Σελ. 58 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 856-870 από 971
  1. #856
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ytdl-gui στο unstable του dmo απο σημερα, για οποιον ενδιαφερεται.
    ديميتريس

  2. #857
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, καλο ΣΚ! εχω debian testing σε εναν παλιο laptop αφημενο στο εξοχικο.
    Μετα απο καποιες αναβαθμισεις οχι σημερα ομως, στο xfce4 μου εχει χαλασει η κατω μπαρα η μικρη και την δειχνει λιγο μιση.
    Ξερει κανεις πως το φτιαχνουμε αυτο?

    - - - Updated - - -

    Ααα, καποιον lightweight browser εχουμε να προτεινουμε εκτος midori γιατι μου βαραει πολυ ψηλα cpu usage?
    Nα υπαρχει στα repos εννοειτε.

  3. #858
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχετε να προτεινετε καποιον mirror του dmo γιατι αυτος εδω που εχω ανανεωνεται με ρυθμους internet explorer?
    Κώδικας:
    http://ftp.uni-kl.de/debian-multimedia
    ديميتريس

  4. #859
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Semiofftopic, για οσους λενε οτι κραζω devs και maintainers χωρις λογο.

    Εχω προβλημα σε μια εφαρμογη και αποφασισα να ανοιξω ενα issue στο github της, ελπιζοντας να βοηθησει καποιος. Στο guide για το πως θελουν το issue report ζητανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (logs, λειτουργικο, πυρηνα κλπ), ακομα και να τους στειλεις σε συγκεκριμενο email το αρχειο με το οποιο αντιμετωπιζει προβλημα η εφαρμογη! Μεσα στις απαιτησεις ειναι και το να τρεχεις την τελευταια εκδοση της εφαρμογης, πραγμα που δεν μπορω να το κανω μιας και το debian ειναι μια minor εκδοση πισω και σε freeze, και αυτο το αναφερω απο την ΠΡΩΤΗ γραμμη του issue report.

    Ξοδευω λοιπον ~1 ωρα για να γραψω το issue report με ολα τα αχρηστα του ζητανε και, μετα απο λιγες ωρες, να συμπληρωσω επιπλεον πραγματα που παρατηρησα. Και ολα αυτα γιατι, για να ερθει ο dev την επομενη μερα, να μου το κλεισει ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ (αρα να μην μπορω να συμπληρωσω κατι) επειδη ακριβως δεν τρεχω την τελευταια εκδοση! Και να μου πει ετσι απλα να ζητησω απο το debian να ενημερωσει την εφαρμογη πρωτα και μετα να ξαναγραψω ολα αυτα!

    Ψηνομαι πραγματικα να ζητησω την αφαιρεση του απο το repo, μιας και δεν εχει support απο upstream αν δεν ειναι στην τελευταια εκδοση του...
    ديميتريس

  5. #860
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξοδευω λοιπον ~1 ωρα για να γραψω το issue report με ολα τα αχρηστα του ζητανε και, μετα απο λιγες ωρες, να συμπληρωσω επιπλεον πραγματα που παρατηρησα. Και ολα αυτα γιατι, για να ερθει ο dev την επομενη μερα, να μου το κλεισει ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ (αρα να μην μπορω να συμπληρωσω κατι) επειδη ακριβως δεν τρεχω την τελευταια εκδοση! Και να μου πει ετσι απλα να ζητησω απο το debian να ενημερωσει την εφαρμογη πρωτα και μετα να ξαναγραψω ολα αυτα!
    Θα μπορούσε να σου πει να βάλεις χειροκίνητα την νέα έκδοση και να αναπαράγεις το bug εκεί. Υπερβολική αντίδραση το κλείδωμα αλλά ίσως έχει δεχτεί 500 τέτοια bug reports οπότε να κουράστηκε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψηνομαι πραγματικα να ζητησω την αφαιρεση του απο το repo, μιας και δεν εχει support απο upstream αν δεν ειναι στην τελευταια εκδοση του...
    Είναι δικαίωμα σου αυτό και ίσως να είναι καλύτερο να φύγει από το να μην παίζει σωστά. Δεν έχεις όμως δίκιο στο "δεν έχει support από upstream". Οι "stable" διανομές είναι αυτές που επιλέγουν να "κλειδώνουν" εκδόσεις προγραμμάτων για όλη τη ζωή της διανομής οπότε αυτές έχουν το βάρος του backporting. Το upstream δεν έχει καμμία δουλειά να χαραμίζει ώρες να ασχολείται με εσάς. Η δουλειά του είναι να διορθώσει το bug και να βγάλει νεώτερη έκδοση με το fix που ενδεχομένως για το δικό σου bug να το έκανε. Αν η Χ "stable" διανομή δεν θέλει να αναβαθμίσει, tough shit.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #861
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν δεχεται 500 bug reports και βαριεται να διαβασει τα οσα ζηταει για το καθενα, τοτε να ζηταει λιγοτερα και να μην κλειδωνει κατι αν δεν ειναι σιγουρος πως εσυ το διαβασες και δεν εχεις να προσθεσεις τα δικα σου!

    Ζητησα ηδη την ενημερωση του και την αφαιρεση του απο το repo αν κρινουν οτι δεν εχει support απο upstream λογω παλιας εκδοσης.
    ديميتريس

  7. #862
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.220
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεχεται 500 bug reports και βαριεται να διαβασει τα οσα ζηταει για το καθενα, τοτε να ζηταει λιγοτερα και να μην κλειδωνει κατι αν δεν ειναι σιγουρος πως εσυ το διαβασες και δεν εχεις να προσθεσεις τα δικα σου!
    Γιατί το πήγες αμέσως στο "βαριέται"; Και πώς θα ζητάει λιγότερα; Μην δρας αμέσως αμυντικά, δώσε λίγο παραπάνω σεβασμό στους upstream devs και σκέψου ότι μάλλον δεν ξύπνησαν μια ημέρα και είπαν "θα ζητάμε αυτά" αλλά πιο πιθανό είναι να ζητάνε όλα αυτά γιατί τους χρειάζονται. Ίσως φταίω και εγώ που έγραψα "500 bug reports" αντί να γράψω πιο σωστά "500 άσκοπα bug reports για bugs που έχουν ήδη επιδιορθωθεί".

    Αυτό που θα γράψω τώρα δεν είναι μομφή τόσο για εσένα αλλά πιο πολύ για πολλούς devs / packagers από "stable" διανομές. Έχουν την νοοτροπία ότι επειδή πακετάρουν ένα πακέτο, αυτοί είναι οι καλύτεροι και γνωρίζουν τον κώδικα καλύτερα από τους upstream devs. Ειδικά το debian είναι το πιο ένοχο σε αυτό το κομμάτι. Προγράμματα με εκδόσεις κλειδωμένες σε έκδοση με γνωστά προβλήματα ασφαλείας για τον Χ γραφειοκρατικό λόγο, ελάχιστο backporting σε bug fixes που συντελούν στο να μην παίζει σωστά η κλειδωμένη έκδοση, κακής ποιότητας backported patches από packagers που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (να θυμήσω το κλασικό θέμα με το openssl που ο packager είπε αυτός ο κώδικας είναι 2 φορές οπότε ας τον αφαιρέσουμε; τον dev του xscreensaver που του πρίχτηκαν τα συκώτια με εκατοντάδες bug reports από debian χρήστες για εκδόσεις που βγήκαν χρόνια πίσω; ), κτλ.

    Δείχνετε ασέβεια προς τα upstream projects και μετά θυμώνετε αν σας πουν το αυτονόητο ότι δεν μπορούν να ασχολούνται με εσάς.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #863
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνω με αυτο που λες στη δευτερη παραγραφο. Γιαυτο και λεω συχνα πως αν καποιος maintainer, για τον οποιονδηποτε λογο, δεν ψηνεται να ασχοληθει αλλο, να το λεει δημοσια και να μην αφηνει το πακετο του να αραχνιαζει στο repo. Το κακο ειναι πως καποιοι maintainers καταλαβαινουν μονο οταν πεσει πολυ γερο κραξιμο και το προβλημα φτασει στο απροχωρητο (πχ chromium).

    Για το θεμα των "ασκοπων" bug reports στα upstream projects.
    Στο συγκεκριμενο, κοιταξα αν υπαρχει ηδη καποιο παρομοιο bug report πριν ανοιξω καινουριο. Μεσα στα 1002 πραγματα που ζηταει ο συγκεκριμενος dev θα πρεπει να εχει και ενα checkmark που να λεει οτι "εχω ηδη κοιταξει τα υπαρχοντα ανοιχτα reports και ειμια σιγουρος οτι αυτο που ζηταω δεν εχει ξανααναφερθει" και τερμα. Ακριβως οπως κανουν οι καβαλημενοι devs του youtube-dl δηλαδη, ασχετως αν κλεινουν σχεδον αμεσως το καθε report χωρις να αναφερουν το λογο.

    Επισης, ενα ελλειπες (= που δεν περιεχει ολα οσα ζηταει ο dev) bug report δεν αξιζει κλεισιμο, ποσο μαλλον κλειδωμα. Στην περιπτωση μου μπορει το προβλημα να ειναι ακομα και η χαμηλη ταχυτητα upload... Στο kodi πχ, σε προσφατο bug report μου που δεν ξεκινουσε η εφαρμογη, μου κλειδωσανε το report επειδη δεν ειχα log απο το kodi! Γιαυτο και εχω σταματησει να ασχολουμαι και να κανω contribute σε διαφορα projects.
    ديميتريس

  9. #864
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επιτελους νεα minor εκδοση του πυρηνα 5.10 στο repo(.28 > .38), μετα απο 1.5 μηνα βαλτωματος. Επισης, πρεπει να ειναι το πρωτο freeze που δεν εχω δει να περναει νεα major του πυρηνα ουτε στο experimental. Παλια πακεταρανε 1-2 φορες την τρεχουσα εκδοση ετσι για το γαμωτο, αυτη τη φορα τιποτα.

    - - - Updated - - -

    Επειδη δεν μου φτανανε ολα τα κουλα σημερα, μολις διαπιστωσα πως μετα την ενημερωση στον νεο πυρηνα, οταν παταω το κουμπι sleep στο πληκτρολογιο κανει... sleep.
    Του εχω ορισει να τρεχει systemctl poweroff οταν παταω το συγκεκριμενο κουμπι και εχω κοψει sleep, syspend. hibernate κλπ απο το systemd εδω και χρονια.

    Κώδικας:
    $ systemctl status sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.target
    ● sleep.target
         Loaded: masked (Reason: Unit sleep.target is masked.)
         Active: inactive (dead)
    
    ● suspend.target
         Loaded: masked (Reason: Unit suspend.target is masked.)
         Active: inactive (dead)
    
    ● hibernate.target
         Loaded: masked (Reason: Unit hibernate.target is masked.)
         Active: inactive (dead)
    
    ● hybrid-sleep.target
         Loaded: masked (Reason: Unit hybrid-sleep.target is masked.)
         Active: inactive (dead)
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ytdl-gui στο unstable του dmo απο σημερα, για οποιον ενδιαφερεται.
    Και στο κανονικο repo απο τη βδομαδα που μας περασε.
    https://tracker.debian.org/news/1241...able-unstable/

    Ζηλεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 23-05-21 στις 16:29.
    ديميتريس

  10. #865
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι θα πει αυτη η προειδοποιηση στην εικονα? Μετα απο αυτη, το συστημα παγωσε και αναγκαστηκα να κανω reisub

    - - - Updated - - -

    Επειδη απ' οτι φαινεται το προσφατο update στον πηρυνα μου πηδηξε την nvidia, δανειστικα μια ati (6450) απο ενα φιλο μου.
    Και εδω αρχιζουν τα προβληματα, γιατι βλεπω πως ειναι οντως πισω σε σχεση με τον nvidia. Αποριες
    - Τι πρεπει να κανω για να μην πηγαινει το σκρολλαρισμα καρε καρε στον browser? Ειναι ηδη εγκατεστημενο το αναλογο fw (firmware-amd-graphics).
    - Τι πρεπει να κανω για να βλεπω τη θερμοκρασια της στο conky?
    - Τι πρεπει να κανω για να εχω vaapi σε kodi, mpv, mplayer κλπ?

    - - - Updated - - -

    Rant γιατι τα πραγματα ηταν καλυτερα με τον nvidia και ας ηταν legacy.
    Για αρχη, δεν εχω βρει πως παιζει με vaapi ο mpv και ο mplayer. Το vainfo λειε αυτα, οποτε θεωρω πως θα επρεπε να δουλευει το vaapi χωρις πολλα πολλα
    Κώδικας:
    $ vainfo 
    libva info: VA-API version 1.10.0
    libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_drv_video.so
    libva info: Found init function __vaDriverInit_1_10
    libva info: va_openDriver() returns 0
    vainfo: VA-API version: 1.10 (libva 2.10.0)
    vainfo: Driver version: Mesa Gallium driver 20.3.4 for AMD CAICOS (DRM 2.50.0 / 5.10.0-6-amd64, LLVM 11.0.1)
    vainfo: Supported profile and entrypoints
          VAProfileMPEG2Simple            :	VAEntrypointVLD
          VAProfileMPEG2Main              :	VAEntrypointVLD
          VAProfileVC1Simple              :	VAEntrypointVLD
          VAProfileVC1Main                :	VAEntrypointVLD
          VAProfileVC1Advanced            :	VAEntrypointVLD
          VAProfileH264ConstrainedBaseline:	VAEntrypointVLD
          VAProfileH264Main               :	VAEntrypointVLD
          VAProfileH264High               :	VAEntrypointVLD
          VAProfileNone                   :	VAEntrypointVideoProc
    Παρολα αυτα δεν παιζει. Αν τρεξω πχ mpv kati.mp4 παιρνω αυτο, που δειχνει πως δεν ενεργοποιειται.
    Κώδικας:
    AO: [alsa] 48000Hz stereo 2ch float
    VO: [vaapi] 800x600 yuv420p
    mpv: malloc.c:2379: sysmalloc: Assertion `(old_top == initial_top (av) && old_size == 0) || ((unsigned long) (old_size) >= MINSIZE && prev_inuse (old_top) && ((unsigned long) old_end & (pagesize - 1)) == 0)' failed.
    Aborted
    Το προβλημα με το σκρολλαρισμα εινια σοβαρο, μιας και καθε φορα που κουναω το ροδακι βλεπω τη σελιδα να "τρεχει" για να προλαβει να δειξει το σημειο που θα επρεπε να ειναι. Εκτος απο αυτο, σε καθε cold boot καπου κατι κρεμαει και μενω με εναν παγωμενο κερσορα ( _ ) πανω αριστερα και αναγκαζομαι να κανω reisub για να ξαναξεκινησει κανονικα. Την πρωτη φορα μαλιστα η οθονη εβγαλε και artifacts!
    Αυτες ειναι οι "ευκολιες" ενος opensource driver? Με το ζορι εχει 2d acceleration!

    - - - Updated - - -

    Δανειστηκα το παλιο pc ενος φιλο μου για να δοκιμασω την ati και την nvidia που σταματησαν να δουλευουν στο δικο μου μετα την ενημερωση σε 5.10.38/.40. Και καμια απο τις δυο δεν δουλευει εκει. Και με τις 2 δεν εμφανιζεται καν το ποστ και κανει τα ιδια ακριβως beep που κανει οταν ειναι χωρις καμια καρτα πανω.
    Οκ, περιμενα οτι το quality testing στο debian ειναι χαλια. Αλλα δεν περιμενα να ειναι τοσο μπουρδελο ωστε να χαλασουν 2 καρτες γραφικων μετα απο kernel update, που ειναι το βασικοτερο κομματι της διανομης!

    - - - Updated - - -

    https://old.reddit.com/r/debian/comm...e_qbittorrent/
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=989253

    Quality testing της πλακας.

    - - - Updated - - -

    Για τους καημενους devs/maintainers που κακως κραζω.

    Περασε κιολας μια βδομαδα απο τοτε ανοιξα το bug report για το kernel upgrade σε 5.10.38 που μου πηδηξε την nvidia. Απο τοτε, η μονη συμβουλη που εδωσε καποιος maintainer ειναι να βγαλω τον nvidia γιατι μπορει να ωφειλεται σε αυτον το προβλημα (tainted kernel και τα τετοια μου).
    Τον εβγαλα αλλα δεν αλλαξε κατι. Εβαλα μια ati, δουλεψε οπως δουλεψε με τον 5.10.28 και μολις εβαλα τον 5.10.38 (που ενημερωθηκε σε .40 καποια στιγμη), πηδηχτηκε και αυτη παρολο που θα επρεπε να δουλευει κανονικα με τον "αμολυντο" kernel του debian. ΟΛΑ αυτα τα ανεφερα στο bug report μου, μαζι με τα απαραιτητα μπινελικια, αλλα δεν πηρα καμια απαντηση απο τους devs.

    Χτες ανεβασα το severity σε critical, απο important που το ειχα, γιατι οντως μου χαλαει το hw και δεν μπορω να κανω αλλες δοκιμες, και τοτε μονο πεταχτηκε ο dev να ζητησει logs για να τσεκαρει τι μπορει να εγινε, κατεβασε το severity ξανα σε important και ειπε να ηρεμησω. Πως να ειμαι ηρεμος με τετοιους ανευθυνους?

    Για οποιον θελει να τσεκαρει
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=989010
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20210529-103027.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-05-21 στις 21:41.
    ديميتريس

  11. #866
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    πάντως τώρα είναι η ευκαιρία να μετακομίσεις σε κάποια αλλη διανομή που μπορεί να υποστηρίζει το υλικό του υπολογιστή σου.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #867
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ειναι θεμα υποστηριξης, ειναι θεμα σωστης λειτουργιας. Τι να το κανω αν ο nouveau/readeon "παιζει μια χαρα" οταν ο πυρηνας μου πηδαει την οποιαδηποτε καρτα γραφικων βαλω πανω και ο maintainer του πυρηνα το ξερει αλλα ξυνεται??

    - - - Updated - - -

    Πως μπορω να βρω τα logs του systemd που ζηταει ο dev στο bug report μου, για να του τα στειλω να δει τα χαλια αυτου που εφτιαξε?
    ديميتريس

  13. #868
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανιες με unstable που να πηρε ff 89 σημερα? Γιατι οι ιδιοφυιες του debian αλλαξανε γνωμη μαλλον και βλεπω κατελληξε στο experimental
    https://tracker.debian.org/news/1242...into-unstable/
    https://tracker.debian.org/news/1242...-experimental/
    ديميتريس

  14. #869
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.449
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και σημερα, μετα απο ~10 μερες με ανοιχτο bug report που μου χαλασε το hw, μετα απο υποβαθμηση της σπουδαιοτητας του απο critical σε important και μετα απο ΜΗΔΕΝ υποστηριξη απο τους devs, o 5.10.40 περασε στο testing. Για τοσο ανευθυνα ζωα μιλαμε.
    ديميتريس

  15. #870
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει τρόπος να κάνω mount συμπιεσμένο image από κονσόλα;

    Δηλαδή μιλάμε για αρχείο τύπου .img.gz ή img.xz.



    ΥΓ: Δεν είναι image ενός μόνο partition αλλά δίσκου, δηλαδή λογικά έχουνε μέσα partition table, και χωριστά partitions.

    Θα με ενδιέφερε να μπορώ να ορίσω ποιό partition να κάνω mount.

    ΥΓ2: Αν έχω ένα αρχείο img, σε ποιό format προτείνετε να το συμπιέσω (gz ή xz) για να είναι ευκολότερα (και με ποιό πολλές επιλογές) και ταχύτερα τα παραπάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 05-06-21 στις 18:45.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Σελ. 58 από 65 ΠρώτηΠρώτη ... 384853565758596063 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας