Σελ. 19 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 971
  1. #271
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αμαν αυτοι οι maintainers του chromium. Πριν λιγους μηνες τον ειχανε αφησει στην τυχη του και χωρις ενημερωση για 2+ μηνες και χτες οχι μονο τον ενημερωσαν στην τελευταια stable, εχτισαν και την beta για το experimental!

    https://tracker.debian.org/news/1110...into-unstable/
    https://tracker.debian.org/news/1110...-experimental/
    ديميتريس

  2. #272
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Έμειναν σπίτι και είπαν να ξεσκονίσουν τα παλιά τους αρχεία!!!

  3. #273
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ας ξεσκονισουν και τιποτε αλλο που εχει πιασει αραχνες τοτε, γιατι ο chromium αυτη τη στιγμη, που ειναι μια minor εκδοση πισω, δεν ειναι παλιος.
    ديميتريس

  4. #274
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιας και μιλαγαμε για ξεσκονισμα, kodi 18.6 στο unstable πριν 2 μερες, μονο 1+ ΧΡΟΝΟ αφοτου βγηκε η 18 απο upstream
    https://tracker.debian.org/news/1110...into-unstable/

    Παλι καλα που υπαρχει ο Marillat και το dmo.
    ديميتريس

  5. #275
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το autoremove του apt γιατι εινια ετσι κουλο? Εχω περασει στο unstable σε gcc 10 εδω και 2 μηνες σχεδον και μου εχει ακομα μεσα το gcc-9-base επειδη συμφωνα με το aptitude why ειναι ΠΙΘΑΝΗ εξαρτηση σε κατι. Ελεος δηλαδη!
    Κώδικας:
    # aptitude why gcc-9-base
    i   inxi              Recommends x11-xserver-utils     
    p   x11-xserver-utils Depends    cpp                   
    p   cpp               Depends    cpp-9 (>= 9.2.1-1~)   
    p   cpp-9             Depends    gcc-9-base (= 9.3.0-8)
    Ετυχε να ειναι το gcc-9-base ο λογος για το κραξιμο, μιας και τις 4 τελευταιες μερες εχει παρει 5 minor ενημερωσεις.
    ديميتريس

  6. #276
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανεκδιηγητοι maintainers, επεισοδιο 2^n.
    Πριν ενα χρονο σχεδον ανοιξα ενα bug report στο nitroshare, μπας και κουνηθουν και το ενημερωσουν. Το εβαλα ως important τοτε αλλα επρεπε να το βαλω grave εξαρχης, μιας και οντως κανει το πακετο unusable. Τον Ιανουαριο το βγαλανε απο το testing και σημερα το βγαλανε και απο το unstable, κλεινοντας μου και το report. Και ο λογος? Οτι εξαρταται απο την python2 που θελουν να φυγει γενικα! Αλλα δεν εξαρταται το ιδιο το nitroshare, αλλα καποια επεκταση για αυτο. Ελεος δηλαδη!

    https://tracker.debian.org/news/1112...from-unstable/

    Αυτα να βλεπουν οι maintainers αλλων διανομων για να παιρνουν μαθηματα απο τους ειδικους.
    ديميتريس

  7. #277
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Πιθανώς να το ξαναείπα αλλά χαραμίζεσαι εδώ. Πρέπει να κάνεις ένα κανάλι στο youtube στο οποίο, μεταξύ άλλων videos, θα κάνεις ένα "breaking news" video κάθε φορά που κάνει μα...κία το debian και θα τους κράζεις. Θα είχες 2^n subscribers αν το έκανες. Μπορείς κιόλας για να είναι εποικοδομητικό το video, στο τέλος του κράξιμου να έχεις και tips για fixes ή workarounds για το ζήτημα που έκραξες ώστε να βοηθηθεί κάποιος που θα του τύχει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #278
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπα, λεω να μεινω στο κραξιμο. Θα τους εκραζα και στο φορουμ τους, αλλα εκει υπαρχουν εντελως κολλημενοι εγκεφαλοι που με εκνευριζουν αφανταστα με τις αποψεις τους.

    Κατι αλλο τωρα. Πριν λιγο καιρο τους σπαμμαρα μπας και κουνηθουν και ενημερωσουν τον πυρηνα σε 5.5 stable που τον εχουν ξεχασει στην rc5 του. Προφανως εκανα το bug report στο πακετο linux-image-5.5.0-rc5-amd64, αλλα μετα το βαλανε εκεινοι στο src:linux. Πως θα βρω τωρα το bug report μου αφου το τρισαθλιο το reportbug δεν μου βρισκει το "πακετο" src:linux? Απλα να τους πω οτι αφου δεν εχουν σκοπο να πανε σε 5.5 οπως ολα δειχνουν, ας κουνησουν τα ξερα τους να ενημερωσουν τον 5.4 που ειναι 9 (minor?) εκδοσεις πισω απο το upstream.
    ديميتريس

  9. #279
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, λεω να μεινω στο κραξιμο. Θα τους εκραζα και στο φορουμ τους, αλλα εκει υπαρχουν εντελως κολλημενοι εγκεφαλοι που με εκνευριζουν αφανταστα με τις αποψεις τους.

    Κατι αλλο τωρα. Πριν λιγο καιρο τους σπαμμαρα μπας και κουνηθουν και ενημερωσουν τον πυρηνα σε 5.5 stable που τον εχουν ξεχασει στην rc5 του. Προφανως εκανα το bug report στο πακετο linux-image-5.5.0-rc5-amd64, αλλα μετα το βαλανε εκεινοι στο src:linux. Πως θα βρω τωρα το bug report μου αφου το τρισαθλιο το reportbug δεν μου βρισκει το "πακετο" src:linux? Απλα να τους πω οτι αφου δεν εχουν σκοπο να πανε σε 5.5 οπως ολα δειχνουν, ας κουνησουν τα ξερα τους να ενημερωσουν τον 5.4 που ειναι 9 (minor?) εκδοσεις πισω απο το upstream.
    Θέλεις να βρεις το νούμερο του bug δηλαδή ή κατάλαβα λάθος; Δεν ξέρω να δουλεύω το reportbug αλλά κοιτώντας στο src:linux βρήκα το 953680 (When will the stable version of 5.5 reach the repos?). Αυτό έψαχνες;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #280
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο ειναι ναι. Αυτο μπορω να το βρω και εγω. Βαζω το mail μου στην αναζητηση των reports και μου βγαζει τα οσα εχω κανει εγω, αραδιασμενα.
    Αλλα στο ελεεινο το reportbug δεν το βγαζει αν το ψαξω στο πακετο, ουτε βγαζει το src:linux σαν πακετο.
    Για κατι τετοιες αναπηριες κραταγα το reportbug-ng στην καβατζα, που δεν ηταν τελειο, αλλα το σταματησανε τα τουβλα.

    - - - Updated - - -

    Αυτο το du στο testing που θελει να μου βγαλει το vapoursynth και κατι ακομα για να βαλει την python 3.8, να το κανω?
    Κώδικας:
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
      libffms2-4 libpython3.7 libpython3.7-minimal libpython3.7-stdlib python3.7
      python3.7-minimal
    Use 'apt autoremove' to remove them.
    The following packages will be REMOVED:
      vapoursynth vapoursynth-ffms2
    The following NEW packages will be installed:
      libpython3.8 libpython3.8-minimal libpython3.8-stdlib python3.8
      python3.8-minimal
    The following packages will be upgraded:
      libpython3-stdlib libsmbclient libtalloc2 libwbclient0 python3
      python3-minimal python3-talloc samba-libs smbclient
    ديميتريس

  11. #281
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιλαμε για εντελως ηλιθιους τυπους! Χτες βγηκε ο 5.6 και σημερα κλεισανε το bug report μου για το ποτε θα περασει ο 5.5 στο repo, περνωντας τον στο unstable
    https://tracker.debian.org/news/1113...able-unstable/

    Μολις βρω τροπο να εμφανιζει το παρακμιακο το reportbug το bug report μου, θα τους κραξω κανονικα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 30-03-20 στις 14:55.
    ديميتريس

  12. #282
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Βγήκε ο 5.6 στο unstable;
    Δεν είδα καν στο λάπτοπ...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #283
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βγηκε ο 5.5 στο unstable, αλλα εχει περασει μονο η unsigned εκδοση του στο repo μεχρι στιγμης. Οταν περασει και η signed, θα ενημερωθει το πακετο linux-image-amd64 (ή οποια αρχιτεκτονικη εχεις) και θα μπει κανονικα σαν ενημερωση.
    ديميتريس

  14. #284
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ, θα την βάλω χειροκίνητα την unsigned
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #285
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.521
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οσο περιμενω τον 5.5 να μπει στο repo και να μην χτιζεται ο nvidia 340 με αυτον, ελεγα να ψαχτω για το κανα patch απο το aur. Το patch το βρηκα και το εχω καβατζωμενο, εινια αυτο εδω
    https://aur.archlinux.org/cgit/aur.g...h=nvidia-340xx

    Αν το πατσαρω απο τωρα, οταν θα ερθει η ωρα για την ενημερωση, το dkms θα χτισει σωστα τον driver και θα ειμαι μια χαρα. Αλλα δεν θελω να γινει ετσι, για να ανοιξω bug report και να δωσω το patch να περαστει στο πακετο.
    Αν δεν το πατσαρω απο τωρα και περιμενω για να γινουν τα παραπανω, πως θα τρεξω το dkms ξανα ωστε να το ξαναχτισει οταν θα ειναι πατσαρισμενο?
    ديميتريس

Σελ. 19 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας