει οτι γινετε κατι τετοιο και δουλευει. Πιστεψε με εχω ψαξει ατελειωτες ωρες ακριβως για να δω αν μπορω να κανω κατι τετοιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω ποιο είναι το ρίσκο. Εγώ με Q-Flash με usb στικάκι έκανα πάντα τις αναβαθμίσεις ή τις υποβαθμίσεις αν και υποβάθμιση μόνο μια δυο φορές έχει χρειαστεί αλλά και πάλι δεν είχε πρόβλημα. Στην τελική για αυτό έχεις το dual bios για να σε ξελασπωσει αν τα κάνεις μαντάρα
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποιο είναι το ρίσκο. Εγώ με Q-Flash με usb στικάκι έκανα πάντα τις αναβαθμίσεις ή τις υποβαθμίσεις αν και υποβάθμιση μόνο μια δυο φορές έχει χρειαστεί αλλά και πάλι δεν είχε πρόβλημα. Στην τελική για αυτό έχεις το dual bios για να σε ξελασπωσει αν τα κάνεις μαντάρα
    Δηλαδη αν περασω το προηγουμενο BIos με την εφαρμογη @BIOS λες οτι δεν θα εχω προβλημα? Η πρεπει να το κανω με Q-Flash? Κατι που δεν εχω ξανακανει βεβαια. Το dual bios πως ακριβως δουλευει για να καταλαβω? γιατι μεχρι τωρα δεν ειδα να με ξελασπωνει.

    Παντως παρατήρησα οτι καθε φορα που μου εμφανιζει τα pixels στην οθονη και δεν μπαινει στα windows, εμφανιζε ενα code 04 και μετα πηγεναι στο code 47. To εψαξα και βρηκα οτι αυτο σχετίζετε με μια λειτουργια που λέγεται γρηγορη εκκινηση. Απενεργοποιησα αυτη τη λειτουργια και τωρα καθε φορα που ανοιγω το pc απο τελειως σβηστο δεν εμφανιζετε το προβλημα. Ωστοσο οταν το pc το εχω ανοιχτο και μπαινει σε αναστολη λειτουργιας, τοτε οταν παω να το ανοιξω παλι , το προβλημα εμφανιζετε. Οποτε δεν εχω καταφερει αν το λυσω τελείως.

    Η gigabyte παντως που της εστειλα , μου απαντησε να κανω CMOS , κατι που ειχα κανει απο την πρωτη στιγμη και δεν βοηθησε καθολου.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ μέσα από τα windows αποφεύγω να κάνω bios update εκτός κι αν είναι απαραίτητο
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  13. #13
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2.904
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Κατέβασε τον τελευταίο chipset driver απο το site της AMD. Στην δικιά μου μητρική σε κάποιο απο τα τελευταία bios updates το ζητούσε ως προαπαιτούμενο.
    Γράψε λάθος νομιζα αναφέρεσαι σε AMD μοντέλο της μητρικής

    Ryzen 5 2600x | NZXT Kraken x62 | Asus Prime x470 Pro
    16GB HyperX Predator 3000mhz | Asus ROG Strix RTX2070 Super
    Samsung EVO 960 250GB | Samsung EVO 860 1TB |
    Antec Earthwatts Pro 650W

  14. #14
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster WLAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark-Side Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέβασε τον τελευταίο chipset driver απο το site της AMD. Στην δικιά μου μητρική σε κάποιο απο τα τελευταία bios updates το ζητούσε ως προαπαιτούμενο.
    Γράψε λάθος νομιζα αναφέρεσαι σε AMD μοντέλο της μητρικής
    Οχι δεν εχω AMD. Τον intel core i5 9600k εχω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας